Temperatura u niemowlaka - prawidłowa temperatura, gorączka, utrzymywanie prawidłowej ciepłoty ciała

Wszyscy wiedzą, że prawidłowa temperatura człowieka wynosi 36,6 stopni Celsjusza. Jednakże nie zawsze tak jest. Prawidłowa temperatura jest różna dla różnych ludzi w różnych sytuacjach. Inna jest prawidłowa temperatura u niemowlaka, a inna u osoby dorosłej. W przypadku noworodków wahania temperatury są szczególnie duże, gdyż ich małe ciała nie są jeszcze w stanie regulować jej tak dobrze, jak dorośli. Aby nie martwić się niepotrzebnie, warto poznać, co stanowi normę u noworodka.

Jak odżywiać się w czasie ciąży?

Temperatura u niemowlaka - prawidłowa temperatura

Według różnych badań normalna temperatura u osoby dorosłej powinna wynosić od 36,6 do 37,2 stopnia Celsjusza. Jednakże zasada ta nie sprawdza się u noworodków. Prawidłowa temperatura u niemowlaka mieści się w przedziale od 35 do 38 stopni, w zależności od sposobu pomiaru. Temperatura u niemowlaka waha się również w ciągu dnia – zazwyczaj jest niższa rano, a wyższa wieczorem.

Istnieją cztery sposoby pomiaru temperatury:

  • wkładając termometr do odbytu;
  • wkładając termometr do ust;
  • pomiar z ucha;
  • trzymanie termometru pod pachą.

W przypadku niemowląt, mierzenia temperatury w ustach nie bierze się pod uwagę, a pomiar spod pachy jest zwykle bardzo niedokładny. Najlepszym rozwiązaniem jest mierzenie temperatury przez odbyt lub ucho. W pierwszym przypadku prawidłowa temperatura noworodka wynosi 36,6-38 stopni, a ta mierzona przez ucho 35,7-38 stopni.

Temperatura u niemowlaka - gorączka

Większość pediatrów zgadza się co do tego, że temperatura u niemowlaka powyżej 38 stopni oznacza gorączkę. Chociaż jej przyczyny mogą być błahe, jak na przykład ząbkowanie, to zazwyczaj świadczy ona o chorobie. Z kolei długo utrzymująca się temperatura poniżej 36 stopni (z pomiaru przez odbyt) może być oznaką poważnej dolegliwości. Bardzo niska lub wysoka temperatura u niemowlaka może również oznaczać odpowiednio hipotermię lub hipertermię.

Temperatura u niemowlaka - utrzymywanie prawidłowej ciepłoty ciała

Zdrowie dziecka uzależnione jest od prawidłowej temperatury. Ważne jest, aby nie ubierać dziecka zbyt grubo, a tym samym nie przegrzewać go. Z drugiej strony, najczęściej sugeruje się, aby zakładać dziecku o jedną warstwę ubrania więcej niż sami mamy na sobie w danej chwili. Warto również utrzymywać odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu, w którym przebywa dziecko oraz nie trzymać go zbyt długo na słońcu podczas spaceru.

Jeśli zimą wybierasz się z dzieckiem na spacer, ciepło je ubierz. Gdy temperatura powietrza ma mniej niż minus 10 stopni Celsjusza, lepiej pozostań z dzieckiem w domu. Niskie temperatury dla noworodka nie są odpowiednie. Po powrocie z mroźnego spaceru do ciepłego pomieszczenia dziecko doznaje gwałtownej zmiany temperatur, która osłabia jego i tak nie w pełni ukształtowany system immunologiczny. Po takim spacerze łatwo u malucha o przeziębienie i gorączkę.

Wiele dolegliwości objawia się podwyższoną temperaturą u niemowlaka. Należą do nich między innymi: przeziębienie, grypa oraz katar u niemowlaka. Dlatego też warto pamiętać, ile wynosi prawidłowa temperatura u noworodka oraz jakie są jej wahania w zależności od pory dnia i sposobu pomiaru.

Komentarze (5)
~Pola
~Pola ponad rok temu

Widzę że robicie reklamę temu lekowi. Nie dawałabym dziecku ibrupofenu tylko i wyłącznie na zbicie temp np. Przy ząbkowaniu, ponieważ ibuprofen to silny lek przeciwbólowy i przeciwzapalny (bardziej też szkodzi na wątrobę). Łagodniejszy ale lepszy na gorączkę, i mniej szkodliwy jest paracetamol w sensie chemicznym. Nie podaje tu nazw leków, mówię o substancjach czynnych

Odpowiedz
~Madzia
~Madzia ponad rok temu

Ostatnio na wyjeździe mój 2 letni synek dostał gorączki, okazało się że winowajcą był ząbek. Podałam mu wtedy Milifen, lek w syropku, o truskawkowym smaku, skutecznie obniżył mu temperaturę a ja mogłam ze spokojną głową udać się w dalszą podróż.

Odpowiedz
~grażynkas
~grażynkas ponad rok temu

ja reaguję właśnie przy temperaturze ok 38 stopni podając mojemu dziecku lbuprofen na zbicie gorączki a konkretnie milifen, moje dziecko ma już 2 latka więc nie tak łatwo podać mu coś co nie smakuje ale na szczęscie z tym syropkiem nie mamy problemów bo jest truskawkowy

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Rozwój niemowlęcia
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Rozwój niemowlęcia
Rozwój niemowlęcia

Aktywność fizyczna dziecka

Aktywność fizyczna dziecka

Dziecko samo nie potrafi rozsądnie rozplanować wolnego czasu, dlatego muszą mu w tym pomóc rodzice. Warto m.in. kontrolować, ile czasu maluch spędza przed telewizorem.

Rozwój niemowlęcia

Współodczuwanie u dziecka

Współodczuwanie u dziecka

Niemowlęta nie rozumieją słów rodziców, ale są niezwykle wrażliwe na ich nastrój i emocje.

Rozwój niemowlęcia

Gniew

Gniew

Większości rodziców zdarza się wpaść w gniew w obecności dzieci. Za każdym razem gniew rodzica jest dla dziecka trudnym doświadczeniem.

Rozwój niemowlęcia

Młodzi rodzice

Młodzi rodzice

Wszyscy rodzice popełniają błędy. Nic w tym dziwnego - nikt nie jest doskonały. Na błędy szczególnie narażeni są świeżo upieczeni rodzice, którzy nie mają doświadczenia w zajmowaniu się dzieckiem. Nierzadko wpadają oni w panikę w sytuacjach, które doświadczeni...

Rozwój niemowlęcia

Gaworzenie niemowlaka

dwanastu miesięcy, przechodzi ona przez różne etapy - głużenia i gaworzenia, ulegając modyfikacji i przekształceniom. Obserwowanie rozwoju mowy (...) natychmiastowe leczenie. Czym jest głużenie? Pierwszym etapem rozwoju...

Rozwój niemowlęcia

Jak nauczyć dziecko głoskować?

ich. Rodzice i opiekunowie dziecka powinni pamiętać, że to od ich sposobu mówienia zależy rozwój mowy u maleństwa. Jedną z trudniejszych umiejętności (...) i uspokajającą muzykę. Badania udowodniły, że słuchanie muzyki przyśpiesza rozwój...

Rozwój niemowlęcia

Choroby oczu u niemowląt

Wszystkie noworodki mają niebieskie oczy. Tuż po urodzeniu można czasem zaobserwować u nich zaczerwienione białka oczu i opuchnięte powieki. Jest to normalna reakcja na drażniące światło, która pojawia się po kilkumiesięcznym przebywaniu w ciemności,...

Rozwój niemowlęcia

Naucz dziecko mówić!

, gdy mózg dziecka gwałtownie się rozwija, twój maluch będzie stopniowo przyswajał sobie nowe wyrazy. Prawidłowy rozwój mowy u dziecka wiąże (...) wypowiedziane przez niego sylaby, zachęcasz go do mówienia, co ma duże znaczenie dla rozwoju...

Rozwój niemowlęcia

Pierwsze kroki dziecka

Pierwsze kroki dziecka

Zdarzają się sytuacje, w których dziecko po kilku próbach samodzielnego chodzenia powraca do raczkowania - nie należy się tym martwić, z czasem maluch na pewno powróci do samodzielnych wędrówek.