Trwa ładowanie...

Moje dziąsła krwawią! Co to oznacza?

 Agnieszka Gotówka
26.10.2022 13:00
Adobe Stock
Adobe Stock

Kiedy podczas szczotkowania lub jedzenia zauważysz krwawiące dziąsła, nie bagatelizuj problemu. Może to być zarówno objaw stanu zapalnego jamy ustnej, ale też sygnał organizmu, że dzieje się z nim coś niepokojącego w szerszym kontekście.

Materiał powstał we współpracy z Pierre Fabre Medicament Sp. z o.o.

Przyczyny krwawiących dziąseł

Krwawienie z dziąseł to jeden z pierwszych symptomów stanu zapalnego wywołanego przez bakterie. Kiedy jest ich za dużo, dochodzi do powstania płytki nazębnej, w której drobnoustroje mają doskonałe warunki do namnażania się. Jeśli nie będziemy jej regularnie usuwać, utworzy się kamień nazębny. A to już prosta droga do stanu zapalnego, który objawia się opuchlizną dziąseł, ich zaczerwienieniem i krwawieniem.

Jeśli w porę nie zareagujemy, problem będzie się pogłębiał. Dziąsła, aparat zawieszeniowy zęba i kość nie będą już w stanie prawidłowo spełniać swojej funkcji i zaczną zanikać, czego konsekwencją jest utrata zębów. Rozpoznawana jest wówczas parodontoza, która w Polsce jest drugim po próchnicy najczęściej spotykanym schorzeniem jamy ustnej.

Na jej rozwój narażeni są wszyscy, jednak wyższe ryzyko jej pojawienia się dotyczy chorych na cukrzycę typu 2 czy nadciśnienie tętnicze. Duży wpływ na rozwój zapalenia przyzębia mają również: palenie papierosów, zmiany hormonalne (ciąża, menopauza), niewłaściwa dieta i narażenie na ciągły stres.

Jakie pasty używać?

Parodontoza bezwzględnie wymaga leczenia. Jego podstawą jest zmniejszenie ilości bakterii w jamie ustnej i zahamowanie procesu odkładania nowej płytki i kamienia nazębnego. Istotna jest systematyczna i dokładna higiena jamy ustnej, do której należy stosować odpowiednią pastę do zębów, np. ELGYDIUM Clinic Perioblock Pro, która stanowi połączenie trzech składników aktywnych: kwas glicyretynowy łagodzi stan zapalny, chlorheksydyna działa przeciwbakteryjnie i powstrzymuje rozwój nowych bakterii, a alantoina łagodzi podrażnienia.

Regularnie stosowana pasta ELGYDIUM Clinic Perioblock Pro pozwala wyeliminować problem krwawiących dziąseł, zmniejsza stan zapalny i hamuje proces tworzenia się płytki nazębnej. Jest dobrym uzupełnieniem profesjonalnego leczenia stomatologicznego.

By uzyskać jak najlepszy efekt, pastę najlepiej stosować w połączeniu z antybakteryjnym płynem do płukania ust, który poprawi skuteczność szczotkowania trudno dostępnych miejsc. Od lat w przypadku problemów z dziąsłami polecany jest przez specjalistów płyn Eludril CLASSIC, który łagodzi podrażnienia i działa antyseptycznie. Może być stosowany przez osoby użytkujące protezy, implanty i aparaty ortodontyczne. Jest też zalecany po zabiegach chirurgicznych w obrębie jamy ustnej. Stanowi dobre uzupełnienie leczenia periodontologicznego oraz implantologicznego.

W przypadku problemu krwawiących dziąseł nie mniej ważny jest dobór odpowiedniej szczoteczki do mycia zębów. Niektóre z nich, zwłaszcza z twardym włosem, zamiast pomóc, mogą zaszkodzić. Grube włókna dodatkowo podrażniają dziąsła, co może dodatkowo nasilić krwawienie. Czego zatem używać na co dzień, by zapewnić jamie ustnej właściwą pielęgnację?

Odpowiednia będzie ultramiękka szczoteczka do zębów Elgydium Clinic 15/100, która delikatnie oczyszcza jamę ustną. Nie podrażnia dziąseł i pomaga powrócić do normalnego szczotkowania zębów. Jest też zalecana po zabiegach chirurgicznych.

Krwawiące dziąsła wymagają naszej uwagi. To poważny problem, którego nie należy bagatelizować, ale którego też można uniknąć, stosując właściwą profilaktykę. Podstawą jest regularne mycie zębów odpowiednią pastą i stosowanie nici dentystycznych. Należy też regularnie odwiedzać gabinet stomatologiczny, aby lekarz dentysta usunął nam kamień nazębny (raz w roku możemy poddać się zabiegowi bezpłatnie w ramach NFZ).

Adobe Stock
Adobe Stock

Zdarza się jednak, że krwawiące dziąsła nie mają związku ze stanem zapalnym jamy ustnej. Objaw ten może wskazywać na niedobór witamin (zwłaszcza witaminy C), zaburzenia krzepnięcia, anemię lub cukrzycę. Bywa też skutkiem ubocznym przyjmowanych leków, zwłaszcza z grupy antagonistów wapnia, leków przeciwdrgawkowych oraz immunosupresyjnych.

Krwawiące dziąsła to wyraźny sygnał, że w jamie ustnej dzieje się coś niepokojącego. Działać trzeba od razu, by w porę zahamować postęp stanu zapalnego. Pomóc w tym mogą odpowiednie produkty do higieny jamy ustnej i ich regularne stosowanie. Nic jednak nie zastąpi profilaktyki, o czym warto porozmawiać ze stomatologiem podczas najbliższej wizyty albo zapytać się farmaceuty. Specjalistyczne produkty marki Elgydium dostępne są w aptekach i wybranych gabinetach stomatologicznych.

PFM/199/2022

Materiał powstał we współpracy z Pierre Fabre Medicament Sp. z o.o.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze