Trwa ładowanie...

Jak leczyć odparzenia u dzieci?

Avatar placeholder
30.12.2022 11:16
Jak leczyć odparzenia u dzieci?
Jak leczyć odparzenia u dzieci? (Shutterstock)

Odparzenia to najczęstsze schorzenia niemowlęce, częstsze nawet niż katar. U maluchów bariera lipidowa skóry nie jest tak skuteczna, jak u starszego dziecka, co wpływa na występowanie podrażnień. Co więcej, nieustanny kontakt skóry bobasa z pieluszką dodatkowo zwiększa ryzyko odparzeń.

spis treści

1. Przyczyny odparzeń u dziecka

Skóra dziecka jest znacznie bardziej wrażliwa niż skóra osoby dorosłej. Dodatkowo dziecko większą część dnia i nocy spędza w pieluszce, a zdarza się, że pieluszka ta jest mokra lub brudna. To właśnie zbyt długi kontakt skóry z moczem lub kałem jest najczęstszą przyczyną odparzeń u niemowląt. Wynika to z drażniących właściwości amoniaku wydzielanego podczas procesu rozkładania moczu i kału przez bakterie.

Zdarza się również, że za odparzenia pieluszkowe odpowiada niedokładnie wypłukana z proszku pieluszka tetrowa, a także wysoka temperatura latem. Zaniedbanie tej drobnej i powszechnej dolegliwości może mieć poważne konsekwencje. U dziecka może się rozwinąć pieluszkowe zapalenie skóry, które często wymaga długiego leczenia.

2. Leczenie odparzeń u dzieci

Zobacz film: "Jak odżywiać się w czasie ciąży?"

Jeśli u naszego dziecka pojawi się niewielkie zaczerwienienie w okolicach cewki moczowej i odbytu, oznacza to, że maluch ma odparzenie. W takiej sytuacji niezbędne jest szczególne zadbanie o czystość i suchość skóry naszego dziecka.

  • Pierwszym krokiem leczenia odparzenia powinno być umycie pupy dziecka. W tym celu można wykorzystać słaby napar z rumianku oraz delikatne kosmetyki przeznaczone specjalnie do pielęgnacji wrażliwej skóry dziecka;
  • Po kąpieli skórę dziecka należy delikatnie osuszyć, starając się, aby jej nie pocierać;
  • Następnym krokiem powinno być zastosowanie specjalnego kremu na odparzenia (zawierającego alantoinę lub lanolinę) lub zasypki. Jeśli nie mamy niczego takiego pod ręką, można zastosować mąkę ziemniaczaną;
  • Zanim założymy dziecku pieluszkę warto pozwolić mu poleżeć z gołą pupą przez około pół godziny. Wietrząc skórę przyspieszamy gojenie odparzenia.

3. Zapobieganie odparzeniom u dzieci

Aby oszczędzić dziecku bólu i dyskomfortu związanego z odparzeniami, a sobie nieprzespanych nocy, ważne jest odpowiednie przestrzeganie zasad higieny. Przede wszystkim należy często zmieniać dziecku pieluszkę – najlepiej co dwie godziny. Należy zwracać szczególną uwagę na zmianę pieluszki za każdym razem, gdy jest brudna.

Przed założeniem nowej pieluszki trzeba oczyścić skórę dziecka przy pomocy chusteczek nasączonych lub zmoczonego w wodzie wacika. Przydatny jest również krem przeciw odparzeniom. Należy również pamiętać o nawilżaniu skóry dziecka po kąpieli – w ten sposób zapobiega się jej przesuszaniu, a tym samym również podrażnianiu.

Odparzenia u niemowląt zdarzają się bardzo często i niekiedy trudno jest im zapobiec. Bywa, że dziecko zmoczy się w nocy, po czym śpi przez kolejne kilka godzin w mokrej pieluszce i odparzenie gotowe. Na szczęście kilka prostych sposobów na leczenie odparzeń pozwoli szybko poradzić sobie z problemem.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Obcinanie paznokci dziecku
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze