Trwa ładowanie...

Pierwsza kąpiel niemowlaka

Avatar placeholder
Joanna Krocz 04.07.2020 22:45
Pierwsza kąpiel niemowlaka
Pierwsza kąpiel niemowlaka (Shutterstock)

Kąpiel niemowlaka nie musi wcale oznaczać płaczu dziecka i stresów przeżywanych przez rodziców. Wystarczy tylko, że odpowiednio się do niej przygotujesz. Aby kąpiel była dla dziecka radością, musi przebiegać sprawnie. Maluszek nie powinien przebywać zbyt długo w wodzie. Kąpiel powinna trwać tyle czasu, ile potrzeba do starannego umycia i opłukania dziecka. Należy też zadbać o odpowiednią ciepłotę wody oraz o właściwą temperaturę pomieszczenia, by dziecko po kąpieli się nie rozchorowało.

spis treści

1. Akcesoria do kąpieli niemowlaka

Rzeczy potrzebne podczas kąpieli niemowlaka:

  • miękki ręcznik;
  • dwie pieluchy tetrowe;
  • wyjałowione gaziki;
  • waciki;
  • pałeczki z watą do mycia uszu;
  • sól fizjologiczna do przemywania oczu (dostępna w aptece);
  • bawełniana myjka;
  • mydło dla niemowląt lub żel do kąpieli (najlepsze kosmetyki do pielęgnacji niemowląt to kosmetyki bezzapachowe);
  • oliwka;
  • maść do smarowania pupy;
  • czyste ubranko i pielucha do zmiany;
  • miseczka z przegotowaną wodą do mycia buzi;
  • chusteczki pielęgnacyjne;
  • miękka szczoteczka do włosów.

2. Kąpiel niemowlaka krok po kroku

Zobacz film: "Szczepienie przeciwko HPV"
  • Przygotowania

Wszystkie akcesoria i kosmetyki do kąpieli ułóż blisko wanienki. Do wanienki nalej przegotowanej wody. W przegotowanej wodzie myjemy noworodka przez pierwsze tygodnie jego życia. Później można z tego zrezygnować. Wodę na kąpiel niemowlaka najlepiej gotować w dużym garnku bez pokrywki, by chlor szybciej wyparował. Najpierw nalewaj do wanienki wody zimnej, a potem dolej do niej wody gorącej. Sprawdź temperaturę wody przed włożeniem dziecka do wanienki – możesz zamoczyć łokieć w wodzie i w ten sposób ocenić jej ciepłotę.

  • Mycie niemowlaka „na sucho”

Na miejscu do przewijania dziecka rozłóż ręcznik i pieluchy tetrowe. Połóż na nich dziecko. Gazikiem zwilżonym solą fizjologiczną przetrzyj oczy niemowlęcia, zaczynając od skroni w kierunku noska. Uszy dziecka umyj pałeczką z watą. Usuń jedynie wydzielinę, którą widać. Buzię maluszka przetrzyj mokrym wacikiem i osusz delikatnie ręcznikiem. Główkę dziecka myj mokrą, oszczędnie namydloną myjką, wykonując koliste ruchy. Główkę opłucz po włożeniu dziecka do wanienki z wodą. Rozbierz maluszka. Jeśli na pupie niemowlaka są pozostałości kupki, usuń je ze skóry dziecka chusteczkami pielęgnacyjnymi. Staranna pielęgnacja niemowląt jest niezwykle ważna. Mokrą, namydloną myjką umyj szyjkę, rączki, klatkę piersiową i brzuszek niemowlęcia. Później przejdź do mycia boczków, pleców, pośladków i narządów płciowych. Myjąc dziecko, unikaj zbyt mocnego pocierania jego skóry.

  • Mycie niemowlaka w wanience

Namydlonego maluszka przenieś do wyłożonej pieluchą wanienki. Nie powinno być w niej zbyt dużo wody. Mokre i śliskie dziecko trzymaj pewnie.

Prawą rękę podłóż pod pośladki malucha, a lewą podtrzymuj jego główkę i kark. W ten sposób dobrze chronisz główkę niemowlęcia. Lewą dłonią trzymaj dziecko za jego lewe ramię i powoli zanurzaj w kąpieli. Kiedy pupa maluszka oprze się o dno wanienki, wyjmij swoją prawą rękę. Myj i opłukuj dziecko wolną już ręką. Zacznij od główki. Żadne dziecko nie lubi, gdy woda spływa mu do oczu bądź uszu, więc polewaj delikatnie główkę dziecka od czoła na boki i do tyłu. Jeśli noworodkowi nie odpadł jeszcze pępuszek lub kiedy miejsce po odpadnięciu nie jest całkowicie zagojone, staraj się go nie moczyć podczas kąpieli niemowlęcia. Jeśli jednak pępuszek się zamoczy, wysusz go sterylnym gazikiem i przemyj spirytusem.

  • Wyjmowanie dziecka z wody

Uchwyć dziecko tak, jak przy wkładaniu do wanienki i spokojnym, ale zdecydowanym ruchem wyjmij je z wody. Połóż niemowlę na czystym ręczniku i szybko otul całe jego ciałko, by maluch nie zmarzł. Wygodne w użyciu są ręczniki z kapturkiem, które pozwalają osłonić mokrą główkę dziecka.

  • Pielęgnacja pępka

Kikut pępowiny odpada zwykle po kilku-kilkunastu dniach. Zanim jednak tak się stanie, trzeba przecierać jego nasadę trzy razy dziennie czystym spirytusem. Do czasu wygojenia się rany po pępowinie podczas kąpieli niemowlaka należy unikać moczenia pępuszka i przyciskania go pieluchą. Gdy skóra wokół pępka dziecka staje się czerwona, należy skontaktować się z lekarzem.

  • Pielęgnacja niemowlaka po kąpieli

Właściwa pielęgnacja skóry dziecka po kąpieli jest niezwykle ważna. Nie należy używać zbyt wielu kosmetyków do pielęgnacji niemowląt, by nie spowodować alergii u maleństwa. Po kąpieli niemowlaka starannie osusz ciałko dziecka. Zacznij od główki, ponieważ przez główkę traci się najwięcej ciepła. Nie pocieraj główki ręcznikiem, lecz delikatnie ją dotykaj. Szczególną uwagę zwróć na osuszanie fałdek na szyi, udach i zgięciach łokciowych. Fałdki niemowlaka przetrzyj oliwką. Pupę posmaruj kremem przeciw odparzeniom. Kosmetyki do pielęgnacji niemowląt należy dobierać indywidualnie. Nie musisz smarować oliwką całego malucha, chyba że ma on bardzo suchą skórę. Po wytarciu dziecka nałóż mu pieluszkę i jak najszybciej ubierz w przygotowane wcześniej czyste ubranko. Włoski dziecka wyszczotkuj delikatnie miękką szczoteczką.

3. Problemy podczas kapieli niemowlaka

  • Dlaczego niemowlę płacze podczas kąpieli?

Nie martw się, gdy podczas pierwszych kąpieli dziecko napina się, płacze. Jego krzyk nie musi wcale oznaczać twojej niezręczności w myciu niemowlaka czy lęku dziecka przed wodą. Noworodek musi się po prostu przyzwyczaić do nowych, silnych bodźców: wody, zmian położenia ciała, dotyku wrażliwych miejsc itp. W wodzie niemowlę zwykle się rozluźnia, wymachuje rączkami i nóżkami. Kąpiel niemowlęcia to nie tylko toaleta, ale także sposób wspólnej zabawy rodziców z maluszkiem.

  • Jak pielęgnować włoski dziecka?

W pierwszych tygodniach życia dziecka włoski nie wymagają szczególnej pielęgnacji. Wystarczy umyć je mydłem, tak jak resztę ciała. Niekiedy na główce dziecka pojawia się tzw. ciemieniucha. Jest to żółtawa, błyszcząca łuska na główce dziecka, wydzielina gruczołów łojowych głowy. Ciemieniucha to problem wyłącznie kosmetyczny, więc nie należy się nią zbytnio niepokoić. Aby ją usunąć, miejsce, w którym się pojawiła, należy przez kilka dni natłuszczać oliwką i po umyciu główki dziecka sczesywać ją miękką szczoteczką.

Kąpiel dziecka wymaga przygotowania ze strony rodziców. Wszystkie zaś kosmetyki do pielęgnacji niemowląt powinny być używane z umiarem. W wyborze kosmetyków należy zachować szczególną ostrożność, gdy maluszek cierpi na alergię. Umiar w stosowaniu kosmetyków u maleństwa jest wówczas działaniem profilaktycznym.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Pierwszy spacer niemowlaka
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze