Trwa ładowanie...

Gaworzenie niemowlaka

Mowa niemowlaka to wszystkie dźwięki wydawane przez niemowlę, do których należą także płacz i krzyk. W ciągu całego okresu niemowlęctwa, czyli około dwanastu miesięcy, przechodzi ona przez różne etapy – głużenia i gaworzenia, ulegając modyfikacji i przekształceniom. Obserwowanie rozwoju mowy dziecka jest niezwykle ważne, ponieważ już w tym okresie można stwierdzić, czy dziecko słyszy lub przeciwnie – ma jakąś wadę narządu słuchu i należy podjąć natychmiastowe leczenie.

1. Czym jest głużenie?

Pierwszym etapem rozwoju mowy dziecka jest tzw. głużenie. Polega ono na wydawaniu charakterystycznych dźwięków, które przybierają akustyczną postać głosek: „gggg”, „agg”, „uuu”, „eee”. Dźwięki te są często wydawane po jedzeniu, gdy zostaną zaspokojone potrzeby dziecka. Głużenie pojawia się około drugiego-trzeciego miesiąca życia i jest charakterystyczne dla wszystkich niemowląt, nawet tych niesłyszących. Pojawienie się głużenia w mowie niemowlaka nie stanowi gwarancji, że dziecko nie będzie w przyszłości głuche. Jeśli zatem twoje dziecko zamilczy po trzecim miesiącu życia, powinnaś niezwłocznie zgłosić się do lekarza audiologa, który będzie mógł postawić diagnozę.

Zobacz film: "Jak odżywiać się w czasie ciąży?"

2. Mowa niemowlaka

Około piątego miesiąca życia niemowlak zaczyna świadomie wydawać pierwsze dźwięki, które nazywane są gaworzeniem. Są to zazwyczaj pojedyncze sylaby, w powstawaniu których biorą udział głoski wargowe („b”, „m”, „d”) – „ba”, „ma”, „da”. Gaworzenie jest efektem powtarzania dźwięków, które dziecko odbiera ze środowiska zewnętrznego, stanowi więc sygnał, że niemowlę słyszy. Dziecko chętnie gaworzy, gdy jest samo – jest to tzw. gaworzenie samonaśladowcze – oraz wtedy, gdy czuje się bezpiecznie i jest mu dobrze. Gaworzenie pomaga ćwiczyć maluchowi intonację.

Około siódmego miesiąca rozpoczyna się kolejny ważny etap w rozwoju mowy dziecka i jest nim ząbkowanie niemowląt. Pojawiają się wtedy pierwsze zęby mleczne. Jest to niezwykle ważny etap rozwoju mowy dziecka, ponieważ zęby stanowią istotny narząd artykulacyjny, który bierze udział w powstawaniu głosek.

3. Rozwój mowy dziecka

Wypowiedzenie pierwszego słowa przez niemowlaka jest momentem, na który czeka cała rodzina. Wszyscy zastanawiają się, jaki to może być wyraz. Zazwyczaj są to słowa „mama”, „tata”, „baba”, „dada”, które mogą się już pojawić około piątego miesiąca życia. Ważnym etapem w rozwoju mowy niemowlaka jest moment, gdy dziecko zaczyna siadać. Wtedy może obserwować aparaty artykulacyjne osób z najbliższego otoczenia.
Ważne jest, by podczas rutynowej pielęgnacji niemowlaka wykonywać podstawowe ćwiczenia artykulacyjne.

Pamiętaj, że kształtowanie mowy niemowlaka w całości zależy od otoczenia. Dziecko może nauczyć się mówić tylko poprzez słuchanie i naśladowanie, dlatego tak ważna jest codzienna rozmowa z maluszkiem, bezpośrednie zwracanie się do niego lub czytanie bajek. Czynności te nie tylko wzbogacają jego słownictwo, ale również rozwijają wyobraźnię. Dziecko poprzez słuchanie mowy dorosłych uczy się słów oraz rozpoznaje ich znaczenie.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Mgr Monika Łapczyńska
Następny artykuł: Ile powinno spać twoje dziecko?
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza