Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Monika Łapczyńska

Jak przyspieszyć trawienie u dziecka?

Avatar placeholder
05.07.2020 10:58
Jak przyspieszyć trawienie u dziecka?
Jak przyspieszyć trawienie u dziecka? (Shutterstock)

Spożywanie probiotyków, czyli tzw. przyjaznych bakterii, pomaga dorosłym, którzy mają problemy z wypróżnianiem. Jednak według najnowszych badań w przypadku dzieci probiotyki nie mają takiego działania. Naukowcy dowiedli, że skuteczność nabiału z „dobrymi” bakteriami na zatwardzenie u maluchów jest niemal taka sama, jak efektywność zwykłych produktów mlecznych. Ustalenia badaczy są o tyle zaskakujące, że logiczne wydawało się, iż probiotyki zadziałają równie dobrze u starszych, jak i u młodszych.

spis treści

1. Badania nad probiotykami

W badaniach udział wzięło 159 dzieci, które od przynajmniej dwóch miesięcy zmagały się z zatwardzeniami. U każdego z nich do wypróżnienia dochodziło rzadziej niż trzy razy w tygodniu. Połowa badanych miała spożywać nabiał z probiotykami dwa razy dziennie przez trzy tygodnie. Pozostałe dzieci otrzymywały produkty mleczne bez probiotyków. Okazało się, że spożywanie sfermentowanych produktów mlecznych, które zawierały określone kultury bakterii, przyczyniało się do zwiększenia częstotliwości wypróżnień, ale nie znacząco bardziej niż miało to miejsce w przypadku zwykłego nabiału. Wyniki badań są jednoznaczne – podawanie dziecku z zatwardzeniem jogurtu lub kefiru z probiotykami nie zaszkodzi, ale z pewnością nie pomoże w takim stopniu, jak mogłoby się wydawać. Problemy z wypróżnieniem są stosunkowo częste u maluchów, dlatego badania nad środkami zaradczymi są nadal w toku.

2. Co na zatwardzenie?

Trudności z wypróżnieniem nie powinny być lekceważone. Według badań aż 30 proc. pacjentów, którzy mieli częste zatwardzenia przed ukończeniem 5. roku życia, zmaga się z nieregularnymi, bolesnymi wypróżnieniami i nietrzymaniem stolca nawet po osiągnięciu dojrzałości płciowej. Zatwardzenie wiąże się również z dyskomfortem – nic więc dziwnego, że rodzice dzieci, które mają tego typu problemy, szukają ratunku w naturalnych metodach.

Zobacz film: "Witaminy w ciąży"

 

Jak wygląda leczenie zatwardzenia? Najważniejsze jest poinformowanie rodziców, jak powinna wyglądać dieta dziecka. W przypadku problemów z wypróżnieniem zaleca się spożywanie większej ilości błonnika, np. w warzywach, oraz picie większej ilości płynów, szczególnie wody. Zwykle konieczne są też zmiany dotyczące zachowania malucha. Rodzice dzieci, które cierpią na zatwardzenia, powinni zadbać o to, by ich pociechy więcej czasu spędzały aktywnie. Niezbyt forsowny, ale regularny wysiłek fizyczny powinien pomóc. Jeśli te kroki nie sprawdzą się, lekarz przepisuje środki przeczyszczające. Niekiedy dzieciom podaje się placebo, ale brakuje badań, które stwierdzałyby, czy jest ono bardziej skuteczne niż produkty mleczne z probiotykami.

 

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Karmienie dziecka w pierwszym roku życia
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze