Trwa ładowanie...

Rozwój niemowlaka - 9 miesiąc

Rozwój niemowlaka w dziewiątym miesiącu życia przebiega według pewnych ustalonych schematów i jest uwarunkowany przez kilka czynników. Nie oznacza to jednak, że każdy niemowlak ma dorastać w identyczny sposób, a wygląd i sposób zachowania wszystkich dzieci w dziewiątym miesiącu będzie identyczny. Indywidualny rozwój jest bowiem motywowany czynnikami genetycznymi, temperamentem dziecka i kontaktem z otoczeniem, dlatego tak ważne jest, byś poświęcała mu jak najwięcej czasu.

1. Rozwój ruchowy niemowlaka w dziewiątym miesiącu

Prawidłowy rozwój niemowlaka w dziewiątym miesiącu życia zakłada, że niemowlę w tym wieku siedzi i swobodnie przechodzi do pozycji na brzuszku, z której może raczkować. Nadal jest to raczkowanie jeszcze nieskoordynowane i niepewne. Niektóre niemowlęta potrafią już w tym okresie ustać samodzielnie, mając szeroko rozstawione nogi. Naturalnym zachowaniem na tym etapie rozwoju ruchowego niemowlaka jest także stawanie, trzymając się za pręty łóżeczka. Gdy podniesiesz dziewięciomiesięcznego niemowlaka, będzie on wykonywał w powietrzu ruchy imitujące chodzenie.

Zobacz film: "Witaminy w ciąży"

2. Rozwój intelektualny niemowlaka w dziewiątym miesiącu

Każdy kolejny miesiąc niemowlaka to nie tylko postępy w aspekcie fizycznym, ale także intelektualnym. Rozwój fizyczny niemowlaka idzie w parze z poprawą sprawności umysłowych dziecka. Niemowlę w dziewiątym miesiącu życia rozumie znaczenie niektórych słów i szuka ich wzrokiem, gdy są one wypowiadane przez kogoś z otoczenia. Bardzo ważne jest, by mówić do swojego maleństwa po imieniu, wtedy może domyślać się, że zwracasz się bezpośrednio do niego.

Dziewiąty miesiąc rozwoju dziecka zaznacza się także postępem pod względem rozwoju zdolności poznawczych. Dziecko zaczyna robić niektóre rzeczy celowo, a nie przypadkowo, jak dotychczas. Na tym etapie dziecko nie ma jeszcze świadomości własnej cielesności, dlatego traktuje własne rączki i nóżki jak zabawki.

Niemowlę w dziewiątym miesiącu gaworzy i przekształca swoje dźwięki w szereg sylab, kojarzy niektóre słowa z ich znaczeniem, np. „pa, pa”. Prawdopodobnie potrafi zrozumieć około 30-40 słów. Dziecku powinno się pokazywać na obrazkach niektóre rzeczy i wypowiadać na głos ich nazwy, by maluch mógł je zapamiętywać i uczyć się ich rozpoznawania.

3. Rozwój społeczny niemowlaka w dziewiątym miesiącu

Może cię to dziwić, ale już w dziewiątym miesiącu życia twoje dziecko okazuje ci uczucia i chce sprawiać przyjemność. Może na przykład wykonać jakąś czynność – dotknąć za rękę – i śledzić twoją rękę. Niemowlę darzy przywiązaniem najbliższe sobie osoby i będzie chciało zamanifestować swoje uczucia wobec nich. Dziecko dziewięciomiesięczne świadomie się uśmiecha i śmieje. Wobec osób nieznanych, obcych może wykazywać nieśmiałość i lęk, ale po pewnym czasie może dążyć do zapoznania się, np. z innym dzieckiem. Rozwój niemowlaka w dziewiątym miesiącu życia będzie wyglądał inaczej w każdym przypadku, ponieważ jest sprawą indywidualną. Najważniejsze jest to, abyście wy jako rodzicie aktywnie w nim uczestniczyli.

Rozwój niemowlaka

Zobacz także:

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Mgr Monika Łapczyńska
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza