Kupka u niemowląt - częstotliwość, zmiany w kupie, problemy
Wygląd kupki i częstotliwość wypróżniania się dziecka są przyczyną niepokoju i zmartwień młodych rodziców. Początkujące mamy zastanawiają się: jak często powinnam zmieniać dziecku pieluszkę? Jak powinna wyglądać kupka zdrowego noworodka?
1. Pierwsza kupka noworodka
W pierwszej dobie życia noworodek oddaje pierwszą kupkę, jest to tzw. smółka. Jej wygląd może przerazić początkujących rodziców. Beztlenowa przemiana żółci zabarwia kupkę na kolor ciemnozielony, czasami wręcz czarny.
Smółka noworodka zawiera zbędne produkty przemiany materii: żółć, wody płodowe, złuszczone nabłonki skóry, śluz i różne substancje z rozwijających się narządów i gruczołów trawiennych.
Ilość wydalanej smółki jest bardzo duża, może wynosić 5-10 dag. Z wydalaniem smółki związany jest spadek masy ciała noworodka w pierwszych dobach po urodzeniu.
Pierwsza kupka noworodka powinna pojawić się w przeciągu 12-48 godzin po przyjściu na świat. Jest to bardzo ważne, bo świadczy o prawidłowym funkcjonowaniu układu pokarmowego noworodka.
Po trzech dniach smółka noworodka staje się coraz jaśniejsza. Jej miejsce zajmują stolce o barwie jasnożółtej, przypominające nieco „ściętą jajecznicę”, mające ostry, kwaśny zapach.
2. Częstotliwosć kupki u niemowląt
U noworodków karmionych tylko mlekiem matki częstotliwość stolców wynosi 1-10 na dobę. Oddawanie stolców przez noworodka zazwyczaj towarzyszy karmieniu. Mama przystawia dziecko do piersi i już po kilku wyssanych kropelkach mleka słychać charakterystyczne odgłosy.
Jest to normalna sprawa i nie świadczy o biegunce czy uczuleniu dziecka na mleko matki. Wynika z niedojrzałości układu pokarmowego dziecka oraz obecności siary w mleku. Siara ma właściwości lekko przeczyszczające.
3. Kupka a mleko matki
Kupka noworodka karmionego piersią pojawia się częściej. Natomiast dzieci karmione mlekiem modyfikowanym oddają stolce nieco rzadziej (1-4 razy na dobę). Ich kupka jest jasnożółta o papkowatej konsystencji.
Mleko modyfikowane jest bowiem trudniej przyswajalne dla noworodka niż mleko matki. Kolor bywa różny: od żółtego do seledynowego, barwa zmienia się na zieloną po zetknięciu z powietrzem. Konsystencja kupy u niemowląt wygląda jak rozrzedzone ciasto naleśnikowe.
Zobacz także:
4. Kupka a mleko modyfikowane
Kupa u niemowląt po mleku modyfikowanym ma lekko zgniły zapach, a jej kolor jest jasnożółty lub jasnobrązowy. Jeżeli mleko zawiera dużo białka kolor jest jaśniejszy.
Maluchy mogą mieć skłonność do zaparć po spożyciu tego rodzaju produktów. Jeśli tak jest, dziecku trzeba podawać wodę. Niekiedy lekarz zaleci picie soków owocowych. Dziecku można pomóc masując mu brzuszek, ponieważ to pobudza pracę jelit. Wskazane jest także stosowanie ciepłych okładów.
5. Zmiany w kupie u niemowląt
Zmiany w kupie biorą się ze zmiany diety. Wprowadzanie nowych pokarmów powoduje, że układ pokarmowy wytwarza enzymy do ich trawienia. Gdy kupa u niemowlaka przypomina kozie bobki, to znak, że nasze dziecko nie jest jeszcze gotowe na nowości.
Należy je wprowadzać bardzo ostrożnie i pojedynczo, wtedy z łatwością będziemy potrafili stwierdzić jaki produkt jest dla niego odpowiedni, a jaki nie.
6. Problemy z kupką u niemowląt
6.1. Zaparcia u niemowląt
Prawdą jest, że niemowlęta powinny załatwiać się codziennie. Są jednak takie maluchy, które robią kupkę raz na kilka dni. Jeśli noworodek dobrze się czuje i przybiera na wadze nie ma powodów do niepokoju.
O zaparciu mówimy wówczas, gdy dziecko męczy się przy wypróżnianiu, pręży i płacze. Kał natomiast jest zbity i twardy. Płacz przy wypróżnianiu powinien być sygnałem ostrzegawczym dla rodziców, że coś nie do końca jest w porządku.
Jeśli karmisz piersią, zjedz coś na przyspieszenie pracy jelit. Jeśli karmisz noworodka sztucznie podawaj mu więcej napojów, ogranicz mieszanki na bazie kleiku ryżowego. Starszemu dziecku można wprowadzić do diety przeciery z brzoskwiń, moreli i śliwek.
Jeśli zaparcia się powtarzają, maluchowi można podawać gotowane brokuły, buraki oraz pieczywo pełnoziarniste.
6.2. Biegunka u niemowląt
Jeśli kupka noworodka jest płynna (z krwią, śluzem albo ropą) i pojawia się ponad trzy razy w ciągu dwunastu godzin można mówić o biegunce. Nie dotyczy to noworodków karmionych wyłącznie piersią.
W ich przypadku zaniepokoić powinna zmiana konsystencji kału na bardziej wodnisty i koloru na zielony. Biegunki u noworodka nie wolno leczyć na własną rękę. U dzieci jest niezwykle łatwo o odwodnienie, co jest bardzo niebezpieczne. Trzeba szybko działać, gdy do biegunki dołączą wymioty i gorączka.
Możemy próbować domowych sposobów leczenia jeżeli jedynym problemem jest biegunka, a dziecko bez problemu przyjmuje płyny. Wówczas należy podawać mu więcej kaszek i kleików, a także produktów, które mają działanie zapierające: gotowana marchew czy jabłko.
Kiedy dziecko osiągnie 11 miesiąc życia, możemy wprowadzić do jego diety takie produkty jak jogurty, kefiry, zsiadłe mleko, które regulują proces trawienia.
7. Ciekawostki o kupce u niemowląt
Kupa niemowlaka ma kolor czarny, gdy dziecko przyjmuje preparaty z żelazem. Buraki i szpinak zmieniają barwę stolca. Czasem do zmian w wyglądzie i zapachu przyczyniają się leki stosowane przez matkę karmiącą piersią.
Alergia pokarmowa objawia się ciemnozielonymi i spienionymi kupkami. Wtedy też pojawia się kolka i wysypka.
Zobacz także:
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.