Trwa ładowanie...

Bezsenność dziecka

Avatar placeholder
11.04.2019 11:21
Bezsenność dziecka
Bezsenność dziecka (123RF)

Zdrowy sen niemowlaka jest ważny dla jego prawidłowego rozwoju. Często występująca bezsenność utrudnia maluchowi wypoczynek, a dla rodziców jest powodem do zmartwień. Bezsenność dziecka to problem, który pojawia się mimo stworzenia mu odpowiednich warunków do spania. Dodatkową trudnością jest fakt, że maluszek nie powie, dlaczego nie może zasnąć lub ciągle się budzi. Nie jest to jednak kłopot bez rozwiązania.

spis treści

1. Przyczyny bezsenności u niemowląt

Problemy ze snem niemowlaka mogą mieć podłoże jak najbardziej prozaiczne i proste w eliminacji. Dziecko nie może zasnąć, bo:

  • ma zbyt ciasno zawiniętą pieluszkę,
  • ma niewygodnie złożony kocyk,
  • jest mu zbyt ciepło,
  • jest mu za zimno.
Zobacz film: "Cała prawda o multiwitaminach"

To musisz wiedzieć

Jeśli takie przyczyny bezsenności u dziecka będą widoczne, to jest bardzo prawdopodobne, że maleństwo będzie się wiercić i niespokojnie próbować zmienić pozycję. Pełna pieluszka to kolejny powód bezsenności dzieci. Jeśli zrobiło kupę lub siku, raczej nie zaśnie spokojnie, tylko będzie płakać. Bezsenność mogą wywoływać także: kolka, bóle brzuszka, zgaga czy zaparcia. W takim przypadku trzeba skupić się na przyczynie bezsenności u malucha, a nie starać się go utulić do snu.

2. Bezsenność dziecka a rytm dnia

Bezsenność u dzieci może objawiać się trudnościami z zasypianiem lub szybkim wybudzaniem się ze snu. Normalne jest, że niemowlę ma inny niż dorośli rytm zasypiania i budzenia się. Karmimy maleństwo co kilka godzin, po czym ono zasypia, by obudzić się po paru kolejnych godzinach, także w nocy. Nie jest to nic niepokojącego. Kiedy stopniowo wydłużamy czas między karmieniami i kończymy nocne karmienia, dziecko powinno powoli przyzwyczajać się do innej organizacji dnia i nocy. Potrzebna jest do tego pewna dyscyplina i regularność ze strony rodziców – poranna pobudka powinna być codziennie o tej samej porze, tak jak pory kładzenia dziecka spać. Aby nauczyć je, że dzień to czas aktywności, odsłaniajmy okna, by w pokoju było jasno i nie chodźmy wokół maleństwa na paluszkach. W nocy natomiast stwórzmy optymalne warunki do spania – zasłaniajmy szczelnie okna, szczególnie jeśli księżyc świeci dość intensywnie, zachowujmy się jak najciszej. Pomocne mogą okazać się powtarzane co wieczór czynności, które maluch skojarzy z chodzeniem spać, np. kąpiel. Dziecko stopniowo się do tego przyzwyczai, dzięki czemu problemy ze snem staną się rzadkością.

3. Bezsenność u niemowląt a emocje dziecka

Bezsenność u dzieci może mieć podłoże emocjonalne. Niektóre maleństwa chcą spać z mamą, szczególnie jeśli do tej pory tak było. Samotne w łóżeczku nie mogą zasnąć, zwłaszcza gdy są oprócz tego same w pokoju. Starajmy się więc stopniowo odzwyczajać dziecko od spania z rodzicami w jednym łóżku. Lepiej także pozostawiać drzwi do jego pokoju otwarte, tak by się nie bało. Problemy ze snem niemowlaka mogą być wywołane również zbyt dużą ilością wrażeń w ciągu dnia. Nowe twarze, a także znajome osoby, dłuższy spacer czy nowe zabawki mogą sprawić, że maluszek nie zaśnie spokojnie. Wieczorne rozdrażnienie można łagodzić głaskaniem i tuleniem przed położeniem dziecka spać. Czułość ze strony rodziców najlepiej go uspokoi. Kołysanie w ramionach, aż widocznie się uspokoi, powinno przynieść pożądany efekt. Nie próbujmy usypiać smyka na rękach, bo przyzwyczai się do tego i nie będzie umiał zasnąć w łóżeczku.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Do kiedy karmić dziecko w nocy?
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze