Alergia na mleko krowie - nietolerancja kazeiny, alergia na mleko, ból brzucha po mleku, wzdęcia po wypiciu mleka, kazeina, laktoza, białko mleka krowiego
Alergia na krowie mleko to rodzaj alergii pokarmowej, która może objawiać się dolegliwościami żołądkowymi lub skórnymi. Może pojawić się już w młodym wieku lub uaktywnić dopiero w okresie dojrzewania lub dorosłości. W większości przypadków alergia przechodzi z wiekiem sama, ale są tacy, którzy zmagają się z nią przez całe życie. Jak sobie radzić z alergią na mleko?
1. Co to jest alergia na krowie mleko?
Uczulenie na mleko krowie to jedno z najczęstszych schorzeń alergicznych, szczególnie wśród dzieci. Białka zawarte w mleku są alergenami, które mogą wywoływać niebezpieczne dla zdrowia reakcje. Alergia na mleko może być schorzeniem okresu dzieciństwa, ale bywa, że utrzymuje się przez całe życie.
Najczęściej za alergię odpowiada kazeina. Jeśli masz ten rodzaj alergii, twój organizm produkuje przeciwciała IgE (skrót od immunoglobuliny E), które ostro reagują na białka zawarte w mleku oraz w produktach mlecznych.
Wyprysk alergiczny pojawia się najczęściej po kilku minutach lub godzinach po spożyciu czegoś zawierającego alergen. Alergia na krowie mleko powoduje różne reakcje, od łagodnych do zagrażających życiu. Są to na przykład:
- zmiany skórne, takie jak wysypka, pokrzywka czy pęcherzyki,
- skurcze żołądka,
- katar i kichanie,
- piekące i łzawiące oczy,
- opuchlizna ust i języka,
- wstrząs anafilaktyczny – głębokie zaburzenia krążenia i oddychania.
2. Alergia na krowie mleko czy nietolerancja laktozy?
Alergia na krowie mleko jest często mylona z nietolerancją laktozy, ponieważ ich żołądkowe objawy bywają podobne. Ale trzeba pamiętać, że to dwa różne schorzenia o różnych przyczynach.
Nietolerancja laktozy jest spowodowana brakiem odpowiednich enzymów w jelicie. W efekcie cukier zawarty w mleku nie może być strawiony. Dlatego przy nietolerancji laktozy, w odróżnieniu od alergii na krowie mleko, nie występuje wysypka ani puchnięcie ust i języka.
3. Jak żyć z alergią na krowie mleko?
Nie do końca wiadomo, dlaczego alergia na krowie mleko pojawia się u jednych osób, a u innych nie. Jeśli masz taką alergię, to przede wszystkim unikaj mleka oraz wszystkich jego przetworów, takich jak masło, jogurt czy ser.
Pamiętaj też, że proteiny mleka mogą się pojawić w innych produktach, więc powinno wejść ci w nawyk dokładne sprawdzanie składu każdego produktu. Uważaj także w restauracjach: kelner powinien wiedzieć, że nie możesz jeść niczego, co zawiera białko mleka.
Pamiętaj! Alergia, także alergia na krowie mleko, nie jest końcem świata. Znaczy ona tylko, że musisz uważać na to, co jesz.
4. Alergia na mleko krowie u dzieci
Uczulenie na mleko pojawia się zwykle u niemowląt oraz we wczesnym dzieciństwie, ale może rozpocząć się już w okresie płodowym. Alergia na mleko często ustępuje sama po kilku pierwszych latach życia dziecka, ale bywają przypadki, że uczulenie nie mija i towarzyszy przez całe życie.
Kiedy u dziecka stwierdzono alergię na mleko krowie, należy zastosować dietę eliminacyjną. Z menu malucha należy usunąć wszelkie produkty, które mogą wywołać niebezpieczne reakcje. Zakazane jest mleko i produkty mleczne (jogurty, sery, masło, śmietana), ale należy też pamiętać, że mleko krowie dodawane jest do wielu innych produktów. Znajdziemy je w lodach, pieczywie, ciastach, wędlinach i sosach. Wskazane jest więc dokładne czytanie etykiet przed podaniem dziecku nowych produktów spożywczych.
Chcesz sprawdzić czy twoje dziecko ma alergię na mleko? Wypełnij ankietę.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.