Jak uśpić dziecko?

Sen niemowlaka wypełnia większą część jego doby. Średnio małe dziecko śpi 16-18 godzin dziennie, a sen takiego dziecka znacznie różni się od snu dorosłej osoby. Czasem uśpienie niemowlaka jest dla rodziców wielkim wyzwaniem, któremu poświęcają ogromną ilość czasu. Naukę samodzielnego zasypiania należy rozpocząć już od najwcześniejszych dni życia, zostawiając dziecko samo i wracając, np. co 3-5-7 minut, stopniowo wydłużając czas nieobecności.

Zobacz film: "Prawidłowy przyrost masy ciała w ciąży"

Jak śpi dziecko?

Sen niemowlaka różni się od snu dorosłej osoby. Pomimo odbierania bodźców zmysłowych ze środowiska zewnętrznego, noworodek nie potrafi ich zaklasyfikować, a tym samym odróżnić dnia od nocy. Jest to naturalny stan, który trwa kilka tygodni i może być skrócony, jeśli zastosujesz odpowiednie czynności, które pomogą twojemu maleństwu odróżnić pory dnia. W ciągu dnia możesz usypiać dziecko w wózku lub w kołysce, a w nocy w łóżeczku. Zaleca się także, by w tej porze wyeliminować dźwięki i ograniczyć hałas.

Sen niemowlaka, w przeciwieństwie do snu dorosłego człowieka, składa się prawie wyłącznie z fazy REM, w której śnimy, a w mózgu tworzą się połączenia nerwowe. Podczas snu niemowlę nie wykonuje też prawie żadnych ruchów.

Jaka jest odpowiednia pozycja do spania dla niemowlaka? Według pediatrów najlepszą pozycja do spania dla noworodka jest ułożenie na plecach na płaskiej powierzchni, bez podkładania poduszek. Czasem zaleca się „podwyższenie” nóżek dziecka, szczególnie wtedy, gdy dokucza mu katar. Praktykowane przez niektórych spowijanie, imitujące pozycję płodową, sprawdza się tylko przez kilkanaście dni i pomaga dziecku przyzwyczaić się do nowej sytuacji życiowej.

Sposoby na uśpienie niemowlaka

Jeśli pomimo odpowiedniej pory, twoje maleństwo nadal nie chce spać, możesz wypróbować kilka sposobów, które pomogą ci w usypianiu dziecka. Oto kilka z nich:

  • wykonaj masaż całego ciała niemowlaka lub samej twarzy (kierunek masażu – od nasady brwi do skroni),
  • spróbuj kołysać swoje maleństwo,
  • zaśpiewaj mu kołysankę lub włącz jakieś urządzenie – odkurzacz, suszarkę itp.,
  • możesz wypróbować włączenie muzyki poważnej lub kołysanek prenatalnych – są to dźwięki skomponowane na podobieństwo tych, które niemowlę słyszy w łonie matki, zapewniające mu poczucie ciepła i bezpieczeństwa.

Nie ma dokładnych reguł opisujących sen niemowlęcia. Zależy on od organizmu każdego dziecka. Ważne jest, żeby obserwować sen własnego dziecka, gdyż dopiero na tej podstawie można stwierdzać odstępstwa od indywidualnego rytmu.

Dlaczego dzieci się budzą? Najczęściej powodem budzenia się niemowlęcia jest uczucie głodu. Średnio w nocy następuje ono dwukrotnie. Ze względu na szybsze trawienie naturalnego pokarmu, częściej budzą się noworodki karmione piersią niż niemowlaki karmione mlekiem modyfikowanym. Powodem budzenia się dziecka może być także zmoczona pieluszka, zawinięte ubranko lub uczucie chłodu. Przyczyną przerwania snu może być również infekcja, gorączka czy ząbkowanie u niemowląt.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Sen niemowlęcia
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Sen niemowlęcia
Sen niemowlęcia

Dziecko śpiące u rodziców

Dziecko śpiące u rodziców

Dziecko powinno uzyskać od ciebie jasny przekaz: spanie we własnym łóżku przez całą noc to świetna zabawa. Jednocześnie staraj się nie wprowadzać zmian w zbyt gwałtowny sposób.

Sen niemowlęcia

Sposoby na usypianie dziecka

Sposoby na usypianie dziecka

Uregulowanie czasu położenia się spać i pobudki to podstawa zdrowego snu malucha. Dziecko na tym etapie życia potrzebuje rutyny.

Sen niemowlęcia

Śpiące niemowlę

Śpiące niemowlę

Pory i długości drzemek noworodka są nieprzewidywalne, przesypia około 16 godzin w ciągu doby. Maluszek najczęściej zapada w krótkie drzemki przerywane nagłym uczuciem głodu.

Sen niemowlęcia

Rodzicielstwo bliskości

Rodzicielstwo bliskości

bliskości i dotyku. Uczą się także, że sen jest przyjemnym i bezpiecznym stanem. Wystrzeganie się dziecięcych treserów Płacz dziecka

Sen niemowlęcia

Gdy noworodek mało śpi

Gdy noworodek mało śpi

malec oraz my sami. * Skuteczne sposoby na usypianie małego dziecka * Jak pokonać lęki nocne u dziecka? * Obalamy mity na temat snu niemowlęcia (...) jest przemęczone, mogą być kłopoty z uśpieniem go, a sen noworodka...

Sen niemowlęcia

Usypianie dzieci

Usypianie dzieci

Usypianie dziecka nie jest łatwe i wymaga trochę ćwiczeń. Na szczęście, specjaliści opracowali metody kładzenia malucha do łóżka.

Sen niemowlęcia

Znaczenie snu dla rozwoju dziecka

Znaczenie snu dla rozwoju dziecka

Każdy rodzic wie, że dzieci potrzebują snu, by się zregenerować i prawidłowo rozwijać. Okazuje się jednak, że czas spędzony w objęciach Morfeusza ma znaczenie także dla wagi dziecka i zawartości tkanki tłuszczowej w jego ciele.

Sen niemowlęcia

Do kiedy karmić dziecko w nocy?

na to, by ograniczyć ilość nocnych karmień, a potem zaprzestać karmienia o tej porze. Krok 1. Spróbuj podać dziecku większą ilość pokarmu przed snem

Sen niemowlęcia

Zapewnij spokojny i zdrowy sen swojemu dziecku

. Przytulenie przed snem, kąpiel, masażyk i opowiedzenie bajki czy zaśpiewanie kołysanki mogą pomóc dziecku spokojnie zasnąć. Wszystko to pozwoli mu się wyciszyć (...) , ale zdarza się, że później w nocy maluch wierci się, kręci i przebudza....