Trwa ładowanie...

Objaw cukrzycy widoczny na paznokciach. Przyjrzyj się uważnie

Cukrzyca typu 2 jest chorobą cywilizacyjną. W Polsce na cukrzycę choruje prawie 3 mln osób, a ponad 550 tys. nie zdaje sobie z tego sprawy. Wraz z rozwojem choroby pojawiają się coraz bardziej uciążliwe objawy. Jeden z nich dotyczy naszych paznokci. Paski na płytce paznokcia, zaczerwienienie w jego dolnej części, zżółkniały kolor – to tylko niektóre z charakterystycznych objawów cukrzycy typu 2, które pacjenci bardzo często nieświadomie bagatelizują. Zobacz, jak można rozpoznać cukrzycę, patrząc na dłonie.

spis treści

1. Cukrzyca to jedna z najpopularniejszych chorób na świecie

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na cukrzycę choruje 415 mln ludzi na świecie, a eksperci szacują, że do 2035 roku liczba ta może wzrosnąć do ponad 600 mln.

Zobacz film: "Nietypowy objaw cukrzycy typu 2"

Niestety, wiele osób wciąż nie bada się regularnie, więc nie wie, że może mieć nieprawidłowy poziom cukru we krwi. Na przykład w Polsce na cukrzycę typu 2 choruje ponad 3 mln ludzi, a ponad 550 tys. z nich nie zdaje sobie z tego sprawy. A jak wiadomo, im wcześniej wykryta choroba, tym łatwiej z nią walczyć.

Warto wiedzieć, że cukrzyca typu 2 rozwija się, gdy trzustka nie nadąża z wytwarzaniem odpowiedniej ilości insuliny lub gdy pojawiła się insulinooporność.

2. Typowe objawy cukrzycy typu 2

Do typowych objawów cukrzycy typu 2 zaliczamy:

7 mitów na temat cukrzycy, w które wciąż wierzymy. Jak jest naprawdę?
7 mitów na temat cukrzycy, w które wciąż wierzymy. Jak jest naprawdę? [8 zdjęć]

Cukrzyca jest poważnym problemem zdrowotnym - cierpi na nią blisko 370 mln ludzi na całym świecie. Wokół

zobacz galerię

Objawy choroby nasilają się stopniowo. Jeden z symptomów, którego często nie bierzemy pod uwagę pojawia się na paznokciach.

3. Cukrzyca widoczna na paznokciach

Do częstego objawu cukrzycy zaliczamy różnego rodzaju zmiany na paznokciach oraz w ich okolicy. Specjaliści twierdzą, że stan paznokci może wiele powiedzieć o naszej kondycji zdrowotnej – nie tylko w kontekście cukrzycy.

Jednym z symptomów wskazujących na wysokie stężenie poziomu cukru we krwi są jednolite rowki przebiegające poprzecznie i równolegle do siebie przez płytkę paznokciową. Najbardziej wyraźne są na kciukach i paluchach.

Rowki te zwane liniami Beau spowodowane są zatrzymaniem wzrostu płytki. Najczęściej linie Beau pojawiają się w przebiegu cukrzycy, zaburzeń krążenia, chorób z wysoką gorączką i w wyniku czasowego niedożywienia.

Objawem świadczącym o cukrzycy mogą być również tzw. paznokcie Terry'ego, które są bardzo matowe; przypominają wręcz szkło. W tym przypadku zazwyczaj w miejscu, gdzie płytka oddziela się od skóry, pojawia się ciemny pasek.

I w końcu zaczerwienione i zżółkniałe paznokcie. Według dr Elizabeth Salady, diabetolożki, to właśnie ten objaw osoby chore często bagatalizują.

Ekspertka twierdzi, że paznokieć zdrowego człowieka powinien być gruby, gładki i różowy. Jeśli pojawią się jakiekolwiek zmiany w takim wyglądzie, powinniśmy wykonać chociażby podstawowe badania.

"Wiele powszechnych chorób może objawiać się poprzez zmianę wyglądu paznokci. Na przykład zaczerwienienie w dolnej części paznokcia może świadczyć o rozwoju cukrzycy" - mówi dr Salada w Practical Diabetes

Specjalistka zaznacza jednak, że często – bez przeprowadzonego badania – trudno jest ocenić, czy rumień jest wynikiem problemów z krążeniem czy np. efektem już rozwiniętej cukrzycy.

"Osoby z zaawansowaną cukrzycą mają rozszerzone naczynia włosowate, jednak w początkowym stadium choroby mogą być one niezauważalne" – dodaje ekspertka.

Z kolei żółte zabarwienie paznokcia ma związek z rozkładem cukru i jego wpływem na poziom kolagenu w paznokciu. Dr Salada zaznacza, że osoby chorujące na cukrzycę są bardziej narażone na zakażenie grzybicze, którego objawem są żółte i kruche paznokcie, jednak to nie jest reguła. Diabetyk może mieć zmieniony kolor paznokci, ale niekoniecznie musi być on związany z grzybicą.

Specjalistka zaleca wszystkim osobom chorującym na cukrzycę regularne badanie paznokci, które pozwoli utrzymać je w dobrej kondycji, a także może zapobiec rozwojowi grzybicy i innych infekcji.

4. Pielęgnacja paznokci zmienionych chorobowo. O czym pamiętać i na co uważać?

Warto zwracać uwagę na stan zdrowia swoich paznokci i każdą niepokojącą zmianę konsultować z lekarzem. Biorąc pod uwagę, ile osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że choruje na cukrzycę typu 2, czasem lepiej dmuchać na zimne.

Warto również wiedzieć, jak dbać o zmienione chorobą paznokcie. Osoby chorujące na cukrzycę typu 2, u których pojawiają się wymienione objawy paznokcia, powinny pamiętać o kilku zasadach:

  • Codziennie dokładnie myj ciepłą wodą stopy i dłonie.
  • Używaj łagodnych i przebadanych dermatologicznie kosmetyków.
  • Osuszaj skórę stóp i dłoni delikatnie. Nie zaleca się tarcia skóry ręcznikiem.
  • Opatruj rany i zadrapania, które pojawiają się w obrębie paznokci.
  • Obcinaj paznokcie najlepiej po kąpieli – gdy są miękkie.
Diabetycy powinni pamiętać o kilku ważnych zasadach pielęgnacji stóp i dłoni
Diabetycy powinni pamiętać o kilku ważnych zasadach pielęgnacji stóp i dłoni (123rf)

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Do częstego objawu cukrzycy zaliczamy różnego rodzaju zmiany na paznokciach oraz w ich okolicy
Do częstego objawu cukrzycy zaliczamy różnego rodzaju zmiany na paznokciach oraz w ich okolicy (123rf,.com)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza