Jak obliczyć termin porodu - metody, reguła Neagelego, poród po terminie

W oczekiwaniu na dziecko

Dzięki licznym metodom możemy orientacyjnie określić termin przyjścia dziecka na świat. Wystarczy podać datę pierwszego dnia ostatniej miesiączki i długość...

Każda mama chciałaby znać termin porodu, wiedzieć, kiedy dokładnie przyjdzie na świat jej ukochane maleństwo. Jeśli chcesz, możesz to zrobić sama i spróbować obliczyć termin swojego porodu. Miej jednak na uwadze to, że wynik, który otrzymasz, prawdopodobnie nie będzie dokładną datą. Istnieje bardzo wiele czynników, które mogą wpłynąć na to, kiedy tak naprawdę urodzisz. Jak obliczyć termin porodu? Przeczytaj poniższy artykuł.

 

Polecane wideo:

1. Jak obliczyć termin porodu - reguła Neagelego

Ciąża trwa przeciętnie 266 dni – 40 tygodni – 9 miesięcy kalendarzowych – 10 miesięcy księżycowych. Na tej podstawie, znając datę ostatniej miesiączki lub wiek ciążowy, można obliczyć przybliżony termin porodu. Jednakże tylko 4% dzieci rodzi się w przewidzianym dniu.

Prawidłowo poród powinien się odbyć od 2 tygodni przed wyznaczoną datą do 2 tygodni po niej, czyli między 38. a 42. tygodniem ciąży. Jeśli znamy termin ostatniej miesiączki (OM), można do wyliczenia terminu porodu zastosować regułę Neagelego. Jak obliczyć termin porodu? Przyjmuje się wtedy, ze ciąża trwa 280 dni od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Jeśli kobieta miesiączkuje co 28 dni, do daty ostatniej miesiączki dodajemy 7 dni, odejmujemy 3 miesiące i dodajemy rok: TP = data OM + 7 dni – 3 miesiące + 1 rok. Przykładowo: jeżeli ostatnia miesiączka nastąpiła 23.04.2009 r., to dziecko przyjdzie na świat 30.01.2010 r. (23.04.2009 r. + 7 dni = 30.04.2009 r. – 3 miesiące = 30.01.2009 r. + 1 rok = 30.01.2010 r.) +/- 2 tygodnie, czyli między 16.01 a 13.02.2010 r. Gdy kobieta ma dłuższy cykl niż 28 dni, w obliczeniach trzeba uwzględnić różnicę dni pomiędzy czasem trwania danego cyklu i cyklu standardowego (28-dniowego). Przykładowo: gdy kobieta miesiączkowała co 32 dni, a data OM to 23.04.2009 r., poród powinien się odbyć 03.02.2010 r. [30.01.2010 r. + (32 – 28) = 30.01.2010 r. + 4 = 03.02.2010 r.] +/- 2 tygodnie, czyli między 20.01 a 17.02.2010 r.

Ponad 2/3 kobiet nie rodzi w terminie wyznaczonym przez lekarza ginekologa. Czasem poród następuje wcześniej o 8-10 dni przed planowanym terminem, czasem później, zazwyczaj o 8-10 dni po przewidzianym terminie. Dzieci bardzo różnią się od siebie, jedne dojrzewają wcześniej i są gotowe na przyjście na świat w 38 tygodniu ciąży, inne natomiast mogą się urodzić dopiero w 42 tygodniu. Oba porody, niezależnie od czasu wystąpienia, będą prawidłowe. Wyznaczenie terminu porodu jest bardzo ważne dla każdej ciężarnej. Dzieci noszone po terminie, czyli po upływie 42 tygodni ciąży, narażone są na duże niebezpieczeństwo związane z wygaśnięciem czynności łożyska oraz jego niewydolnością.

2. Jak obliczyć termin porodu - inne metody

Jeśli możliwy jest do wskazania dzień owulacji (OW) lub zapłodnienia (Z) – często jest to zresztą ten sam dzień – termin porodu można wskazać poprzez odjęcie od tej daty 7 dni, 3 miesięcy, a dodając rok: TP = Z (OW) – 7 dni – 3 miesiące + 1 rok. Przykładowo: jeżeli zapłodnienie nastąpiło 16.05.2009 r., narodziny powinny się odbyć 09.02.2010 r. (16.05.2009 r. – 7 dni – 3 miesiące + 1 rok = 09.05.2009 r. – 3 miesiące + 1 rok = 09.02.2009 + 1 rok = 09.02.2010 r.) +/- 2 tygodnie, czyli między 26.01 a 23.02.2010 r.

Jak obliczyć termin porodu? Ustalanie daty prawdopodobnego porodu ustalane jest także na podstawie dnia skoku podstawowej temperatury ciała – u kobiet z 28 dniowym cyklem miesiączkowym, pierwszy skok temperatury związany z działaniem progesteronu następuje zazwyczaj w 13-14 dniu cyklu, czyli około dzień po owulacji. W przypadku zapłodnienia podwyższona temperatura ciała utrzymuje się co najmniej przez 16 dni.

Czasami stosuje się również wyznaczanie daty porodu na podstawie dnia stwierdzenia dodatniego wyniku testu ciążowego – test ciążowy można wykonać najwcześniej około 7-14 dnia po spodziewanej miesiączce.

Jak jeszcze można obliczyć termin porodu? Można wskazać go na podstawie przybliżonego wieku ciążowego, a najdokładniejszą metodą jest ku temu USG wykonane w I trymestrze. Wiek płodu ocenia się wówczas, mierząc długość ciemieniowo-siedzeniową – CRL (przed 10. tygodniem ciąży) lub wymiar dwuciemieniowy główki – BPD (8.–22. tydzień ciąży). W drugiej połowie ciąży to badanie nie jest miarodajne. Wiek ciążowy można określić także na podstawie wielkości macicy, np. w 24. tygodniu ciąży macica osiąga wysokość pępka.

Wyznaczanie daty porodu

Ustalenie terminu porodu ma miejsce na podstawie reguły Naegelego, która opiera się na pierwszym dniu ostatniej miesiączki. Datę rozwiązania oczywiście...

Jak obliczyć termin porodu - ruchy płodu 

 

Datę porodu można ustalić także na podstawie ruchów dziecka, dlatego rolą przyszłej mamy jest pilna obserwacja swojego potomka. U kobiet, które są w ciąży po raz pierwszy, ruchy wyczuwane są około 20. tygodnia ciąży. Panie, które już posiadają potomka, odczuwają ruchy maleństwa nieco wcześniej, bo około 16.-18. tygodnia ciąży. Wyznaczanie terminu porodu na podstawie ruchów płodu jest niestety metodą niedoskonałą i mało precyzyjną. Ponadto kobiety, które są w ciąży z pierwszym dzieckiem, nie potrafią często rozpoznać jego początkowych kopnięć, biorąc je za ruchy jelit. Wynika to oczywiście z braku wiedzy na temat dokładnego zdiagnozowania ruchów dziecka. Czasem jest to efekt podświadomości, gdyż kobiety w ciąży chcą usilnie odczuwać kopnięcia swojego dziecka. Ponadto, nie zawsze pojawiają się one w tym samym terminie i zależą od indywidualnego rozwoju dziecka w łonie matki.

Mniejsze znaczenie w obliczaniu terminu poroduma data obniżenia dna macicy – pojawia się ok. 4. tygodnia przed porodem u pierworódek, a ok. 2. tygodnia u wieloródek (uwaga: dnem macicy nazywamy jej górną część).

4. Jak obliczyć termin porodu - objawy rozwiązania

 • skurcze przepowiadające – nieregularne twardnienia macicy, zwykle niebolesne; pojawiają się w ciągu kilku dni przed porodem, mogą być silne i przez to mylone ze skurczami porodowymi;
 • wydalenie z pochwy krwistego śluzu lub czopa śluzowego;
 • wzmożone parcie na pęcherz moczowy;
 • obniżenie dna macicy .

Objawy rozpoczynającego się porodu

 • regularne skurcze macicy – co najmniej 1 skurcz na 10 minut, przez co najmniej 30 minut;
 • odpłynięcie płynu owodniowego (wód płodowych) – prawidłowo następuje dopiero po osiągnięciu pełnego rozwarcia szyjki macicy (czyli po wystąpieniu regularnych skurczów porodowych).

5. Jak obliczyć termin porodu - poród po terminie

Ustalenie terminu porodu jest zawsze orientacyjne. Większość kobiet rodzi dzieci pomiędzy 37. a 42. tygodniem ciąży. Nie warto niepokoić się, gdy maluch nie spieszy się z przyjściem na świat. Poród po terminie zdarza się często, ponieważ data została wyznaczona błędnie. Najzupełniej prawidłowy poród może się rozpocząć o 8-10 dni wcześniej lub 8-10 dni po planowanym terminie. Po prostu jedne dzieci dojrzewają szybko i mogą urodzić się już w 38. tygodniu ciąży, inne są na to gotowe dopiero w 42. tygodniu.

Termin porodu można przyspieszyć stosując domowe metody, niekoniecznie medyczne. Możesz je zacząć stosować, jeśli jesteś w 40. tygodniu ciąży. Naturalne metody wywołania porodu zadziałają tylko wtedy, gdy twoje dziecko jest gotowe do porodu.

Oto domowe sposoby na poród wywołany po terminie:

 • Seks - męskie nasienie zawiera prostaglandyny - hormony, które przyspieszają dojrzewanie szyjki macicy, powodują jej złagodzenie i rozwieranie. Dodatkowo, gdy kobieta przeżywa orgazm, w jej ciele wydziela się oksytocyna - hormon odpowiedzialny za wywołanie skurczy.
 • Stymulacja brodawek - metoda rekomendowana przez położne zarówno do indukcji porodu, jak i w sytuacji, gdy poród się zatrzymał. Stymulacja brodawek sutkowych powoduje wydzielanie oksytocyny. W tym celu należy masować każdą pierś przez 2 minuty i powtarzać cykl masażu, zmieniając czas odpoczynku do 20 minut.
 • Spacer - kołysanie biodrami i grawitacja pomagają dziecku w ustawieniu się w kanale rodnym. Generalnie ruch wspiera pojawienie się skurczy.Chodzenie po schodach – ma podobne działanie jak spacer.
 • Herbatki ziołowe – niektóre zioła działają tonizująco, powodują, że w czasie porodu skurcze są bardziej efektywne. Położne polecają napar z liści malin oraz olej z wiesiołka - zawiera cenny kwas gamma - linolenowy, który w organizmie jest przetwarzany na prostaglandyny.

Ginekolodzy stwierdzają, że po 40. tygodniu ciąży mówi się o ciąży wysokiego ryzyka. Po terminie porodu przyszła mama powinna zgłosić się do szpitala i być w stałym kontakcie z lekarzem. Ryzyko wiąże się z możliwością niewydolności łożyska, które w 40. tygodniu osiąga swoją dojrzałość, oraz ze zmniejszaniem się ilości płynu owodniowego. Oba te czynniki mogą spowodować niedotlenienie dziecka. Dlatego konieczna jest specjalistyczna ocena stanu zdrowia malucha, wydolności łożyska i wielu innych parametrów - od wyników będzie uzależnione dalsze postępowanie.

W trakcie takiej lekarskiej konsultacji, robi się następujące badania: KTG (zapis czynności serca dziecka i czynności skurczowej macicy), USG z oceną dojrzałości łożyska, stanu dziecka, przepływów krwi i ilości płynu owodniowego. W tym czasie zachęca się kobietę, by obserwowała ruchy dziecka - ich zmniejszenie może (choć nie musi) być objawem niepokojącym.

5.1. Kiedy trzeba udać się do szpitala?

Badania w systemie ambulatoryjnym wykonuje się do końca 41. tygodnia ciąży. Po tym czasie przyszła mama musi się znaleźć w szpitalu na oddziale patologii ciąży, gdzie poddaje się ją obserwacji i kolejnym badaniom. Przeprowadza się m.in. test dynamiczny wydolności łożyska (tzw. test oksytocynowy). Ciężarna otrzymuje niewielką dawkę oksytocyny, która ma wywołać namiastkę czynności skurczowej. W tym czasie badane jest tętno płodu i gotowość macicy do skurczów.

Nie warto godzić się na wywoływanie porodu jedynie z powodów kalendarzowych, gdy mija termin porodu, a nic złego się nie dzieje. Nawet jeśli jest to wygodne, może być niezbyt korzystne dla dziecka. Najprawdopodobniej w obliczenia wkradł się błąd i dziecko potrzebuje więcej czasu.

5.2. Poród wywołany po terminie

Jeśli ocena zdolności skurczowej wypada pomyślnie (lub gdy minął już 42. tydzień), stan dziecka jest dobry, a szyjka gotowa do rozwierania, to lekarz zwykle decyduje na poród wywołany. Kobieta w ciąży otrzymuje leki naskurczowe - oksytocynę i ma przebijany pęcherz płodowy, co przyspiesza poród. Podaje się też leki przyspieszające dojrzałość szyjki macicy do rozwierania, a czasem szyjkę mechanicznie się udrożnia. Poród wywołany po terminie jest cały czas szczegółowo monitorowany przez personel medyczny. Lekarz na bieżąco ocenia stan dziecka i matki.

Dzieci, które rodzą się po terminie porodu są najczęściej szczuplejsze, ponieważ zużyły w brzuchu matki swoje zapasy tkanki tłuszczowej. Ich skóra jest często sucha, łuszcząca się – zwłaszcza na dłoniach i stopach. Wymagają starannej kontroli po porodzie, ale rozwijają się prawidłowo.

Redakcja abcZdrowie, 2 tygodnie temu

Bibliografia

 • Lindemann O., Ortemberg A., Ciąża i poród naturalny, Bellona, Warszawa 2008, ISBN 978-83-11-10962-9
 • Bręborowicz G. (red.), Ginekologia, Urban & Partner, Wrocław 2006, ISBN 83-89581-39-6
 • Opala T. Ginekologia - podręcznik dla położnych, pielęgniarek i fizjoterapeutów, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2006, ISBN 83-200-3353-5
 • Berek J.S., Novak E. Ginekologia, Medipage, Warszawa 2008, ISBN 978-83-89769-46-6
 • Słomko Z. Ginekologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008, ISBN 978-83-200-3153-9
 • Hanretty K. P. Położnictwo, Urban & Partner, Wrocław 2006, ISBN 83-89581-34-5
 • Dudenhausen J. Położnictwo praktyczne i operacje położnicze, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2010, ISBN 978-83-200-4032-6

Objawy ciąży

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Objawy ciąży - rozpoznanie, pierwszy trymestr, test ciążowy
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Objawy ciąży - rozpoznanie, pierwszy trymestr, test ciążowy
Objawy ciąży - rozpoznanie, pierwszy trymestr, test ciążowy

Cechy dobrego ginekologa

Cechy dobrego ginekologa

Dobry ginekolog powinien być człowiekiem taktownym, otwartym i wzbudzającym zaufanie, a przede wszystkim elokwentnym.

Objawy ciąży - rozpoznanie, pierwszy trymestr, test ciążowy

Czas ciąży

Czas ciąży

Trudno jest zapobiec urodzeniu się wcześniaka czy przenoszeniu ciąży. Podstawowym zadaniem kobiety jest jednak dbałość o swoje zdrowie, a szczególnie o dietę, bo może mieć to wpływ na długość ciąży.

Objawy ciąży - rozpoznanie, pierwszy trymestr, test ciążowy

Wyznaczanie daty porodu

oczywiście ustala lekarz podczas pierwszej wizyty po zajściu w ciążę. Podczas następnej wizyty określa się wiek płodu na podstawie badania (...) ultrasonograficznego. W wyliczonej dacie porodu rodzi się jedynie 3% dzieci. Natomiast...

Objawy ciąży - rozpoznanie, pierwszy trymestr, test ciążowy

Pierwsze symptomy ciąży

Pierwsze symptomy ciąży

Objawy typowe dla ciąży Większość kobiet będących w ciąży doświadcza charakterystycznych dla tego stanu objawów. Dowiedz się, jakie są pierwsze (...) W ciągu pierwszego trymestru ciąży...

Objawy ciąży - rozpoznanie, pierwszy trymestr, test ciążowy

Ciąża bliźniacza

Ciąża bliźniacza

Ciążę bliźniaczą dzieli się na dwa rodzaje: jednojajową i dwujajową. W przypadku pierwszej owocem rozwiązania mogą być bliźnięta syjamskie.

Objawy ciąży - rozpoznanie, pierwszy trymestr, test ciążowy

Inne objawy ciąży

Inne objawy ciąży

W czasie ciąży może się okazać, że ulubiony zapach (np. kwiatów) staje się nie do zniesienia, a inne zapachy, które kobieta tolerowała wcześniej, teraz powodują mdłości i wymioty.

Objawy ciąży - rozpoznanie, pierwszy trymestr, test ciążowy

Test ciążowy online

Test ciążowy online

%. Jeśli podejrzewasz ciążę, wykonaj test ciążowy z krwi lub moczu. Test z krwi (beta HCG) możesz wykonać już 5 dni przed terminem miesiączki. Test (...) się, że mimo...

Objawy ciąży - rozpoznanie, pierwszy trymestr, test ciążowy

Rozpoznanie ciąży

Rozpoznanie ciąży

By potwierdzić ciążę, najlepiej wykonać test ciążowy, który wykrywa beta gonadotropinę kosmówkową. Hormon ten pojawia się we krwi i w moczu po zapołodnieniu.

Objawy ciąży - rozpoznanie, pierwszy trymestr, test ciążowy

W oczekiwaniu na dziecko

W oczekiwaniu na dziecko

Dzięki licznym metodom możemy orientacyjnie określić termin przyjścia dziecka na świat. Wystarczy podać datę pierwszego dnia ostatniej miesiączki i długość cyklu miesiączkowego. Pamiętajmy, że wyniki nie są precyzyjne.