Dlaczego dziecko ciągle płacze?
Ciągły płacz dziecka jest sygnałem dla rodziców, że maluchowi czegoś brakuje. Niewątpliwie płacz jest pierwszym sposobem komunikacji dziecka z dorosłymi, dlatego rodzice są tak bardzo wyczuleni na każdy dźwięk wydawany przez ich potomka. Słuchanie płaczu dziecka jest trudne dla rodziców. Tym bardziej, jeśli nie wiemy, czym jest on spowodowany. Nasuwają się pytania – dlaczego dziecko ciągle płacze? Co można z tym zrobić? Czy dziecku naprawdę dzieje się coś złego?
1. Przyczyny płaczu dziecka
Jest kilka powodów, dla których maluchy płaczą. Są to głównie takie komunikaty:
- Coś mnie boli (np. wyrzynają się zęby mleczne).
- Jestem głodny.
- Mam mokro w pieluszce.
- Przytul mnie.
- Zimno mi.
Jeśli dziecko płacze z powodu bólu, płacz jest głośny i intensywny. Dziecko nie przestanie płakać, dopóki ból nie ustąpi lub dopóki maluch nie uśnie. Nawet jeśli dziecko usnęło, odczuwając ból, bardzo łatwo je obudzić. Dodatkowo u dziecka na twarzy pojawiają się grymasy, nawet podczas snu. Twarz robi się zaczerwieniona. Aby upewnić się, że dziecko płacze z tego powodu, sprawdź, czy ma podwyższoną temperaturę. Być może ma jakąś infekcję. Sprawdź też, jak wygląda brzuszek. Jeśli jest wzdęty, oznacza to, że tam jest przyczyna bólu. Gdy boli brzuch, dolegliwość może zostać złagodzona ciepłymi okładami, masażem brzuszka. Pomoże też specjalna dieta dla niemowlaka. Jeśli płacz nie ustępuje, skonsultuj się z lekarzem.
Płacz z powodu głodu pojawia się średnio co 2-3 godziny u niemowlaków i co 3-4 godziny u starszych dzieci. Gdy dziecko jest głodne, płacz na początku nie będzie intensywny. Jeśli podasz dziecku smoczek, na początku się uspokoi, do momentu, w którym się zorientuje, że smoczek nie jest źródłem mleka.
Dziecko daje znać rodzicom, że ma mokro w pieluszce początkowo samym kwileniem, które przerodzi się w intensywny płacz, jeśli mokra pieluszka nie zostanie szybko zmieniona na czystą.
2. Sposoby na ciągły płacz dziecka
Dziecko trzeba często przytulać. Ten rodzaj płaczu jest raczej cichy, lecz ciągły. Ustępuje, gdy zainteresujemy się dzieckiem i weźmiemy go na ręce. Płacz dziecka przed snem, kiedy ma czystą pieluszką i jest najedzone, jest spowodowany na przykład strachem, samotnością czy znudzeniem. Dziecko potrzebuje poczucia bezpieczeństwa i częstego kontaktu z rodzicami. Jeśli tego nie otrzymuje, płacze.
Jeśli dziecku jest trochę zimno, płacz będzie przypominał ten spowodowany samotnością i znudzeniem. Jednak gdy chłód jest większy, płacz będzie podobny do tego, podczas którego dziecko czuje ból. Jeśli dziecko zrzuciło z siebie kocyk lub w pokoju wyraźnie czuć zimno, oznacza to, że najprawdopodobniej receptą na płacz dziecka będzie cieplejsze ubranko, nałożenie kocyka lub zwiększenie temperatury w pomieszczeniu, w którym przebywa maluch.
Każde dziecko płacze. Pomimo że jest to całkiem normalna reakcja młodego człowieka, płacz dziecka bardzo stresuje każdego rodzica. Poznając możliwe przyczyny płaczu dziecka, możemy spróbować je wyeliminować i wtedy odetchnąć z ulgą.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.