Trwa ładowanie...

Nadwaga u niemowląt

Avatar placeholder
04.07.2020 22:46
Nadwaga u niemowląt
Nadwaga u niemowląt (Shutterstock)

Przekarmianie dzieci wpływa na ich nawyki żywieniowe w następnych etapach życia. Rodzice, kierując się troską o swoje pociechy, popełniają dietetyczne błędy, których efektem jest nadmierny przyrost wagi malucha. Kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych od początku życia ma niebagatelny wpływ na zdrowie dziecka.

spis treści

1. Otyłość u niemowląt

W pierwszych miesiącach życia dieta niemowlaka nie jest zbyt skomplikowana i urozmaicona. Dziecko karmione piersią i mlekiem modyfikowanym powinno przybierać na wadze 700-800 g miesięcznie. W drugim półroczu życia przeciętny przyrost wagi niemowląt powinien wynosić 500 g na miesiąc. Ocenę prawidłowej bądź nieprawidłowej wagi niemowlaka należy pozostawić pediatrze.

Otyłość u niemowląt można zdiagnozować na podstawie pomiarów wagi malca i jego wzrostu, które zostają naniesione na siatki centylowe. Stosunek masy ciała do wzrostu daje lekarzowi wyobrażenie o tym, czy dziecko prawidłowo się rozwija – czy nie jest zbyt szczupłe jak na swój wiek, czy nie ma problemów z nadwagą albo czy u niemowlaka nie występuje już otyłość. Idealne wyniki mieszczą się pomiędzy 25. a 75. centylem. Jeżeli ta norma jest zachowana, nie ma powodu do obaw. Lampka ostrzegawcza powinna się zapalić, gdy wyniki malucha odbiegają od normy. Nadwaga u niemowląt występuje wówczas, gdy masa skorelowana ze wzrostem przekroczy 90. centyl.

2. Nieprawidłowe przybieranie na wadze niemowląt

Zobacz film: "Soki ekologiczne"

Za otyłość u najmłodszych dzieci w dużej mierze odpowiada czynnik środowiskowy, a więc przede wszystkim dieta. Pojemność pustego żołądka niemowlęcia wynosi mniej więcej 50-100 ml. Porcja posiłku powinna być na tyle sycąca, by zaspokoić głód na około 3 godziny.

Wiele młodych mam zastanawia się, jak karmić malca, jakie pokarmy mu przygotowywać i w jaki sposób. Nieprawidłowe przyrządzanie mieszanki, dosładzanie posiłków i napojów oraz systematyczne przekarmianie we wczesnym dzieciństwie to najczęstsze przyczyny, które odpowiadają za nadwagę i otyłość.

Przybieranie na wadze niemowląt w pierwszych miesiącach życia postępuje dość szybko ze względu na ich ograniczoną aktywność ruchową. Jeśli dostarczysz malcowi zbyt kalorycznego posiłku, nie będzie w stanie spalić całej energii, a dodatkowe węglowodany odłożą się w postaci tkanki tłuszczowej.

Najczęstsze błędy dietetyczne rodziców:

 • Przekarmianie – nie namawiaj malucha do dokończenia kaszki czy zupki, jeśli nie ma już ochoty na jedzenie. Nie podawaj także zbyt obfitych posiłków. Dzieci same regulują swoje potrzeby związane z uczuciem głodu i sytości.
 • Traktowanie karmienia piersią jako pocieszenia – pamiętaj, że nie każdy płacz niemowlęcia oznacza, że jest ono głodne.
 • Podawanie słodkich posiłków i napojów – nie dopajaj dziecka wodą z glukozą. Maluchy już od początku należy przyzwyczajać do picia zwykłej wody.
 • Podawanie zbyt dużej ilości soków – soki są słodkie i sycące. Należy je zatem traktować jako posiłek. Staraj się wybierać soki przecierowe. By nadwaga nie stała się twoją bolączką, podawaj maluchowi 120-150 ml soków na dzień, nie więcej.

   

3. Diety odchudzające nie dla maluchów

Stosowanie diet odchudzających u niemowląt i małych dzieci jest surowo zabronione. Nadwaga może prowadzić do poważnych chorób, jednak nie zapewnisz zdrowia dziecku, gdy zaczniesz mu nagle rygorystycznie zmniejszać porcje żywieniowe lub zabraniać jedzenia. We wszystkim należy zachować umiar.

Jeśli maluch cierpi na otyłość, możesz wydłużyć czas między poszczególnymi karmieniami oraz uważnie przyjrzeć się swoim nawykom związanym z przygotowywaniem posiłków lub rozszerzaniem diety dziecka. Jeśli dosypujesz zbyt dużą ilość mieszanki do butelki, a na podwieczorek podajesz dosładzane napoje, nie dziw się, że dziecko szybko przybiera na wadze. Skoryguj menu malucha i ustal nowe proporcje pokarmów. Według opinii dietetyków, najskuteczniejsza profilaktyka przeciw otyłości u niemowląt do 6. miesiąca życia to karmienie piersią.

Czym grozi nadwaga u niemowląt?

 • problemami z utrzymaniem prawidłowej wagi w przyszłości;
 • problemami rozwojowymi;
 • podwyższonym stężeniem cholesterolu i trójglicerydów;
 • nadciśnieniem tętniczym;
 • zwiększonym ryzykiem zachorowania na cukrzycę;
 • wyższą podatnością na infekcje dróg oddechowych.

Poza tym nadwaga u niemowląt skutkuje opóźnieniem w nabywaniu przez nie różnych umiejętności. Z reguły później zaczynają raczkować i chodzić, a proste zabawy wymagają od nich znacznie więcej wysiłku niż od ich rówieśników.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Naucz dziecko mówić!
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze