Leki na ząbkowanie
Leki na ząbkowanie mogą stać się sprzymierzeńcem każdego dziecka i rodzica. Bolesne ząbkowanie u niemowląt sprawia, że dzieci są marudne i cały czas płaczą. Nic dziwnego. Wyrzynanie się ząbków nie jest przyjemne. Rodzic, słysząc ciągły płacz, może przynieść ulgę maleństwu. Zęby są w końcu ważnym elementem naszego ciała. Nie tylko umożliwiają dokładne żucie, ale też pomagają przy artykulacji głosek. Stanowią również walor estetyczny. Rodzic powinien więc zadbać o zdrowy uśmiech dziecka.
1. Bolesne ząbkowanie u niemowląt
Ząbkowanie jest naturalnym procesem fizjologicznym w rozwoju dzieci. Niestety, często zdarza się, że ząbkowanie u niemowląt jest bolesne. Bolesne ząbkowanie może wywołać objawy miejscowe lub ogólne. Rodzice zastanawiają się, jak pomóc dziecku. Oczywiście, leki na ząbkowanie to podstawa. Jednak jeżeli leki czy żele na ząbkowanie nie przynoszą spodziewanego rezultatu, rodzic może uciec się do kilku innych metod.
Jeżeli niemowlę przechodzi właśnie przez bolesne ząbkowanie, rodzic może pomóc mu odczuć ulgę. Nie zawsze leki na ząbkowanie skutkują. Rodzic może dać dziecku schłodzony gryzaczek (najlepiej wypełniony płynem). Wskazane jest, by jedzenie miało półpłynną konsystencję i nie było zbyt ciepłe. Rodzice muszą też zadbać, by niemowlę dużo piło. Jeżeli jeszcze karmisz piersią, częściej przystawiaj malucha do piersi. Dzieci karmione sztucznie mogą dostawać do picia chłodną wodę.
2. Objawy ząbkowania u niemowląt
- Miejscowe: obrzmienie i ból dziąseł, wzmożone ślinienie się.
- Ogólne: podwyższona temperatura, spadek apetytu, luźniejsze stolce.
Jeżeli bolesne ząbkowanie u niemowląt nie przechodzi po zastosowaniu naturalnych metod, sięgnij po leki na ząbkowanie. Mogą to być leki stosowane miejscowo – żele na ząbkowanie. Żelem smaruje się dziąsła. W preparatach znajdują się substancje przeciwbólowe i znieczulające. Jeżeli żele na ząbkowanie nie pomagają, należy udać się do lekarza. Leki na ząbkowanie przeważnie mają w swoim składzie substancje znieczulające i przeciwbólowe. Oprócz tego, znajdziemy tam wyciąg z rumianku i z ziela tymianku. Działają one przeciwzapalnie i odkażająco.
Leki na ząbkowanie u niemowląt należy stosować po konsultacji z lekarzem. Uśmierzają one ból i łagodzą swędzenie dziąseł. Rodzice, a zwłaszcza mama dziecka, odczuwa przechodzenie dziecka przez ząbkowanie na własnej skórze – dosłownie i w przenośni. Dziecko podczas ssania piersi może przygryzać twardymi dziąsłami brodawkę sutkową, wywołując ból i przekrwienie brodawek. Maluch robi się apatyczny, marudny, wyrzynające się zęby nie dają mu spać. Rodzice choć na chwilę chcieliby spokojnego snu dziecka i odpoczynku dla siebie samych, a tu, niestety, ciągły płacz i postękiwanie.
Jeśli twoje dziecko źle znosi objawy ząbkowania, ma podwyższoną temperaturę i nie chce jeść z powodu bólu dziąseł, koniecznie odwiedź z maluchem lekarza. Tylko on może przepisać właściwe leki na ząbkowanie. Dziecko może wkładać sobie do buzi zabawki i inne przedmioty, które ma akurat pod ręką, dlatego zachowaj szczególną ostrożność i w czasie ząbkowania dziecka miej na niego baczną uwagę. Ostre kanty przedmiotów mogą spowodować krwawienie dziąseł i obrzęk.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.