Trwa ładowanie...

Problemy z nauką a depresja

Twoje dziecko ma trudności w nauce – ma dysleksję, ADHD lub przeżywa silny stres. Problemy z nauką mogą sprzyjać innym problemom – odrzuceniu przez rówieśników, zniechęceniu dziecka do nauki, obniżeniu motywacji, niechęci do chodzenia do szkoły, a nawet depresji u dzieci. Powstaje więc błędne koło – różne problemy powodują, że dziecko gorzej się uczy, a kłopoty z nauką powodują kolejne problemy. Jak pomóc dziecku przełamać problemy w szkole, aby zapobiec depresji? Poniżej kilka przydatnych porad.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

spis treści

1. Jaki związek mają depresja i trudności w nauce?

Istnieje bardzo silny związek pomiędzy objawami depresji a trudnościami w nauce. Jedno może wpływać na drugie. Zarówno depresja może wywoływać trudności w nauce, koncentracji i zapamiętywaniu, jak i problemy z nauką mogą objawiać się w postaci depresji. Dziecko, które ma kłopoty w nauce, wkłada w nią podwójnie dużo wysiłku. Osiągnięcie wyników takich, jak jego rówieśnicy, kosztuje go dużo więcej czasu i energii. Nauce towarzyszy stres, gdyż dziecko ma poczucie bycia „w tyle” z materiałem i porównuje się wciąż do osiągnięć swoich rówieśników. Oczekiwanie na wyniki ze sprawdzianu, jak i sam stres związany z jego napisaniem, mogą być powodem poważnych frustracji, z którymi dziecko często nie potrafi sobie poradzić. Często wiąże się to z lękiem przed opinią innych uczniów, nauczyciela, a często również samych rodziców.

Uczeń zmagający się z dysleksją, ADHD czy osoba przyjmująca leki przeszkadzające w swobodnym uczeniu się mają często przypiętą niewidzialną łatkę – „dyslektyk”, „nadpobudliwy” itp. Trudno żyć w środowisku szkolnym, będąc zaszufladkowanym do jakiejś kategorii ludzi, do której niekoniecznie chciałoby się należeć. U bardziej wrażliwych dzieci, mniej pewnych siebie, przeżywających frustracje, tego rodzaju konflikty mogą prowadzić do przewlekłego stresu, stanów lękowych i depresji.

2. Wsparcie rodziców przy problemach w nauce

Dużą rolę odgrywają rodzice dziecka i ich stosunek do jego problemów z nauką. Karanie ucznia, wyśmiewanie jego trudności bądź ich lekceważenie mogą zaniżyć samoocenę dziecka. Bez wsparcia i pomocy ze strony rodziny może być mu ciężko przełamać przeciwności losu. U młodego ucznia, chętnego bardziej do zabawy niż nauki, ważne jest wzmacnianie wewnętrznej motywacji.

Dobrym pomysłem jest stosowanie pozytywnych wzmocnień, a więc nagradzanie dziecka pochwałami za wyniki w nauce, spędzanie z nim większej ilości czasu na wspólnej nauce i łączenie tego z zabawą oraz z przyjemnością. Kojarzenie nauki z czymś przyjemnym jest stymulujące dla dziecka. Warto również pomyśleć o zajęciach wspomagających naukę, które są niezwykle ważne w przypadku dysleksji czy chociażby wspomnianego wcześniej ADHD. Rodzice dzieci mających trudności z nauką z powodu przewlekłych chorób lub zaburzeń psychosomatycznych mogą potrzebować wsparcia ze strony innych rodziców i specjalistów. Stowarzyszenia wspierające takie osoby mogą zaoferować praktyczną pomoc.

3. Psychologiczne wsparcie przy problemach w nauce

Dzieci z problemami w nauce wymagają większej troski i obserwacji ich zachowania. Jeśli dziecko takie przejawia objawy depresji, niezbędna wydaje się pomoc specjalisty – psychologa, a często również psychiatry. Poza leczeniem farmakologicznym bardzo ważna jest przede wszystkim psychoterapia.

Psycholog – psychoterapeuta powinien wzmocnić samoocenę dziecka, nauczyć go lepszego radzenia sobie ze stresem, lepszej organizacji czasu pracy i nauki. Ponadto warto stale pracować nad zwiększaniem efektywności uczenia się. Jeżeli u dziecka pojawiła się depresja, leczenie powinna podjąć cała jego rodzina, a przede wszystkim rodzice. To od ich postępowania w dużej mierze zależy proces zdrowienia i późniejsze radzenie sobie z problemami w szkole.

Warto pamiętać, że depresja jest poważną chorobą, która nawet u najmłodszych uczniów może prowadzić do myśli i prób samobójczych. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), liczba samobójstw wśród dzieci i młodzieży systematycznie wzrasta. Tym bardziej nie dziwi konieczność przyjrzenia się bliżej problematyce depresji u osób w młodym wieku. Dzieci, które mają trudności w nauce, są narażone na pojawienie się depresji w większym stopniu niż ich rówieśnicy. Profilaktyka depresji i wsparcie społeczne mogą być kluczem do zminimalizowania emocjonalnych kosztów trudności z nauką.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

 Paulina Witek
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza