Trwa ładowanie...

Kolor oczu niemowlaka

Avatar placeholder
20.03.2017 13:42
Kolor oczu niemowlaka
Kolor oczu niemowlaka (Zdjęcie autorstwa: Tanya Little / CC BY-SA 2.0)

Kiedy na świat przychodzi dziecko, często zastanawiamy się, po kim odziedziczy poszczególne cechy, takie jak odcień skóry, kształt nosa czy kolor włosów. Wszystkie te cechy zmieniają się wraz z rozwojem niemowlaka. Tak jest także z kolorem oczu. Kolor oczu większości noworodków to błękitny, granatowy lub szary. Od pierwszego roku życia kolor oczu dziecka zaczyna się zmieniać. Zmiana koloru oczu u dzieci na kolor „docelowy” może nastąpić dopiero około trzecich urodzin dziecka.

Kolor oczu jest cechą dziedziczoną wielogenowo, to znaczy, że na ostateczny kolor oczu ma wpływ więcej niż jeden gen. Stąd też zdarza się u ludzi kolor tęczówki trudny do określenia, który jest wynikiem działania wielu genów. Jasne oczy to cecha recesywna, oczy ciemnie to cecha dominująca. Każda osoba posiada po dwie kopie danego genu, a efekt, jaki obserwujemy, jest wypadkową współdziałania genów. Oznacza to, że para rodziców o jasnych oczach będzie miała potomstwo również o jasnych oczach, natomiast rodzice o ciemnym kolorze tęczówki mogą mieć potomstwo o kolorze oczu podobnym do rodziców, ale również o kolorze jasnym. Mogą być bowiem tzw. heterozygotami, czyli posiadać i gen dominujący (ciemne oczy), i gen recesywny (jasne oczy). 

1. Dlaczego kolor oczu niemowlęcia to błękit?

Czy kolor oczu twojego dziecka jest niebieski, a w najbliższej rodzinie wszyscy mają brązowe oczy? To najzupełniej normalne. Kolor oczu dziecka to zazwyczaj odcienie błękitu czy szarości. Ustabilizuje się on po roku, wtedy dopiero dowiesz się, jaki kolor oczu będzie miało dziecko. Dlatego uzbrój się w cierpliwość.

Melanina to pigment znajdujący się w skórze, włosach i – oczywiście – oczach. Melanina jest produkowana przez melanocyty. To, jaki kolor oczu będzie miało dziecko w przyszłości, zależy od ilości tego pigmentu w tęczówce otaczającej źrenicę.

Zobacz film: "Co oczy mogą mówić o stanie zdrowia?"
Jak dbać o skórę niemowląt?
Jak dbać o skórę niemowląt? [9 zdjęć]

Zmarszczki, zaczerwienienia, sucha skóra – niemowlęta nie mają skóry idealnej, ale nie oznacza to, że

zobacz galerię

Ilość melaniny w tęczówce jest na początku bardzo niewielka, dopiero kiedy do oczu dziecka dociera światło, zaczyna się jej zwiększona produkcja. Jest podobnie jak z melaniną na skórze – reaguje ona na ilość światła docierającego do niej. Tak jak i w przypadku koloru skóry – przede wszystkim działają tu geny. Jeśli obydwoje rodzice mają ciemne oczy, dziecko też prawdopodobnie będzie takie miało. Jednak liczy się też ta najbliższa rodzina oraz geny recesywne (niewidoczne u rodziców cechy, które mogą być przekazane dzieciom) – więc pewności co do koloru oczu dziecka nie ma, dopóki ich kolor sam się nie ustabilizuje.

Najmniejsza ilość melaniny to właśnie kolor jasnoniebieski, dlatego większość dzieci ma oczy w takim właśnie kolorze. Większa ilość melaniny to zielony kolor oczu, szary, a na końcu brązowy i czarny. Kolor oczu dziecka będzie coraz ciemniejszy, gdyż ilość melaniny będzie się stopniowo zwiększać.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

2. Jak zmienia się kolor oczu dziecka?

Około pierwszych urodzin niemowlęcia, kolor oczu może się zacząć zmieniać. Jednak ostateczny kolor oczu dziecka dopiero się stabilizuje i może być pewien dopiero w okolicach trzecich urodzin dziecka. Największych zmian można spodziewać się około 6-9 miesiąca życia niemowlaka.

Co się stanie, jeśli w oczach i skórze dziecka nie będzie melaniny? Rozwój niemowlaka nieuchronnie prowadzi do zmiany koloru oczu z prześlicznego granatu, słodkiego błękitu czy delikatnej szarości. Jednak zdarzają się przypadki, kiedy taka zmiana nie następuje. To przypadki całkowitego zaniku produkcji melaniny w organizmie, ta nieprawidłowość nazywana jest albinizmem.

Zobacz także

Niemowlę: czy kolor oczu to zawsze niebieski? W większości przypadków oczy niemowlęcia są błękitne, granatowe lub szare. Tak przynajmniej dzieje się u rasy kaukaskiej. Dzieci urodzone w rodzinach azjatyckich, latynoskich czy ciemnoskórych mają zazwyczaj brązowe lub czarne oczy – ale po jakimś czasie i w ich przypadku kolor oczu może się zmienić. Zazwyczaj oczy dziecka ciemnieją w takich przypadkach.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Nadwaga u niemowląt
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze