Temperatura u niemowlaka - prawidłowa temperatura, gorączka, utrzymywanie prawidłowej ciepłoty ciała

Wszyscy wiedzą, że prawidłowa temperatura człowieka wynosi 36,6 stopni Celsjusza. Jednakże nie zawsze tak jest. Prawidłowa temperatura jest różna dla różnych ludzi w różnych sytuacjach. Inna jest prawidłowa temperatura u niemowlaka, a inna u osoby dorosłej. W przypadku noworodków wahania temperatury są szczególnie duże, gdyż ich małe ciała nie są jeszcze w stanie regulować jej tak dobrze, jak dorośli. Aby nie martwić się niepotrzebnie, warto poznać, co stanowi normę u noworodka.

Zobacz film: "Dieta śródziemnomorska a serce"

Temperatura u niemowlaka - prawidłowa temperatura

Według różnych badań normalna temperatura u osoby dorosłej powinna wynosić od 36,6 do 37,2 stopnia Celsjusza. Jednakże zasada ta nie sprawdza się u noworodków. Prawidłowa temperatura u niemowlaka mieści się w przedziale od 35 do 38 stopni, w zależności od sposobu pomiaru. Temperatura u niemowlaka waha się również w ciągu dnia – zazwyczaj jest niższa rano, a wyższa wieczorem.

Istnieją cztery sposoby pomiaru temperatury:

  • wkładając termometr do odbytu;
  • wkładając termometr do ust;
  • pomiar z ucha;
  • trzymanie termometru pod pachą.

W przypadku niemowląt, mierzenia temperatury w ustach nie bierze się pod uwagę, a pomiar spod pachy jest zwykle bardzo niedokładny. Najlepszym rozwiązaniem jest mierzenie temperatury przez odbyt lub ucho. W pierwszym przypadku prawidłowa temperatura noworodka wynosi 36,6-38 stopni, a ta mierzona przez ucho 35,7-38 stopni.

Temperatura u niemowlaka - gorączka

Większość pediatrów zgadza się co do tego, że temperatura u niemowlaka powyżej 38 stopni oznacza gorączkę. Chociaż jej przyczyny mogą być błahe, jak na przykład ząbkowanie, to zazwyczaj świadczy ona o chorobie. Z kolei długo utrzymująca się temperatura poniżej 36 stopni (z pomiaru przez odbyt) może być oznaką poważnej dolegliwości. Bardzo niska lub wysoka temperatura u niemowlaka może również oznaczać odpowiednio hipotermię lub hipertermię.

Temperatura u niemowlaka - utrzymywanie prawidłowej ciepłoty ciała

Zdrowie dziecka uzależnione jest od prawidłowej temperatury. Ważne jest, aby nie ubierać dziecka zbyt grubo, a tym samym nie przegrzewać go. Z drugiej strony, najczęściej sugeruje się, aby zakładać dziecku o jedną warstwę ubrania więcej niż sami mamy na sobie w danej chwili. Warto również utrzymywać odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu, w którym przebywa dziecko oraz nie trzymać go zbyt długo na słońcu podczas spaceru.

Jeśli zimą wybierasz się z dzieckiem na spacer, ciepło je ubierz. Gdy temperatura powietrza ma mniej niż minus 10 stopni Celsjusza, lepiej pozostań z dzieckiem w domu. Niskie temperatury dla noworodka nie są odpowiednie. Po powrocie z mroźnego spaceru do ciepłego pomieszczenia dziecko doznaje gwałtownej zmiany temperatur, która osłabia jego i tak nie w pełni ukształtowany system immunologiczny. Po takim spacerze łatwo u malucha o przeziębienie i gorączkę.

Wiele dolegliwości objawia się podwyższoną temperaturą u niemowlaka. Należą do nich między innymi: przeziębienie, grypa oraz katar u niemowlaka. Dlatego też warto pamiętać, ile wynosi prawidłowa temperatura u noworodka oraz jakie są jej wahania w zależności od pory dnia i sposobu pomiaru.

Komentarze (5)
~Pola
~Pola ponad rok temu

Widzę że robicie reklamę temu lekowi. Nie dawałabym dziecku ibrupofenu tylko i wyłącznie na zbicie temp np. Przy ząbkowaniu, ponieważ ibuprofen to silny lek przeciwbólowy i przeciwzapalny (bardziej też szkodzi na wątrobę). Łagodniejszy ale lepszy na gorączkę, i mniej szkodliwy jest paracetamol w sensie chemicznym. Nie podaje tu nazw leków, mówię o substancjach czynnych

Odpowiedz
~Madzia
~Madzia ponad rok temu

Ostatnio na wyjeździe mój 2 letni synek dostał gorączki, okazało się że winowajcą był ząbek. Podałam mu wtedy Milifen, lek w syropku, o truskawkowym smaku, skutecznie obniżył mu temperaturę a ja mogłam ze spokojną głową udać się w dalszą podróż.

Odpowiedz
~grażynkas
~grażynkas ponad rok temu

ja reaguję właśnie przy temperaturze ok 38 stopni podając mojemu dziecku lbuprofen na zbicie gorączki a konkretnie milifen, moje dziecko ma już 2 latka więc nie tak łatwo podać mu coś co nie smakuje ale na szczęscie z tym syropkiem nie mamy problemów bo jest truskawkowy

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Rozwój niemowlęcia
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Rozwój niemowlęcia
Rozwój niemowlęcia

Gniew

Gniew

Większości rodziców zdarza się wpaść w gniew w obecności dzieci. Za każdym razem gniew rodzica jest dla dziecka trudnym doświadczeniem.

Rozwój niemowlęcia

Współodczuwanie u dziecka

Współodczuwanie u dziecka

Niemowlęta nie rozumieją słów rodziców, ale są niezwykle wrażliwe na ich nastrój i emocje.

Rozwój niemowlęcia

Młodzi rodzice

Młodzi rodzice

Wszyscy rodzice popełniają błędy. Nic w tym dziwnego - nikt nie jest doskonały. Na błędy szczególnie narażeni są świeżo upieczeni rodzice, którzy nie mają doświadczenia w zajmowaniu się dzieckiem. Nierzadko wpadają oni w panikę w sytuacjach, które doświadczeni...

Rozwój niemowlęcia

Aktywność fizyczna dziecka

Aktywność fizyczna dziecka

Dziecko samo nie potrafi rozsądnie rozplanować wolnego czasu, dlatego muszą mu w tym pomóc rodzice. Warto m.in. kontrolować, ile czasu maluch spędza przed telewizorem.

Rozwój niemowlęcia

Maruda

Maruda

Pediatrzy tłumaczą, że marudzenie u małych dzieci nie jest świadomą strategią maluchów na wyprowadzenie rodzica z równowagi, ale wyuczonym zachowaniem. Zwykle rodzice przyczyniają się do takiego obrotu spraw poprzez ignorowanie dziecka.

Rozwój niemowlęcia

Pierwsze kroki dziecka

Pierwsze kroki dziecka

Zdarzają się sytuacje, w których dziecko po kilku próbach samodzielnego chodzenia powraca do raczkowania - nie należy się tym martwić, z czasem maluch na pewno powróci do samodzielnych wędrówek.

Rozwój niemowlęcia

Naucz dziecko mówić!

, gdy mózg dziecka gwałtownie się rozwija, twój maluch będzie stopniowo przyswajał sobie nowe wyrazy. Prawidłowy rozwój mowy u dziecka wiąże (...) wypowiedziane przez niego sylaby, zachęcasz go do mówienia, co ma duże znaczenie dla rozwoju...

Rozwój niemowlęcia

Choroby oczu u niemowląt

Wszystkie noworodki mają niebieskie oczy. Tuż po urodzeniu można czasem zaobserwować u nich zaczerwienione białka oczu i opuchnięte powieki. Jest to normalna reakcja na drażniące światło, która pojawia się po kilkumiesięcznym przebywaniu w ciemności,...