Trwa ładowanie...

Temperatura u niemowlaka - prawidłowa temperatura, gorączka, utrzymywanie prawidłowej ciepłoty ciała

Wszyscy wiedzą, że prawidłowa temperatura człowieka wynosi 36,6 stopni Celsjusza. Jednakże nie zawsze tak jest. Prawidłowa temperatura jest różna dla różnych ludzi w różnych sytuacjach. Inna jest prawidłowa temperatura u niemowlaka, a inna u osoby dorosłej. W przypadku noworodków wahania temperatury są szczególnie duże, gdyż ich małe ciała nie są jeszcze w stanie regulować jej tak dobrze, jak dorośli. Aby nie martwić się niepotrzebnie, warto poznać, co stanowi normę u noworodka.

spis treści

1. Temperatura u niemowlaka - prawidłowa temperatura

Według różnych badań normalna temperatura u osoby dorosłej powinna wynosić od 36,6 do 37,2 stopnia Celsjusza. Jednakże zasada ta nie sprawdza się u noworodków. Prawidłowa temperatura u niemowlaka mieści się w przedziale od 35 do 38 stopni, w zależności od sposobu pomiaru. Temperatura u niemowlaka waha się również w ciągu dnia – zazwyczaj jest niższa rano, a wyższa wieczorem.

Zobacz film: "Jak zaaranżować pokój dla niemowlaka?"

Istnieją cztery sposoby pomiaru temperatury:

  • wkładając termometr do odbytu;
  • wkładając termometr do ust;
  • pomiar z ucha;
  • trzymanie termometru pod pachą.

W przypadku niemowląt, mierzenia temperatury w ustach nie bierze się pod uwagę, a pomiar spod pachy jest zwykle bardzo niedokładny. Najlepszym rozwiązaniem jest mierzenie temperatury przez odbyt lub ucho. W pierwszym przypadku prawidłowa temperatura noworodka wynosi 36,6-38 stopni, a ta mierzona przez ucho 35,7-38 stopni.

2. Temperatura u niemowlaka - gorączka

Większość pediatrów zgadza się co do tego, że temperatura u niemowlaka powyżej 38 stopni oznacza gorączkę. Chociaż jej przyczyny mogą być błahe, jak na przykład ząbkowanie, to zazwyczaj świadczy ona o chorobie. Z kolei długo utrzymująca się temperatura poniżej 36 stopni (z pomiaru przez odbyt) może być oznaką poważnej dolegliwości. Bardzo niska lub wysoka temperatura u niemowlaka może również oznaczać odpowiednio hipotermię lub hipertermię.

3. Temperatura u niemowlaka - utrzymywanie prawidłowej ciepłoty ciała

Zdrowie dziecka uzależnione jest od prawidłowej temperatury. Ważne jest, aby nie ubierać dziecka zbyt grubo, a tym samym nie przegrzewać go. Z drugiej strony, najczęściej sugeruje się, aby zakładać dziecku o jedną warstwę ubrania więcej niż sami mamy na sobie w danej chwili. Warto również utrzymywać odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu, w którym przebywa dziecko oraz nie trzymać go zbyt długo na słońcu podczas spaceru.

Jeśli zimą wybierasz się z dzieckiem na spacer, ciepło je ubierz. Gdy temperatura powietrza ma mniej niż minus 10 stopni Celsjusza, lepiej pozostań z dzieckiem w domu. Niskie temperatury dla noworodka nie są odpowiednie. Po powrocie z mroźnego spaceru do ciepłego pomieszczenia dziecko doznaje gwałtownej zmiany temperatur, która osłabia jego i tak nie w pełni ukształtowany system immunologiczny. Po takim spacerze łatwo u malucha o przeziębienie i gorączkę.

Wiele dolegliwości objawia się podwyższoną temperaturą u niemowlaka. Należą do nich między innymi: przeziębienie, grypa oraz katar u niemowlaka. Dlatego też warto pamiętać, ile wynosi prawidłowa temperatura u noworodka oraz jakie są jej wahania w zależności od pory dnia i sposobu pomiaru.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Wady wzroku u niemowląt
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza