Rozwój niemowlaka - 5 miesiąc

Rozwój niemowlaka to fascynujący proces. Dziecko niemal codziennie uczy się czegoś nowego, przy czym każdy maluch rozwija się w nieco innym tempie. Istnieją jednak etapy rozwoju niemowląt wspólne dla wszystkich dzieci. Pięciomiesięczne dziecko powinno być w stanie, między innymi, podnieść główkę i oprzeć się na dłoniach w leżeniu na brzuchu, śmiać się, piszczeć, gaworzyć, rozpoznawać swoich opiekunów. Warto poświęcić niemowlakowi jak najwięcej czasu i śledzić, a także wspomagać jego rozwój przez gry, zabawy oraz rozmowy z dzieckiem.

Zobacz film: "Prawidłowy przyrost masy ciała w ciąży"

Rozwój ruchowy niemowlaka

W wieku pięciu miesięcy niemowlę zaczyna bawić się swoimi stopami. Po jakimś czasie wkłada je do buzi, obserwuje. Potrafi obracać się z pleców na boki, by za chwilę przewrócić się na brzuszek. Niektórym udaje się nawet obrócić z brzuszka na plecy, ale zazwyczaj robią to jeszcze zupełnie przypadkowo. Niemowlę w tym wieku sztywno siedzi tyłem podparte oczywiście o rodzica. Nie powinno być jednak jeszcze samodzielnie sadzane bez oparcia.

W piątym miesiącu życia niemowlę rozpoznaje swoje imię i odwraca się w stronę słyszanych dźwięków. Niemowlę w tym wieku zaczyna interesować się hałaśliwymi, błyszczącymi zabawkami i poznaje zasadę przyczynowo-skutkową. Na przykład uczy się, że przycisk w zabawce wydaje jakiś dźwięk.

Pięciomiesięczne dziecko zaczyna okazywać różne emocje – śmieje się, piszczy, krzyczy, głośno gaworzy. W obecności obcych ludzi może odczuwać strach. Już niekoniecznie uśmiecha się do każdego, często dopiero po chwili, gdy przyzwyczai się do obcej osoby.

Niemowlak ciągle jeszcze bierze do ust różne przedmioty, co pozwala mu uczyć się przez dotyk i smak.

Rozwój fizyczny niemowlaka

Zazwyczaj między czwartym a siódmym miesiącem życia wyrzynają się pierwsze zęby – dziecko ząbkuje. Często jest to przyczyną senności bądź rozdrażnienia dziecka. Z tego powodu może też pojawić się gorączka. Pierwszymi zębami są zazwyczaj dolne jedynki, ale nie ma na to reguły. Przed wyrżnięciem się ząbka rodzic może zauważyć białą kreseczkę w jego miejscu bądź też dziąsło może wydawać się zaczerwienione lub rozpulchnione.

Co potrafi i lubi pięciomiesięczne niemowlę? Według etapów rozwoju niemowląt pięciomiesięczne dziecko powinno rozpoznawać kolory podstawowe i bawić się palcami u rąk i stóp. W tym czasie rozwijają się zdolności motoryczne i niemowlęta chętnie chwytają przedmioty, które leżą dalej niż w zasięgu ręki, gniotą papier i rozbryzgują wodę podczas kąpieli. Pięciomiesięczne dziecko ciągle lubi być przytulanym, a także kąpanym w obecności kolorowych zabaweczek. W tym wieku dziecko staje się świadome swojej wygody. Ubranie powinno zapewnić mu komfort ruchów – w tym celu przydatne są już dwuczęściowe ubranka.

Jak wspomóc prawidłowy rozwój niemowlaka?

  • Aby wspomóc rozwój zmysłów dziecka, należy dawać mu do zabawy przedmioty, którymi może uderzać, żuć je lub ssać. Zabawki, których elementy nakłada się na siebie, pobudzają percepcję i rozwijają koordynację.
  • Kiedy wychodzisz, powiedz dziecku „do widzenia” i dodaj, że wrócisz. Baw się z niemowlakiem w „akuku”, aby oswoić go ze swoją nieobecnością.
  • Mów do dziecka pełnymi, prostymi zdaniami. Mówiąc do niego, siedź naprzeciwko, aby mógł obserwować twoje usta.

Rozwój niemowlaka zależy w dużej mierze od rodziców. Choć istnieją ustalone etapy rozwoju niemowląt, warto pamiętać, że są to tylko ogólne wskazówki i że każde dziecko rozwija się inaczej. Jeśli jednak masz wrażenie, że twój maluch odbiega od wytycznych dotyczących rozwoju niemowlaka, skonsultuj się z dziecięcym fizjoterapeutą, który dobierze zestaw ćwiczeń odpowiedni do wieku i rozwoju twojego dziecka.

Monika Łapczyńska

Joanna Brodziak, 12 miesięcy temu

Pierwszy rok życia dziecka

Komentarze (4)
~kamila
~kamila ponad rok temu

Moj synek majac 5 miesiecy i tydzien zaczal raczkowac. Powoli, niepewnie. Po tygodniu smialo sie juz porusza, ba moge nawet stwierdzic, ze zasuwa na tych malych kolankach:) A wszystko to dzieki wspomaganiu masazami, ktore zaczelismy pod koniec 2 miesiaca.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Pierwszy rok życia dziecka
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Pierwszy rok życia dziecka
Pierwszy rok życia dziecka

Nauka mówienia

Nauka mówienia

Pierwsze próby komunikacji są niewerbalne i pojawiają się wkrótce po porodzie. Dziecko uśmiecha się, krzywi, płacze i wierci się, by wyrazić różne emocje i potrzeby fizyczne - od strachu i głodu, po frustrację.

Pierwszy rok życia dziecka

Rozwój noworodka

Rozwój noworodka

poznanie małego człowieczka zawsze wymaga pewnego czasu. Pierwszy miesiąc życia noworodka Rozwój dziecka tydzień po tygodniu, miesiąc po miesiącu (...) jest bardziej lekkostrawny niż mleko modyfikowane,...

Pierwszy rok życia dziecka

Rozwój niemowlaka - 11 miesiąc

czy dość twardym pełnoziarnistym chlebem, może sobie po prostu nie poradzić. Etapy rozwoju dziecka od urodzenia do pierwszego roku życia, obserwowane (...) Dziecko mające 11 miesięcy...

Pierwszy rok życia dziecka

Rozwój niemowlaka - 7 miesiąc

Rozwój niemowlaka - 7 miesiąc

Niemowlak w siódmym miesiącu życia reaguje na swoje imię odwróceniem głowy, uważnie obserwuje rodziców i opiekunów. Zaczyna gaworzyć i wydaje dźwięki (...) sylabowe. W tym czasie można poznać, czy dziecko jest prawo-...

Pierwszy rok życia dziecka

Rozwój niemowlaka - 3 miesiąc

się, jak rozwija się niemowlę, przeczytaj poniższy artykuł. Rozwój fizyczny niemowlaka w trzecim miesiącu życia Rozwój fizyczny niemowlaka postępuje. Dziecko (...) Rozwój niemowlaka w trzecim miesiącu jest już coraz...

Pierwszy rok życia dziecka

Rozwój niemowlaka - 4 miesiąc

Rozwój niemowlaka - 4 miesiąc

w chwili urodzenia. Co potrafi czteromiesięczne dziecko? Warto zapoznać się z ogólną charakterystyką rozwoju dziecka na etapie czwartego miesiąca życia (...) . W czwartym miesiącu życia...

Pierwszy rok życia dziecka

Leżenie na brzuchu (WIDEO)

Leżenie na brzuchu (WIDEO) Odtwórz wideo

nie jest związana z ułożeniem dziecka na brzuchu, a mianowicie z zaburzeniem oddychania i występowaniem refluksu żołądkowo-przełykowego. Jeżeli dziecko (...) ma powyższe objawy, bezpieczniejsze jest leżenie na plecach....

Pierwszy rok życia dziecka

Atopowe zapalenie skóry u dzieci

Atopowe zapalenie skóry u dzieci

U dzieci urodzonych przez chore na astmę matki, poziom EPX w moczu może pomóc w przewidzeniu rozwoju symptomów alergicznych.

Pierwszy rok życia dziecka

Rozwój niemowlaka - 6 miesiąc

Szósty miesiąc życia niemowlaka to czas intensywnego rozwoju dziecka. W jego życiu następują duże zmiany. Zaczynają pojawiać się pierwsze ząbki, mama (...) . Dziecko wówczas może stać...

Pierwszy rok życia dziecka

Rozwój niemowlaka - 9 miesiąc

. Rozwój społeczny niemowlaka w dziewiątym miesiącu Może cię to dziwić, ale już w dziewiątym miesiącu życia twoje dziecko okazuje ci uczucia (...) Rozwój niemowlaka w dziewiątym miesiącu życia przebiega...