Trwa ładowanie...

Kompleksowa higiena jamy ustnej to nie tylko szczotkowanie

Avatar placeholder
31.05.2021 13:56
Materiał sponsorowany przez
(Materiał partnera)

Piękny i biały uśmiech to wizytówka każdego człowieka, a zdrowa jama ustna to prawdziwy powód do dumy. Od dziecka wpaja się nam, jak ważne jest dokładne i regularne szczotkowanie zębów. Czy to faktycznie jest jedyny przepis, jak dbać o zęby? Niekoniecznie. Jak powinna wyglądać kompleksowa higiena jamy ustnej? O czym warto pamiętać, myjąc zęby?

Szczotkowanie zębów - czy to wystarcza?

Hollywoodzki uśmiech to marzenie wielu osób, które dążą do tego, aby ich zęby były śnieżnobiałe. Jednak aspekt estetyczny nie powinien być jedynym powodem do dbania o jamę ustną. Tak samo, szczotkowanie zębów nie wystarcza, aby była ona zdrowa i nie rozwijały się w niej żadne choroby. Przecież jama ustna to nie tylko zęby. To także dziąsła, język, podniebienie i przestrzeń międzyzębowa. O te wszystkie powierzchnie należy dbać z równą starannością, co o same zęby.

(Materiał partnera)

Jak dbać o zęby?

Mycie zębów dwa razy dziennie to zdecydowanie za mało. Na kompleksową higienę jamy ustnej składa się kilka równie ważnych czynników. Oczywiście niezwykle istotne jest zarówno dokładne szczotkowanie zębów, jak i dbanie o przestrzenie międzyzębowe i dziąsła. Jak to robić? Za pomocą nitkowania nicią dentystyczną lub flosserem, płukania jamy ustnej i czyszczenia języka. To właśnie połączenie tych wszystkich metod daje 100% pewności, że dbamy właściwie o jamę ustną. Przyjrzyjmy się dokładnie tym technikom.

Szczotka, pasta, kubek, ciepła woda...

Mycie zębów powinno się odbywać dwa razy dziennie, za pomocą odpowiedniej szczoteczki i pasty do zębów. Pierwszym krokiem do utrzymania prawidłowej higieny jamy ustnej jest wybór szczoteczki, która będzie dopasowana do indywidualnych potrzeb. Na rynku istnieje wiele rodzajów, a wchodząc do drogerii trudno zdecydować się na ten jeden model.

Jaka szczoteczka do zębów?

Czym powinniśmy kierować się przy wyborze szczoteczki do zębów? Przede wszystkim jakością jej wykonania oraz rodzajem, dostosowanym do typu zębów i dziąseł. Są szczoteczki twarde i miękkie - osoby z wrażliwymi dziąsłami powinny wybierać miękkie modele, aby nie powodować większych podrażnień. Natomiast twardych powinny używać osoby palące oraz pijące duże ilości kawy i herbaty. Drugorzędną cechą produktu powinien być wygląd. Jeżeli zdecydujemy się jednak na jakościowy produkt, można wybierać pośród wielu wzorów i kształtów. Na rynku dostępne są na przykład szczoteczki do zębów marki Jordan. Dzięki trzem liniom produktów każdy może znaleźć coś dla siebie:

• Jordan Individual łączy w sobie funkcjonalność z nowoczesnym wyglądem;

• Jordan Target odpowiada na różne potrzeby, takie jak usuwanie kamienia nazębnego, wrażliwe zęby i dziąsła oraz przebarwienia zębów;

• Jordan Green Clean, która została stworzona z ekologicznych materiałów, dobranych z myślą o naszej planecie.

Techniki szczotkowania zębów

Jak prawidłowo myć zęby? Metod jest wiele. Najpopularniejszymi z nich są metoda okrężna (Fones) oraz wymiatająca (Roll). Pierwsza z nich polega na ustawieniu szczoteczki pod kątem prostym do zębów i wykonywanie okrężnych ruchów. Nie jest ona jednak rekomendowana dla osób dorosłych, ponieważ może powodować urazy dziąseł. Metoda Roll to natomiast ustawienie szczoteczki względem zębów pod kątem 45 stopni, na wysokości linii dziąseł, a następnie wykonywanie ruchów obrotowo-wymiatających, przesuwając ją z dziąseł w kierunku korony zęba.

Jaka pasta do zębów?

A co z pastą do mycia? Ona także powinna być dobrana do naszego typu zębów i dziąseł lub problemów, z którymi się borykamy. Wybór jest naprawdę duży - pasty z fluorem, wybielające, do zębów wrażliwych… Jeżeli nie masz żadnych problemów z jamą ustną, najlepsza wówczas będzie prosta pasta antybakteryjna do kompleksowej pielęgnacji jamy ustnej. Doskonale oczyści zęby, a także zapobiegnie powstawaniu kamienia nazębnego i wzmocni dziąsła.

W przypadku różnego typu dolegliwości lub chorób, jak na przykład paradontoza, warto wybrać specjalistyczną pastę, która będzie chronić dziąsła przed krwawieniem. Natomiast osoby, zmagające się z przebarwieniami mogą wybrać pastę wybielającą. Ważne, aby były one dobrej jakości i rekomendowane przez stomatologów.

Dbanie o przestrzenie międzyzębowe - nici dentystyczne i flossery

Szczotkowanie zębów to dopiero pierwszy krok do sukcesu. Przestrzenie międzyzębowe są często omijane i zaniedbywane, co może doprowadzić do różnych chorób. Po każdym posiłku powinno się korzystać z nici dentystycznych lub flosserów. To one najlepiej usuną resztki pokarmów, które zalegają między zębami i dotrą do miejsc, do których nie dociera zwykła szczoteczka do zębów. Technika nitkowania zębów

Nitkowanie jest czynnością, od której powinniśmy zaczynać rytuał higieny jamy ustnej i dopiero po nim przejść do szczotkowania. Dzięki temu oczyścimy przestrzenie międzyzębowe z największych, zalegających tam resztek. Jak nitkować zęby? Nitkowanie powinno być delikatne i dokładne. Zbyt mocny zabieg może spowodować uraz dziąseł. W przypadku standardowych nici należy urwać około 40 cm nitki i zwinąć ją wokół środkowych palców.

W przypadku flossera tę czynność można pominąć, gdyż sam w sobie zawiera już fragment nici. Następnie należy nitkę umieszczać ruchami piłującymi w przestrzenie międzyzębowe, a przy każdym następnym zębie korzystać z czystego kawałka nici. Na sam koniec należy przejechać nitką ruchami pionowymi po krzywiźnie zębów. W przypadku flossera, należy opłukać nić pod bieżąca wodą po oczyszczeniu każdej z przestrzeni, kiedy widzimy nagromadzone na niej resztki, nim przejdziemy do kolejnego miejsca.

(Materiał partnera)

Czyszczenia języka

Jak czyścić język? Język powinniśmy czyścić tak samo, jak zęby. To na nim najczęściej rozwijają się bakterie, które powodują nieświeży oddech. Język najlepiej czyścić specjalistyczną szczoteczką, końcówką w formie skrobaczki lub flosserem, który ma specjalną część, przeznaczoną do tego celu.

Płukanie jamy ustnej

Jest to ostatni punkt w drodze do codziennej i kompleksowej higieny. Jamę ustną powinno się płukać minimum raz dziennie, wieczorem, po wszystkich wcześniejszych etapach pielęgnacyjnych. W tym przypadku także najlepiej korzystać z produktu, który dostosowany jest do stanu naszej jamy ustnej.

Wizyty u stomatologa

Dbanie o jamę ustną powinno być zwieńczone regularnymi wizytami u stomatologa. Osoby z dobrym stanem jamy ustnej powinny chodzić do dentysty na przegląd minimum dwa razy w roku. Natomiast ci, którzy zmagają się z chorobami, powinni chodzić na wizyty częściej, według wskazówek lekarza. To dzięki temu można szybciej wykryć rozwijające się choroby, takie jak próchnica, paradontoza lub ubytki w zębach.

Na takiej wizycie u stomatologa warto poddać się higienizacji. Składa się na nią skaling, który usuwa kamień nazębny, piaskowanie, usuwające płytkę nazębną i przebarwienia, polerowanie oraz fluoryzacja.

Prawidłowa pielęgnacja jamy ustnej w pigułce

• Rano - mycie zębów po całej nocy, aby usunąć wszystkie nazbierane bakterie;

• Wieczorem - nitkowanie za pomocą nici dentystycznej lub flossera, następnie dokładne mycie zębów, które usunie pozostałe resztki jedzenia, szczotkowanie języka oraz płukanie jamy ustnej płynem, który pozwoli zapobiec chorobom dziąseł;

• Po każdym posiłku - nitkowanie przestrzeni międzyzębowych;

• Dwa razy w roku - wizyta u dentysty na przeglądzie dentystycznym.

Kompleksowa higiena jamy ustnej

Aby cieszyć się zdrową jamą ustną i białymi zębami, nie wystarcza jedynie szczotkowanie. To właśnie połączenie tych wszystkich technik, czyli szczotkowania i poprawnego stosowania nici lub flossera daje najlepsze efekty. Dzięki temu możliwe jest utrzymanie odpowiedniej równowagi bakteryjnej i zapobieganie próchnicy oraz ubytkom. Dopiero stosując te wszystkie metody, możesz być pewny, że prawidłowo dbasz o swoją jamę ustną.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Materiał sponsorowany przez
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze