Kosmetyki do kąpieli dla dzieci

Kosmetyki do kąpieli dziecka powinny nawilżać skórę i zapobiegać podrażnieniom. Skóra małego dziecka ma bardzo cienki naskórek i słabo wykształconą warstwę ochronną. Zatem bardzo łatwo ulega przesuszeniu, co może nawet prowadzić do powstania stanów zapalnych. Szczególnie w pierwszych miesiącach życia trzeba starannie dobierać kosmetyki pielęgnacyjne. Warto wziąć pod uwagę stopień wrażliwości skóry malucha oraz ewentualne wystąpienie atopii.

Czym myć niemowlaka?

Lekarze zalecają, by niezmiernie delikatną skórę niemowląt myć bezzapachowym, tłustym mydełkiem przeznaczonym dla najmłodszych. Taki zestaw do kąpieli zawiera mało substancji dodatkowych, które mogą uczulać.

Zobacz film: "Dieta śródziemnomorska a serce"

Jak kąpać niemowlę w wiaderku?

Kąpiel dziecka jest tak samo ważną czynnością, jak karmienie czy spanie. Powinna odbywać się codziennie o tej samej porze w pomieszczeniu, w którym panuje...

Jeśli zauważysz, że skóra po kąpieli niemowlaka jest ściągnięta i wysuszona, możesz wypróbować oliwkę hydrofilową. Dodaje się ją do wody, w której kąpiesz dziecko.

Oliwki dla dzieci chronią przed wysuszeniem skóry. Uzupełniają również lipidy naskórka wymyte przez mydła i chronią przed utratą wilgoci.

Nie należy przesadzać z pozostałymi kosmetykami do kąpieli, m.in. płynami. Wprowadzaj je ostrożnie, obserwując reakcję skóry, i dopiero pod koniec pierwszego roku życia. Jeśli twoje dziecko ma skłonności do atopii, w ogóle zrezygnuj z płynów do kąpieli dla niemowląt. Zawierają one substancje zapachowe i barwniki, które mogą uczulać. Nawet jeśli dziecko nie jest alergikiem, codzienna kąpiel w pianie nie będzie dobrze wpływać na skórę.

Kosmetyki do kąpieli

  • Zestaw do kąpieli powinien być jednej firmy. Jeśli używasz mydełka danej firmy, zaś chusteczki pielęgnacyjne innej, nie jesteś w stanie zorientować się, co spowodowało podrażnienie skóry.
  • Jeśli zakupiłaś kosmetyki do kąpieli dziecka, które powodują reakcje alergiczne, zastosuj środki innej firmy, aż znajdziesz odpowiednie dla skóry twojego dziecka.
  • Przy zakupie kosmetyku zawsze sprawdź na opakowaniu, czy posiada on atest Państwowego Zakładu Higieny oraz pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka. Warto, aby na pudełku widniała także informacja od producenta, że kosmetyk jest hipoalergiczny.
  • W ocenie kosmetyku do kąpieli dla dzieci warto wziąć pod uwagę wygodę opakowania. To bardzo ważny aspekt funkcjonalny dla każdego rodzica. Przy kąpieli niemowlęcia masz tylko jedną rękę do dyspozycji, gdyż drugą zawsze podtrzymujesz dziecko. Idealnym rozwiązaniem jest opakowanie z pompką, które zdecydowanie ułatwia czynności podczas kąpieli dziecka. 1-2 dozy płynu to miara dostosowana na jedną kąpiel twojego bobasa.
  • Każda mama powinna przy zakupie spojrzeć na wydajność produktów. Wysoko oceniane kosmetyki do kąpieli to takie, których niewielka ilość wystarcza do przygotowania codziennego zabiegu. Kosmetyki bezzapachowe w większym opakowaniu wystarczają na więcej dni, a tym samym oszczędzają czas, który mama musi poświęcić na zrobienie zakupów.

Kosmetyki do kąpieli dziecka są „na każdą kieszeń”, przy zachowaniu najwyższej jakości. Ich zadaniem jest ochrona skóry dziecka przed podrażnieniem. Należy tylko pamiętać, by kosmetyki do kąpieli były dostosowane do wieku dziecka i stopnia wrażliwości jego skóry.

Komentarze (1)
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Dyskusje na forum

Artykuły Akcesoria higieniczne i zdrowotne
Akcesoria higieniczne i zdrowotne

Niania elektroniczna

Zza ściany dziecięcego pokoju nie dochodzą żadne dźwięki, a ty ciągle do niego zaglądasz i sprawdzasz, czy dziecko spokojnie śpi. Jeśli zdarza ci się w ten sposób spędzać wieczory, zastanów się nad kupnem elektronicznej niani. Elektroniczna niania może...

Akcesoria higieniczne i zdrowotne

Pieluszki wielorazowe

Pieluszki wielorazowe

Większość rodziców sięga po pieluszki wielorazowe, głównie ze względu na wygodę i swobodę, jaką dają one dziecku. Warto jednak, aby każdy rodzic poznał rodzaje dostępnych na rynku pieluch, gdyż pozwoli mu to na dobranie konkretnego typu pieluchy do potrzeb...

Akcesoria higieniczne i zdrowotne

Dmuchane baseniki są niebezpieczne!

Znów lato. Przy wielu posesjach można zauważyć maluchy kąpiące się w przenośnych nadmuchiwanych basenach. Dla większości ludzi takie baseny są wspaniałym rozwiązaniem. Nie tylko dostarczają frajdy, ale są także o wiele tańsze niż zwykłe baseny. Niestety,...

Akcesoria higieniczne i zdrowotne

Czy dawać dziecku smoczek?

Czy dawać dziecku smoczek?

Wielu rodziców kupuje swoim dzieciom smoczki, dzięki którym można uspokoić płaczącego malca. Często działanie smoczków jest natychmiastowe - płaczące dziecko dostaje smoczek do buzi i natychmiast przestaje płakać, uspokaja się i zasypia. Są jednak rodzice,...

Akcesoria higieniczne i zdrowotne

Kosmetyki dla niemowląt

Kosmetyki dla niemowląt kuszą ładnymi opakowaniami. Przyciągają uwagę barwą i zapachem. Sklepowe półki aż uginają się od kosmetyków do pielęgnacji niemowląt. Jednak warto pamiętać, że nie wszystkie preparaty pielęgnacyjne i szampony do mycia włosów dzieci...

Akcesoria higieniczne i zdrowotne

Ogrodowy basen

Ogrodowy basen

Nawet najmniejszy basen może okazać się niebezpieczny dla dzieci. Maluchów nie powinno się pozostawiać bez opieki, czasem zwykłe poślizgnięcie może doprowadzić do nieszczęścia.

Akcesoria higieniczne i zdrowotne

Smoczek dla dziecka

Smoczek dla dziecka

Stosowanie smoczka na uspokojenie ma wiele zalet. Jednak pediatrzy i dentyści przypominają o negatywnych konsekwencjach dla maluszka.

Akcesoria higieniczne i zdrowotne

Komar

Komar

Komary są najbardziej aktywne o zachodzie i wschodzie słońca. Jeśli już wybierasz się w takie miejsca na spacer z dzieckiem, ubierz je.

Akcesoria higieniczne i zdrowotne

Jak kąpać niemowlę w wiaderku? (WIDEO)

Jak kąpać niemowlę w wiaderku? (WIDEO) Odtwórz wideo

, w którym panuje dogodna temperatura dla ciała (ok. 24-25 stopni C). Przed wykonaniem kąpieli należy wyposażyć pokój w odpowiednie akcesoria, które uczynią (...) ją przyjemną i bezpieczną. Najważniejsze akcesoria...

Akcesoria higieniczne i zdrowotne

Termometry dla niemowląt

Niezbędnym urządzeniem związanym z pielęgnacją dziecka i opieką nad nim podczas choroby, jest termometr. Maluszek nie potrafi powiedzieć, że źle się czuje, zwłaszcza kiedy dokucza mu gorączka. Rodzice, dotykając dziecka, z pewnością wyczują, iż temeratura...