Przejdź na WP

Kalkulator ciąży i porodu - termin porodu, metody obliczania, poród po terminie

Kalkulator ciąży i porodu – oblicz datę poczęcia, koniec I trymestru, koniec II trymestru, termin porodu oraz sprawdź, w którym tygodniu ciąży jesteś

W którym tygodniu ciąży będziesz danego dnia?

Którego dnia będziesz w określonym tygodniu ciąży?

Oblicz prawdopodobną datę poczęcia

Każda mama chciałaby obliczyć termin porodu, wiedzieć, kiedy dokładnie przyjdzie na świat jej ukochane maleństwo. Jeśli chcesz, możesz to zrobić sama i spróbować wyznaczyć termin swojego porodu. Miej jednak na uwadze to, że wynik, który otrzymasz w kalkulatorze ciąży i porodu, prawdopodobnie nie będzie dokładną datą. Istnieje bardzo wiele czynników, które mogą wpłynąć na to, kiedy tak naprawdę urodzisz. Jak obliczyć termin porodu i korzystać z kalkulatora terminu porodu? Przeczytaj poniższy artykuł i sprawdź, w którym jesteś tygodniu ciąży i w którym tygodniu ciąży będziesz danego dnia.

Zobacz film: "Jakie są przyczyny przedwczesnego porodu?"

spis treści

1. Kalkulator ciąży i porodu - termin porodu

Ciąża trwa przeciętnie 266 dni – 40 tygodni – 9 miesięcy kalendarzowych – 10 miesięcy księżycowych. Na tej podstawie, znając datę ostatniej miesiączki lub wiek ciążowy, można obliczyć przybliżony termin porodu przy pomocy kalkulatora ciąży i porodu. Jednakże tylko 4 proc. dzieci rodzi się w przewidzianym w kalkulatorze terminie porodu.

Prawidłowo poród powinien się odbyć od 2 tygodni przed wyznaczoną datą do 2 tygodni po niej, czyli między 38. a 42. tygodniem ciąży. Jeśli znamy termin ostatniej miesiączki (OM), można do wyliczenia terminu porodu zastosować regułę Neagelego lub kalkulator terminu porodu. Jak obliczyć termin porodu? Przyjmuje się wtedy, ze ciąża trwa 280 dni od pierwszego dnia ostatniej miesiączki.

Jeśli kobieta miesiączkuje co 28 dni, do daty ostatniej miesiączki dodajemy 7 dni, odejmujemy 3 miesiące i dodajemy rok: TP = data OM + 7 dni – 3 miesiące + 1 rok.

Przykładowo: jeżeli ostatnia miesiączka nastąpiła 23.04.2009 r., to dziecko przyjdzie na świat 30.01.2010 r. (23.04.2009 r. + 7 dni = 30.04.2009 r. – 3 miesiące = 30.01.2009 r. + 1 rok = 30.01.2010 r.) +/- 2 tygodnie, czyli między 16.01 a 13.02.2010 r.

Gdy kobieta ma dłuższy cykl niż 28 dni, w obliczeniach trzeba uwzględnić różnicę dni pomiędzy czasem trwania danego cyklu i cyklu standardowego (28-dniowego).

Przykładowo: gdy kobieta miesiączkowała co 32 dni, a data OM to 23.04.2009 r., poród powinien się odbyć 03.02.2010 r. [30.01.2010 r. + (32 – 28) = 30.01.2010 r. + 4 = 03.02.2010 r.] +/- 2 tygodnie, czyli między 20.01 a 17.02.2010 r.

Ponad 2/3 kobiet nie rodzi w terminie wyznaczonym przez lekarza ginekologa lub kalkulator terminu porodu. Czasem poród następuje wcześniej o 8-10 dni przed planowanym terminem, czasem później, zazwyczaj o 8-10 dni po przewidzianym terminie.

Dzieci bardzo różnią się od siebie, jedne dojrzewają wcześniej i są gotowe na przyjście na świat w 38 tygodniu ciąży, inne natomiast mogą się urodzić dopiero w 42 tygodniu.

Oba porody, niezależnie od czasu wystąpienia, będą prawidłowe. Wyznaczenie terminu porodu przy pomocy kalkulatora ciąży i porodu jest bardzo ważne dla każdej ciężarnej. Dzieci noszone po terminie, czyli po upływie 42 tygodni ciąży, narażone są na duże niebezpieczeństwo związane z wygaśnięciem czynności łożyska oraz jego niewydolnością.

Obliczenie terminu porodu nie jest łatwym zadaniem
Obliczenie terminu porodu nie jest łatwym zadaniem (Shutterstock)

2. Kalkulator ciąży i porodu - metody obliczania terminu porodu

Jeśli możliwy jest do wskazania dzień owulacji (OW) lub zapłodnienia (Z) – często jest to zresztą ten sam dzień – termin porodu można wskazać nie tylko dzięki kalkulatorowi terminu porodu, ale też poprzez odjęcie od tej daty 7 dni, 3 miesięcy, a dodając rok: TP = Z (OW) – 7 dni – 3 miesiące + 1 rok.

Przykładowo: jeżeli zapłodnienie nastąpiło 16.05.2009 r., narodziny powinny się odbyć 09.02.2010 r. (16.05.2009 r. – 7 dni – 3 miesiące + 1 rok = 09.05.2009 r. – 3 miesiące + 1 rok = 09.02.2009 + 1 rok = 09.02.2010 r.) +/- 2 tygodnie, czyli między 26.01 a 23.02.2010 r.

Jak obliczyć termin porodu? Data prawdopodobnego porodu obliczana jest nie tylko w kalkulatorze ciąży i porodu, ale także na podstawie dnia skoku podstawowej temperatury ciała – u kobiet z 28 dniowym cyklem miesiączkowym, pierwszy skok temperatury związany z działaniem progesteronu następuje zazwyczaj w 13-14 dniu cyklu, czyli około dzień po owulacji. W przypadku zapłodnienia podwyższona temperatura ciała utrzymuje się co najmniej przez 16 dni.

Czasami stosuje się również obliczanie daty porodu nie poprzez kalkulator ciąży, ale na podstawie dnia stwierdzenia dodatniego wyniku testu ciążowego – test ciążowy można wykonać najwcześniej około 7-14 dnia po spodziewanej miesiączce.

Co jeszcze może zawierać kalkulator terminu porodu? Przybliżony dzień rozwiązania ciąży można obliczyć na podstawie przybliżonego wieku ciążowego, a najdokładniejszą metodą jest ku temu USG wykonane w I trymestrze.

Wiek płodu ocenia się wówczas, mierząc długość ciemieniowo-siedzeniową – CRL (przed 10. tygodniem ciąży) lub wymiar dwuciemieniowy główki – BPD (8.–22. tydzień ciąży). W drugiej połowie ciąży to badanie nie jest miarodajne.

Wiek ciążowy można określić nie tylko dzięki kalkulatorowi ciąży i porodu, ale także na podstawie wielkości macicy, np. w 24. tygodniu ciąży macica osiąga wysokość pępka.

Zobacz, których produktów powinnaś unikać w ciąży
Zobacz, których produktów powinnaś unikać w ciąży [6 zdjęć]

Jeśli nie możesz poradzić sobie bez dziennej dawki kofeiny, ogranicz jej spożycie do 2 filiżanek dziennie....

zobacz galerię

3. Kalkulator ciąży i porodu - ruchy płodu

Datę porodu można ustalić także na podstawie ruchów dziecka, dlatego rolą przyszłej mamy jest pilna obserwacja swojego potomka, szczególnie jeżeli nie korzysta z kalkulatora terminu porodu. U kobiet, które są w ciąży po raz pierwszy, ruchy wyczuwane są około 20. tygodnia ciąży. Panie, które już posiadają potomka, odczuwają ruchy maleństwa nieco wcześniej, bo około 16.-18. tygodnia ciąży.

Wyznaczanie terminu porodu na podstawie ruchów płodu jest niestety metodą niedoskonałą i mniej precyzyjną niż kalkulator ciąży i porodu. Ponadto kobiety, które są w ciąży z pierwszym dzieckiem, nie potrafią często rozpoznać jego początkowych kopnięć, biorąc je za ruchy jelit. Wynika to oczywiście z braku wiedzy na temat dokładnego zdiagnozowania ruchów dziecka.

Czasem jest to efekt podświadomości, gdyż kobiety w ciąży chcą usilnie odczuwać kopnięcia swojego dziecka. Ponadto, nie zawsze pojawiają się one w tym samym terminie i zależą od indywidualnego rozwoju dziecka w łonie matki.

Mniejsze znaczenie w obliczaniu terminu porodu ma data obniżenia dna macicy – pojawia się ok. 4. tygodnia przed porodem u pierworódek, a ok. 2. tygodnia u wieloródek (uwaga: dnem macicy nazywamy jej górną część).

4. Kalkulator ciąży i porodu - objawy porodu

Najczęstsze objawy porodu to:

 • skurcze przepowiadające – nieregularne twardnienia macicy, zwykle niebolesne; pojawiają się w ciągu kilku dni przed porodem, mogą być silne i przez to mylone ze skurczami porodowymi;
 • wydalenie z pochwy krwistego śluzu lub czopa śluzowego;
 • wzmożone parcie na pęcherz moczowy;
 • obniżenie dna macicy .

Objawy rozpoczynającego się porodu

 • regularne skurcze macicy – co najmniej 1 skurcz na 10 minut, przez co najmniej 30 minut;
 • odpłynięcie płynu owodniowego (wód płodowych) – prawidłowo następuje dopiero po osiągnięciu pełnego rozwarcia szyjki macicy (czyli po wystąpieniu regularnych skurczów porodowych).
Jak uchronić się przed rozstępami w ciąży?
Jak uchronić się przed rozstępami w ciąży? [10 zdjęć]

Ciąża to jeden z najpiękniejszych momentów w życiu kobiety. Jednak z radością z przybycia nowego członka...

zobacz galerię

5. Kalkulator ciąży i porodu - poród po terminie

Ustalenie daty porodu w kalkulatorze terminu porodu jest zawsze orientacyjne. Większość kobiet rodzi dzieci pomiędzy 37. a 42. tygodniem ciąży. Nie warto niepokoić się, gdy maluch nie spieszy się z przyjściem na świat.

Poród po dniu wyznaczonym przez kalkulator ciąży i porodu zdarza się często, ponieważ data została wyznaczona błędnie. Najzupełniej prawidłowy poród może się rozpocząć o 8-10 dni wcześniej lub 8-10 dni po planowanym terminie. Po prostu jedne dzieci dojrzewają szybko i mogą urodzić się już w 38. tygodniu ciąży, inne są na to gotowe dopiero w 42. tygodniu.

Rozwiązanie wyznaczone przez kalkulator terminu porodu można przyspieszyć stosując domowe metody, niekoniecznie medyczne. Możesz je zacząć stosować, jeśli jesteś w 40. tygodniu ciąży. Naturalne metody wywołania porodu zadziałają tylko wtedy, gdy twoje dziecko jest gotowe do porodu.

Oto domowe sposoby na poród wywołany po terminie wyznaczonym przez kalkulator terminu porodu:

 • Seks - męskie nasienie zawiera prostaglandyny - hormony, które przyspieszają dojrzewanie szyjki macicy, powodują jej złagodzenie i rozwieranie. Dodatkowo, gdy kobieta przeżywa orgazm, w jej ciele wydziela się oksytocyna - hormon odpowiedzialny za wywołanie skurczy.
 • Stymulacja brodawek - metoda rekomendowana przez położne zarówno do indukcji porodu, jak i w sytuacji, gdy poród się zatrzymał. Stymulacja brodawek sutkowych powoduje wydzielanie oksytocyny. W tym celu należy masować każdą pierś przez 2 minuty i powtarzać cykl masażu, zmieniając czas odpoczynku do 20 minut.
 • Spacer - kołysanie biodrami i grawitacja pomagają dziecku w ustawieniu się w kanale rodnym. Generalnie ruch wspiera pojawienie się skurczy. Chodzenie po schodach – ma podobne działanie jak spacer.
 • Herbatki ziołowe – niektóre zioła działają tonizująco, powodują, że w czasie porodu skurcze są bardziej efektywne. Położne polecają napar z liści malin oraz olej z wiesiołka - zawiera cenny kwas gamma - linolenowy, który w organizmie jest przetwarzany na prostaglandyny.

Ginekolodzy stwierdzają, że po 40. tygodniu ciąży mówi się o ciąży wysokiego ryzyka. Po terminie wynaczonym przez kalkulator ciąży i porodu przyszła mama powinna zgłosić się do szpitala i być w stałym kontakcie z lekarzem. Ryzyko wiąże się z możliwością niewydolności łożyska, które w 40. tygodniu osiąga swoją dojrzałość, oraz ze zmniejszaniem się ilości płynu owodniowego.

Oba te czynniki mogą spowodować niedotlenienie dziecka, dlatego warto skorzystać wcześniej z kalkulatora terminu porodu. Konieczna jest wówczas specjalistyczna ocena stanu zdrowia malucha, wydolności łożyska i wielu innych parametrów - od wyników będzie uzależnione dalsze postępowanie.

W trakcie takiej lekarskiej konsultacji po dniu wyznaczonym przez kalkulator terminu porodu, robi się następujące badania: KTG (zapis czynności serca dziecka i czynności skurczowej macicy), USG z oceną dojrzałości łożyska, stanu dziecka, przepływów krwi i ilości płynu owodniowego. W tym czasie zachęca się kobietę, by obserwowała ruchy dziecka - ich zmniejszenie może (choć nie musi) być objawem niepokojącym.

6. Kalkulator ciąży i porodu - wywoływanie porodu

Badania w systemie ambulatoryjnym wykonuje się do końca 41. tygodnia ciąży. Po tym czasie przyszła mama musi się znaleźć w szpitalu na oddziale patologii ciąży, gdzie poddaje się ją obserwacji i kolejnym badaniom. Przeprowadza się m.in. test dynamiczny wydolności łożyska (tzw. test oksytocynowy). Ciężarna otrzymuje niewielką dawkę oksytocyny, która ma wywołać namiastkę czynności skurczowej. W tym czasie badane jest tętno płodu i gotowość macicy do skurczów.

Nie warto godzić się na wywoływanie porodu jedynie z powodów kalendarzowych, gdy mija termin wyznaczony w kalkulatorze terminu porodu, a nic złego się nie dzieje. Nawet jeśli jest to wygodne, może być niezbyt korzystne dla dziecka. Najprawdopodobniej w obliczenia kalkulatora ciąży i porodu wkradł się błąd i dziecko potrzebuje więcej czasu.

ZOBACZ TAKŻE:

Jeśli ocena zdolności skurczowej wypada pomyślnie (lub gdy minął już 42. tydzień), stan dziecka jest dobry, a szyjka gotowa do rozwierania, to lekarz zwykle decyduje na poród wywołany. Kobieta w ciąży otrzymuje leki naskurczowe - oksytocynę i ma przebijany pęcherz płodowy, co przyspiesza poród po terminie wyznaczonym w kalkulatorze terminu porodu.

Podaje się też leki przyspieszające dojrzałość szyjki macicy do rozwierania, a czasem szyjkę mechanicznie się udrożnia. Poród wywołany po terminie wyznaczonym przez kalkulator ciąży i porodu jest cały czas szczegółowo monitorowany przez personel medyczny. Lekarz na bieżąco ocenia stan dziecka i matki.

Dzieci, które rodzą się po terminie porodu, wyznaczonym w kalkulatorze terminu porodu, są najczęściej szczuplejsze, ponieważ zużyły w brzuchu matki swoje zapasy tkanki tłuszczowej. Ich skóra jest często sucha, łuszcząca się – zwłaszcza na dłoniach i stopach. Wymagają starannej kontroli po porodzie, ale rozwijają się prawidłowo.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Ważne tematy