Czym karmić dziecko?

Prawidłowe karmienie dzieci może być wyzwaniem, w szczególności dla świeżo upieczonych rodziców. Wiele osób zastanawia się, jakie produkty podawać maluchowi i w jakiej formie. Obecnie specjaliści od żywienia zalecają karmienie dziecka do 6. miesiąca życia wyłącznie mlekiem matki lub mlekiem modyfikowanym. W tym wieku większość niemowląt jest gotowych na stopniowe wprowadzanie produktów stałych. Jak powinno wyglądać rozszerzanie diety i w jaki sposób karmić dzieci do ukończenia przez nie 2. roku życia?

Zobacz film: "Cała prawda o multiwitaminach"

Karmienie dziecka poniżej 1. roku życia

Przez pierwsze pół roku życia niemowlę powinno być karmione wyłącznie mlekiem. Mleko matki lub mleko modyfikowane w zupełności wystarczą, by dostarczyć maluchowi wszelkich niezbędnych mu składników odżywczych. Sześciomiesięczne niemowlę można zacząć karmić także innymi produktami. Zwykle pierwszym daniem jest kleik ryżowy. Stopniowo do diety malucha włącza się gotowane warzywa, owoce i mięso. Dietetycy podkreślają znaczenie mięsa dla zdrowia dziecka. Ugotowane i rozdrobnione mięso to źródło żelaza, które jest niezbędne do prawidłowego rozwoju mózgu.

Prawidłowe żywienie niemowlaka

Dieta niemowlaka wymaga prawidłowego doboru składników. Produkty, które wykorzystujemy do przygotowania posiłków, powinny pochodzić z upraw mało nawoż...

Jednak przez kilka pierwszych tygodni karmienia dziecka stałymi produktami, rodzice powinni przygotować się nie tyle na dostarczanie malcowi składników odżywczych, co na przyzwyczajanie go do karmienia łyżeczką. Dziecko musi się nauczyć trzymać jedzenie w buzi, przesuwać w tył jamy ustnej i połykać. W ciągu pierwszego tygodnia rodzicom udaje się zwykle nakarmić malucha jedną lub dwoma łyżeczkami podczas jednego posiłku. Warto pamiętać o tym, że rozszerzanie diety nie oznacza rezygnacji z karmienia dziecka mlekiem. Z tego powodu maluch nie jest w stanie zjeść dużo produktów stałych. Starsze niemowlęta często chcą same się karmić. Wiąże się to z zabrudzeniem podczas posiłków, ale warto pozwolić dziecku na samodzielne próby jedzenia, ponieważ wpływa to korzystnie na rozwój motoryczny malucha. Dzieci, które wkrótce będą miały pierwsze urodziny, powinny otrzymać kubek-niekapek. Ten prosty w użyciu gadżet pozwala maluchom samodzielnie decydować, kiedy mają ochotę się napić.

Jedna z najważniejszych zasad dobrego żywienia polega na niezmuszaniu dziecka do jedzenia. Maluchy instynktownie jedzą wtedy, gdy są głodne. Kiedy czują się pełne, przestają jeść. Ten prosty mechanizm pozwala wyrobić sobie zdrowe nawyki żywieniowe na przyszłość i uniknąć nadwagi. Już półroczne niemowlęta są w stanie swoim zachowaniem okazać, że mają dość. Po czym poznać, że posiłek dobiegł końca? Maluchy karmione łyżeczką mogą uderzać w nią rękami, odwracać głowę od łyżki, zaciskać usta, wypluwać jedzenie i płakać.

Karmienie rocznego dziecka

Po ukończeniu pierwszego roku życia większość dzieci karmionych wcześniej mlekiem modyfikowanym może z niego zupełnie zrezygnować. W przypadku karmienia piersią można kontynuować je tak długo, jak chcą tego matka oraz dziecko. Jeśli maluch pił z butelki, czas ją odstawić na rzecz kubka-niekapka. Roczne dziecko można żywić zwykłym, pełnotłustym mlekiem od krowy lub napojami sojowymi. Do jedzenia maluchowi można podawać większość produktów, pod warunkiem, że są rozdrobnione lub pokrojone na małe kawałeczki. Jeśli w rodzinie były przypadki alergii pokarmowej na określony produkt, zaleca się jego unikanie.

Warto przygotować się na zmienne podejście rocznych dzieci do jedzenia. Nadal jedzą wtedy, gdy są głodne, ale interesuje je tak wiele różnych rzeczy, że posiłki wydają im się mało interesujące. Maluchy wolą poznawać otoczenie i bawić się niż jeść, dlatego rodzice powinni wykazać się w tym przypadku dużą dozą cierpliwości.

Roczne dzieci zwykle lubią pić soki owocowe, ale aż do ukończenia przez nie 6. roku życia nie powinno podawać się im więcej niż ¾ kubka soku dziennie. Sok zawiera co prawda różne składniki odżywcze, ale jest także stosunkowo kaloryczny.

Jak karmić dwuletnie dziecko?

Maluchy po ukończeniu 2. roku życia mogą jeść te same produkty i posiłki, co reszta rodziny, pod warunkiem, że są one zdrowe. W diecie dwulatka powinny znaleźć się produkty pełnoziarniste, chude białko, niskotłuszczowy nabiał, owoce i warzywa. Te ostatnie powinny być starannie pokrojone na małe kawałki, dzięki czemu dziecku będzie łatwiej je przeżuwać i połykać. Dwuletnie dzieci nie potrzebują tylu kalorii, co ich starsze rodzeństwo, dlatego ich posiłki muszą być mniejsze. W diecie maluchów nie powinny znaleźć się tłuszcze nasycone. Wczesne wyrabianie dobrych nawyków żywieniowych pomoże w przyszłości uniknąć poważnych problemów zdrowotnych.

Dwuletnie dzieci często są sceptycznie nastawione do nowych produktów i dań. W rezultacie wielu rodziców wpada w żywieniową rutynę, przygotowując dla malucha ciągle te same dania. Jednak warto pomóc dzieciom w przełamaniu niechęci wobec nowości. Aby stopniowo przyzwyczaić malca do innych smaków, na talerzu obok ulubionego dania połóż łyżkę lub dwie czegoś nowego. Nie zachęcaj ani tym bardziej nie zmuszaj dziecka do spróbowania. Być może samo sięgnie po nowinkę. Jeśli tak się nie stanie, powtórz tę czynność kilkakrotnie, aż do skutku. Badania wykazały, że czasem trzeba aż 20 prób, by dziecko spróbowało danej rzeczy.

Dwulatki mają bardzo małe żołądki, dlatego nie są w stanie dużo zjeść. Czasami spożywają nawet mniejsze ilości, na przykład gdy są zmęczone lub chore. W takiej sytuacji z pomocą mogą przyjść zdrowe przekąski. Specjaliści od żywienia polecają: pełnoziarniste krakersy, ser żółty, jogurt, owoce, mleko, jaja na twardo lub jajecznicę, koktajle mleczne, suche płatki śniadaniowe oraz dobrze ugotowane warzywa.

Jeśli chcesz, by twoje dziecko prawidłowo się rozwijało, nie bagatelizuj roli żywienia. Właściwe karmienie malucha ma bowiem kluczową rolę dla jego zdrowia. Żywienie niemowlaka zacznij od mleka z piersi lub mleka modyfikowanego. Po ukończeniu przez dziecko 6 miesięcy, stopniowo wprowadzaj pokarmy stałe. Roczne dziecko może jeść niemal wszystko, choć trzeba liczyć się z tym, że jedzenie nie będzie dla niego ciekawym zajęciem. Natomiast dwulatek może spożywać takie posiłki, jak pozostali członkowie rodziny, ale tylko wtedy, gdy posiłki są zdrowe i pełnowartościowe.

Joanna Brodziak, ponad rok temu

Karmienie niemowlęcia

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Karmienie niemowlęcia
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Karmienie niemowlęcia
Karmienie niemowlęcia

Sól w diecie dziecka

Sól w diecie dziecka

Produkty stałe podawane dzieciom zawierają tyle samo soli co pożywienie dla dorosłych. Duże stężenie soli w diecie niemowląt prowadzi do rozwoju wielu chorób i przyczynia się do niewydolności nerek.

Karmienie niemowlęcia

Nie pakuj dziecku drugiego śniadania!

Pakując dziecku drugie śniadanie do torby, myślisz, że dbasz w ten sposób o jego zdrowie. Niestety, pakowany pokarm może być niebezpieczny dla dzieci. Według ostatnich badań, umieszczanie jedzenia w różnorodnych opakowaniach niebezpiecznie podnosi jego...

Karmienie niemowlęcia

Nie podawaj dziecku soli!

Nie podawaj dziecku soli!

Sól, zwana też przez niektórych „białą śmiercią", jest w tej chwili sporym problemem w cywilizowanych społeczeństwach. Zjadamy jej po prostu zdecydowanie za dużo w stosunku do faktycznych potrzeb naszego organizmu. Co gorsze, takie same nawyki żywieniowe...

Karmienie niemowlęcia

Karmienie butelką

Karmienie butelką to kolejny krok po karmieniu piersią. Butelka do karmienia to jedno z podstawowych akcesoriów młodej mamy. Istnieje wiele rodzajów (...) butelek, a wśród nich wykonane ze szkła, plastiku,...

Karmienie niemowlęcia

Zadbaj o figurę swojego dziecka!

Jeśli twoje dziecko ma nadwagę, zastanawiasz się pewnie, jak mu pomóc. Wielu rodziców w takiej sytuacji nie robi nic i nie porusza tematu zbędnych kilogramów, mimo iż martwią się o zdrowie dziecka. Jednak specjaliści są zdania, że nie jest to najlepsze...

Karmienie niemowlęcia

Grymaszenie przy jedzeniu

Grymaszenie przy jedzeniu

Jeśli twoje dziecko jest wybredne, a podczas każdego posiłku musisz namawiać je, by przełknęło choćby kilka kęsów, pora posiłków z pewnością nie należy do twoich ulubionych momentów w ciągu dnia.

Karmienie niemowlęcia

Zatwardzenie u dziecka

Zatwardzenie u dziecka

Zatwardzenie u dzieci powoduje uczucie dyskomfortu. Rodzice powinni pomóc dziecku. Najprostszym sposobem leczenia zatwardzeń jest zmiana diety.

Karmienie niemowlęcia

Naucz się karmić dziecko z przyjemnością

Naucz się karmić dziecko z przyjemnością

Posiłki to wyzwanie Każda mama wie, że najbardziej męczącym zajęciem związanym z zajmowaniem się dzieckiem jest karmienie. Wiele mam ma twardy orzech (...) , aby pora karmienia stała się mniej kłopotliwa i bardziej przyjazna...

Karmienie niemowlęcia

Karmienie dziecka do 3 lat

Karmienie dziecka do 3 lat

Mleko to pierwszy pokarm dziecka. Najlepiej, by było to mleko matki. Jeśli kobieta nie karmi piersią, należy podawać mleko modyfikowane.