Trwa ładowanie...

Ząbkowanie - domowe sposoby, leki, masaż dziąseł

Avatar placeholder
07.09.2021 13:52
Masowanie dziąseł dziecka palcami może pomóc w ulżeniu cierpienia niemowlaka podczas ząbkowania
Masowanie dziąseł dziecka palcami może pomóc w ulżeniu cierpienia niemowlaka podczas ząbkowania (123rf.com)

Ząbkowanie niemowląt to trudny czas zarówno dla nich, jak i ich rodziców. Ząbkowanie może zacząć się nawet u trzymiesięcznego dziecka i trwać bez przerwy do czasu aż wyrośnie 20 zębów, czyli mniej więcej do trzeciego roku życia. Objawy ząbkowania u dziecka to: obolałe, spuchnięte dziąsła, drażliwość dziecka oraz ślinienie się. Istnieją na szczęście sprawdzone i, co istotne, domowe sposoby na bolesne ząbkowanie. Dzięki nim ten uciążliwy etap rozwoju dziecka można łatwiej znieść, złagodzić dolegliwości naszego malca, a sobie zapewnić dłuższy i zdrowy sen.

spis treści

1. Ząbkowanie - domowe sposoby

Jeśli chcesz ulżyć swojemu maluchowi podczas ząbkowania, skorzystaj z następujących wskazówek:

  • Gumowe gryzaki pomagają dziecku rozładować napięcie powstałe na skutek bolesnego ząbkowania. Niektóre można schłodzić w lodówce (nigdy w zamrażarce!), co pozwala ukoić ból i spuchnięcie dziąseł niemowlaka. Unikaj gryzaków wypełnionych płynem, ponieważ dziecko może przegryźć gumę i połknąć zawartość. Nie należy także mrozić gryzaka do momentu aż stanie się bardzo twardy, gdyż może wtedy uszkodzić dziąsła dziecka. Nie podawaj nigdy dziecku przedmiotów, które mogą rozpaść się na kawałki i zostać połknięte.

  • Mokra szmatka to bardzo stary sposób na bolesne ząbkowanie u dzieci. Szorstka powierzchnia materiału pomaga masować dziąsła. Zastosowanie jej jest bardzo proste: należy zmoczyć czystą ścierkę w wodzie i umieścić ją w lodówce na pół godziny. Nie zapomnij uprać jej pomiędzy użyciami.

  • Kiedy rosną zęby, pomocne są niektóre produkty żywnościowe. Jeśli dziecko jest wystarczająco duże, daj mu kilka kawałków bajgla lub banana. Spróbuj podać mu zimne produkty, takie jak lód na patyku, jogurt lub mus jabłkowy. Podczas ząbkowania u niemowlaka unikaj pikantnych lub słonych potraw, które mogą podrażniać dziąsła.
Zobacz film: "Jak zapobiec wadom zgryzu u dzieci?"
Dowiedz się, czym możesz karmić niemowlę do 1 roku życia
Dowiedz się, czym możesz karmić niemowlę do 1 roku życia [10 zdjęć]

Odpowiedni moment na wprowadzenie stałych pokarmów następuje zazwyczaj ok. 6. miesiąca życia niemowlaka,

zobacz galerię

2. Ząbkowanie - leki

Dziecku podczas ząbkowania można także podać, po uprzednim skonsultowaniu się z lekarzem, leki uśmierzające ból towarzyszący ząbkowaniu niemowląt. Nigdy nie podawaj swojemu dziecku kwasu acetylosalicylowego, ponieważ może on spowodować poważne komplikacje. Istnieją zarówno maści, jak i leki, które mogą pomóc, ale przed użyciem zawsze spytaj o nie pediatrę.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

3. Ząbkowanie - masaż dziąseł

Masowanie dziąseł dziecka palcami może pomóc w ulżeniu cierpienia niemowlaka podczas ząbkowania. Najpierw dokładnie umyj ręce, a potem delikatnie masuj dziąsła. Dziecko może zamknąć buzię, ale dopóki nie sprawi ci to bólu, dodatkowy nacisk na dziąsła może przynieść dziecku ulgę. Masaż przy ząbkowaniu można także zrobić, używając wilgotnej gazy, którą owija się wokół palca.

Masuj dziąsła dziecka tak często, jak uznasz za stosowne. Obolałe i spuchnięte dziąsła to nie jedyny objaw ząbkowania niemowląt, na który warto zwrócić uwagę. Ślinienie się spowodowane bolesnym ząbkowaniem może spowodować u dziecka wysypkę na twarzy. Aby tego uniknąć, wycieraj często twarz niemowlaka.

Ząbkowanie to niełatwy etap rozwoju dziecka. Niestety, nie da się go uniknąć. Jednak korzystając z podanych wskazówek, można ulżyć niemowlęciu i zmniejszyć ból oraz dyskomfort, jaki odczuwa podczas ząbkowania. Wielu rodziców kupuje swoim ząbkującym dzieciom gumowe gryzaki, ale nie są to jedyne użyteczne przedmioty. Równie skuteczne w masażu dziąseł są zwykłe wilgotne i schłodzone szmatki, a nawet niektóre pokarmy. Pomocny jest również masaż dziąseł palcami.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Leki na ząbkowanie
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze