Ząbkowanie - objawy, wskazówki, masaż dziąseł

Ząbkowanie niemowląt to trudny czas zarówno dla nich, jak i ich rodziców. Ząbkowanie może zacząć się nawet u trzymiesięcznego dziecka i trwać bez przerwy do czasu aż wyrośnie 20 zębów, czyli mniej więcej do trzeciego roku życia. Objawy ząbkowania u dziecka to: spuchnięte, obolałe dziąsła, drażliwość dziecka oraz ślinienie się. Istnieją na szczęście sprawdzone i, co istotne, domowe sposoby na bolesne ząbkowanie. Dzięki nim ten uciążliwy etap rozwoju dziecka można łatwiej znieść, złagodzić dolegliwości naszego malca, a sobie zapewnić dłuższy i zdrowy sen.

Zobacz film: "Przekarmianie dzieci"

Ząbkowanie - sposoby na bolesny proces

Jeśli chcesz ulżyć swojemu maluchowi podczas ząbkowania, skorzystaj z następujących wskazówek.

  • Gumowe gryzaki pomagają dziecku rozładować napięcie powstałe na skutek bolesnego ząbkowania. Niektóre można schłodzić w lodówce (nigdy w zamrażarce!), co pozwala ukoić ból i spuchnięcie dziąseł niemowlaka. Unikaj gryzaków wypełnionych
Ząbkowanie - zdjęcia

Pierwsze zęby mleczne pojawiają się mniej więcej w 6. miesiącu życia malucha. Przeważnie najpierw pojawiają się zęby dolne, a później górne.

płynem, ponieważ dziecko może przegryźć gumę i połknąć zawartość. Nie należy także mrozić gryzaka do momentu aż stanie się bardzo twardy, gdyż może wtedy uszkodzić dziąsła dziecka. Nie podawaj nigdy dziecku przedmiotów, które mogą rozpaść się na kawałki i zostać połknięte.

  • Mokra szmatka to bardzo stary sposób na bolesne ząbkowanie u dzieci. Szorstka powierzchnia materiału pomaga masować dziąsła. Zastosowanie jej jest bardzo proste: należy zmoczyć czystą ścierkę w wodzie i umieścić ją w lodówce na pół godziny. Nie zapomnij uprać jej pomiędzy użyciami.
  • Kiedy rosną zęby, pomocne są niektóre produkty żywnościowe. Jeśli dziecko jest wystarczająco duże, daj mu kilka kawałków bajgla lub banana. Spróbuj podać mu zimne produkty, takie jak lód na patyku, jogurt lub mus jabłkowy. Podczas ząbkowania u niemowlaka unikaj pikantnych lub słonych potraw, które mogą podrażniać dziąsła.
  • Dziecku podczas ząbkowania można także podać, po uprzednim skonsultowaniu się z lekarzem, leki uśmierzające ból towarzyszący ząbkowaniu niemowląt. Nigdy nie podawaj swojemu dziecku kwasu acetylosalicylowego, ponieważ może on spowodować poważne komplikacje. Istnieją zarówno maści, jak i leki, które mogą pomóc, ale przed użyciem zawsze spytaj o nie pediatrę.

Ząbkowanie - masaż dziąseł

Masowanie dziąseł dziecka palcami może pomóc w ulżeniu cierpienia niemowlaka podczas ząbkowania. Najpierw dokładnie umyj ręce, a potem delikatnie masuj dziąsła. Dziecko może zamknąć buzię, ale dopóki nie sprawi ci to bólu, dodatkowy nacisk na dziąsła może przynieść dziecku ulgę. Masaż przy ząbkowaniu można także zrobić, używając wilgotnej gazy, którą owija się wokół palca. Masuj dziąsła dziecka tak często, jak uznasz za stosowne. Obolałe i spuchnięte dziąsła to nie jedyny objaw ząbkowania niemowląt, na który warto zwrócić uwagę. Ślinienie się spowodowane bolesnym ząbkowaniem może spowodować u dziecka wysypkę na twarzy. Aby tego uniknąć, wycieraj często twarz niemowlaka.

Ząbkowanie to niełatwy etap rozwoju dziecka. Niestety, nie da się go uniknąć. Jednak korzystając z podanych wskazówek, można ulżyć niemowlęciu i zmniejszyć ból oraz dyskomfort, jaki odczuwa podczas ząbkowania. Wielu rodziców kupuje swoim ząbkującym dzieciom gumowe gryzaki, ale nie są to jedyne użyteczne przedmioty. Równie skuteczne w masażu dziąseł są zwykłe wilgotne i schłodzone szmatki, a nawet niektóre pokarmy. Pomocny jest również masaż dziąseł palcami.

Komentarze (13)
~Anka
~Anka 4 tygodnie temu

@~Michalina: Córka dostawała szału, kiedy próbowałam pomasować dziąsełka. Wrzeszczała wniebogłosy, tak więc zrezygnowałam z tej praktyki. Jak widziałam, że cierpi dawałam lek przeciwbólowy i Viburcol. Pediatra mi powiedziała, że mniej szkód wyrządzi podanie leu przeciwbólowego niż zostawienie płaczącego dziecka z bólem. W tych czasach kładzie się duży nacisk w medycynie na skuteczne leczenie przeciwbólowe. Człowiek ma po prostu nie cierpieć.

Odpowiedz
~wiks
~wiks ponad rok temu

Niestety ale u nas homeopatia nie działa.Dzieci nie tolerowały żeli, nie chciały gryzaków jedynie na wyciszenie i ból syropki n. z ibuprofenem Milifen był OK,pewnie dlatego,że truskawkowy!Jeszcze kilka ząbków przed nami ale mam nadzieje,że damy radę!:)

Odpowiedz
~Ada
~Ada ponad rok temu

ja się staram przetrwać dzień na gryzakach, żelu chłodzącym i odciąganiu uwagi ale w nocy bywa różnie, czasem naprawdę bardzo marudzi przed snem. Staram się nie podawać leków, dopiero kiedy faktycznie rośnie temperatura lub bardzo płacze. Faktycznie muszę się z wami zgodzić, ibufen szybko działa i na długo. Przynajmniej w wypadku mojego syna. Przy pierwszym dziecku nie mieliśmy takich problemów, jakoś poszło ale młodszy...niestety ząbkowanie przechodzi dużo gorzej.

Odpowiedz
Ayaka23
Ayaka23 ponad rok temu

Viburcol jak najbardziej, do tego zimne gryzaki ale oby nie z zamrażalki, moja znajoma dała dziecku z zamrażalki i skończyło się na szpitalu. nie ma się co dziwić że dzieci cierpią podczas ząbkowania, mnie ostatnio wychodziła ósemka i płakałam jak małe dziecko z bólu. A im wychodzi po kilka na raz.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Ząbkowanie - objawy, wskazówki, masaż dziąseł
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Ząbkowanie - objawy, wskazówki, masaż dziąseł
Ząbkowanie - objawy, wskazówki, masaż dziąseł

Ząbkowanie - zdjęcia

Ząbkowanie - zdjęcia

Pierwsze zęby mleczne pojawiają się mniej więcej w 6. miesiącu życia malucha. Przeważnie najpierw pojawiają się zęby dolne, a później górne.

Ząbkowanie - objawy, wskazówki, masaż dziąseł

Jak pomóc dziecku, gdy ząbkuje?

Jak pomóc dziecku, gdy ząbkuje?

Masaż dziąseł Masowanie dziąseł dziecka przy użyciu miękkiej szczoteczki może poprawić krążenie, a nawet uśmierzyć ból związany z ząbkowaniem. Żel (...) na ząbkowanie Takie żele działają...

Ząbkowanie - objawy, wskazówki, masaż dziąseł

Leki na ząbkowanie

. Niestety, często zdarza się, że ząbkowanie u niemowląt jest bolesne. Bolesne ząbkowanie może wywołać objawy miejscowe lub ogólne. Rodzice zastanawiają (...) . Dzieci karmione sztucznie mogą dostawać...

Ząbkowanie - objawy, wskazówki, masaż dziąseł

Ślinienie się dziecka

. Dlatego właśnie dziecko się ślini. Ząbkowanie a ślinienie się dziecka Ślinienie się noworodka jest całkowicie normalne i nie świadczy (...) dziąseł. Czasami ślinienie się starszego dziecka może oznaczać, że ma ono...

Paradontoza - przyczyny, objawy, leczenie

Zdjęcie RTG zapalenia przyzębia

Zdjęcie RTG zapalenia przyzębia

Najczęstszą przyczyną paradontozy jest niedostateczna higiena jamy ustnej, prowadząca do powierzchniowego zapalenia dziąseł.

Masaż relaksacyjny

Masaż pobudzający krążenie

Masaż pobudzający krążenie

Profesjonalnie wykonany masaż leczniczy zarówno złagodzi bóle stawów i kręgosłupa oraz pomoże się zrelaksować.

Masaż klasyczny

Masaż dłoni

Masaż dłoni

Istotny wpływ na rozpowszechnianie masażu miała polska myśl naukowa. Dzięki publikacjom naukowym lekarza Izydora Zabłudowskiego masaż był traktowany na równi z innymi działami wiedzy medycznej.

Masaże

Czy znasz wszystkie zalety masażu?

Czy znasz wszystkie zalety masażu?

Młody wygląd Masaż pobudza krążenie krwi, dlatego wykonywany regularnie, zabieg ten może zapewniać skórze młody i zdrowy wygląd. Zdaniem specjalistów (...) ujędrnia on skórę, wspomaga drenaż limfatyczny i nadaje blask matowej cerze. Łagodzenie...

Czy w ciąży mogę...?

Masaż dla ciężarnej

Masaż dla ciężarnej

Brzuch kobiety ciężarnej nie powinien być masowany, gdyż masaż tej części ciała mógłby spowodować poród przedwczesny.