Trwa ładowanie...

Objaw cukrzycy widoczny na paznokciach. Przyjrzyj się uważnie

Do częstego objawu cukrzycy zaliczamy różnego rodzaju zmiany na paznokciach oraz w ich okolicy
Do częstego objawu cukrzycy zaliczamy różnego rodzaju zmiany na paznokciach oraz w ich okolicy (123rf,.com)

Cukrzyca typu 2 jest chorobą cywilizacyjną. W Polsce na cukrzycę choruje prawie 3 mln osób, a ponad 550 tys. nie zdaje sobie z tego sprawy. Wraz z rozwojem choroby pojawiają się coraz bardziej uciążliwe objawy. Jeden z nich dotyczy naszych paznokci. Paski na płytce paznokcia, zaczerwienienie w jego dolnej części, zżółkniały kolor – to tylko niektóre z charakterystycznych objawów cukrzycy typu 2, które pacjenci bardzo często nieświadomie bagatelizują. Zobacz, jak można rozpoznać cukrzycę, patrząc na dłonie.

spis treści

1. Cukrzyca to jedna z najpopularniejszych chorób na świecie

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na cukrzycę choruje 415 mln ludzi na świecie, a eksperci szacują, że do 2035 roku liczba ta może wzrosnąć do ponad 600 mln.

Niestety, wiele osób wciąż nie bada się regularnie, więc nie wie, że może mieć nieprawidłowy poziom cukru we krwi. Na przykład w Polsce na cukrzycę typu 2 choruje ponad 3 mln ludzi, a ponad 550 tys. z nich nie zdaje sobie z tego sprawy. A jak wiadomo, im wcześniej wykryta choroba, tym łatwiej z nią walczyć.

Zobacz film: "Nietypowy objaw cukrzycy typu 2"

Warto wiedzieć, że cukrzyca typu 2 rozwija się, gdy trzustka nie nadąża z wytwarzaniem odpowiedniej ilości insuliny lub gdy pojawiła się insulinooporność.

2. Typowe objawy cukrzycy typu 2

Do typowych objawów cukrzycy typu 2 zaliczamy:

7 mitów na temat cukrzycy, w które wciąż wierzymy. Jak jest naprawdę?
7 mitów na temat cukrzycy, w które wciąż wierzymy. Jak jest naprawdę? [8 zdjęć]

Cukrzyca jest poważnym problemem zdrowotnym - cierpi na nią blisko 370 mln ludzi na całym świecie. Wokół

zobacz galerię

Objawy choroby nasilają się stopniowo. Jeden z symptomów, którego często nie bierzemy pod uwagę pojawia się na paznokciach.

3. Cukrzyca widoczna na paznokciach

Do częstego objawu cukrzycy zaliczamy różnego rodzaju zmiany na paznokciach oraz w ich okolicy. Specjaliści twierdzą, że stan paznokci może wiele powiedzieć o naszej kondycji zdrowotnej – nie tylko w kontekście cukrzycy.

Jednym z symptomów wskazujących na wysokie stężenie poziomu cukru we krwi są jednolite rowki przebiegające poprzecznie i równolegle do siebie przez płytkę paznokciową. Najbardziej wyraźne są na kciukach i paluchach.

Rowki te zwane liniami Beau spowodowane są zatrzymaniem wzrostu płytki. Najczęściej linie Beau pojawiają się w przebiegu cukrzycy, zaburzeń krążenia, chorób z wysoką gorączką i w wyniku czasowego niedożywienia.

Objawem świadczącym o cukrzycy mogą być również tzw. paznokcie Terry'ego, które są bardzo matowe; przypominają wręcz szkło. W tym przypadku zazwyczaj w miejscu, gdzie płytka oddziela się od skóry, pojawia się ciemny pasek.

I w końcu zaczerwienione i zżółkniałe paznokcie. Według dr Elizabeth Salady, diabetolożki, to właśnie ten objaw osoby chore często bagatalizują.

Ekspertka twierdzi, że paznokieć zdrowego człowieka powinien być gruby, gładki i różowy. Jeśli pojawią się jakiekolwiek zmiany w takim wyglądzie, powinniśmy wykonać chociażby podstawowe badania.

"Wiele powszechnych chorób może objawiać się poprzez zmianę wyglądu paznokci. Na przykład zaczerwienienie w dolnej części paznokcia może świadczyć o rozwoju cukrzycy" - mówi dr Salada w Practical Diabetes

Specjalistka zaznacza jednak, że często – bez przeprowadzonego badania – trudno jest ocenić, czy rumień jest wynikiem problemów z krążeniem czy np. efektem już rozwiniętej cukrzycy.

"Osoby z zaawansowaną cukrzycą mają rozszerzone naczynia włosowate, jednak w początkowym stadium choroby mogą być one niezauważalne" – dodaje ekspertka.

Z kolei żółte zabarwienie paznokcia ma związek z rozkładem cukru i jego wpływem na poziom kolagenu w paznokciu. Dr Salada zaznacza, że osoby chorujące na cukrzycę są bardziej narażone na zakażenie grzybicze, którego objawem są żółte i kruche paznokcie, jednak to nie jest reguła. Diabetyk może mieć zmieniony kolor paznokci, ale niekoniecznie musi być on związany z grzybicą.

Specjalistka zaleca wszystkim osobom chorującym na cukrzycę regularne badanie paznokci, które pozwoli utrzymać je w dobrej kondycji, a także może zapobiec rozwojowi grzybicy i innych infekcji.

4. Pielęgnacja paznokci zmienionych chorobowo. O czym pamiętać i na co uważać?

Warto zwracać uwagę na stan zdrowia swoich paznokci i każdą niepokojącą zmianę konsultować z lekarzem. Biorąc pod uwagę, ile osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że choruje na cukrzycę typu 2, czasem lepiej dmuchać na zimne.

Warto również wiedzieć, jak dbać o zmienione chorobą paznokcie. Osoby chorujące na cukrzycę typu 2, u których pojawiają się wymienione objawy paznokcia, powinny pamiętać o kilku zasadach:

  • Codziennie dokładnie myj ciepłą wodą stopy i dłonie.
  • Używaj łagodnych i przebadanych dermatologicznie kosmetyków.
  • Osuszaj skórę stóp i dłoni delikatnie. Nie zaleca się tarcia skóry ręcznikiem.
  • Opatruj rany i zadrapania, które pojawiają się w obrębie paznokci.
  • Obcinaj paznokcie najlepiej po kąpieli – gdy są miękkie.
Diabetycy powinni pamiętać o kilku ważnych zasadach pielęgnacji stóp i dłoni
Diabetycy powinni pamiętać o kilku ważnych zasadach pielęgnacji stóp i dłoni (123rf)

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze