Rodzicielstwo bliskości

Rodzicielstwo bliskości jest pewnym stylem troszczenia się o dziecko. Styl ten ma na celu wydobycie tego, co najlepsze w dziecku i jego rodzicach. Istnieje siedem podstawowych zasad rodzicielstwa bliskości, które nazywa się siedmioma narzędziami bliskości, są to: więź uczuciowa podczas narodzin, karmienie piersią, noszenie dziecka, spanie blisko dziecka, wiara, że płacz maleństwa to sposób komunikacji, wystrzeganie się dziecięcych treserów oraz równowaga.

Więź uczuciowa podczas narodzin

Więzi uczuciowe między dzieckiem a rodzicami rozpoczynają się przy narodzinach i w czasie pierwszych wspólnych dni i tygodni. To czas, kiedy dziecko w sposób naturalny odczuwa silną potrzebę bliskości z rodzicami, a matka intuicyjnie pragnie się nim opiekować. Niekiedy ten czas może być zakłócony z powodu komplikacji medycznych, gdy dziecko lub matka potrzebują intensywnej opieki lekarskiej. Budowanie wspólnej więzi należy rozpocząć jak najszybciej będzie to możliwe. Wydaje się, że okres pierwszych tygodni życia dziecka jest czasem, kiedy to matka intensywnie opiekuje się maleństwem. Ojciec jednak również powinien zabiegać o kontakt z dzieckiem, troszczyć się o nie i pielęgnować je.

Zobacz film: "Jak odżywiać się w czasie ciąży?"

Naturalne karmienie dziecka pozwala matce na odczytywanie mowy ciała jej dziecka. Rodzicielstwo bliskości zakłada, że karmienie piersią to mądry początek wspólnego życia. Kobieta powinna mieć świadomość, że mleko z jej piersi zawiera wyjątkowe składniki pokarmowe, których nie można wyprodukować ani kupić. Karmienie piersią powoduje, że w organizmie matki produkowane są dwa hormony: prolaktyna i oksytocyna – hormony matczynych uczuć.

Noworodki i niemowlaki warto nosić w swoich ramionach – są wtedy mniej kapryśne i znajdują się w stanie czujnego spokoju. Poza tym uczą się ufności do swoich rodziców, a rodzice bardziej poznają swoje dziecko.

Rodzicielstwo bliskości zaleca wspólne spanie dziecka z rodzicami. Niemowlaki często boją się nocy, potrzebują bliskości i dotyku. Uczą się także, że sen jest przyjemnym i bezpiecznym stanem.

Wystrzeganie się dziecięcych treserów

Płacz dziecka to sposób komunikacji. Rodzice zawsze powinni troskliwie reagować na płacz dziecka, ponieważ w ten sposób pokazują dziecku, że reagują na jego sygnały i budują jego zaufanie do nich. Rodzice zaczynają być coraz pewniejsi swoich umiejętności i zauważają, że potrafią sprostać potrzebom dziecka. Wszystkie dzieci płaczą po to, aby coś przekazać swoim rodzicom, a nie po to, aby nimi manipulować.

Rodzicielstwo bliskości przeciwstawia się surowym i radykalnym formom wychowania, które głównie opierają się na teorii, a nie praktyce. Takie sposoby postępowania niszczą wspólne relacje i nie przynoszą długotrwałych efektów. Między dzieckiem a rodzicami powstaje dystans, który może utrzymywać się przez długie lata. Rodzice powinni zawsze pamiętać, że oni najlepiej znają swoje dziecko i wiedzą, jak zaspokoić jego potrzeby.

Dbanie o dziecko, pielęgnacja i budowanie wspólnej więzi musi iść w parze z dbaniem o relacje małżeńskie. Rodzice powinni reagować na sygnały dziecka i wiedzieć, w jakim czasie mówić „tak”, a w jakim „nie”.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Sen niemowlęcia
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Artykuły Sen niemowlęcia
Sen niemowlęcia

Dziecko śpiące u rodziców

Dziecko śpiące u rodziców

Dziecko powinno uzyskać od ciebie jasny przekaz: spanie we własnym łóżku przez całą noc to świetna zabawa. Jednocześnie staraj się nie wprowadzać zmian w zbyt gwałtowny sposób.

Sen niemowlęcia

Śpiące niemowlę

Śpiące niemowlę

Pory i długości drzemek noworodka są nieprzewidywalne, przesypia około 16 godzin w ciągu doby. Maluszek najczęściej zapada w krótkie drzemki przerywane nagłym uczuciem głodu.

Sen niemowlęcia

Sposoby na usypianie dziecka

Sposoby na usypianie dziecka

Uregulowanie czasu położenia się spać i pobudki to podstawa zdrowego snu malucha. Dziecko na tym etapie życia potrzebuje rutyny.

Sen niemowlęcia

Gdy noworodek mało śpi

Gdy noworodek mało śpi

malec oraz my sami. * Skuteczne sposoby na usypianie małego dziecka * Jak pokonać lęki nocne u dziecka? * Obalamy mity na temat snu niemowlęcia (...) jest przemęczone, mogą być kłopoty z uśpieniem go, a sen noworodka...

Sen niemowlęcia

Zapewnij spokojny i zdrowy sen swojemu dziecku

. Przytulenie przed snem, kąpiel, masażyk i opowiedzenie bajki czy zaśpiewanie kołysanki mogą pomóc dziecku spokojnie zasnąć. Wszystko to pozwoli mu się wyciszyć (...) , ale zdarza się, że później w nocy maluch wierci się, kręci i przebudza....

Sen niemowlęcia

Do kiedy karmić dziecko w nocy?

na to, by ograniczyć ilość nocnych karmień, a potem zaprzestać karmienia o tej porze. Krok 1. Spróbuj podać dziecku większą ilość pokarmu przed snem

Sen niemowlęcia

Ile powinien spać niemowlak?

Ile powinien spać niemowlak?

albo czemu budzi się z płaczem w nocy. Sen jest niezwykle istotny dla prawidłowego rozwoju bobasa. Różnice w zapotrzebowaniu na sen zależą od genów (...) * Jak pokonać lęki nocne u dziecka? * Obalamy mity na temat...

Sen niemowlęcia

Problemy ze snem u niemowląt

Problemy ze snem u niemowląt to dokuczliwa przypadłość, która odbija się zwłaszcza na rodzicach. Kiedy niemowlę nie chce spać, jego mama i tato (...) różne frustracje, problemy z koncentracją, kłótnie domowe i ogólne rozdrażnienie. Kłopoty...

Sen niemowlęcia

Bezsenność dziecka

i zwalcz najczęstsze problemy ze snem u niemowląt Obalamy mity na temat snu niemowlęcia Jak pokonać lęki nocne u dziecka? Jeśli takie przyczyny (...) Zdrowy sen niemowlaka jest ważny dla jego prawidłowego...