Karmienie niemowlęcia

Karmienie niemowlęcia jest dla młodej mamy dużym wyzwaniem. Najczęściej wybieraną formą karmienia jest karmienie piersią. Takie rozwiązanie jest najkorzystniejsze i dla kobiety, i dla dziecka. Mleko matki zawiera wszystkie niezbędne składniki odżywcze umożliwiające prawidłowy rozwój dziecka, ale przede wszystkim substancje budujące odporność na choroby. Ponadto jest ono idealnie przystosowane do prawidłowego wchłaniania i trawienia przez dziecko. Niekiedy jednak pojawiają się przeciwwskazania do karmienia piersią lub problemy ze ssaniem u noworodka, a wtedy mleko matki trzeba zastąpić mlekiem modyfikowanym.

Zobacz film: "Przekarmianie dzieci"


Karmienie niemowlaka

Dziecko karmione piersią

Karmienie piersią jest niezwykle ważnym aktem zaufania i bliskości między matką i dzieckiem.

Matce karmienie piersią zapewnia wygodę (zawsze i wszędzie gotowa do podania), oszczędność w wydatkach (nie trzeba kupować mleka i akcesoriów do jego podania). Ta metoda karmienia potrafi działać odchudzająco (zmniejsza ryzyko otyłości, umożliwia szybszy powrót do wagi sprzed ciąży) i profilaktycznie (np. przed wystąpieniem miażdżycy). Najważniejszym aspektem karmienia piersią jest zwiększenie więzi emocjonalnej między matką a dzieckiem. Zaleca się, by karmienie kontynuować do ukończenia przez dziecko pierwszego roku życia, a przynajmniej do ukończenia szóstego miesiąca.

Dziecko już w pierwszych chwilach po porodzie należy przystawić do piersi. Wpływa to na wzmocnienie odruchu ssania u dziecka i jednocześnie pobudza organizm matki do produkcji mleka. Karmić na żądanie – wtedy, kiedy dziecko tego pragnie, a nie kontrolować przysłowiowych przerw między karmieniem. Najlepiej karmić jedną piersią do jej całkowitego opróżnienia. U noworodków zapotrzebowanie na pokarm matki sięga do kilkunastu razy na dobę. Z biegiem czasu dziecko reguluje zapotrzebowanie do około ośmiu posiłków na dobę.

Przeciwwskazaniem do karmienia piersią jest galaktozemia, fenyloketonuria, a także rozległy defekt w przypadku rozszczepu wargi i podniebienia u dziecka. Nie należy również karmić piersią, kiedy matka jest narkomanką lub osobą ciężko chorą psychicznie, jest chora na HIV, WZW A i C, w ostrej fazie gruźlicy.
Istnieją więc różnorodne sytuacje, w których matki nie mogą karmić swojego dziecka piersią. Wówczas można karmić dziecko (także noworodków) mlekiem modyfikowanym, które dostosowuje się do wieku dziecka, tj. do czwartego miesiąca życia otrzymuje mleko początkowe, potem mleko następne.

Wprowadzanie innych pokarmów do diety niemowlaka

Do piątego-szóstego miesiąca życia dziecka należy ograniczyć się jedynie do karmienia piersią, gdyż dziecko jest zabezpieczone we wszystkie niezbędne dla jego rozwoju substancje odżywcze. Nie zaleca się dopajania dziecka np. wodą, herbatkami czy rumiankiem, chyba że jest to okres nadmiernych upałów (choć wystarczy w tym czasie zwiększyć czestotliwość przystawiania do piersi) lub wystąpiła biegunka. Po piątym-szóstym miesiącu życia dziecka należy stopniowo rozszerzać dietę dziecka w postaci przecierów jarzynowych z takich warzyw, jak np. marchew, ziemniak, pietruszka oraz owocowych, np. jabłuszka. Zaleca się również stopniowe przyzwyczajanie dziecka do glutenu, który należy podawać z przecierami, np. pod postacią łyżeczki kaszki mannej.

Od siódmego miesiąca życia dziecka następuje dalsze rozszerzenie diety dziecka o kaszki mleczne bezglutenowe i glutenowe, a także owoce (nie cytrusowe), zaczynając najlepiej od jabłka. Zaleca się również wprowadzanie do posiłków żółtko jaja kurzego (białko dopiero po dwunastym miesiącu życia). Dodatkowo, w tym też czasie wprowadza się mięso królicze, cielęce, drób. Po dziewiątym miesiącu można już wprowadzać wieprzowinę lub wołowinę. Okres około dziesiątego miesiąca życia to czas, gdy dziecko może zacząć konsumować chude wędliny, a miesiąc później także produkty mleczne, np. jogurty, kefiry, sery twarogowe.

Po dwunastym miesiącu można zacząć wprowadzać surowe warzywa, tj. pomidory, ogórki itp. W czasie powiększania się menu dziecka do pierwszego roku życia nie zaleca się podawania mu warzyw powodujących wzdęcia, typu fasola, groch, kapusta, ani owoców cytrusowych, typu cytryny, truskawki, poziomki, gdyż posiadają zbyt dużo składników mogących alergizować dziecko. Sposób przyrządzenia posiłków dla dziecka powinien opierać się na zasadzie – bez przypraw i zawsze wprowadzane pojedynczo, w małych ilościach. Ten sposób umożliwia dokładniejszą obserwację reakcji malucha na rozszerzanie diety.

Lekarz Małgorzata Żerańska

Komentarze (1)
~just_muc
~just_muc ponad rok temu

Szanowna Redakcjo, proponuje powazne zweryfikowanie informacji zawartych w tym artykule, szczegolnie dotyczacych rozszerzania diety. Taki portal jak Wasz powinien byc w miare na biezaco z zaleceniami WHO, a nie opowiadac o rozdzielaniu bialka od zoltka albo kwestii alergii na owoce.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Karmienie niemowlęcia
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Karmienie niemowlęcia
Karmienie niemowlęcia

Sól w diecie dziecka

Sól w diecie dziecka

Produkty stałe podawane dzieciom zawierają tyle samo soli co pożywienie dla dorosłych. Duże stężenie soli w diecie niemowląt prowadzi do rozwoju wielu chorób i przyczynia się do niewydolności nerek.

Karmienie niemowlęcia

Nie pakuj dziecku drugiego śniadania!

Pakując dziecku drugie śniadanie do torby, myślisz, że dbasz w ten sposób o jego zdrowie. Niestety, pakowany pokarm może być niebezpieczny dla dzieci. Według ostatnich badań, umieszczanie jedzenia w różnorodnych opakowaniach niebezpiecznie podnosi jego...

Karmienie niemowlęcia

Nie podawaj dziecku soli!

Nie podawaj dziecku soli!

Sól, zwana też przez niektórych „białą śmiercią", jest w tej chwili sporym problemem w cywilizowanych społeczeństwach. Zjadamy jej po prostu zdecydowanie za dużo w stosunku do faktycznych potrzeb naszego organizmu. Co gorsze, takie same nawyki żywieniowe...

Karmienie niemowlęcia

Karmienie butelką

Karmienie butelką to kolejny krok po karmieniu piersią. Butelka do karmienia to jedno z podstawowych akcesoriów młodej mamy. Istnieje wiele rodzajów (...) butelek, a wśród nich wykonane ze szkła, plastiku,...

Karmienie niemowlęcia

Zadbaj o figurę swojego dziecka!

Jeśli twoje dziecko ma nadwagę, zastanawiasz się pewnie, jak mu pomóc. Wielu rodziców w takiej sytuacji nie robi nic i nie porusza tematu zbędnych kilogramów, mimo iż martwią się o zdrowie dziecka. Jednak specjaliści są zdania, że nie jest to najlepsze...

Karmienie niemowlęcia

Karmienie dziecka do 3 lat

Karmienie dziecka do 3 lat

Mleko to pierwszy pokarm dziecka. Najlepiej, by było to mleko matki. Jeśli kobieta nie karmi piersią, należy podawać mleko modyfikowane.

Karmienie niemowlęcia

Dziecko karmione piersią

Dziecko karmione piersią

Karmienie piersią jest niezwykle ważnym aktem zaufania i bliskości między matką i dzieckiem.

Karmienie niemowlęcia

Samodzielny bobas

Samodzielny bobas

Karmienie piersią tworzy między matką a dzidziusiem mocną więź. Odstawienie dziecka od piersi musi odbyć się w sposób naturalny - jeżeli maluchowi sprawia to przyjemność, nie ma powodu, aby śpieszyć się z tą decyzją.

Karmienie niemowlęcia

Niedobór witamin u dzieci

Niedobór witamin u dzieci

Nieodpowiednia ilość składników pokarmowych w diecie dziecka może powodować poważne konsekwencje w dorosłym życiu. Warto pamiętać, że dzieciństwo to okres intensywnego wzrostu i rozwoju organizmu.

Karmienie niemowlęcia

Grymaszenie przy jedzeniu

Grymaszenie przy jedzeniu

Jeśli twoje dziecko jest wybredne, a podczas każdego posiłku musisz namawiać je, by przełknęło choćby kilka kęsów, pora posiłków z pewnością nie należy do twoich ulubionych momentów w ciągu dnia.