Czy twoje dziecko jest niedożywione?

Coraz więcej dzieci ma niedobory witaminy D, wapnia, błonnika oraz potasu. Braki w diecie mają ogromne znaczenie w przypadku dzieci, które są przecież w fazie wzrostu. Niedobory składników odżywczych mogą mieć poważne następstwa w późniejszym okresie życia, dlatego tak ważne jest zadbanie w porę o zdrową dietę. Jakie działanie mają witamina D, wapń, błonnik oraz potas? W których produktach spożywczych można znaleźć te składniki i ile należy ich spożywać?

Witamina D

Obecnie witamina D cieszy się dużym zainteresowaniem specjalistów od żywienia. Ma to związek z faktem, że jej niedobór wiąże się z chorobami osób dorosłych, takimi jak: osteoporoza, rak piersi, rak jelita grubego, rak prostaty, choroby serca i depresja. Nie do końca wiadomo, w jaki sposób witamina D przyczynia się do zapobiegania tym chorobom, ale mimo to znaczenie tej witaminy jest obecnie dużo większe niż w przeszłości.

Zobacz film: "Czy w ciąży należy jeść za dwoje?"

Specjaliści są zgodni, że witamina D jest niezbędna do wchłaniania wapnia oraz do uzyskania warunków do optymalnego wzrostu i siły kości. Dzieci, które przyjmują zbyt mało witaminy D, mogą we wczesnym etapie życia nabawić się krzywicy, a w późniejszym – osteoporozy. Ile witaminy D należy spożywać? Przyjmuje się, że dzieci w wieku 1-9 lat powinny przyjmować dziennie 15 µg, a w wieku powyżej 10 lat – 10 µg witaminy D.

Warto pamiętać, że organizm ludzki wytwarza witaminę D podczas ekspozycji na słońce. Jednak witamina ta znajduje się również w pokarmie, na przykład w mleku wzbogaconym witaminą D, niektórych płatkach śniadaniowych, soku owocowym i jogurcie. Źródła witaminy D to także tłuste ryby, na przykład łosoś i tuńczyk.

Wapń nie tylko dla kości

Wapń jest najważniejszy dla wzrostu kości. Nie każdy jednak wie, że wapń wpływa pozytywnie również na rytm serca, funkcjonowanie mięśni oraz krzepliwość krwi. Wapń jest zmagazynowany głównie w kościach. Jeśli dziecko nie przyjmuje wystarczająco dużo tego składnika z pokarmem, organizm sięga po rezerwy wapnia w kościach.

Ile wapnia należy spożywać? Dzieci w wieku 1-3 lat powinny spożywać 500 mg wapnia dziennie, dzieci w wieku 4-8 lat – 800 mg, a w wieku 9-18 aż 1300 mg. Niestety, wraz z popularnością słodkich napojów gazowanych, mleko, które zawiera dużo wapnia, jest rzadziej spożywane przez dzieci i młodzież. Niedobór wapnia jest szczególnie niebezpieczny dla dziewcząt, które w przyszłości będą bardziej narażone na osteoporozę. Co należy spożywać, by w diecie nie zabrakło tego składnika? Wskazane jest picie mleka oraz spożywanie jogurtów i serów, zwłaszcza tych twardych.

Jabłka źródłem błonnika

Błonnik jest niezbędny do prawidłowej pracy jelit.

Błonnik na zdrowe jelita

Obecnie dzieci rzadziej jedzą pełnoziarniste produkty, chętniej wybierają z kolei żywność przetworzoną. Tymczasem błonnik zawarty w zdrowych produktach ma niezwykle przydatne właściwości. Pomaga on uniknąć zatwardzeń poprzez pobudzanie do pracy jelit. Produkty zawierające błonnik dają większe uczucie sytości, co ma duże znaczenie dla osób, które próbują schudnąć. Jeśli składnik ten jest elementem zdrowej diety, zmniejsza się ryzyko cukrzycy typu 2 oraz wysokiego poziomu cholesterolu.

Dieta bogata w błonnik może w przyszłości wyraźnie zwiększyć szanse na uniknięcie chorób serca. Co ważne, produkty zawierające błonnik mają w swoim składzie także witaminy i minerały, które wspomagają wzrost i rozwój. Pomagają także wzmocnić odporność. Ile błonnika należy spożywać? To zależy od wieku dziecka. Dzienne zapotrzebowanie na błonnik można w łatwy sposób obliczyć, dodając do wieku dziecka cyfrę 5. Jeśli twoja pociecha ma np. 5 lat, dziennie powinna spożywać 10 gramów błonnika. W jakich produktach można znaleźć błonnik? Przede wszystkim w pełnoziarnistych produktach, takich jak chleb, płatki oraz makaron pełnoziarnisty, a także w owocach, warzywach czy roślinach strączkowych.

Potas na serce

Potas zapewnia odpowiednie funkcjonowanie serca i mięśni, ponadto utrzymuje równowagę płynów w organizmie, uczestniczy w wytwarzaniu energii i wzmacnia kości. Dieta bogata w potas pomaga uniknąć w przyszłości problemów z wysokim ciśnieniem, ale nie wszystkie dzieci są odpowiednio żywione. W kluczowym etapie wzrostu dzieci powinny spożywać świeże owoce, warzywa oraz produkty pełnoziarniste, które stanowią cenne źródło potasu.

Ile potasu należy spożywać? Dzieci w wieku 1-3 lat powinny przyjmować dziennie 3000 mg, w wieku 4-8 lat aż 3800 mg, w przedziale wiekowym 9-13 lat – 4500 mg, a w wieku 14-18 lat aż 4700 mg potasu. Nie tylko owoce, warzywa i produkty pełnoziarniste dostarczają potasu. Znajduje się on również w nabiale, mięsie oraz owocach morza. Warto pamiętać, że im żywność jest bardziej przetworzona, tym niższa zawartość potasu. Jeśli nie chcesz, by twojemu dziecku zabrakło potasu, zadbaj o to, by w każdym posiłku znajdowały się owoc lub warzywo.

Niedobory składników odżywczych mogą bardzo negatywnie odbić się na zdrowiu dziecka. Dlatego też tak ważna jest zdrowa, racjonalna dieta. Jeżeli dopilnujesz, by twoje dziecko codziennie spożywało produkty bogate w witaminę D, wapń, błonnik oraz potas, w przyszłości może uniknąć poważnych problemów zdrowotnych.

Joanna Brodziak, ponad rok temu

Karmienie niemowlęcia

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Karmienie niemowlęcia
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Karmienie niemowlęcia
Karmienie niemowlęcia

Sól w diecie dziecka

Sól w diecie dziecka

Produkty stałe podawane dzieciom zawierają tyle samo soli co pożywienie dla dorosłych. Duże stężenie soli w diecie niemowląt prowadzi do rozwoju wielu chorób i przyczynia się do niewydolności nerek.

Karmienie niemowlęcia

Nie pakuj dziecku drugiego śniadania!

Pakując dziecku drugie śniadanie do torby, myślisz, że dbasz w ten sposób o jego zdrowie. Niestety, pakowany pokarm może być niebezpieczny dla dzieci. Według ostatnich badań, umieszczanie jedzenia w różnorodnych opakowaniach niebezpiecznie podnosi jego...

Karmienie niemowlęcia

Nie podawaj dziecku soli!

Nie podawaj dziecku soli!

Sól, zwana też przez niektórych „białą śmiercią", jest w tej chwili sporym problemem w cywilizowanych społeczeństwach. Zjadamy jej po prostu zdecydowanie za dużo w stosunku do faktycznych potrzeb naszego organizmu. Co gorsze, takie same nawyki żywieniowe...

Karmienie niemowlęcia

Zadbaj o figurę swojego dziecka!

Jeśli twoje dziecko ma nadwagę, zastanawiasz się pewnie, jak mu pomóc. Wielu rodziców w takiej sytuacji nie robi nic i nie porusza tematu zbędnych kilogramów, mimo iż martwią się o zdrowie dziecka. Jednak specjaliści są zdania, że nie jest to najlepsze...

Karmienie niemowlęcia

Karmienie butelką

Karmienie butelką to kolejny krok po karmieniu piersią. Butelka do karmienia to jedno z podstawowych akcesoriów młodej mamy. Istnieje wiele rodzajów (...) butelek, a wśród nich wykonane ze szkła, plastiku,...

Karmienie niemowlęcia

Samodzielny bobas

Samodzielny bobas

Karmienie piersią tworzy między matką a dzidziusiem mocną więź. Odstawienie dziecka od piersi musi odbyć się w sposób naturalny - jeżeli maluchowi sprawia to przyjemność, nie ma powodu, aby śpieszyć się z tą decyzją.

Karmienie niemowlęcia

Dziecko karmione piersią

Dziecko karmione piersią

Karmienie piersią jest niezwykle ważnym aktem zaufania i bliskości między matką i dzieckiem.

Karmienie niemowlęcia

Niedobór witamin u dzieci

Niedobór witamin u dzieci

Nieodpowiednia ilość składników pokarmowych w diecie dziecka może powodować poważne konsekwencje w dorosłym życiu. Warto pamiętać, że dzieciństwo to okres intensywnego wzrostu i rozwoju organizmu.

Karmienie niemowlęcia

Karmienie dziecka do 3 lat

Karmienie dziecka do 3 lat

Mleko to pierwszy pokarm dziecka. Najlepiej, by było to mleko matki. Jeśli kobieta nie karmi piersią, należy podawać mleko modyfikowane.

Karmienie niemowlęcia

Grymaszenie przy jedzeniu

Grymaszenie przy jedzeniu

Jeśli twoje dziecko jest wybredne, a podczas każdego posiłku musisz namawiać je, by przełknęło choćby kilka kęsów, pora posiłków z pewnością nie należy do twoich ulubionych momentów w ciągu dnia.