Trwa ładowanie...

4 najczęstsze błędy podczas mycia zębów – jak ich uniknąć

Avatar placeholder
01.03.2021 14:20
Płatna współpraca z marką Oclean
(pixabay)

Codzienne szczotkowanie zębów to nie tylko kwestia białego uśmiechu i świeżego oddechu. Oprócz tak oczywistych korzyści jak świeży oddech, badania pokazały, że regularne dbanie o higienę jamy ustnej pozwala uniknąć chorób płuc, przewlekłych stanów zapalnych czy chorób serca. Wiele osób mierzących się z wyzwaniem problemów dentystycznych (przebarwienia, płytka nazębna, parodontoza) z zapałem przystępuje do częstego mycia zębów, jednak ich zapał spada i pojawiają się wątpliwości, jeśli w krótkim czasie nie następuje poprawa. Dzieje się tak dlatego, że większość z nas popełnia co najmniej jeden z najpowszechniejszych błędów podczas szczotkowania zębów.

Zbyt duża siła...

... przykładana do szczoteczki wcale nie jest dobra dla naszej jamy ustnej. Błąd popełniany często przez osoby, którym zależy na wybielaniu zębów. Przy przebarwieniach oczywiście szczotkować należy mocniej, ale kluczem jest dobór takiej siły, która nie uszkodzi szkliwa – konsekwencje mogą być poważniejsze niż sam niezadowalający odcień naszych zębów. Dodatkowo szczotkując zbyt mocno narażamy na uszkodzenia nasze dziąsła, o których stan powinniśmy dbać co najmniej tak bardzo, jak o same zęby.

(Materiał partnera)

Zbyt krótki czas szczotkowania...

... zdarza się zdecydowanie za często. I jest to zrozumiałe, rzadko kto myje zęby ze stoperem w ręku – a to duży błąd. Skracając czas mycia zębów nie poświęcamy im wystarczającej uwagi. Zbyt krótkie szczotkowanie ponadto osłabia działanie pasty do zębów, jej właściwości zapobiegające próchnicy i odwapnianiu. Tak skumulowane negatywne efekty narażają naszą jamę ustną na poważne choroby.

Omijanie powierzchni zębów...

... jest jedną z konsekwencji skracania czasu szczotkowania. Mamy tendencję do dokładnego szczotkowania przede wszystkim zębów najbardziej widocznych i zazwyczaj tylko z jednej strony. Takie podejście pozwala na rozwój bakterii żyjących w jamie ustnej na miejscach, w które szczoteczka nie dociera – wewnętrzna strona zębów czy zęby trzonowe.

Poziomy ruch szczoteczki...

... wydaje się naturalny, jednak również stanowi zagrożenie dla higieny naszej jamy ustanej. Ruch poziomy utrudnia dokładne czyszczenie, włosie szczoteczki nie jest w stanie dotrzeć w przestrzenie międzyzębowe i inne miejsca, gdzie gromadzą się drobinki pokarmów, stanowiące idealna pożywkę dla rozwoju bakterii.

(Materiał partnera)

Jak uniknąć tych groźnych błędów?

Sama edukacja to za mało – o ile odpowiedni czas szczotkowania czy ruch szczoteczki zapewniający dotarcie w trudno dostępne miejsca jamy ustnej są relatywnie prostymi elementami, to już dobór siły odpowiedniej do stanu naszych zębów może nastręczyć trudności. Z pomocą przychodzi technologia: soniczne szczoteczki do zębów, które – wraz z dedykowaną aplikacją – stają się osobistym, inteligentnym asystentem ds. higieny jamy ustnej.

Jedną z ciekawszych propozycji jest Oclean Xpro. Oprócz samej szczoteczki sonicznej, w pakiecie dostajemy specjalną aplikację na telefon (urządzenia komunikują się przez Bluetooth). Użytkownik w aplikacji wprowadza podstawowe dane na temat swoich zębów oraz celów, które chce osiągnąć (np. wybielanie), a inteligentny system po błyskawicznej analizie rekomenduje indywidualny program szczotkowania. Oclean Xpro kontroluje zarówno czas mycia, siłę, z którą działamy na zęby, a także ocenia ogólny stan naszej jamy ustnej – i do niego dostosowuje kolejne rekomendowane kroki.

Dzięki czujnikowi nacisku, w przypadku użycia zbyt dużej siły, szczoteczka zwolni intensywność obrotów, by nie narażać zębów i dziąseł na uszkodzenie. Na ekranie naszego urządzenia mobilnego możemy ponadto podejrzeć, które obszary wymagają więcej uwagi – aplikacja zbiera i analizuje dane, dzięki którym na bieżąco podpowiada kolejne kroki wspierające jak najdokładniejsze czyszczenie całej jamy ustnej.

(Materiał partnera)

Tak naprawdę, po wprowadzeniu danych do aplikacji wystarczy szczoteczkę włączyć i przyłożyć do zębów, a inteligentny asystent poprowadzi nas dalej.

Cała jama ustna

Warto pamiętać, że samo szczotkowanie to za mało – aby w pełni zadbać o zęby, konieczna jest stała opieka stomatologa i regularne przeglądy. Zdrowie naszej jamy ustnej zależy jednak w największej mierze od naszych codziennych działań, a inteligentne szczoteczki soniczne, takie jak Oclean Xpro, pomagają w wyrobieniu właściwych nawyków sprawiających, że podczas stomatologicznej kontroli nie czeka nas żadna przykra niespodzianka.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Płatna współpraca z marką Oclean
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze