Rozszczep podniebienia - przyczyny, objawy, leczenie

Rozszczep podniebienia to wada rozwojowa powstała we wczesnym okresie rozwoju płodu. Mianem tym nazywamy szczelinę lub przerwę powstałą na skutek niepołączenia się struktur podniebienia. Wada ta może występować razem z innymi wadami, takimi jak np. rozszczep wargi. Do rozwoju wady może dojść w każdej części podniebienia. Rozszczep podniebienia i rozszczep wargi to jedne z najczęściej występujących u dzieci wad wrodzonych głowy i szyi. Jeśli nie zostanie podjęte operacyjne leczenie takich zaburzeń, dziecko może mieć problemy z jedzeniem (dlatego też utrudnione jest karmienie piersią), mową, a także słuchem. Rozszczep podniebienia występuje średnio raz na 650 do 750 żywych urodzeń. Wada częstsza jest u dziewczynek. Jeżeli jest nią obarczona matka, ryzyko wystąpienia wady u potomstwa wzrasta dwukrotnie.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Rozszczep podniebienia - przyczyny

Lekarze nie są do końca zgodni w ustaleniu konkretnych przyczyn, jakie powodują rozszczep podniebienia. Można jednak wymienić kilka czynników, które zwiększają ryzyko pojawienia się tego problemu u dziecka:

Rozszczep wargi u dziecka

Rozszczepy pojawiają się na różnych partiach twarzy (uszy, nos, czoło).

Rozszczep podniebienia często towarzyszy także innym chorobom genetycznym, np. trisomii chromosomu 13 (zespół Pataua), trisomii 18 (zespół Edwardsa), zespołowi kociego krzyku, zespołowi Pierre'a Robina i innym.

Jeśli kobieta podczas ciąży prawidłowo o siebie dba, to ryzyko pojawienia się jakichkolwiek wad u dziecka jest praktycznie niemożliwe.

Rozszczep podniebienia - objawy

Niektóre formy rozszczepu podniebienia widoczne są od razu po narodzeniu dziecka. W przypadku tego zaburzenia wada nie powoduje zmian w wyglądzie twarzy dziecka – można ją jedynie dostrzec wewnątrz jamy ustnej. Wielkość rozszczepu podniebienia ma duży wpływ na dalsze leczenie oraz życie dziecka. Jeśli jest on mały i dotknął podniebienia miękkiego, może spowodować naprawdę poważne problemy i może mieć znaczenie w procesie mówienia. Duże szczeliny w podniebieniu twardym często nie są poważne i nie powodują żadnych powikłań. Dzieci z rozszczepem podniebienia często mają problem z jedzeniem, ponieważ nie są w stanie ssać i połykać normalnie, jednak odpowiednie leczenie może temu zapobiec. Powikłania po rozszczepie podniebienia wynikają także z uszkodzenia trąbki Eustachiusza oraz przewodu słuchowego zewnętrznego. Osoby chore są także bardziej podatne na infekcje ucha środkowego.

Rozszczep podniebienia - zapobieganie i leczenie

Leczenie rozszczepu podniebienia zależne jest od tego, jak poważna jest wada. Najczęściej korekcja wady polega na zszyciu rozszczepu podniebienia – w większości przypadków odbywa się ona między 12. a 18. rokiem życia dziecka. Często konieczne będzie ponowne powtórzenie operacji w przyszłości, jednak zwykle ma to miejsce dopiero w wieku nastoletnim dziecka. Mimo iż operacja często pozostawia blizny i ślady, to powoduje ona znaczną poprawę stanu zdrowia dziecka, a oznaki rozszczepu są prawie całkiem wyeliminowane. Prawidłowy rozwój dziecka po takim zabiegu chirurgicznym wraca do normy. U niektórych dzieci problemy z rozszczepem podniebienia powodują inne powikłania i konieczne jest leczenie, np. zębów, mowy, słuchu, infekcji uszu i zatok.

Sylwia Michalczyk, 11 miesięcy temu

Bibliografia

  • Gryczyńska D. Otorynolaryngologia dziecięca, Alfa Medica Press, Bielsko-Biała 2007, ISBN 83-7522-001-8
  • Kawalec W., Kubicka K. Pediatria, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2006, ISBN 83-200-3253-9
  • Latkowski B. Otorynolaryngologia - kompendium, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007, ISBN 978-83-200-3628-2

Źródła zewnętrzne

Choroby genetyczne

Komentarze (10)
~Dana71
~Dana71 ponad rok temu

A ja droga Doroto całkowicie zgodzę się z powyższym tekstem. Mam45 lat i urodziłam się z rozczepem podniebienia tz "wartą zajęczą".w mojej rodzinie nikogo nie ma z tym przypadkiem, (moja mama po urodzeniu pierwszego dziecka zaraz zaszła w ciążę -mając słabe wyniki krwi -ze mną. Mam rodzeństwo starsze i młodsze i tylko ja mam rozczepem.podzielam twe obawy,ponieważ sama będąc w ciąży się martwił.Pozdrawiamy danka @~Dorota:

Odpowiedz
~Dorota
~Dorota ponad rok temu

@~Kolog: Witam moja reakcja na powyższy artykuł była dokładnie taka sama jak Pana/Pani,normalnie śmiech na sali:).Nie jestem lekarzem,ale urodziłam sie z rozszczepem podniebienia miękkiego,nadmienię iż moja ciocia a siostra mojej mamy także urodziła się z rozszczepem podniebienia tyle że twardego.I o ile mi wiadomo to tego rodzaju wady są uwarunkowane genetycznie.Sama jestem teraz poraz drugi w ciąży i boje się by moje dziecko nie odziedziczyło po mnie tej że wady.Jednak mam nadzieję ze wszystko będzie dobrze.Pozdrawiam.

Odpowiedz
~Kolog
~Kolog ponad rok temu

Nie wiem co za laik to pisał, ale fragment, ze "jezeli kobieta dba o siebie to wystąpienie wad jest niemożliwe" przyprawia mnie o śmiech. Nikt ani nic nie ma wpływu na zapobieganie rozszczepom, ponieważ jest to uwarunkowane genetycznie, badz tez czynnikami zewnętrznymi.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Rozszczep podniebienia - przyczyny, objawy, leczenie
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Artykuły Rozszczep podniebienia - przyczyny, objawy, leczenie
Rozszczep podniebienia - przyczyny, objawy, leczenie

Rozszczep wargi u dziecka

Rozszczep wargi u dziecka

Rozszczepy pojawiają się na różnych partiach twarzy (uszy, nos, czoło).

Rozszczep podniebienia - przyczyny, objawy, leczenie

Rozszczep podniebienia a wada wymowy

Czy rozszczep podniebienia wpływa na rozwój mowy? Podniebienie twarde oraz podniebienie miękkie oddzielają jamę ustną od nosa. Kiedy oddychamy (...) . Izolowany rozszczep...

Rozszczep podniebienia - przyczyny, objawy, leczenie

Przyczyny powstawania rozszczepów

Dlaczego moje dziecko urodziło się z rozszczepem wargi i/lub podniebienia? Przyczyną powstawania rozszczepu wargi i podniebienia jest wzajemny wpływ (...) %. Z tej przyczyny niektórzy...

Rozszczep podniebienia - przyczyny, objawy, leczenie

Żywienie dzieci z rozszczepem

jest od rozległości i nasilenia rozszczepu wargi i/lub podniebienia. Po narodzinach pielęgniarka położna wybierze i nauczy najodpowiedniejszej metody (...) karmienia Państwa dziecka. W izolowanym rozszczepie podniebienia...

Karmienie piersią

Odciąganie pokarmu (WIDEO)

Odciąganie pokarmu (WIDEO) Odtwórz wideo

izotopowe i kontakt z materiałem radioaktywnym, - leki onkologiczne. U niemowlaka: - rozszczep podniebienia i wargi, - galaktozemia (...) na brodawce sutkowej lub otoczce, - niewydolność układu krążenia, -...

Leki uspokajające

Leki uspokajające w ciąży

Leki uspokajające w ciąży

mogą powodować wady rozwojowe płodu, m.in. rozszczep podniebienia i rozszczep wargi. Niektóre z nich zażywane w ciąży, po urodzeniu dziecka (...) w I trymestrze ciąży wiąże się z możliwością pojawienia...