Trwa ładowanie...

Opuchnięte dziąsła – przyczyny, objawy i leczenie. Jak sobie pomóc?

Avatar placeholder
19.12.2023 08:36
Opuchnięte dziąsła to jeden z najpopularniejszych problemów z jamą ustną.
Opuchnięte dziąsła to jeden z najpopularniejszych problemów z jamą ustną. (pixabay)

Opuchnięte dziąsła to jeden z najczęstszych problemów w obrębie jamy ustnej. Dolegliwość wywołuje dyskomfort, nierzadko też ból. Jakie są przyczyny opuchniętych dziąseł? Jak sobie poradzić z problemem?

spis treści

1. Przyczyny opuchniętych dziąseł

Opuchnięte dziąsła związane są najczęściej z chorobami przyzębia, czyli struktur otaczających ząb i stanem zapalnym w jamie ustnej. Nie bez znaczenia są zmiany hormonalne, które mają miejsce zarówno podczas miesiączki czy w czasie dojrzewania, jak i w ciąży.

Zdarza się, że obrzęk dziąseł jest objawem choroby. Przyczyny opuchniętych dziąseł można podzielić na wynikające z niedostatecznej higieny jamy ustnej, które sprzyjają odkładaniu płytki nazębnej, jak i te, które nie są z nią związane.

Zobacz film: "W ciąży zadbaj o zęby i dziąsła"

W kwestii higieny jamy ustnej bardzo ważne jest używanie odpowiedniej szczoteczki do zębów, stosowanie nici dentystycznej czy płynów do płukania jamy ustnej. Źródłem problemu może być bowiem niedokładne szczotkowanie zębów, a także zbyt rzadkie i za krótkie mycie zębów.

Nie mniej ważna jest prawidłowa technika mycia zębów, czyli wykonywanie szczoteczką ruchów wymiatających, a nie okrężnych. Na źle oczyszczanej powierzchni szkliwa odkładają się resztki pokarmowe oraz składniki śliny.

Rozwój bakterii prowadzi do zapalenia dziąseł, zaś nieusunięta płytka nazębna ulega mineralizacji. Twardnieje i zamienia się w kamień nazębny.

Inne przyczyny opuchniętych dziąseł związane z higieną i stylem życia to dieta bogata w węglowodany, spożywanie słodyczy i słodkich napojów, palenie papierosów, a także nawisające wypełnienia, nieprawidłowo wykonane uzupełnienia protetyczne.

Opuchnięte dziąsła nie muszą być związane z niewłaściwą higieną jamy ustnej. Mogą dokuczać także osobom, które dbają tak o nią, jak i racjonalną dietę, ale na przykład chorują na cukrzycę, zmagają się z chorobami układu krążenia.

Opuchnięte dziąsła u dziecka może wywołać stłoczenie zębów, nieprawidłowe ustawienie zębów, utrudnione wyrzynanie, a także stany zapalne, również wywołane zakażeniem wirusowym.

Nie bez znaczenia są zaburzenia w obrębie gospodarki hormonalnej, stąd na problemy z dziąsłami może narzekać dojrzewająca młodzież, miesiączkujące kobiety i ciężarne. Dzieje się tak, ponieważ wzrost poziomu hormonów płciowych, czyli estradiolu, estrogenu, progesteronu i testosteronu zarówno w czasie dojrzewania, jak i miesiączkowania u kobiet ma negatywny wpływ na stan jamy ustnej, nawet przy zachowanej właściwej higienie.

Spuchnięte dziąsła w ciąży zaczynają dokuczać zwykle w drugim lub trzecim trymestrze ciąży. Może to być także objaw zapalenia dziąseł czy tak zwany guz ciążowy (nadziąślak, ziarniniak), będący wynikiem wzmożonej odpowiedzi zapalnej na czynniki uszkadzające. Zmiana znika samoistnie tuż po porodzie.

1.1. Problemy z bolącymi dziąsłami

Problemy tworzą się poprzez nieprawidłowe szczotkowanie zębów (często podrażniane są szczoteczką). Twarde jedzenie również może być przyczyną powstawania opuchlizny wokół dziąseł.

Inny, niecodzienny wygląd dziąseł sugeruje choroby ogólnoustrojowe, spuchnięte dziąsła mogą informować o występowaniu cukrzycy, bulimii czy anoreksji. Bulimia tworzy w jamie ustnej największe spustoszenia, dziąsła i zęby są bardzo mocno osłabione, spuchnięte i przekrwione.

Mało kto wie, że nieprawidłowy podaż witaminy B i C, również osłabia dziąsła. Dlatego tak ważna jest prawidłowa dieta oraz suplementacja. Noszenie stałych i ruchomych aparatów na zęby, a także protez, może przyczynić się do puchnięcia i podrażnienia dziąseł.

2. Objawy opuchniętych dziąseł

Co to znaczy, że dziąsła są opuchnięte? Obserwuje się zmianę konsystencji dziąseł: stają się rozpulchnione. Korony zębów ulegają optycznemu skróceniu, ponieważ poziom dziąseł się unosi.

Zmianie ulega również kolor dziąseł. Zdrowe są jasno-różowego, zaś objęte chorobą lub zmianami ciemnieją. Stają się bardzo czerwone, czasem bordowe. Zwykle w jamie ustnej pojawia się ból, nadwrażliwość i zaczerwienienie dziąseł.

Dodatkowo podczas szczotkowania czy jedzenia może dochodzić do krwawienia dziąseł, obserwuje się również różowawe zabarwienie śliny wypluwanej podczas mycia zębów Czasem dolegliwościom towarzyszy nieprzyjemny zapach z ust, z czasem może dojść do rozchwiania zębów.

Zobacz także:

3. Jak leczyć opuchnięte dziąsła?

Co na opuchnięte dziąsła? Jeśli problem nie jest szczególnie dokuczliwy, można zastosować domowe sposoby. Zawsze warto udać się do lekarza stomatologa (periodontologa). Specjalista nie tylko zdiagnozuje problem, ale może wdrożyć leczenie czy usunąć przyczynę dolegliwości, na przykład usuwając kamień nazębny.

Zwykle podpowiada też, jakie zmiany należy wprowadzić, jeśli chodzi o codzienną higienę jamy ustnej (właściwa szczoteczka, prawidłowa technika szczotkowania, nitkowania oraz płukania zębów).

Ulgę opuchniętym dziąsłom przyniesie także płukanie jamy ustnej preparatem zapisanym przez stomatologa. Warto również sięgać po:

  • pasty do zębów na krwawiące dziąsła, które zawierają substancje ściągające i obkurczające naczynia, dzięki czemu łagodzą dolegliwości,
  • płukanki antyseptyczne,
  • inne środki przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, które pomagają zredukować stan zapalny dziąseł,
  • irygatory, nici dentystyczne,
  • żele w miejscach o największym nasileniu stanu zapalnego.

Nigdy nie doprowadzimy do chorób dziąseł, jeżeli będziemy przestrzegali prawidłowych zasad higieny. Zęby należy myć po każdym posiłku, pastą z naturalnych składników.

Nitkowanie zębów będzie również dobrym sposobem pozbycia się brudu. Wizyty u dentysty powinny być regularne i częste, gdyż dzięki nim można wykluczyć choroby i dolegliwości dziąseł i zębów.

4. Domowe sposoby na opuchnięte dziąsła

Na opuchnięte, bolesne dziąsła pomoże szałwia czy rumianek, ponieważ mają działanie przeciwzapalne, ściągające oraz antyseptyczne.

Chłodnym naparem należy płukać jamę ustną trzy razy dziennie. Pomaga również aloes i olejek z goździków. Aloes ma właściwości bakteriobójcze i łagodzące, zaś olejek goździkowy dodatkowo nie tylko uśmierza ból, ale i hamuje krwawienie.

Kolejnym domowym sposobem na opuchnięte dziąsła jest płukanie jamy ustnej roztworem wody utlenionej. Wystarczy przygotować płukankę, mieszając trzy łyżki wody utlenionej z trzema łyżkami przegotowanej zimnej wody. Stosuje się ją kilka razy dziennie. Opuchnięte dziąsła są powodem do niepokoju. Bagatelizowanie choroby może bowiem prowadzić nawet do wczesnej utraty zębów.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze