5 sposobów na mocne zęby - wapń w diecie, higiena jamy ustanej, odpowiednia dieta, zielona herbata
W naszej kulturze przyjęło się powiedzenie, że uśmiech to wizytówka człowieka. Trudno nie przyznać racji tej mądrości ludowej, ponieważ rzeczywiście pierwsze wrażenie, jakie wywieramy na innych, opiera się w znacznej mierze na naszym uzębieniu. Oto pięć sposobów na mocne i zdrowe zęby.
1. 5 sposobów na mocne zęby - wapń w diecie
To główny budulec zębów i kości, zatem, jeśli chcesz mieć piękny i zdrowy uśmiech, nie możesz dopuścić, by zabrakło go w codziennej diecie. Naturalnym źródłem tego pierwiastka jest nabiał. Szklanka mleka, jogurt naturalny, kefir czy maślanka powinny być wpisane na stałe w jadłospis każdego, kto chce mieć mocne zęby. Pamiętajmy jednak, że produkty te nie zaspokoją dziennego zapotrzebowania organizmu na wapń – szczególnie ze względu na utrudnione wchłanianie. Powinniśmy więc wspomóc się suplementacją.
Przeprowadzone w Polsce badania dowodzą, że przeciętnie nasza dieta dostarcza organizmowi jedynie połowy dziennego zapotrzebowania na ten składnik. Pozostałą część najlepiej jest uzupełnić właściwą suplementacją.
Zobacz także:
2. 5 sposobów na mocne zęby - higiena jamy ustnej
To jedna z ważniejszych rzeczy, o których powinniśmy pamiętać, chcąc cieszyć się pięknym uśmiechem. Nadrzędna zasada brzmi: myj zęby po każdym posiłku. Niewiele osób jednak pamięta, że powinniśmy także dbać o higienę języka i policzków. Równie istotna w tej kwestii jest zmiana szczoteczki – zaleca się wymieniać ją nawet trzy razy w miesiącu! Po wyszczotkowaniu całej jamy ustnej warto na koniec użyć nici dentystycznej.
Dbanie o zęby od zewnątrz to bardzo ważna kwestia. Nie należy jednak zapominać także o odpowiedniej diecie, czyli wspomagać je także od wewnątrz. Chodzi tu przede wszystkim o dostarczenie odpowiedniej ilości wapnia. Pewność, że pierwiastek ten jest na właściwym poziomie uzyskamy, stosując suplementację jako uzupełnienie codziennej diety.
3. 5 sposobów na mocne zęby - inne metody
Jeśli znajdujesz się w sytuacji, w której nie możesz w pełni zadbać o higienę jamy ustnej, pamiętaj o innych, alternatywnych sposobach, na przykład o płukaniu wodą. Inną metodą jest żucie gumy, która pozwoli nie tylko na odświeżenie oddechu, ale również na pozbycie się bakterii.
4. 5 sposobów na mocne zęby - odpowiednia dieta
Niewiele osób wie, że spożywając na co dzień zwykłe pokarmy, wspomagamy swoje zęby. Jak to się dzieje? Jednym z przykładów jest żucie sera żółtego, dzięki czemu zwiększa się pH płytki nazębnej. Wszystko to powoduje, iż nasze zęby stają się „odporniejsze”. Dlaczego? Chodzi o substancje zawarte w tym produkcie pobudzające organizm do produkcji śliny, która z kolei zabezpiecza nasze zęby. Ponadto przyczyniają się one także do wzmocnienia szkliwa.
Warto pamiętać także o witaminie D, która sprawia, że wapń wchłania się do organizmu o wiele lepiej, a także przyczynia się bezpośrednio do poprawy kondycji uzębienia. Znajdziemy ją między innymi w tłustych rybach, jednak w zapewnieniu odpowiedniej podaży witaminy D pomocna jest również suplementacja.
Pamiętajmy też o wszystkich dobrach zawartych w warzywach. Brokuły na przykład są źródłem koenzymu Q10, który wpływa pozytywnie na przyzębie, a także stwarza barierę ochronną dla dziąseł. Marchew za to, oprócz wzmacniania dziąseł, mineralizuje zęby, a także pobudza organizm do produkcji śliny.
Na koniec trzeba jeszcze wymienić truskawki, które sprawią, że nasze uzębienie stanie się bielsze.
5. 5 sposobów na mocne zęby - zielona herbata
Okazuje się, że picie zielonej herbaty wpływa pozytywnie na nasze zęby. Jej działanie przypomina wręcz fluoryzację, ponieważ filiżanka naparu zawiera aż 0,3 mg fluoru! Dzięki temu w przyjemny sposób wzmacniamy uzębienie.
Ten tekst jest elementem naszego cyklu #ZdrowaPolka, w którym pokazujemy, jak zadbać o swoją kondycję fizyczną i psychiczną. Przypominamy o profilaktyce i radzimy, co zrobić, żeby żyć zdrowiej. Więcej przeczytasz tutaj
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.