Trwa ładowanie...

Trądzik młodzieńczy - przyczyny, leczenie

Avatar placeholder
16.05.2023 17:43
Trądzik młodzieńczy - przyczyny, leczenie
Trądzik młodzieńczy - przyczyny, leczenie

Trądzik młodzieńczy jest dużym problemem, szczególnie w ostrej postaci. Znacząco wpływa na psychikę młodych ludzi, prowadząc do niskiej samooceny, zaburzeń nastroju, a nawet agresji. Trądzik od zawsze był utrapieniem wielu młodych ludzi. Zmiany hormonalne w okresie dojrzewania są przyczyną większości zmian skórnych. Bezpośrednie przyczyny powstawania trądziku nie są jednak dokładnie poznane.

Trądzik młodzieńczy jest trudny do wyleczenia i zawsze powinien być spersonalizowany, ponieważ każdy pacjent może reagować na inny lek. Zmiany skórne o charakterze trądzikowym zawsze wymagają oceny specjalisty i dobrania odpowiednich leków.

spis treści

1. Trądzik młodzieńczy - przyczyny

Trądzik młodzieńczy w ogólnym ujęciu występuje w miejscach, gdzie są obecne gruczoły łojowe. Najbardziej narażone okolice to twarz i plecy. Proces powstawania trądziku młodzieńczego w dużym uproszczeniu przebiega następująco: podczas nadmiernego rogowacenia skóry dochodzi do zatkania ujścia gruczołów łojowych, co w konsekwencji prowadzi do nagromadzenia wydzieliny i kolonizacji bakteryjnej w gruczole łojowym. Bakterie są bezpośrednią przyczyną powstania stanu zapalnego i zmian ropnych na skórze.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Wiele jest czynników sprzyjających powstawaniu trądziku. Należą do nich między innymi: niewłaściwe nawyki żywieniowe, wzmożony wysiłek fizyczny, stres, nadmierna ilość witaminy B12, miesiączka i okres okołomiesiączkowy u dziewcząt, stosowanie tabletek antykoncepcyjnych oraz zażywanie innych leków, np. kortykosteroidów i przeciwpadaczkowych. Również niewłaściwe postępowanie dotyczące leczenia zmian skórnych, bez konsultacji z lekarzem dermatologiem, może prowadzić do pogorszenia stanu skóry.

Nie ma dokładnej granicy ustępowania trądziku młodzieńczego. W przypadku lekkiego przebiegu ustępuje na przestrzeni około 4 lat od wystąpienia pierwszych objawów. Przypadki o ostrym przebiegu trwają dłużej i ustępują nawet po 30. roku życia.

2. Trądzik młodzieńczy - leczenie

Zmiany na skórze pacjenta chorego na trądzik młodzieńczy można podzielić według charakteru zmian. Zmiany o charakterze zapalnym to grudki, krosty, guzy, cysty i torbiele ropne. Zmiany niezapalne to zaskórniki otwarte i zamknięte. Trądzik młodzieńczy przebiega z przewagą zaskórników i grudek. Zazwyczaj ma lekki przebieg. Po konsultacji dermatologicznej dobierane jest odpowiednie postępowanie, zależne od historii choroby pacjenta i stanu skóry ocenionego w badaniu przedmiotowym. Lekarz decyduje, czy zastosować leczenie preparatami do użytku zewnętrznego lub leczenie ogólne. Celem leczenia jest zniknięcie grudek i zaskórników, unormowanie produkcji łoju oraz kontrola nawilżenia skóry.

Kuracja polega w większości przypadków na stosowaniu antybiotyków. Zarówno miejscowo, jak i ogólnie. Stosuje się je przez okres kilku miesięcy. W przewlekłych postaciach trądziku młodzieńczego stosowane są retinoidy. Z ich stosowaniem wiąże się jednak duże ryzyko wystąpienia skutków ubocznych. W przypadku podłoża hormonalnego trądziku stosuje się leczenie preparatami antyandrogennymi. Również witaminy, głównie z grupy A i E, używane są często w profilaktyce zmian trądzikowych. Podczas stosowania kuracji antytrądzikowej wymagana jest dokładność i systematyczność w pielęgnowaniu skóry. Zaleca się stosowanie żeli do mycia twarzy, redukujących wydzielanie sebum i ograniczających łojotok, co w konsekwencji redukuje stany zapalne skóry. Warto również dbać o właściwe nawilżenie skóry i unikać jej przesuszenia – pić duże ilości płynów i stosować kremy nawilżające. Wiele zabiegów dla cery trądzikowej, dostępnych w gabinetach kosmetycznych, również ma dobroczynny wpływ na stan skóry. Należy jednak zawsze konsultować chęć wykonania takiego zabiegu z lekarzem dermatologiem.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze