Ząbkowanie - domowe sposoby, leki, masaż dziąseł

Ząbkowanie niemowląt to trudny czas zarówno dla nich, jak i ich rodziców. Ząbkowanie może zacząć się nawet u trzymiesięcznego dziecka i trwać bez przerwy do czasu aż wyrośnie 20 zębów, czyli mniej więcej do trzeciego roku życia. Objawy ząbkowania u dziecka to: obolałe, spuchnięte dziąsła, drażliwość dziecka oraz ślinienie się. Istnieją na szczęście sprawdzone i, co istotne, domowe sposoby na bolesne ząbkowanie. Dzięki nim ten uciążliwy etap rozwoju dziecka można łatwiej znieść, złagodzić dolegliwości naszego malca, a sobie zapewnić dłuższy i zdrowy sen.

Zobacz film: "Jak zapobiec wadom zgryzu u dzieci?"

Ząbkowanie - domowe sposoby

Jeśli chcesz ulżyć swojemu maluchowi podczas ząbkowania, skorzystaj z następujących wskazówek:

  • Gumowe gryzaki pomagają dziecku rozładować napięcie powstałe na skutek bolesnego ząbkowania. Niektóre można schłodzić w lodówce (nigdy w zamrażarce!), co pozwala ukoić ból i spuchnięcie dziąseł niemowlaka. Unikaj gryzaków wypełnionych płynem, ponieważ dziecko może przegryźć gumę i połknąć zawartość. Nie należy także mrozić gryzaka do momentu aż stanie się bardzo twardy, gdyż może wtedy uszkodzić dziąsła dziecka. Nie podawaj nigdy dziecku przedmiotów, które mogą rozpaść się na kawałki i zostać połknięte.

  • Mokra szmatka to bardzo stary sposób na bolesne ząbkowanie u dzieci. Szorstka powierzchnia materiału pomaga masować dziąsła. Zastosowanie jej jest bardzo proste: należy zmoczyć czystą ścierkę w wodzie i umieścić ją w lodówce na pół godziny. Nie zapomnij uprać jej pomiędzy użyciami.

  • Kiedy rosną zęby, pomocne są niektóre produkty żywnościowe. Jeśli dziecko jest wystarczająco duże, daj mu kilka kawałków bajgla lub banana. Spróbuj podać mu zimne produkty, takie jak lód na patyku, jogurt lub mus jabłkowy. Podczas ząbkowania u niemowlaka unikaj pikantnych lub słonych potraw, które mogą podrażniać dziąsła.
Dowiedz się, czym możesz karmić niemowlę do 1 roku życia

Odpowiedni moment na wprowadzenie stałych pokarmów następuje zazwyczaj między 4 a 6 miesiącem życia niemowlaka. Warto jednak zwrócić uwagę na to, aby dziecko...

Ząbkowanie - leki

Dziecku podczas ząbkowania można także podać, po uprzednim skonsultowaniu się z lekarzem, leki uśmierzające ból towarzyszący ząbkowaniu niemowląt. Nigdy nie podawaj swojemu dziecku kwasu acetylosalicylowego, ponieważ może on spowodować poważne komplikacje. Istnieją zarówno maści, jak i leki, które mogą pomóc, ale przed użyciem zawsze spytaj o nie pediatrę.

Ząbkowanie - masaż dziąseł

Masowanie dziąseł dziecka palcami może pomóc w ulżeniu cierpienia niemowlaka podczas ząbkowania. Najpierw dokładnie umyj ręce, a potem delikatnie masuj dziąsła. Dziecko może zamknąć buzię, ale dopóki nie sprawi ci to bólu, dodatkowy nacisk na dziąsła może przynieść dziecku ulgę. Masaż przy ząbkowaniu można także zrobić, używając wilgotnej gazy, którą owija się wokół palca.

Masuj dziąsła dziecka tak często, jak uznasz za stosowne. Obolałe i spuchnięte dziąsła to nie jedyny objaw ząbkowania niemowląt, na który warto zwrócić uwagę. Ślinienie się spowodowane bolesnym ząbkowaniem może spowodować u dziecka wysypkę na twarzy. Aby tego uniknąć, wycieraj często twarz niemowlaka.

Ząbkowanie to niełatwy etap rozwoju dziecka. Niestety, nie da się go uniknąć. Jednak korzystając z podanych wskazówek, można ulżyć niemowlęciu i zmniejszyć ból oraz dyskomfort, jaki odczuwa podczas ząbkowania. Wielu rodziców kupuje swoim ząbkującym dzieciom gumowe gryzaki, ale nie są to jedyne użyteczne przedmioty. Równie skuteczne w masażu dziąseł są zwykłe wilgotne i schłodzone szmatki, a nawet niektóre pokarmy. Pomocny jest również masaż dziąseł palcami.

Komentarze (13)
~Anka
~Anka 3 miesiące temu

@~Michalina: Córka dostawała szału, kiedy próbowałam pomasować dziąsełka. Wrzeszczała wniebogłosy, tak więc zrezygnowałam z tej praktyki. Jak widziałam, że cierpi dawałam lek przeciwbólowy i Viburcol. Pediatra mi powiedziała, że mniej szkód wyrządzi podanie leu przeciwbólowego niż zostawienie płaczącego dziecka z bólem. W tych czasach kładzie się duży nacisk w medycynie na skuteczne leczenie przeciwbólowe. Człowiek ma po prostu nie cierpieć.

Odpowiedz
~wiks
~wiks ponad rok temu

Niestety ale u nas homeopatia nie działa.Dzieci nie tolerowały żeli, nie chciały gryzaków jedynie na wyciszenie i ból syropki n. z ibuprofenem Milifen był OK,pewnie dlatego,że truskawkowy!Jeszcze kilka ząbków przed nami ale mam nadzieje,że damy radę!:)

Odpowiedz
~Ada
~Ada ponad rok temu

ja się staram przetrwać dzień na gryzakach, żelu chłodzącym i odciąganiu uwagi ale w nocy bywa różnie, czasem naprawdę bardzo marudzi przed snem. Staram się nie podawać leków, dopiero kiedy faktycznie rośnie temperatura lub bardzo płacze. Faktycznie muszę się z wami zgodzić, ibufen szybko działa i na długo. Przynajmniej w wypadku mojego syna. Przy pierwszym dziecku nie mieliśmy takich problemów, jakoś poszło ale młodszy...niestety ząbkowanie przechodzi dużo gorzej.

Odpowiedz
Ayaka23
Ayaka23 ponad rok temu

Viburcol jak najbardziej, do tego zimne gryzaki ale oby nie z zamrażalki, moja znajoma dała dziecku z zamrażalki i skończyło się na szpitalu. nie ma się co dziwić że dzieci cierpią podczas ząbkowania, mnie ostatnio wychodziła ósemka i płakałam jak małe dziecko z bólu. A im wychodzi po kilka na raz.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Ząbkowanie - domowe sposoby, leki, masaż dziąseł
najnowsze pytania

Pomocni lekarze

Artykuły Ząbkowanie - domowe sposoby, leki, masaż dziąseł
Ząbkowanie - objawy, wskazówki, masaż dziąseł

Jak pomóc dziecku, gdy ząbkuje?

Jak pomóc dziecku, gdy ząbkuje?

Masaż dziąseł Masowanie dziąseł dziecka przy użyciu miękkiej szczoteczki może poprawić krążenie, a nawet uśmierzyć ból związany z ząbkowaniem. Żel (...) Niektóre domowe sposoby...

Ząbkowanie - objawy, wskazówki, masaż dziąseł

Ząbkowanie - zdjęcia

Ząbkowanie - zdjęcia

Pierwsze zęby mleczne pojawiają się mniej więcej w 6. miesiącu życia malucha. Przeważnie najpierw pojawiają się zęby dolne, a później górne.

Ząbkowanie - objawy, wskazówki, masaż dziąseł

Leki na ząbkowanie

one przeciwzapalnie i odkażająco. Leki na ząbkowanie u niemowląt należy stosować po konsultacji z lekarzem. Uśmierzają one ból i łagodzą swędzenie dziąseł (...) Leki na ząbkowanie...

Ból kręgosłupa - rodzaje, przyczyny, leczenie, domowe sposoby na ból kręgosłupa

Masaż przy użyciu bańki chińskiej (WIDEO)

Masaż przy użyciu bańki chińskiej (WIDEO) Odtwórz wideo

Masaż bańką chińską zyskuje obecnie w Polsce na popularności. Polega on na intensywnym masowaniu ciała specjalnym przyrządem - bańką chińską (...) . Przyrząd ten zasysa lekko skórę, co sprawia, że masaż nim jest intesnywniejszy...

Ból kręgosłupa - rodzaje, przyczyny, leczenie, domowe sposoby na ból kręgosłupa

Jak wygląda masaż leczniczy? (WIDEO)

Jak wygląda masaż leczniczy? (WIDEO) Odtwórz wideo

na całkowite odrężenie się i wyjątkowo skuteczne zwalczanie stresu. Masaż całego ciała pozwala na pozbycie się wielu różnych dolegliwości lub ich złagodzenie (...) . Są to na przykład: bóle pleców, bóle karku, bóle mięśni, napięciowe...

Ból kręgosłupa - rodzaje, przyczyny, leczenie, domowe sposoby na ból kręgosłupa

Masaż antycellulitowy dla kobiet (WIDEO)

Masaż antycellulitowy dla kobiet (WIDEO) Odtwórz wideo

Cellulit, czyli tzw. "pomarańczowa skórka" to zmora bardzo wielu kobiet. Istnieje na szczęście dość sporo sposobów na zmniejszenie objawów (...) tej przypadłości. Jednym z nich jest masaż antycellulitowy. Masaż...

Katar - rodzaje, leczenie, domowe sposoby

Domowe metody na zatkany nos

Domowe metody na zatkany nos

Masaż twarzy Masaż twarzy poprawia krążenie krwi i pomaga złagodzić ból. Przy użyciu palców wskazujących uciskaj zewnętrzne krawędzie nozdrzy