Trwa ładowanie...

Jak uśpić dziecko?

Avatar placeholder
21.05.2020 10:00
Jak uśpić dziecko
Jak uśpić dziecko (Shutterstok)

Sen niemowlaka wypełnia większą część jego doby. Średnio małe dziecko śpi 16-18 godzin dziennie, a sen takiego dziecka znacznie różni się od snu dorosłej osoby. Czasem uśpienie niemowlaka jest dla rodziców wielkim wyzwaniem, któremu poświęcają ogromną ilość czasu. Naukę samodzielnego zasypiania należy rozpocząć już od najwcześniejszych dni życia, zostawiając dziecko samo i wracając, np. co 3-5-7 minut, stopniowo wydłużając czas nieobecności.

To musisz wiedzieć

1. Jak śpi dziecko?

Sen niemowlaka różni się od snu dorosłej osoby. Pomimo odbierania bodźców zmysłowych ze środowiska zewnętrznego, noworodek nie potrafi ich zaklasyfikować, a tym samym odróżnić dnia od nocy. Jest to naturalny stan, który trwa kilka tygodni i może być skrócony, jeśli zastosujesz odpowiednie czynności, które pomogą twojemu maleństwu odróżnić pory dnia. W ciągu dnia możesz usypiać dziecko w wózku lub w kołysce, a w nocy w łóżeczku. Zaleca się także, by w tej porze wyeliminować dźwięki i ograniczyć hałas.

Sen niemowlaka, w przeciwieństwie do snu dorosłego człowieka, składa się prawie wyłącznie z fazy REM, w której śnimy, a w mózgu tworzą się połączenia nerwowe. Podczas snu niemowlę nie wykonuje też prawie żadnych ruchów.

Zobacz film: "Czy w ciąży należy jeść za dwoje?"

Jaka jest odpowiednia pozycja do spania dla niemowlaka? Według pediatrów najlepszą pozycja do spania dla noworodka jest ułożenie na plecach na płaskiej powierzchni, bez podkładania poduszek. Czasem zaleca się „podwyższenie” nóżek dziecka, szczególnie wtedy, gdy dokucza mu katar. Praktykowane przez niektórych spowijanie, imitujące pozycję płodową, sprawdza się tylko przez kilkanaście dni i pomaga dziecku przyzwyczaić się do nowej sytuacji życiowej.

2. Sposoby na uśpienie niemowlaka

Jeśli pomimo odpowiedniej pory, twoje maleństwo nadal nie chce spać, możesz wypróbować kilka sposobów, które pomogą ci w usypianiu dziecka. Oto kilka z nich:

  • wykonaj masaż całego ciała niemowlaka lub samej twarzy (kierunek masażu – od nasady brwi do skroni),
  • spróbuj kołysać swoje maleństwo,
  • zaśpiewaj mu kołysankę lub włącz jakieś urządzenie – odkurzacz, suszarkę itp.,
  • możesz wypróbować włączenie muzyki poważnej lub kołysanek prenatalnych – są to dźwięki skomponowane na podobieństwo tych, które niemowlę słyszy w łonie matki, zapewniające mu poczucie ciepła i bezpieczeństwa.

Nie ma dokładnych reguł opisujących sen niemowlęcia. Zależy on od organizmu każdego dziecka. Ważne jest, żeby obserwować sen własnego dziecka, gdyż dopiero na tej podstawie można stwierdzać odstępstwa od indywidualnego rytmu.

Dlaczego dzieci się budzą? Najczęściej powodem budzenia się niemowlęcia jest uczucie głodu. Średnio w nocy następuje ono dwukrotnie. Ze względu na szybsze trawienie naturalnego pokarmu, częściej budzą się noworodki karmione piersią niż niemowlaki karmione mlekiem modyfikowanym. Powodem budzenia się dziecka może być także zmoczona pieluszka, zawinięte ubranko lub uczucie chłodu. Przyczyną przerwania snu może być również infekcja, gorączka czy ząbkowanie u niemowląt.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Mity na temat snu niemowlęcia
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze