Trwa ładowanie...

Rozszczep podniebienia - przyczyny, objawy, leczenie

Avatar placeholder
Sylwia Michalczyk 12.08.2024 10:38
Rozszczep podniebienia to wada rozwojowa powstała we wczesnym okresie rozwoju płodu. To szczelina lub przerwa powstała na skutek niepołączenia się struktur podniebienia.
Rozszczep podniebienia to wada rozwojowa powstała we wczesnym okresie rozwoju płodu. To szczelina lub przerwa powstała na skutek niepołączenia się struktur podniebienia. (AdobeStock)

Rozszczep podniebienia to wada rozwojowa powstała we wczesnym okresie rozwoju płodu. Mianem tym nazywamy szczelinę lub przerwę powstałą na skutek niepołączenia się struktur podniebienia. Wada ta może występować razem z innymi wadami, takimi jak np. rozszczep wargi. Do rozwoju wady może dojść w każdej części podniebienia. Rozszczep podniebienia i rozszczep wargi to jedne z najczęściej występujących u dzieci wad wrodzonych głowy i szyi. Jeśli nie zostanie podjęte operacyjne leczenie takich zaburzeń, dziecko może mieć problemy z jedzeniem (dlatego też utrudnione jest karmienie piersią), mową, a także słuchem.

Rozszczep podniebienia występuje średnio raz na 650 do 750 żywych urodzeń. Wada częstsza jest u dziewczynek. Jeżeli jest nią obarczona matka, ryzyko wystąpienia wady u potomstwa wzrasta dwukrotnie.

spis treści

1. Rozszczep podniebienia - przyczyny

Lekarze nie są do końca zgodni w ustaleniu konkretnych przyczyn, jakie powodują rozszczep podniebienia. Można jednak wymienić kilka czynników, które zwiększają ryzyko pojawienia się tego problemu u dziecka:

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Rozszczep podniebienia często towarzyszy także innym chorobom genetycznym, np. trisomii chromosomu 13 (zespół Pataua), trisomii 18 (zespół Edwardsa), zespołowi kociego krzyku, zespołowi Pierre'a Robina i innym.

Jeśli kobieta podczas ciąży prawidłowo o siebie dba, to ryzyko pojawienia się jakichkolwiek wad u dziecka jest praktycznie niemożliwe.

2. Rozszczep podniebienia - objawy

Niektóre formy rozszczepu podniebienia widoczne są od razu po narodzeniu dziecka. W przypadku tego zaburzenia wada nie powoduje zmian w wyglądzie twarzy dziecka – można ją jedynie dostrzec wewnątrz jamy ustnej. Wielkość rozszczepu podniebienia ma duży wpływ na dalsze leczenie oraz życie dziecka. Jeśli jest on mały i dotknął podniebienia miękkiego, może spowodować naprawdę poważne problemy i może mieć znaczenie w procesie mówienia. Duże szczeliny w podniebieniu twardym często nie są poważne i nie powodują żadnych powikłań.

Dzieci z rozszczepem podniebienia często mają problem z jedzeniem, ponieważ nie są w stanie ssać i połykać normalnie, jednak odpowiednie leczenie może temu zapobiec. Powikłania po rozszczepie podniebienia wynikają także z uszkodzenia trąbki Eustachiusza oraz przewodu słuchowego zewnętrznego. Osoby chore są także bardziej podatne na infekcje ucha środkowego.

3. Rozszczep podniebienia - zapobieganie i leczenie

Leczenie rozszczepu podniebienia zależne jest od tego, jak poważna jest wada. Najczęściej korekcja wady polega na zszyciu rozszczepu podniebienia – w większości przypadków odbywa się ona między 12. a 18. rokiem życia dziecka. Często konieczne będzie ponowne powtórzenie operacji w przyszłości, jednak zwykle ma to miejsce dopiero w wieku nastoletnim dziecka. Mimo iż operacja często pozostawia blizny i ślady, to powoduje ona znaczną poprawę stanu zdrowia dziecka, a oznaki rozszczepu są prawie całkiem wyeliminowane.

Prawidłowy rozwój dziecka po takim zabiegu chirurgicznym wraca do normy. U niektórych dzieci problemy z rozszczepem podniebienia powodują inne powikłania i konieczne jest leczenie, np. zębów, mowy, słuchu, infekcji uszu i zatok.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Szczękościsk
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze