Trwa ładowanie...

Problemy ze snem u niemowląt

Avatar placeholder
21.05.2020 10:11
Problemy ze snem u niemowląt
Problemy ze snem u niemowląt (Shutterstok)

Problemy ze snem u niemowląt to dokuczliwa przypadłość, która odbija się zwłaszcza na rodzicach. Kiedy niemowlę nie chce spać, jego mama i tato również nie mogą spać. I tak rodzice, zmęczeni całym dniem wypełnionym obowiązkami, pracą i opieką, nie mają możliwości odpocząć nawet nocą. Stąd się biorą różne frustracje, problemy z koncentracją, kłótnie domowe i ogólne rozdrażnienie. Kłopoty ze snem odbijają piętno na całej rodzinie. Jak sobie z nimi radzić? Jak pomóc dziecku? Co zrobić, gdy niemowlę nie chce spać?

To musisz wiedzieć

1. Gdy niemowlę nie chce spać

Osoby dorosłe są aktywne w dzień, a odpoczywają w nocy. Inaczej wygląda rytm życia niemowlaka. Tak małe dziecko nie czuje różnicy między dniem a nocą. Nie wymagajmy więc od niego, by przestrzegało trybu narzuconego przez dorosłych. Maluszek śpi, kiedy jego potrzeby zostaną zaspokojone. Niemowlę nie chce spać, gdy jest głodne, gdy ma niezmienioną pieluszkę lub gdy chce przytulić się do mamy. Dzieci, które jedzą więcej podczas jednego posiłku, śpią potem dłużej.

2. Najczęstsze problemy ze snem u niemowlaka

  • Dzień i noc
Zobacz film: "Prawidłowy przyrost masy ciała w ciąży"

Problemy ze snem u niemowląt zwiększają się zazwyczaj około szóstego tygodnia. Wówczas dziecko zaczyna odróżniać dzień od nocy. W dzień widzi światło, słyszy odgłosy domowej krzątaniny. W nocy pogrąża się w ciszy i spokoju. Niespokojny sen niemowlaka wynika już nie tylko z uczucia głodu, ale też z ciekawości. To, co my określamy jako problemy ze snem, u dziecka jest jedynie ciekawością świata. Około piątego miesiąca kłopoty ze snem się zmniejszą. Niemowlę zacznie przesypiać nawet cztery-sześć godzin w nocy. Jednak nadal będzie domagało się pokarmu w nocy.

  • Ile czasu śpi niemowlę?

Kłopoty ze snem u niemowląt rozpoczynają się w późniejszym okresie. Pierwszy miesiąc życia dziecko prawie przesypia. Niemowlak potrzebuje 16-22 godzin snu. W ciągu doby zasypia prawie około siedmiu razy. Im starsze dziecko, tym mniejsza potrzeba snu. Czasami problemy ze snem u niemowląt biorą się stąd, że dziecko zawsze zasypiało przy mamie (np. podczas karmienia). Kiedy więc dochodzi do sytuacji, w której dziecko musi samo spać, może mieć z tym problem.

  • Codzienne emocje

Niespokojny sen niemowlaka może być wynikiem dziennych emocji, zmęczenia lub zdenerwowania. Dziecko jest pełne wrażeń, poznaje nowy dla niego świat. Kiedy wieczorem dziecko płacze i nie może zasnąć, przytul je i ukołysz. Nie wierz opiniom, że musi się ono wypłakać. Płacz oznacza, że niemowlę cię potrzebuje.

Problemy ze snem u niemowląt można próbować przełamać. Kiedy twoje dziecko nie chce zasnąć, spróbuj zaśpiewać mu kołysankę. Powtarzające się, spokojne dźwięki piosenki złagodzą wzburzone emocje niemowlaka. Na kłopoty ze snem u niemowląt pomocne będą kołysanie i owijanie dziecka w kocyk. Niemowlęta czują się wówczas jak u mamy, daje im to poczucie bezpieczeństwa. Należy też zadbać o właściwą temperaturę w pokoju – pokój powinien być wywietrzony, nie powinno być w nim ani za ciepło, ani za zimno. Jeśli zauważysz, że dziecko kwili, ale ma sucho, nie jest głodne, być może jest mu niewygodnie w łóżeczku. Czasem jest zgrzane – sprawdź, czy kark malca nie jest spocony. Może należy go lżej ubrać do spania. W pierwszych miesiącach życia niemowlęta mogą też przechodzić kolkę, która stanie się, niestety, powodem nocnych płaczów.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Rodzicielstwo bliskości
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze