Gaworzenie niemowlaka

Mowa niemowlaka to wszystkie dźwięki wydawane przez niemowlę, do których należą także płacz i krzyk. W ciągu całego okresu niemowlęctwa, czyli około dwanastu miesięcy, przechodzi ona przez różne etapy – głużenia i gaworzenia, ulegając modyfikacji i przekształceniom. Obserwowanie rozwoju mowy dziecka jest niezwykle ważne, ponieważ już w tym okresie można stwierdzić, czy dziecko słyszy lub przeciwnie – ma jakąś wadę narządu słuchu i należy podjąć natychmiastowe leczenie.

Zobacz film: "Przekarmianie dzieci"

Czym jest głużenie?

Pierwszym etapem rozwoju mowy dziecka jest tzw. głużenie. Polega ono na wydawaniu charakterystycznych dźwięków, które przybierają akustyczną postać głosek: „gggg”, „agg”, „uuu”, „eee”. Dźwięki te są często wydawane po jedzeniu, gdy zostaną zaspokojone potrzeby dziecka. Głużenie pojawia się około drugiego-trzeciego miesiąca życia i jest charakterystyczne dla wszystkich niemowląt, nawet tych niesłyszących. Pojawienie się głużenia w mowie niemowlaka nie stanowi gwarancji, że dziecko nie będzie w przyszłości głuche. Jeśli zatem twoje dziecko zamilczy po trzecim miesiącu życia, powinnaś niezwłocznie zgłosić się do lekarza audiologa, który będzie mógł postawić diagnozę.

Mowa niemowlaka

Około piątego miesiąca życia niemowlak zaczyna świadomie wydawać pierwsze dźwięki, które nazywane są gaworzeniem. Są to zazwyczaj pojedyncze sylaby, w powstawaniu których biorą udział głoski wargowe („b”, „m”, „d”) – „ba”, „ma”, „da”. Gaworzenie jest efektem powtarzania dźwięków, które dziecko odbiera ze środowiska zewnętrznego, stanowi więc sygnał, że niemowlę słyszy. Dziecko chętnie gaworzy, gdy jest samo – jest to tzw. gaworzenie samonaśladowcze – oraz wtedy, gdy czuje się bezpiecznie i jest mu dobrze. Gaworzenie pomaga ćwiczyć maluchowi intonację.

Około siódmego miesiąca rozpoczyna się kolejny ważny etap w rozwoju mowy dziecka i jest nim ząbkowanie niemowląt. Pojawiają się wtedy pierwsze zęby mleczne. Jest to niezwykle ważny etap rozwoju mowy dziecka, ponieważ zęby stanowią istotny narząd artykulacyjny, który bierze udział w powstawaniu głosek.

Rozwój mowy dziecka

Wypowiedzenie pierwszego słowa przez niemowlaka jest momentem, na który czeka cała rodzina. Wszyscy zastanawiają się, jaki to może być wyraz. Zazwyczaj są to słowa „mama”, „tata”, „baba”, „dada”, które mogą się już pojawić około piątego miesiąca życia. Ważnym etapem w rozwoju mowy niemowlaka jest moment, gdy dziecko zaczyna siadać. Wtedy może obserwować aparaty artykulacyjne osób z najbliższego otoczenia.
Ważne jest, by podczas rutynowej pielęgnacji niemowlaka wykonywać podstawowe ćwiczenia artykulacyjne.

Pamiętaj, że kształtowanie mowy niemowlaka w całości zależy od otoczenia. Dziecko może nauczyć się mówić tylko poprzez słuchanie i naśladowanie, dlatego tak ważna jest codzienna rozmowa z maluszkiem, bezpośrednie zwracanie się do niego lub czytanie bajek. Czynności te nie tylko wzbogacają jego słownictwo, ale również rozwijają wyobraźnię. Dziecko poprzez słuchanie mowy dorosłych uczy się słów oraz rozpoznaje ich znaczenie.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Rozwój niemowlęcia
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Rozwój niemowlęcia
Rozwój niemowlęcia

Maruda

Maruda

Pediatrzy tłumaczą, że marudzenie u małych dzieci nie jest świadomą strategią maluchów na wyprowadzenie rodzica z równowagi, ale wyuczonym zachowaniem. Zwykle rodzice przyczyniają się do takiego obrotu spraw poprzez ignorowanie dziecka.

Rozwój niemowlęcia

Pierwsze kroki dziecka

Pierwsze kroki dziecka

Zdarzają się sytuacje, w których dziecko po kilku próbach samodzielnego chodzenia powraca do raczkowania - nie należy się tym martwić, z czasem maluch na pewno powróci do samodzielnych wędrówek.

Rozwój niemowlęcia

Młodzi rodzice

Młodzi rodzice

Wszyscy rodzice popełniają błędy. Nic w tym dziwnego - nikt nie jest doskonały. Na błędy szczególnie narażeni są świeżo upieczeni rodzice, którzy nie mają doświadczenia w zajmowaniu się dzieckiem. Nierzadko wpadają oni w panikę w sytuacjach, które doświadczeni...

Rozwój niemowlęcia

Aktywność fizyczna dziecka

Aktywność fizyczna dziecka

Dziecko samo nie potrafi rozsądnie rozplanować wolnego czasu, dlatego muszą mu w tym pomóc rodzice. Warto m.in. kontrolować, ile czasu maluch spędza przed telewizorem.

Rozwój niemowlęcia

Współodczuwanie u dziecka

Współodczuwanie u dziecka

Niemowlęta nie rozumieją słów rodziców, ale są niezwykle wrażliwe na ich nastrój i emocje.

Rozwój niemowlęcia

Gniew

Gniew

Większości rodziców zdarza się wpaść w gniew w obecności dzieci. Za każdym razem gniew rodzica jest dla dziecka trudnym doświadczeniem.

Rozwój niemowlęcia

Jak panować nad gniewem?

Większości rodziców zdarza się wpaść w gniew w obecności dzieci. Czasami złość jest skierowana przeciw najmłodszym, a niekiedy maluchy są tylko świadkami wybuchu rodziców. Jednak za każdym razem gniew rodzica jest dla dziecka trudnym doświadczeniem. Na...

Rozwój niemowlęcia

Nadwaga u niemowląt

więc przede wszystkim dieta. Pojemność pustego żołądka niemowlęcia wynosi mniej więcej 50-100 ml. Porcja posiłku powinna być na tyle sycąca, by zaspokoić głód (...) piersią jako pocieszenia - pamiętaj, że nie każdy płacz niemowlęcia...

Rozwój niemowlęcia

Skutki opóźnionej mowy u dziecka

Problem opóźnionego rozwoju mowy nie jest tak rzadki, jak mogłoby się wydawać. Około 18% dzieci uczy się mówić z opóźnieniem, ale większość (...) . Opóźniony rozwój mowy a zachowanie dzieci Badacze obserwowali rozwój...