Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Monika Łapczyńska

Mleko modyfikowane

Avatar placeholder
04.07.2020 22:45
Mleko modyfikowane
Mleko modyfikowane (Shutterstock)

Dieta niemowlaka nie może obyć się bez mleka. Jednak nie każda matka chce i może karmić swoje nowo narodzone dziecko piersią. Z myślą o nich powstało mleko modyfikowane. Pierwsze mieszanki mleczne opierały się na mleku, syropie kukurydzianym i innych składnikach. Obecnie dostępne są gotowe mieszanki zapewniające dziecku potrzebne mu składniki odżywcze. Jednak żywienie niemowląt i dobór odpowiedniego rodzaju mleka może stanowić duże wyzwanie.

1. Działanie mleka modyfikowanego dla niemowląt

Mleko modyfikowane dla niemowląt ma za zadanie dostarczyć im wszystkich składników odżywczych, jakie są im potrzebne. Można także nabyć specjalistyczne mieszanki mleczne przeznaczone dla dzieci borykających się z problemami trawiennymi, takimi jak nietolerancja laktozy czy refluks żołądkowo-przełykowy. Istnieje także specjalne mleko modyfikowane dla noworodków urodzonych przed terminem porodu, które pomaga dziecku szybko przybrać na wadze.

Dostępne jest mleko modyfikowane w różnej postaci: jako proszek do rozrabiania z wodą lub w postaci płynnej. Ta druga forma zwykle kosztuje więcej, ale pozwala zaoszczędzić trochę czasu, co dla wielu rodziców jest istotnym czynnikiem podczas planowania diety niemowlaka. Istotne jest, aby jednym ze składników mleka modyfikowanego było żelazo, szczególnie mleka następnego.

2. Rodzaje mleka modyfikowanego

Wybór odpowiedniego mleka do diety niemowlaka może okazać się trudny. Dlatego warto znać rodzaje mleka modyfikowanego.

Zobacz film: "Jak odżywiać się w czasie ciąży?"
  • Mleko modyfikowane oparte na bazie mleka krowiego jest zbliżone do mleka z piersi, ale nie zawiera przeciwciał obecnych w mleku matki. Poza tym niektóre dzieci są uczulone na białko zawarte w mleku od krowy, dlatego też ich rodzice powinni zdecydować się na inny rodzaj mleka w diecie niemowlaka.
  • Mleko oparte na soi to idealny wybór, jeśli chodzi o mleko modyfikowane dla alergików nietolerujących mleka krowiego.
  • Specjalne mieszanki mleczne przeznaczone dla niemowląt uczulonych zarówno na krowie, jak i sojowe mleko, a także dla wcześniaków i dzieci cierpiących na niektóre schorzenia.

Planując dietę niemowlaka, warto zasięgnąć rady pediatry odnośnie do wyboru mieszanki mlecznej. Podczas gdy niektóre dzieci doskonale przyswajają sobie mleko oparte na mleku od krowy, inne potrzebują odmiennych rodzajów mleka. Czasami zdarza się, że dopiero po kilku próbach udaje się dopasować odpowiednie mleko do danego dziecka. Istotne jest, aby stosować się do zaleceń podanych na opakowaniu.

Mleko modyfikowane typu pierwszego to inaczej tzw. mleko początkowe (1), które przeznaczone jest do żywienia dzieci w pierwszych czterech miesiącach życia. Po czwartym miesiącu życia dziecka należy wprowadzić tzw. mleko następne (2). Czym charakteryzuje się mleko początkowe? Przede wszystkim obniżoną zawartością białka (mleko krowie ma aż trzy razy więcej białka niż mleko matki), zmianą składu jakościowego białka, zwiększeniem ilości tłuszczów nienasyconych i zawartości laktozy oraz zmniejszeniem jonów obciążających nerki. Nowoczesne mieszanki mleczne są wzbogacane niezbędnymi dla prawidłowego rozwoju niemowlaka substancjami, do których należą: tauryna, jod, żelazo, karnityna oraz witaminy.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze