Trwa ładowanie...

Pasty do zębów dla niemowląt

Pasty do zębów dla niemowląt powinny różnić się swym składem od past używanych przez dorosłych. Wynika to z faktu odmiennej budowy szkliwa i zapotrzebowania organizmu na fluor. Ponadto niewiele osób zdaje sobie sprawę, że dbanie o higienę jamy ustnej małego dziecka powinno nastąpić jeszcze zanim niemowlę rozpocznie ząbkowanie. Później zaś, gdy dziecko trochę podrośnie, powinno przebiegać na kształt dbania o higienę jamy ustnej dorosłych.

1. Prawidłowa higiena jamy ustnej niemowlaka

O higienie jamy ustnej swojego maleństwa powinnaś pomyśleć, zanim niemowlę zacznie ząbkowanie. Możesz wtedy przemywać dziąsła niemowlaka gazikiem nasączonym w przegotowanej wodzie (ewentualnie w rumianku). Żeby higiena jamy ustnej niemowlaka była pełna, możesz posłużyć się silikonową szczoteczką zakładaną na palec, która pomoże rozmasować dziąsła niemowlaka.

Zobacz film: "Prawidłowy przyrost masy ciała w ciąży"

Pierwszą szczoteczkę dla dziecka powinnaś kupić, gdy u niemowlaka pojawią się pierwsze ząbki, czyli ok. 1 roku życia. Kupując ją, musisz pamiętać o tym, by miała atest. Odpowiednia szczoteczka do zębów dla dzieci powinna być wykonana z bardzo miękkiego włókna, które nie będzie podrażniało dziąseł dziecka. Dodatkowo powinna mieć krótką głowicę, aby dziecko nie wkładało jej sobie zbyt głęboko i nie zrobiło sobie krzywdy.

  • Czym jest pleśniawka?

Pleśniawka to choroba niemowlęca, która rozwija się w jamie ustnej. Jej objawem jest biały nalot, który może się pojawić na języku, dziąsłach, podniebieniu lub po wewnętrznej stronie policzków. Pleśniawka jest oznaką grzybiczego zakażenia drożdżakami. Do zakażenia chorobą może dochodzić z kilku powodów, m.in. gdy maluszek wkłada do buzi coś brudnego.

  • Jakie są najlepsze pasty do zębów dla niemowląt?

Zanim twoje dziecko zacznie myć zęby, musisz poważnie zastanowić się nad wyborem odpowiedniej dla niego pasty do zębów. Najlepiej, by była to jedna z past o obniżonej dawce fluoru. Zbyt duża ilość tego pierwiastka nie jest wskazana w organizmie małego dziecka, gdyż może doprowadzić do choroby zwanej fluorozą. Małe dzieci mają tendencję do połykania pasty do zębów (zazwyczaj mają one owocowe smaki), a wtedy może zostać przekroczona dopuszczalna ilość fluoru w organizmie (spora dawka tego pierwiastka znajduje się w wodzie i w jedzeniu).

Dlaczego należy wybierać specjalne pasty dla niemowląt? Pasty dla dzieci, poza tym, że zawierają obniżoną ilość fluoru, pozbawione są drobinek ścierających, występujących w pastach dla dorosłych, które mogą uszkodzić delikatne szkliwo dziecka. Zatem preparaty do mycia zębów należy zmieniać wraz z rozwojem dziecka, dostosowując je do wieku.

2. Jak zachęcić dziecko do mycia zębów? Niewiele jest dzieci, które entuzjastycznie i z własnej woli myją zęby. Zadaniem rodziców jest danie dobrego przykładu i zachęcenie dziecka do dbania o higienę jamy ustnej. W tym celu powinni:

  • myć zęby razem ze swoimi pociechami,
  • wybierać kolorowe i zabawkowe szczoteczki dla dzieci,
  • urozmaicać mycie zębów jakimiś zabawami,
  • obiecywać drobne podarunki za umycie zębów, itp. Zachętą do mycia zębów może być także zakup szczoteczki elektrycznej. Jak wskazują specjaliści, mogą jej używać już trzyletnie dzieci. Wybierając pastę do zębów dla niemowlaka, zwróć uwagę na jej skład, ewentualnie skonsultuj się z farmaceutą w aptece. Nieodpowiedni preparat może spowodować, że zamiast pomóc, zaszkodzisz swojemu dziecku.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Pielęgnacja skóry niemowląt
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza