Ząbkowanie

Ząbkowanie niemowląt to trudny czas zarówno dla nich, jak i ich rodziców. Ząbkowanie może zacząć się nawet u trzymiesięcznego dziecka i trwać bez przerwy do czasu aż wyrośnie 20 zębów, czyli mniej więcej do trzeciego roku życia. Objawy ząbkowania u dziecka to: spuchnięte, obolałe dziąsła, drażliwość dziecka oraz ślinienie się. Istnieją na szczęście sprawdzone i, co istotne, domowe sposoby na bolesne ząbkowanie. Dzięki nim ten uciążliwy etap rozwoju dziecka można łatwiej znieść, złagodzić dolegliwości naszego malca, a sobie zapewnić dłuższy i zdrowy sen.

Polecane wideo:

Sposoby na bolesne ząbkowanie

Jeśli chcesz ulżyć swojemu maluchowi podczas ząbkowania, skorzystaj z następujących wskazówek.

  • Gumowe gryzaki pomagają dziecku rozładować napięcie powstałe na skutek bolesnego ząbkowania. Niektóre można schłodzić w lodówce (nigdy w zamrażarce!), co pozwala ukoić ból i spuchnięcie dziąseł niemowlaka. Unikaj gryzaków wypełnionych płynem, ponieważ dziecko może przegryźć gumę i połknąć zawartość. Nie należy także mrozić gryzaka do momentu aż stanie się bardzo twardy, gdyż może wtedy uszkodzić dziąsła dziecka. Nie podawaj nigdy dziecku przedmiotów, które mogą rozpaść się na kawałki i zostać połknięte.
  • Mokra szmatka to bardzo stary sposób na bolesne ząbkowanie u dzieci. Szorstka powierzchnia materiału pomaga masować dziąsła. Zastosowanie jej jest bardzo proste: należy zmoczyć czystą ścierkę w wodzie i umieścić ją w lodówce na pół godziny. Nie zapomnij uprać jej pomiędzy użyciami.
  • Kiedy rosną zęby, pomocne są niektóre produkty żywnościowe. Jeśli dziecko jest wystarczająco duże, daj mu kilka kawałków bajgla lub banana. Spróbuj podać mu zimne produkty, takie jak lód na patyku, jogurt lub mus jabłkowy. Unikaj pikantnych lub słonych potraw, które mogą podrażniać dziąsła.
  • Dziecku można także podać, po uprzednim skonsultowaniu się z lekarzem, leki uśmierzające ból towarzyszący ząbkowaniu niemowląt. Nigdy nie podawaj swojemu dziecku kwasu acetylosalicylowego, ponieważ może on spowodować poważne komplikacje. Istnieją zarówno maści, jak i leki, które mogą pomóc, ale przed użyciem zawsze spytaj o nie pediatrę.

Masaż dziąseł

Masowanie dziąseł dziecka palcami może pomóc w ulżeniu cierpienia niemowlaka. Najpierw dokładnie umyj ręce, a potem delikatnie masuj dziąsła. Dziecko może zamknąć buzię, ale dopóki nie sprawi ci to bólu, dodatkowy nacisk na dziąsła może przynieść dziecku ulgę. Masaż można także zrobić, używając wilgotnej gazy, którą owija się wokół palca. Masuj dziąsła dziecka tak często, jak uznasz za stosowne. Obolałe i spuchnięte dziąsła to nie jedyny objaw ząbkowania niemowląt, na który warto zwrócić uwagę. Ślinienie się spowodowane bolesnym ząbkowaniem może spowodować u dziecka wysypkę na twarzy. Aby tego uniknąć, wycieraj często twarz niemowlaka.

Ząbkowanie to niełatwy etap rozwoju dziecka. Niestety, nie da się go uniknąć. Jednak korzystając z podanych wskazówek, można ulżyć niemowlęciu i zmniejszyć ból oraz dyskomfort, jaki odczuwa. Wielu rodziców kupuje swoim ząbkującym dzieciom gumowe gryzaki, ale nie są to jedyne użyteczne przedmioty. Równie skuteczne w masażu dziąseł są zwykłe wilgotne i schłodzone szmatki, a nawet niektóre pokarmy. Pomocny jest również masaż dziąseł palcami.

Komentarze (11)
~wiks
~wiks

Niestety ale u nas homeopatia nie działa.Dzieci nie tolerowały żeli, nie chciały gryzaków jedynie na wyciszenie i ból syropki n. z ibuprofenem Milifen był OK,pewnie dlatego,że truskawkowy!Jeszcze kilka ząbków przed nami ale mam nadzieje,że damy radę!:)

Odpowiedz
~Ada
~Ada

ja się staram przetrwać dzień na gryzakach, żelu chłodzącym i odciąganiu uwagi ale w nocy bywa różnie, czasem naprawdę bardzo marudzi przed snem. Staram się nie podawać leków, dopiero kiedy faktycznie rośnie temperatura lub bardzo płacze. Faktycznie muszę się z wami zgodzić, ibufen szybko działa i na długo. Przynajmniej w wypadku mojego syna. Przy pierwszym dziecku nie mieliśmy takich problemów, jakoś poszło ale młodszy...niestety ząbkowanie przechodzi dużo gorzej.

Odpowiedz
~susanka
~susanka

Stosowałam taką nakładkę na palec do masowania dziąseł, a do tego jeszcze podawałam ibufen w syropie, który i łagodził ból, i obniżał gorączkę. Nie było łatwo, ale jakoś przetrwaliśmy ;)

Odpowiedz
Ayaka23
Ayaka23

Viburcol jak najbardziej, do tego zimne gryzaki ale oby nie z zamrażalki, moja znajoma dała dziecku z zamrażalki i skończyło się na szpitalu. nie ma się co dziwić że dzieci cierpią podczas ząbkowania, mnie ostatnio wychodziła ósemka i płakałam jak małe dziecko z bólu. A im wychodzi po kilka na raz.

Odpowiedz
~dioda7
~dioda7

ja nie podawałam nigdy leków przeciwbólowych, tylko Viburcol jeśli już. I po nim zawsze było dużo lepiej. To lek homeopatyczny na bazie ziół także jest bezpieczny dla maluszka. A te wszystkie żele itp. są do niczego moim zdaniem. Gryzienie zimnej marchewki pomaga też za to fajnie.

Odpowiedz
~szara myszka23
~szara myszka23

Mój brzdąc dawał mi popalić za każdym razem kiedy któryś z ząbków zaczynał wychodzić, dochodziło do tego że bił się po twarzy, rzucał się, był agresywny, nie chciał spać w nocy, był po prostu nie znośny, często też miewał gorączkę, podawałam mu wtedy Milifen, ma on działanie przeciwzapalne, przeciwgorączkowe i przeciwbólowe, dopiero po nim trochę się uspokajał.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Ząbkowanie
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Artykuły Ząbkowanie
Ząbkowanie

Leki na ząbkowanie

Leki na ząbkowanie mogą stać się sprzymierzeńcem każdego dziecka i rodzica. Bolesne ząbkowanie u niemowląt sprawia, że dzieci są marudne i cały czas (...) powinien więc zadbać o zdrowy uśmiech dziecka. Bolesne...

Ząbkowanie

Ząbkowanie - zdjęcia

Ząbkowanie - zdjęcia

Pierwsze zęby mleczne pojawiają się mniej więcej w 6. miesiącu życia malucha. Przeważnie najpierw pojawiają się zęby dolne, a później górne.

Ząbkowanie

Jak pomóc dziecku, gdy ząbkuje?

Jak pomóc dziecku, gdy ząbkuje?

na ząbkowanie Takie żele działają przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Uśmierzają więc ból, który towarzyszy wyrzynaniu się zębów. Należy pamiętać

Ząbkowanie

Ślinienie się dziecka

. Dlatego właśnie dziecko się ślini. Ząbkowanie a ślinienie się dziecka Ślinienie się noworodka jest całkowicie normalne i nie świadczy

Zachowanie niemowlęcia

Gryzienie u dzieci

Gryzienie u dzieci

Wielu rodziców martwi się, gdy ich pociechy zaczynają gryźć inne dzieci. Jednak specjaliści przekonują, że gryzienie jest zupełnie naturalne w przypadku maluchów. Często zdarza się, że dzieci w wieku 1-3 lat przechodzą przez etap gryzienia innych, ale...

Pielęgnacja niemowlęcia

Pasty do zębów dla niemowląt

niemowlę rozpocznie ząbkowanie. Później zaś, gdy dziecko trochę podrośnie, powinno przebiegać na kształt dbania o higienę jamy ustnej dorosłych (...) . Prawidłowa higiena jamy ustnej niemowlaka O higienie jamy ustnej swojego...

Ciąża i dziecko

Kalendarz rozwoju dziecka

się dolne jedynki. Wczesne bądź późne ząbkowanie jest rodzinne. Pierwszego kroku dziecka rodzice wyczekują, gdy maluch skończy roczek. Są jednak brzdące

Pielęgnacja niemowlęcia

Higiena jamy ustnej niemowląt

trzecim a dwunastym miesiącem życia dziecko przechodzi ząbkowanie. Najczęściej ma to miejsce w szóstym miesiącu, jednak różne dzieci przechodzą

Sen niemowlęcia

Jak uśpić dziecko?

. Powodem budzenia się dziecka może być także zmoczona pieluszka, zawinięte ubranko lub uczucie chłodu. Przyczyną przerwania snu może być również infekcja, gorączka czy ząbkowanie u niemowląt.

Homeopatia

Homeopatia dla dzieci

się zębów i tutaj też homeopatia sprawdza się świetnie. Kiedy ząbkowanie nie daje spać, najbardziej polecanym środkiem jest w tym wypadku rumianek