Pokaż kategorie abcZdrowie.pl
Pokaż kategorie

Trądzik ropowiczy

Trądzik ropowiczy jest jedną z odmian trądziku pospolitego. W okresie pokwitania każdy człowiek ma mniej lub bardziej nasilone zmiany trądzikowe, które u większości osób w życiu dorosłym samoistnie ustępują. Istnieje twierdzenie, że im wcześniej pojawia się trądzik tym większe jest prawdopodobieństwo cięższego i długotrwałego przebiegu choroby. Wprawdzie kobiety i mężczyźni dotknięci są nim w porównywalny sposób, to jednak mężczyźni częściej narażeni są na cięższe postacie trądziku pospolitego.

1. Gdzie najczęściej występują zmiany trądzikowe?

Z powodu lokalizacji zmian trądzikowych takich jak twarz, dekolt czy plecy dla wielu osób choroba ta stanowi duży problem psychospołeczny. Trądzik występuje w okolicach bogatych w gruczoły łojowe, charakteryzuje się łojotokiem, tworzeniem zaskórników, krostek zapalnych, grudek i blizn. Czynnikiem usposabiającym wystąpienie trądziku jest skłonność do nadmiernego wytwarzania łoju i rogowacenia ujść mieszków włosowych. Nadmierne wytwarzanie mas rogowych powoduje tworzenie się zaskórników, a następnie związanych z nimi odczynów zapalnych w postaci zmian grudkowo-krostkowych.

2. Rodzaje trądziku pospolitego

 • Trądzik młodzieńczy (acne juvenilis), w którym zmiany są zwykle słabo nasilone, z przewagą zaskórników i wykwitów grudkowych. Umiejscowione są głownie na twarzy i plecach. Szczyt nasilenia zmian obejmuje wiek dojrzewania, po czym samoistnie ustępuje po kilku latach trwania.
 • Trądzik ropowiczy (acne phlegmonosa), w którym obok zmian typowych dla trądziku młodzieńczego tworzą się torbiele ropne, goi się przez bliznowacenie-blizny są nierówne, wciągnięte. Przyczyną wystąpienia tego typu trądziku, jest nadmierna aktywność gruczołów łojowych i skłonność skóry do bliznowacenia. Trądzik ropowiczy jest bardzo trudny do wyleczenia, dlatego zazwyczaj wymaga intensywnego i szybkiego podjęcia leczenia. Jego najczęstszą lokalizacją jest skóra twarzy, pleców oraz klatki piersiowej.
 • Odmianą trądziku ropowiczego jest tak zwany trądzik odwrócony. Dzieli się on na trądzik krostkowo-grudkowy rozproszony i punktowy. Klinicznie zmiany wyglądają identycznie jak w trądziku ropowiczym. Są to najczęściej duże torbiele ropne, albo wręcz guzy, wypełnione treścią ropną połączoną niekiedy z krwią. Po nacięciu takiej cysty pozostaje zazwyczaj kraterowate wgłębienie, gojące się przez bliznowacenie. Trądzik odwrócony może przejść w formę trądziku skupionego, z licznymi, zlewającymi się zmianami skórnymi.
 • Trądzik skupiony (acne conglobata), w którym zmiany mają charakter głębokich nacieków i torbieli ropnych, niekiedy zlewających się. Ponadto w tym typie trądziku występują liczne, bardzo duże zaskórniki. Podobnie jak w trądziku ropowiczym tak i w trądziku skupionym gojenie się następuje z pozostawieniem blizn. Acne conglobata typowo spotyka się prawie wyłącznie u mężczyzn. Oprócz typowej lokalizacji zmiany trądzikowe często pojawiają się w okolicach pachowych, pachwinowych i na pośladkach.
 • Trądzik bliznowcowy (acne keloidem), który polega na tworzeniu się bliznowców w obrębie zmian trądzikowych. Często towarzyszy trądzikowi ropowiczemu lub skupionemu. Najczęściej dotyczy okolicy karku.
 • Trądzik z objawami ogólnymi o ciężkim przebiegu (acne fulminans), występuje wyłącznie u młodych mężczyzn, a zmiany mają charakter trądziku skupionego i ropowiczego z cechami rozpadu i objawami krwotocznymi.

3. Trądzik wywołany

Rzadszą odmianą trądziku pospolitego jest tak zwany trądzik wywołany, w skład którego zalicza się:

 • Trądzik zawodowy wywołany najczęściej przez: chlor (chloracne) - zmiany trądzikowe umiejscowione na twarzy i tułowiu; oleje (acne oleosa); dziegcie (acne picea) - zmiany umiejscawiają się przede wszystkim na wyprostnych powierzchniach kończyn.
 • Trądzik polekowy, który może być spowodowany przez: steroidy - umiejscowiony na klatce piersiowej, nie występują zaskórniki; witamina B12, jod, barbiturany.
 • Trądzik kosmetyczny (acne cosmetica), w którym zmiany trądzikowe mają głównie charakter zaskórników powstałych na skutek zatykania gruczołów łojowych i potowych przez pudry i róże stosowane przez kobiety do celów kosmetycznych;
 • Trądzik niemowlęcy (acne neonatorum). W tym typie trądziku wykwity są grudkowe i ropne, na ogół bez zaskórników.
 • Trądzik wywołany pomadą do włosów najczęściej występuje o osób z kręconymi włosami używających tłustych preparatów, ułatwiających rozczesywanie i zapobiegających wysuszaniu włosów. Najczęściej zlokalizowany jest na czole, rzadziej na policzkach.
 • Trądzik mechaniczny (acne mechanica), wywołany uciskiem okolicy bogatej w gruczoły łojotokowe i potowe, z obecnością zaskórników.

4. Leczenie trądziku ropowiczego

Leczenie trądziku ropowiczego powinien prowadzić lekarz dermatolog. Jeśli zmiany trądzikowe nie są bardzo liczne, rozpoczyna się leczenie od podawania antybiotyków, wśród których najistotniejsze znaczenie kliniczne maja tetracykliny. Oprócz silnego działania antybakteryjnego, hamują także aktywność chemotaktyczną granulocytów wielojądrzastych i tym samym zmniejszają stan zapalny. Jeśli po 3 miesiącach leczenia nie obserwuje się poprawy należy zmienić antybiotyk. Jeśli natomiast widoczna jest poprawa, zmniejsza się dawki tetracyklin o 500mg na miesiąc.

Niejednokrotnie trądzik ropowiczy jest w bardzo zaawansowanym stadium i wówczas zamiast antybiotyków rozpoczyna się leczenie od podawania preparatów izotretynoiny podawanej doustnie (Roaccutane). Lek ten działa na wszystkie mechanizmy prowadzące do powstania trądziku. Zmniejsza on wydzielanie łoju, redukuje liczbę bakterii, działa przeciwzaskórnikowo i przeciwzapalnie. Izotretynoinę stosuje się w dawce 0,5-1,0 mg/kg na dobę przez 4-6 miesięcy. W razie konieczności kurację powtarza się po 6 miesiącach.

Podczas stosowania tego preparatu oraz w 2 miesiące po zakończeniu leczenia nie należy zachodzić w ciąże, gdyż lek ten wykazuje działanie teratogenne dla płodu (przez zastosowaniem izotretynoiny należy wykonać test ciążowy). Ponadto przed włączeniem retinoidów należy wykonać badania kontrolne oceniające poziom transaminaz, bilirubiny oraz trójglicerydów (izotretynoina podwyższa te parametry). W ciągu pierwszych tygodni leczenia może wystąpić suchość śluzówek oraz przejściowe zaostrzenie zmian.

5. Leczenie trądziku a zabiegi dermokosmetyczne

Oprócz typowego leczenia doustnego ogromne znaczenie w leczeniu i zapobieganiu powstawania blizn mają liczne zabiegi dermokosmetyczne. Najczęściej wykonywany jest peeling, czyli ręczne ścieranie naskórka przy wykorzystaniu urządzeń mechanicznych, złuszczanie naskórka, oraz jego zamrażanie podczas krioterapii.

Najczęściej stosowaną formą peeling jest peeling chemiczny z użyciem kwasów AHA (kwas glikolowy, migdałowy), kwasu pirogronowego oraz kwasu trójjodooctowego (TCA). Peeling mechaniczny wykonuje się używając mikrodermabrazji i dermabrazji. Mikrodermabrazja polega na ścieraniu kolejnych warstw naskórka przez precyzyjnie kontrolowany strumień mikrokryształków. Zabieg ten nie niesie ryzyka przebarwień i blizn, a efekty widoczne są od razu i od razu można powrócić do normalnej aktywności życiowej.

Dermabrazja polega na mechanicznym, bądź laserowym usuwaniu naskórka. Jest zdecydowanie bardziej drastycznym zabiegiem od mikrodermabrazji, gdyż skóra ścierana jest aż do naczyń krwionośnych, dzięki czemu podczas jej wykonywania można usunąć głębsze blizny. Krioterapia natomiast, jest formą leczenia z zastosowaniem ciekłego azotu. Zabieg polega na zamrażaniu i rozmrażaniu zmienionej chorobowo skóry i powtarzaniu tego schematu w kilku cyklach. Daje zadowalające efekty kosmetyczne.

W ostatnich latach bardzo popularną metodą służącą likwidacji blizn potrądzikowych jest biostymulacja laserowa. Wykonuje się zazwyczaj serię 20 naświetlań miejsc zmienionych chorobowo, słabą i nieszkodliwą wiązką lasera. Wśród innych, mniej skutecznych metod poprawiania kondycji skóry, znajduje się homeopatia, odpowiednia dieta, kosmetyki przeciwtrądzikowe, witaminy i biopierwiastki.

Lek. med. Joanna Sałkowska-Wanat,
Komentarze (2)
~mrc
~mrc

"Wśród innych, mniej skutecznych metod poprawiania kondycji skóry, znajduje się homeopatia" ... najbardziej skutecznych, tylko trzeba się na tym znać Pani lek. med.

Odpowiedz
~Hanka
~Hanka

@~mrc: bardzo proszę o pomoc,homeopatii nie próbowała córka a poza tym wszystko,bez pozytywnego skutku.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Trądzik pospolity (acne vulgaris) - najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Trądzik pospolity (acne vulgaris)
Trądzik pospolity (acne vulgaris)

Blizny po trądziku pospolitym

Blizny i przebarwienia, szczególnie na twarzy, są przykrą pamiątką po przebytym trądziku w wieku młodzieńczym. Ten defekt kosmetyczny jest najbardziej dokuczliwy dla kobiet, które pragną mieć idealnie gładką cerę. Natomiast mężczyźni, na twarzy których są...

Trądzik pospolity (acne vulgaris)

Bratek polny w leczeniu trądziku

Trądzik jest uciążliwą i męcząca dolegliwością. Kuracje lekami nie zawsze przynoszą oczekiwany rezultat. Warto wówczas zacząć stosować zioła. Bratek polny leczniczo wpływa na zmiany skórne, w tym trądzikowe. Można go kupić w aptekach, w sklepach...

Trądzik pospolity (acne vulgaris)

Przyczyny trądziku pospolitego

Czynnikiem usposabiającym do wystąpienia objawów trądziku pospolitego jest skłonność osobnicza do nadprodukcji łoju i zwiększonego rogowacenia naskórka przy ujściu mieszków włosowych. Skłonność ta prawdopodobnie ma podłoże genetyczne. Pierwotnie nadmierne...

Trądzik pospolity (acne vulgaris)

Trądzik skupiony (acne congobata)

Trądzik skupiony jest najcięższą postacią trądziku pospolitego. Częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet. Charakteryzuje się występowaniem wszystkich typów zmian trądzikowych, poczynając od zaskórników, kończąc na ropnych przetokach i bliznach. Trądzik...

Trądzik pospolity (acne vulgaris)

Domowe sposoby na trądzik

Domowe sposoby na trądzik

Trądzik to choroba skóry, z którą zmaga się wiele osób, najczęściej nastolatków. Trądzikowi nierzadko towarzyszą zarówno stany zapalne, czyli tak powszechne pryszcze, jak i stany niezapalne, czyli zaskórniki i wągry. Schorzenie skóry, jakim jest trądzik,...

Trądzik pospolity (acne vulgaris)

Trądzik mechaniczny

Trądzik jest najczęstszą chorobą skóry występującą głównie u młodych dorosłych. Wzmożona w okresie dojrzewanie praca gruczołów łojowych sprawia, że skóra twarzy (szczególnie w obrębie strefy T, czyli czoła, nosa, brody), szyi, plecach (okolica...

Dermatologia

Trądzik

Trądzik

„Trądzik jest… piętnem, które cierpiący musi nosić… Czymś, co budzi wstyd. Czymś, co jest powodem drwin" (dr A.C. Chue). Tak sądzi ogromna większość osób dotkniętych tym problemem. Jednakże warto zagłębić się i dokładnie poznać przyczyny i rozwój zmian...

Cera trądzikowa

Trądzik na plecach

Obecność zmian trądzikowych w obrębie pleców jest wynikiem dokładnie takich samych przyczyn, jak w przypadku trądziku pospolitego okolicy twarzy. Do przyczyn tych zaliczamy nadprod

Trądzik

Trądzik bliznowcowy

Trądzik to problem wielu ludzi, powstaje wskutek zablokowania porów martwymi komórkami i łojem. Pojawia się tam, gdzie licznie występują gruczoły łojowe, czyli na twarzy, karku, plecach i na klatce piersiowej. Najczęściej obserwuje się go u nastolatków...

Trądzik

Trądzik niemowlęcy

Trądzik niemowlęcy

Trądzik niemowlęcy to odmiana trądziku, która dotyka małych dzieci. Szacuje się, że choroba może dotyczyć nawet 20% dzieci, częściej chłopców. Wypryski powstałe na skórze niemowlaka są podobne do tych powstałych u nastolatków i osób dorosłych. Niemowlak...