Trwa ładowanie...

Nutridrink - rodzaje, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, cena i dostępność

Paula Jakubasik
29.07.2021 15:37
Nutridrink to płynny preparat żywieniowy dla osób ciężko chorych.
Nutridrink to płynny preparat żywieniowy dla osób ciężko chorych. (Obraz Parentingupstream, Pixabay )

Nutridrink to płynny preparat odżywczy stosowany w leczeniu żywieniowym. Produkt ten jest wysokoenergetyczny, zawiera cenne składniki mineralne i witaminy. Zaleca się go dla osób niedożywionych, chorych i pacjentów w starszym wieku, którzy mają problemy z apetytem i gryzieniem. Nutrudrink może być uzupełnieniem lub zastąpieniem tradycyjnej diety.

spis treści

1. Co to jest Nutridrink?

Nutridrink to preparat odżywczy w postaci płynu, przeznaczony dla osób ciężko chorych, zmagających się z brakiem apetytu lub problemami z żuciem i połykaniem pokarmu.

Nutridrink ma niezwykle bogaty skład, dostarcza cennych witamin i mikroelementów, redukuje ryzyko niedożywienia i wystąpienia niedoborów. Jedna 125 ml buteleczka zawiera pełnowartościowy posiłek (300 kalorii.

Zobacz film: "Walka z łuszczycą pospolitą"

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów preparatu Nutridrink, które różnią się składem i wersją smakową. Ich wybór powinien być podyktowany stanem pacjenta i chorobą z jaką się zmaga.

Produkt ten jest w pełni zbilansowany i składa się z białka (serwatka i kazeina), tłuszczów (LCT), węglowodanów (maltoza i polisacharydy), minerałów oraz witamin. Nutridrink nie zawiera glutenu, jest wyrobem bezresztkowym i nie wymaga gryzienia.

2. Rodzaje preparatu Nutridrink

2.1. Nutridrink Protein

Nutridrink Protein jest dostępny w 125 ml opakowaniach, jest to produkt wysokoenergetyczny (1 ml zawiera 2,4 kalorie). Jest polecany dla pacjentów onkologicznych, zmagających się z chorobą nowotworową z przerzutami lub bez, a także osób, które ze względu na stan zdrowia potrzebują diety wysokobiałkowej.

Warianty smakowe Nutridrink Protein to truskawka, mokka, wanilia, brzoskwinia-mango, owoce leśne, owoce tropikalne i imbir, czerwone owoce oraz smak neutralny.

2.2. Nutridrink Yoghurt Style

Nutridrink Yoghurt Style to produkt z dodatkiem jogurtu, dostępny w 200 ml opakowaniach. 1 ml zawiera 1,5 kalorii, jest przeznaczony dla pacjentów przed i po operacji, w trakcie przygotowania do kolonoskopii a także w okresie rekonwalescencji.

Jest to równie dobry wybór dla osób, które nie mają apetytu, tracą na wadze i mają problem z przyjmowaniem posiłków w normalnej formie. Dostępne wersje to smak malinowy oraz waniliowo-cytrynowy.

2.3. Nutridrink Multi Fibre

Nutridrink Multi Fibre to produkt wysokoenergetyczny (2,4 kcal/ml), jest sprzedawany w 125 ml buteleczkach. Producent zaleca go przede wszystkim pacjentom onkologicznych w czasie remisji, a także osobom cierpiących na biegunki, zaparcia, zaburzenia perystaltyki jelit czy chorobę uchyłkową jelit.

Nutridrink Multi Fibre zawiera dodatek błonnika w formule MFC, który wspiera funkcjonowanie układu pokarmowego. Wersje smakowe tego produktu to truskawka i wanilia.

2.4. Nutridrink Juice Style

Nutridrink Juice Style jest dostępny w 200 ml opakowaniach, 1 ml płynu dostarcza 1,5 kalorii, jest przeznaczony dla osób na diecie beztłuszczowej, czyli pacjentów z kamicą żółciową, cholecystektomią i po przebytym ostrym zapaleniu trzustki. Dostępne smaki to jabłko oraz truskawka.

2.5. NutriKid Multi Fibre

NutriKid Multi Fibre (200 ml) to żywność przeznaczona dla dzieci powyżej 1. roku życia, zagrożonych niedożywieniem. Produkt ten nie zawiera glutenu ani laktozy, może być stosowany jako jedyne źródło pokarmu lub uzupełnienie diety.

Zwykle jest spożywany przez dzieci w przypadku nowotworów, porażenia mózgowego, wrodzonych wad serca, zespołu krótkiego jelita czy wrzodziejącego zapalenia jelita grubego. Sprawdza się również przed i po operacjach.

Zobacz także:

3. Przeciwwskazania

Przeciwwskazania do spożywania płynu Nutridrink to:

  • alergia na białka mleka krowiego,
  • fruktozemia,
  • galaktozemia.

Warto pamiętać, że dzieci mogą spożywać wyłącznie wersję NutriKid Multi Fibre, pozostałe wersje produktu nie są dla nich odpowiednie.

4. Dawkowanie Nutridrink

Nutridrink to produkt w formie płynnej, który jest gotowy do podania po wstrząśnięciu butelką, można go wcześniej schłodzić ale nie jest to konieczne.

Płyn należy pić powoli (1 buteleczkę przez 30-60 minut) lub regularnie popijać między posiłkami. W przypadku uzupełnienia diety chory powinien spożywać 1-3 butelki po 300 kalorii w ciągu doby.

Pacjenci, spożywający wyłącznie Nutridrinki powinni wypijać dziennie 5-7 butelek, przyjmując łącznie 1500-2100 kalorii. Produkt należy przechowywać w chłodnym miejscu, a po otwarciu butelkę schować do lodówki na maksymalnie 24 godziny.

5. Cena i dostępność preparatu Nutridrink

Napoje Nutridrink są dostępne w regularnej sprzedaży w aptekach stacjonarnych i internetowych. Niektóre szpitale oferują również możliwość zakupu w automatach dystrybucyjnych. Cena Nutridrink wynosi ok. 23-29 złotych za cztery butelki o pojemności 125 ml.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.