Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Monika Łapczyńska

Rozwój noworodka

Avatar placeholder
06.10.2016 17:10
Rozwój noworodka
Rozwój noworodka (Zdjęcie noworodka śpiącego na rękach opiekuna / Shutterstock)

Rozwój niemowlaka w pierwszym miesiącu życia zaważa na późniejszych etapach rozwoju dziecka. Jeśli pragniesz, by twój noworodek zdrowo rósł, zadbaj o odpowiednie karmienie maluszka i dopilnuj, by spał spokojnie. Młode mamy, tuż po porodzie, jeszcze nie wiedzą dokładnie, czego potrzebuje ich pociecha. Zastanawiają się, dlaczego dziecko tak mało śpi albo czemu tak często domaga się karmienia. Nie należy jednak od razu się niepokoić. W końcu poznanie małego człowieczka zawsze wymaga pewnego czasu.

spis treści

1. Pierwszy miesiąc życia noworodka

Rozwój dziecka tydzień po tygodniu, miesiąc po miesiącu, to proces złożony i długotrwały. Wymaga nieustannej uwagi ze strony rodziców. Jedynym sposobem komunikowania się z otoczeniem dla noworodka jest płacz. Za pomocą płaczu dziecko daje do zrozumienia, że jest mu zimno, ma mokro, chce jeść albo że uciska go niewygodna pielucha.

Powodów do niezadowolenia może być wiele. Problem polega na tym, by odgadnąć, co oznacza płacz noworodka. Z czasem bez większego problemu zaczniesz się orientować w odmianach płaczu dziecka – odróżnisz zwykłe chrząkania, gdy maluch jest głodny, od wrzaskliwego wołania, gdy ma mokro. Płacz dziecka czasami po prostu oznacza chęć poczucia bliskości mamy. Noworodek uspokoi się, gdy weźmiesz je na ręce, przytulisz.

Zobacz film: "Prawidłowy przyrost masy ciała w ciąży"

Na rozwój noworodka w pierwszym miesiącu życia dobrze wpływa bujanie, przytulanie, śpiewanie kołysanek do snu czy ciepła kąpiel. Czasem warto też sięgnąć po metodę babć i zawinąć noworodka w becik – to go uspokaja i wycisza, otulony czuje się bezpieczny. Najważniejsza jest jednak bliskość rodziców. Noworodek potrzebuje mamy i taty jak powietrza. Chce czuć ich dotyk, ciepło i zapach. Wtedy jest spokojniejszy.

2. Sen i karmienie noworodka

Możesz mieć wrażenie, że noworodek śpi zbyt mało. W końcu w tabelach poradników dla rodziców napisane jest, że dziecko w pierwszym miesiącu życia powinno przesypiać około 20 godzin na dobę. Gdy jednak podsumujesz wszystkie drzemki malucha, okaże się, że wcale nie jest tak źle.

Noworodek nie odróżnia jeszcze dnia od nocy. Sen noworodka w pierwszym miesiącu życia jest dość płytki. Dziecko budzi się, gdy jest głodne i domaga się piersi. Nieważne, że jest środek nocy, że mama je karmiła pół godziny temu. Ono chce jeść i koniec. Karmienie na żądanie w pierwszym miesiącu życia dziecka jest wyczerpujące dla mamy. Niestety, musi ona przetrwać ten czas. Jeśli bardzo męczy ją wstawanie, warto zastanowić się nad wzięciem maleństwa do łóżka. Mama mogłaby wtedy karmić niemal przez sen i nie byłaby tak zmęczona. Noworodek zaś, czując bliskość mamy, zapada w sen, gdy tylko się naje.

Organizm matki wytwarza tyle mleka, ile potrzebuje dziecko. Na początku pokarmu rzeczywiście jest niewiele, ale maluszkowi w zupełności to wystarczy. Noworodek nie jest w stanie zjeść dużo naraz. Im częściej jednak dziecko będzie ssać, tym więcej mleka wyprodukują piersi.

Nie trzeba zatem dokarmiać dziecka butelką, tylko podawać maleństwu pierś, kiedy tylko zażąda. Pokarm kobiecy jest bardziej lekkostrawny niż mleko modyfikowane, dlatego dzieci karmione wyłącznie piersią częściej domagają się jedzenia. Pierwszy miesiąc życia noworodka opiera się, znacznie upraszczając sprawę, na spaniu i jedzeniu. Jednak od tych dwóch rzeczy w głównej mierze zależy prawidłowy rozwój niemowlęcia tuż po urodzeniu.

3. Noworodek i jego rozwój

Na jakim poziomie rozwoju powinno być miesięczne dziecko?

  • Rozwój ruchowy – dziecko w pozycji leżącej na brzuchu unosi głowę i utrzymuje ją przez co najmniej 10 sekund. Podtrzymywane w pozycji siedzącej trzyma głowę prosto przynajmniej przez 5 sekund. Przy umieszczeniu przedmiotu w dłoni, zaciska piąstkę, ale później włożony przedmiot wypuszcza. Dłonie miewa coraz częściej otwarte;
  • Rozwój mowy – noworodek wydaje krótkie dźwięki „a” lub „e”;
  • Rozwój kontaktów społecznych – dziecko samodzielnie wykonuje ruchy ssania przed zetknięciem z pokarmem. Przestaje płakać na widok człowieka lub kiedy słyszy jego głos;
  • Rozwój procesów poznawczych – noworodek reaguje na dźwięk, śledzi rzeczy poruszające się w polu widzenia.

Rozwój noworodka w pierwszym miesiącu życia jest uzależniony od wielu czynników, w tym czynników genetycznych i środowiskowych. Aby właściwie ocenić rozwój dziecka, należy wziąć pod uwagę warunki, w jakich wzrasta dziecko i stan jego zdrowia w chwili urodzenia. Przy tym należy również pamiętać, że rozwój każdego dziecka jest bardzo indywidualny.

ROZWÓJ NIEMOWLAKA

Zobacz także:

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze