Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Magdalena Pikul

Cholesterol LDL - sposób oznaczania, normy, przyczyny podwyższonego LDL

Avatar placeholder
14.12.2023 12:23
Zawartość cholesterolu LDL oznacza się w próbce krwi żylnej
Zawartość cholesterolu LDL oznacza się w próbce krwi żylnej (123rf.com)

Cholesterol LDL jest to cholesterol zawarty we frakcji lipoprotein LDL, czyli lipoprotein o małej gęstości. Cholesterol jest ważnym składnikiem budulcowym organizmu, wykorzystywanym zarówno do budowy błon komórkowych, hormonów steroidowych, jak i kwasów żółciowych. W głównej mierze jest produkowany w wątrobie, a w mniejszej ilości dostarczany wraz z pożywieniem. Triglicerydy, podobnie jak cholesterol, są to związki nierozpuszczalne w wodzie, dlatego muszą być transportowane we krwi w połączeniach z białkami, tworząc kompleksy zwane lipoproteinami.

Są to głównie lipoproteiny VLDL, IDL, LDL i HDL. Frakcja LDL (cholesterol LDL) powstaje w wyniku przemian z frakcji VLDL oraz IDL. Jej nadmiar w organizmie prowadzi do odkładania się cholesterolu w ścianach naczyń tętniczych, tworzenia tam blaszek miażdżycowych i przez to zwężenia ich światła. W związku z udziałem nadmiaru tej frakcji w patogenezie miażdżycy cholesterol LDL jest często potocznie nazywany „złym cholesterolem”.

spis treści

1. Cholesterol LDL - sposób oznaczania

Badanie stężenia cholesterolu LDL wchodzi w skład całego panelu badań służących ocenie gospodarki lipidowej, określanego jako lipidogram. Oznacza się jednocześnie cholesterol całkowity, cholesterol HDL oraz trójglicerydy. Wszystkie te badania służą do diagnostyki zaburzeń lipidowych, czyli dyslipidemii (hipercholesterolemii, hipertriglicerydemii i hiperlipidemii mieszanych).

Zobacz film: "Normy cholesterolu"

Zawartość cholesterolu LDL oznacza się w próbce krwi żylnej. Pacjent do badania musi być odpowiednio przygotowany. Przede wszystkim przez okres 2 tygodni poprzedzających badanie powinien zachować swoją dotychczasową dietę (nie odchudzać się), kilka dni przed badaniem nie spożywać alkoholu, a na badanie powinien przyjść na czczo (14 - 16 godzin po ostatnim posiłku). Jeśli badanie ma służyć diagnostyce zaburzeń lipidowych, to nie powinien również przyjmować leków obniżających poziom cholesterolu.

2. Cholesterol LDL - normy

Normy LDL są takie same zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Różnią się jedynie w zależności od stopnia ryzyka rozwoju choroby niedokrwiennej serca, miażdżycy innych tętnic niż wieńcowe, czy występowania cukrzycy u danej osoby.

Dla osoby bez czynników ryzyka tych chorób:

  • wartości prawidłowe LDL wynoszą do 135 mg/dl (3,5 mmol/l);
  • wartości graniczne to 135-155 mg/dl (3,5 - 4,0 mmol/l);
  • wartości nieprawidłowe, powyżej 155 mg/dl (4,0 mmol/l).

W przypadku osób z dużym ryzykiem sercowo-naczyniowym, norma LDL wynosi poniżej 115 mg/dl, a dla osób, które mają już objawy tych schorzeń poziom LDL powinien być mniejszy niż 100 mg/dl.

3. LDL - przyczyny podwyższonego poziomu

Najczęstszą przyczyną hipercholesterolemii jest nieodpowiednia dieta, bogata w tłuszcze, zwłaszcza tłuszcze zwierzęce oraz zbyt mała aktywność fizyczna, a w efekcie znaczna otyłość.

Również nadmierne spożycie alkoholu i palenie papierosów może być przyczyną zaburzeń lipidowych. Część hipercholesterolemii jest także uwarunkowana genetycznie, związana z defektem określonych receptorów odpowiedzialnych za wychwyt LDL do komórek. Są to, tzw. rodzinne hipercholesterolemie.

Zobacz także:

Zaburzenia lipidowe są przyczyną rozwoju miażdżycy tętnic, przede wszystkim kończyn dolnych, tętnic mózgowych oraz tętnic wieńcowych w sercu. Prowadzą do występowania udarów mózgu i zawałów serca. W związku z tym, tak ważne jest kontrolowanie i właściwe leczenie dyslipidemii, które powinno polegać na radykalnej zmianie diety, regularnej aktywności fizycznej oraz, w razie potrzeby, stosowaniu środków farmakologicznych, jak statyny i fibraty, które obniżają poziom cholesterolu i triglicerydów.

Zobacz także:

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Stężenie poziomu cholesterolu HDL i LDL we krwi
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze