Trwa ładowanie...

Uśnij wreszcie!

Avatar placeholder
Anna Świeboda 21.05.2020 10:17
Uśnij wreszcie!
Uśnij wreszcie! (Shutterstok)

Zdrowy sen ma ogromne znaczenie dla prawidłowego rozwoju dziecka. Szacuje się, że do 2. roku życia dziecko przesypia większość czasu. Malec, który nie dosypia, ma problemy z kontrolowaniem swoich emocji i jest nadwrażliwy. Chroniczny brak snu może wywołać problemy z zachowaniem, rozkojarzenie, trudności w nauce, a nawet nadwagę. Chociaż każde dziecko ma inny temperament i inne potrzeby, są pewne zasady, których warto przestrzegać, aby zapewnić mu odpowiednią ilość zdrowego snu. Najważniejsze jest osiągnięcie pewnej rutyny, jeśli chodzi o czas kładzenia do łóżka.

To musisz wiedzieć

1. Uregulowanie rytmu dobowego dziecka

Najważniejsze jest uregulowanie czasu snu i czasu wstawania dla całej rodziny. Co dzień wszyscy członkowie rodziny powinni kłaść się o stałej porze i o stałej porze powinni następnego dnia wstawać. Obowiązuje to również w weekendy. Dzieci uzyskują odpowiednią ilość snu, jeśli zasypiają po 15-30 minutach od położenia się do łóżka. Wówczas rano nie mają problemów z pobudką i nie zasypiają w ciągu dnia. Aby uregulować sen dziecka, należy współpracować ze wszystkimi członkami rodziny. Ważne, aby być konsekwentnym w swoim postanowieniu, inaczej dziecko nie przyswoi nowego planu dnia. Dla dziecka najlepsza jest rutyna. Codzienne powtarzanie tych samych czynności daje poczucie bezpieczeństwa i relaksuje, a także sprzyja łatwiejszemu zasypianiu. Te czynności to kąpiel, mycie zębów, zakładanie piżamki, czytanie bajki, rozmowa lub słuchanie opowieści. Nie licząc kąpieli, powinno to zająć nie więcej niż 30 minut. Jeśli ostatnia czynność przed snem się przeciąga, należy ją zakończyć, nawet jeśli dziecko nalega na kontynuowanie.

Przekąska przed snem jest dobrym rozwiązaniem, gdyż dzięki niej dziecko nie czuje głodu i nie budzi się z tego powodu zbyt wcześnie. Zdrowe jedzenie na dobranoc to na przykład płatki z pełnego ziarna zbóż z mlekiem, pełnoziarniste krakersy lub owoc. Dziecko nie powinno spożywać przed snem zbyt dużego posiłku, gdyż pełny żołądek utrudnia zdrowy sen. Dzieci zawsze proszą o jeszcze jeden pocałunek na dobranoc, wizytę w toalecie, bajeczkę przed snem – wszystko, byle jak najbardziej opóźnić sen. Warto to przewidzieć i włączyć te elementy do przygotowania do snu, tak aby po położeniu do łóżka, malec nie musiał już z niego wychodzić. Jeśli zaś dziecko mimo wszystko wstanie – nie należy zmieniać zdania. Należy je ponownie zaprowadzić za rączkę do łóżka. Jeśli wdajesz się w dyskusje, dziecko zyskuje to, czego chciało – dodatkowe minuty twojej uwagi. Jeśli pozwolisz na jeszcze jedną bajkę lub późniejsze położenie do łóżka – choćby „tylko ten jeden raz” - ryzykujesz zburzeniem całego rytmu dobowego, nad którym tak ciężko pracowałaś.

2. Warunki dla zdrowego snu

Zobacz film: "Dieta śródziemnomorska a serce"

Najlepiej śpi się w pomieszczeniu, w którym jest chłodno, ale nie zimno. Dziecko do snu należy ubierać tak ciepło, jak siebie samego – jeśli jest nam za gorąco w piżamie z długim rękawem, naszemu dziecku też będzie za gorąco. Warto jednak pamiętać, że mniejsze dzieci często skopują przykrycie i nie potrafią same się przykryć z powrotem. W nocy, w pokoju naszego dziecka powinno być ciemno i cicho. Gdy dziecko śpi, w całym domu należy zminimalizować hałasy. Jeśli nasz maluch nie lubi spać całkowicie po ciemku, możemy mu zostawić zapaloną lampkę bądź uchylić drzwi na oświetlony korytarz. Niektóre dzieci lubią przy zasypianiu czuć bliskość swojego ulubionego misia, lalki lub kocyka. Daje im to poczucie bezpieczeństwa i pomaga przetrwać noc z dala od mamy.

3. Problemy ze snem

Bardzo ważne, aby zwracać uwagę na wszelkie możliwe ****problemy ze snem u dziecka. Należą do nich: problemy z zasypianiem, budzenie się w środku nocy, chrapanie, niechęć do kładzenia się spać, trudności z oddychaniem w czasie snu oraz głośny lub ciężki oddech w czasie snu. Problemy ze snem mogą manifestować się w ciągu dnia w postaci takich objawów, jak przemęczenie, senność czy drażliwość. Przyczynami zaburzeń snu mogą być powiększone migdałki bądź trzeci migdałek, dlatego problemy te należy zgłaszać lekarzowi.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: W jakiej pozycji powinien spać noworodek?
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze