Zadbaj o figurę swojego dziecka!
Jeśli twoje dziecko ma nadwagę, zastanawiasz się pewnie, jak mu pomóc. Wielu rodziców w takiej sytuacji nie robi nic i nie porusza tematu zbędnych kilogramów, mimo iż martwią się o zdrowie dziecka. Jednak specjaliści są zdania, że nie jest to najlepsze podejście do kwestii nadwagi. Im wcześniej porozmawiasz z dzieckiem i pomożesz mu zmienić nawyki żywieniowe, tym większe są jego szanse na uniknięcie choroby serca i cukrzycy typu 2. Co można zrobić, by dziecko przestało tyć i uzyskało właściwą wagę?
1. Odchudzanie dziecka krok po kroku
Przede wszystkim porozmawiaj szczerze z dzieckiem o swoich obawach i zaoferuj mu swoją pomoc. Dziecko powinno poczuć, że chcesz dla niego wszystkiego, co najlepsze i jesteś zdecydowana aktywnie uczestniczyć w procesie odchudzania. Możesz zacząć od wspólnych zakupów spożywczych z dzieckiem. Razem wybierzcie zdrowe produkty, zwłaszcza owoce i warzywa. Poprzez włączenie swojej pociechy do procesu decyzyjnego, stwarzasz dziecku wrażenie większej kontroli nad swoim ciałem i wzmacniasz jego pewność siebie. Dziecko musi zrozumieć, że powodzenie kuracji odchudzającej zależy w dużej mierze od niego. Dobrym pomysłem jest także kupienie krokomierza. Licznik kroków może zmotywować dziecko do stawiania sobie coraz bardziej ambitnych celów.
Jednak to nie najnowsze gadżety są najważniejsze. Ogromne znaczenie ma bowiem dawanie dziecku dobrego przykładu. Nie oczekuj, że twoja pociecha straci zbędne kilogramy, jeśli sama objadasz się słodyczami i nie ćwiczysz. Pozytywne wzorce zachowań, także w kwestii żywienia, skuteczniej przemawiają do wyobraźni dziecka niż słowne rady. Pamiętaj, że to właśnie w domu rodzinnym dzieci wyrabiają sobie nawyki żywieniowe, biorąc przykład z rodziców. Aby pomóc dziecku schudnąć, koniecznie wprowadź kilka zmian do domowego jadłospisu. Ogranicz spożywanie posiłków w restauracjach typu fast food. Zjedzenie hamburgera raz na kilka tygodni to nie koniec świata, ale jeśli stale stołujecie się w tego typu miejscach, z pewnością nie jest to korzystne dla zdrowia i wyglądu twojego dziecka. Będąc w restauracji typu fast food, doradź dziecku, które dania są zdrowszą alternatywą dla kalorycznego hamburgera i słonych frytek. Lepiej jest wybrać kanapkę z grillowaną piersią kurczaka lub sałatkę. Zamów coś zdrowszego także dla siebie – nie chciałabyś chyba, by twoje dziecko tęsknym wzrokiem wodziło za twoim hamburgerem?
Jedzenie jest ważne, ale nie zapominaj, że powinnaś poruszyć także inne kwestie. Nadwaga i otyłość to zwykle sygnały głębszych problemów, z jakimi zmaga się twoje dziecko. Niewykluczone, że jedzenie stanowi dla twojej pociechy sposób na odreagowanie stresów lub na zapomnienie o problemach w szkole. Wiele dzieci, które szukają pocieszenia w słodyczach, czuje się samotnie. Nierzadko wyznają, że jedzenie jest ich jedynym przyjacielem. Kompleksy spowodowane nadwagą często przyczyniają się do izolacji od rówieśników. Jeśli zaobserwowałaś to zjawisko u swojego dziecka, postaraj się pomóc mu przezwyciężyć samotność. Jak to zrobić? Zaproponuj mu udział w zajęciach pozalekcyjnych, podczas których będzie mogło poznać nowe osoby i nawiązać przyjaźnie. Tego typu znajomości z osobami, które podzielają zainteresowania dziecka, są szczególnie ważne dla dorastających dzieci, które potrzebują akceptacji rówieśników. Dobrym pomysłem jest także spędzanie czasu z dzieckiem. Warto wybrać się na przejażdżkę rowerem lub na spacer. Aktywne spędzanie czasu wyjdzie na zdrowie nie tylko dziecku, ale i tobie.
Jeśli w twoim domu posiłki są spożywane w pośpiechu, a każdy je w innym miejscu i o różnych porach, czas to zmienić. Zacznij celebrować każdy posiłek. Niech będzie to wasz wspólny czas, bez telewizji i komputera. Na początku twoja pociecha może mieć trudności z zaakceptowaniem nowych zasad, ale z czasem doceni przebywanie razem podczas jedzenia. Co ważne, badania wykazały, że jedząc w towarzystwie, wolniej przeżuwamy jedzenie i zjadamy mniejsze porcje. Dzięki temu spożywamy mniej kalorii.
Pamiętaj, że dziecko musi mieć świadomość, że kochasz je bez względu na rozmiar. Twoim celem jako rodzica nie jest doprowadzenie dziecka do prawidłowej wagi, ale wychowanie go na szczęśliwego człowieka, który wie, że jest kochany.
2. Jakich błędów unikać podczas odchudzania dziecka?
Najważniejsze jest, by nie zakładać z góry, że jest za późno na powrót do właściwej wagi. Specjaliści od żywienia są zgodni, że w każdej chwili warto zmienić nawyki żywieniowe i zwiększyć aktywność fizyczną. W tym celu warto na początek usunąć z domu wszelkie niezdrowe produkty spożywcze. Następnie należy przestać kupować żywność przetworzoną. Lepszym wyborem są owoce, warzywa, niskotłuszczowy nabiał, pełnoziarniste produkty zbożowe i chude mięso. Jeżeli zobaczysz, że dziecko znów utyło lub właśnie zajada kaloryczny batonik, nie popełniaj częstego błędu i nie komentuj tego w złośliwy sposób. Krytykowanie dziecka w niczym mu nie pomoże. Świadomość braku akceptacji rodzica działa bardzo niekorzystnie na poczucie własnej wartości u dziecka. W skrajnych przypadkach dziecko może nie chcieć jeść w obecności rodzica, zwłaszcza gdy ten porównuje swoją pociechę do szczuplejszych kolegów i koleżanek.
Błędem jest także zmuszanie dziecka do całkowitej rezygnacji z niektórych produktów spożywczych. Dużo lepszym pomysłem jest nauczenie go, jakie ilości danych produktów są bezpieczne. Zamiast ogromnej porcji lodów ze słodką polewą można zjeść małą porcję, na przykład 1-2 gałki. Ostrożność należy zachować także w przypadku ciast. Dla osób na diecie bezpieczną porcją jest taka o grubości talii kart. Jako rodzic musisz uświadomić sobie, że nawet jeśli w domu twoje dziecko odżywia się zdrowo, poza domem ma kontakt z licznymi pokusami. Twoim zadaniem jest wskazanie mu sposobów na racjonalne odżywianie się bez odmawiania sobie niemal niczego.
Nie staraj się także zmuszać dziecka do realizowania planu ćwiczeń. Wysiłek fizyczny powinien w miarę możliwości być naturalny i zaspokajać potrzebę ruchu u dziecka. Nie upieraj się więc, by dziecko raz w tygodniu chodziło na zajęcia kardio. Lepszym wyjściem będzie spontaniczne wyjście na spacer lub przejażdżka rowerowa. Jednocześnie subtelnie stawiaj dziecku coraz ambitniejsze cele. Będąc na spacerze, możesz powiedzieć: „Ciekawe, czy uda nam się dojść nieco dalej”. Najważniejsze, by dziecko nie czuło na sobie presji.
Rodzice dzieci z nadwagą lub otyłych zwykle martwią się o stan zdrowia dziecka, ale nie wiedzą, jak pomóc mu schudnąć. Na szczęście, istnieją sprawdzone sposoby na zmotywowanie dziecka do zdrowego odżywiania i większej aktywności fizycznej.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.