Trwa ładowanie...

GIS ostrzega: grypa atakuje

W ciągu tygodnia w Polsce zarejestrowano prawie 100 tys. przypadków zachorowań na grypę. Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega, że szczyt zachorowań dopiero przed nami. Jak chronić się przed chorobą?

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

1. Grypa w Polsce

Z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny wynika, że w okresie od 16 do 22 stycznia 2016 roku w Polsce zanotowano ponad 98 tysięcy zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. Średnia dzienna zapadalność wynosi 36 przypadków na 100 tysięcy mieszkańców. Od września 2015 roku na grypę zachorowało już prawie 1,5 miliona Polaków.

Eksperci alarmują, że w kolejnych tygodniach będziemy obserwować coraz więcej przypadków grypy. Wirusy szaleją za wschodnią granicą – władze Ukrainy ogłosiły, że w kraju doszło do epidemii. Chorych jest aż 2,6 miliona, a z powodu grypy zmarły już 83 osoby. Dominują przypadki zakażenia szczepem H1N1, czyli tzw. świńskiej grypy.

Główny Inspektorat Sanitarny na razie nie informuje o tym, aby ukraińska epidemia była zagrożeniem dla Polski. Zachęca jednak do szczepienia przeciwko grypie, które jest najskuteczniejszym sposobem na uniknięcie choroby.

7 mało znanych komplikacji podczas przeziębienia i grypy
7 mało znanych komplikacji podczas przeziębienia i grypy [8 zdjęć]

Przeziębienie czy grypa to nic miłego, jednak większość z nas może pocieszyć się faktem, że przeważnie...

zobacz galerię

2. Zapobieganie grypie

Ze szczepień ochronnych powinny skorzystać zwłaszcza osoby o obniżonej odporności, czyli seniorzy i dzieci. Czy nie jest za późno na szczepienie? GIS informuje, że najlepiej zrobić to przed sezonem grypowym, czyli we wrześniu lub październiku, jednak podkreśla, że szczepienie można wykonać także teraz. W Polsce bardzo mało osób korzysta z tego sposobu zapobiegania grypie – co roku robi to niecałe 4 proc. społeczeństwa.

Bez wątpienia to właśnie szczepienie gwarantuje najskuteczniejszą ochronę przed wirusami grypy. Poza tym należy przestrzegać kilku zasad, które pozwolą uniknąć zakażenia. Najważniejsza jest higiena – dokładne mycie dłoni ciepłą wodą z mydłem, zakrywanie ust chusteczką podczas kichania czy kaszlu, stosowanie specjalnych żeli antybakteryjnych do rąk podczas podróży komunikacją publiczną.

Nie należy kichać w dłonie – w ten sposób łatwo przekazać zarazki kolejnym osobom. Jeżeli nie mamy przy sobie jednorazowych chusteczek, najlepiej kichnąć w zgięcie łokcia. Dobre nawyki trzeba przekazywać dzieciom, które są szczególnie narażone na różne infekcje.

GIS radzi, aby w okresie największej zachorowalności na grypę unikać dużych skupisk ludzkich i nie dotykać przedmiotów i powierzchni w miejscach publicznych. Po zauważeniu pierwszych objawów choroby grypopodobnej wskazana jest konsultacja z lekarzem.

Jakie symptomy powinny nas zaniepokoić? Typowe dla grypy dolegliwości to: gorączka, ból głowy, bóle mięśni i stawów. Pacjenci skarżą się również na kaszel, ból gardła, osłabienie. Należy pamiętać, że nie każda infekcja z takimi objawami to grypa. Warto jednak udać się do lekarza, podjąć leczenie i pozostać w domu przez około tydzień – powikłania grypy, takie jak zapalenie płuc, oskrzeli, opon mózgowych czy mięśnia sercowego, to poważne schorzenia, które mogą stanowić zagrożenie dla życia.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.