Przejdź na WP

Ból zębów. Co może oznaczać?

Na samym początku warto zaznaczyć, że gdy ból – z reguły – jest symptomem pewnego problemu, to brak bólu nie oznacza wcale, że problemu nie ma. Dlatego też najważniejsza jest profilaktyka i regularna kontrola stomatologiczna.

Zobacz film: "Domowe sposoby na ból zęba"

Odkładanie wizyty u dentysty zawsze skutkuje gorszym rokowaniem danych zębów, trudniejszym leczeniem, możliwością powikłań ogólnoustrojowych.

Bólów kojarzonych z zębami jest wiele, najczęstsze to:

  1. Ból zębinowy – w ubytku zęba.
  2. Zapalenie miazgi zęba.
  3. Zapalenie tkanek okołowierzchołkowych.
  4. Zapalenie przyzębia (dziąsła).
  5. Utrudnione wyrzynanie zębów mądrości – „ósemek”.
  6. Zapalenie zatok szczękowych lub zapalenie ucha i promieniowanie dolegliwości na zęby.
  7. Zaburzenia neurologiczne.
spis treści

1. Ból zębinowy

Typ bólu: charakterystyczny, ostry, krótkotrwały, ból na zimno, słodkie pokarmy.

Kiedy: w przypadku ubytku próchnicowego lub innego pochodzenia (np. przyszyjkowy).

Cel leczenia: wypełnienie ubytku lub wcieranie np. fluoru w przypadku starcia szkliwa do zębiny (np. przy szyjce).

Opis:

Ząb składa się z 2 tkanek twardych: szkliwa na zewnątrz i zębiny wewnątrz. Szkliwo jest twarde i nieprzepuszczalne, natomiast zębina posiada kanaliki. W przypadku, gdy powstaje ubytek, przez kanaliki do silnie unerwionej miazgi zęba przesyłane są bodźce powodujące odczucie bólu. Sytuacja taka skutkuje miejscowym, odwracalnym zapaleniem miazgi. Nie podjęcie leczenia na czas powoduje progresję zmian i stan nieodwracalny opisany poniżej.

Ból zębinowy

Ból zębinowy

Ból zębinowy pojawia się najczęściej w przypadku ubytków próchnicowych. Jest ostry i zazwyczaj krótkotrwały. Może pojawiać się, kiedy zjemy coś słodkiego lub być reakcją na zimne i ciepłe pokarmy.

W przypadku wystąpienia pierwszych dolegliwości bólowych należy udać się do stomatologa, który zdiagnozuje jego przyczynę i zaleci odpowiednie leczenie

2. Zapalenie miazgi (nieodwracalne)

Typ bólu: ciągły, budzący w nocy, ćmiący. Silna, długa reakcja na zimno, wrażliwość na nagryzanie. Nasilenie objawów przy zmianie pozycji na leżącą. Czasami bez charakterystycznych dolegliwości – przewlekłe zapalenie, gdy miazga drażniona jest przez dłuższy czas, np. składnikami materiału wypełniającego (plomby) w bardzo głębokim ubytku.

Kiedy: w przypadku gdy ubytek jest bardzo głęboki i powoduje nieodwracalne zmiany w miazdze zęba.

Cel leczenia: z reguły całkowite usunięcie zapalnej miazgi, czyli leczenie kanałowe lub ekstrakcja zęba.

Opis:

Komora zęba to ograniczona przestrzeń chroniona twardym płaszczem tkanek. W momencie, gdy bariera ta zostaje przełamana w dowolny sposób, silnie ukrwiona miazga ma kontakt z wieloma czynnikami szkodliwymi. Jeśli przestrzeń ta pozostaje nadal zamknięta, ale tkanki są objęte próchnicą, miazga odczynowo produkuje wysięk zapalny, obrzmiewa. Niestety w ograniczonej przestrzeni rosnące ciśnienie zamyka naczynia, odżywiające ją i stan zapalny wchodzi w błędne koło.

Czasami, gdy komora miazgi zostaje obnażona, np. przy złamaniu, może nie być objawów zapalenia miazgi, jednakże jakikolwiek kontakt z obnażoną przestrzenią powoduje niezwykle silne, krótkotrwałe, kłujące dolegliwości.

Trzecia sytuacja ma miejsce, gdy wypełnienie sięga bardzo głęboko, powoduje ciągły stan zapalny albo istnieją nieodwracalne zmiany, ale bardzo ograniczone. Sąsiedztwo głębokiego wypełnienia może drażnić miazgę i powodować jej bardzo powolne obumieranie. Tak samo obecność drobnych zmian martwiczych/ropnych wcześniej czy później spowoduje obumarcie tej tkanki lub przełom i ostry stan zapalny jej nadal żywej części. W tej sytuacji przez cały czas pacjent odczuwa dolegliwości o różnym nasileniu od żadnych aż do charakterystycznych dla ostrego zapalenia.

Zapalenie miazgi

Zapalenie miazgi

Schemat przedstawia zapalenie miazgi zęba.

Zapalenie miazgi charakteryzuje się długim, powracającym bólem, który często pojawia się w nocy lub po ugryzieniu twardych pokarmów.

Zapalenie miazgi wymaga najczęściej leczenia kanałowego, polegającego na całkowitym usunięciu zapalnej miazgi.

Ból zębów. Co może oznaczać?
Ból zębów. Co może oznaczać? (Zdjęcie mężczyzny/Shutterstock)

3. Zapalenie tkanek okołowierzchołkowych

Typ bólu: jw., z czasem brak reakcji na zimno, rośnie reakcja na ciepło, wyraźna bolesność na nagryzanie, opukiwanie. Czasami brak jakichkolwiek dolegliwości – w przypadku stanu przewlekłego.

Kiedy: w przypadku, gdy miazga jest w bardzo zaawansowanym stanie zapalnym, zainfekowana lub martwa, a stan zapalny wychodzi poza ząb w okolicę wierzchołka jego korzenia.

Cel leczenia: leczenie kanałowe (z dezynfekcją kanałów).

Opis:

W zależności od zawartości kanałów korzeniowych (miazga silnie zapalna, martwa lub zainfekowana) objawy mogą się różnić od silnego bólu do braku objawów w przypadku niezainfekowanej martwicy.

Na początku z reguły ząb boli mocno, jeśli odroczymy leczenie, w końcu powstanie stan ropny, który powoduje szybką destrukcję kości i tworzy wygórowanie na dziąśle (ropień). Gdy to wygórowanie pęknie (stworzy się przetoka) objawy częściowo ustąpią, ale nie rozwiązuje to problemu, gdyż ból wróci, a przez ten czas bakterie będą krążyć we krwi.

Zapalenie tkanek okołowierzchołkowych

Zapalenie tkanek okołowierzchołkowych

Schemat przedstawia zaawansowane zapalenie tkanek okołowierzchołkowych.

Stan taki pojawia się w sytuacji, kiedy zapalenie miazgi jest bardzo zaawansowane lub miazga jest martwa. Stan zapalny wychodzi wówczas w okolice wierzchołka korzenia zębowego.

W przypadku zapalenia tkanek okołowierzchołkowych bardzo ważne jest szybkie rozpoczęcie leczenia stomatologicznego.

4. Zapalenie przyzębia (dziąsła)

Typ bólu: czasami podobny do zapalenia miazgi, ciągły, może budzić w nocy, jednak nie ma bolesności na zimno, występuje zaczerwienienie dziąsła i krwawienie z przestrzeni międzyzębowej, ból może zmniejszyć się po nitkowaniu i intensywnym płukaniu.

Kiedy: gdy brakuje chroniącego dziąsło punktu stycznego między zębami lub punkt styczny jest bardzo ciasny i powoduje zaleganie pokarmu w przestrzeni. Tworzy się z czasem kieszeń przyzębna – głęboka szczelina, w której może powstać stan ropny. Sprzyja to też próchnicy w tym obszarze.

W momencie, gdy istnieje duża ilość kamienia nazębnego, który narasta w głąb dziąsła, powstaje ostry stan zapalny z krwawieniem. Z biegiem czasu stan ten powoduje nieodwracalną destrukcję kości, obnażenie korzeni, a następnie nadwrażliwość zębów.

Cel leczenia:

Opróżnienie ropnia, jeśli powstał lub przepłukanie, a następnie odbudowanie prawidłowego punktu stycznego – chroniącego dziąsło w przestrzeni stycznej oraz umożliwiającego samooczyszczanie.

W drugim opisanym przepadku konieczne jest regularne usuwanie kamienia nazębnego z polerowaniem zębów, które zmniejsza jego narastanie i zapobiega negatywnym skutkom.

5. Utrudnione wyrzynanie zębów mądrości

Typ bólu: jak w przypadku zapalenia przyzębia lub zapalenia miazgi/tkanek okołowierzchołkowych, jeśli w którymś zębie powstanie penetrująca do miazgi próchnica. Węzły chłonne mogą być powiększone. Czasem dochodzi do szczękościsku.

Kiedy: gdy nieprawidłowe położenie zęba powoduje ucisk na dziąsło, zatrzymywanie pokarmu w szczelinie między zębami. Z czasem mogą powstać w sąsiadujących zębach ubytki, często w niefortunnym poddziąsłowym miejscu – w korzeniu, nawet powikłane zapaleniem miazgi. Jeśli „ósemka” jest przykryta kością i dziąsłem, nie oznacza to braku problemów, gdyż jej ucisk na „siódemkę” może powodować resorpcję jej korzenia – niszczenie jej struktur z ucisku. Ponadto z czasem mogą powstać stłoczenia zębów.

Cel leczenia: z reguły usunięcie zęba zatrzymanego.

Opis: Zatrzymany ząb to taki, który nie może się wyrżnąć z powodu braku miejsca lub nieprawidłowego położenia zawiązka (2 lata po jego fizjologicznym czasie wyrzynania). Niedostateczna przestrzeń jest powodem zaklinowania zęba o różne struktury – korzenie, korony zębów, gałąź żuchwy.

6. Zapalenie zatok szczękowych, ucha, innych struktur

Typ bólu: o różnym nasileniu, dotyczy wielu zębów, czasami wszystkich, mimo to zęby są zdrowe i prawidłowo reagują na zimno, może wystąpić bolesność na nagryzanie, opukiwanie.

Cel leczenia: leczenie laryngologiczne.

7. Zaburzenia neurologiczne – neuralgie

Bardzo różnego rodzaju dolegliwości, często wymagające konsultacji neurologicznej.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy