Trwa ładowanie...

GIS ostrzega: grypa atakuje

 Sylwia Stachura
27.01.2016 12:18
GIS ostrzega: grypa atakuje
GIS ostrzega: grypa atakuje (Ilustracja / Shutterstock)

W ciągu tygodnia w Polsce zarejestrowano prawie 100 tys. przypadków zachorowań na grypę. Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega, że szczyt zachorowań dopiero przed nami. Jak chronić się przed chorobą?

1. Grypa w Polsce

Z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny wynika, że w okresie od 16 do 22 stycznia 2016 roku w Polsce zanotowano ponad 98 tysięcy zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. Średnia dzienna zapadalność wynosi 36 przypadków na 100 tysięcy mieszkańców. Od września 2015 roku na grypę zachorowało już prawie 1,5 miliona Polaków.

Eksperci alarmują, że w kolejnych tygodniach będziemy obserwować coraz więcej przypadków grypy. Wirusy szaleją za wschodnią granicą – władze Ukrainy ogłosiły, że w kraju doszło do epidemii. Chorych jest aż 2,6 miliona, a z powodu grypy zmarły już 83 osoby. Dominują przypadki zakażenia szczepem H1N1, czyli tzw. świńskiej grypy.

Główny Inspektorat Sanitarny na razie nie informuje o tym, aby ukraińska epidemia była zagrożeniem dla Polski. Zachęca jednak do szczepienia przeciwko grypie, które jest najskuteczniejszym sposobem na uniknięcie choroby.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"
7 mało znanych komplikacji podczas przeziębienia i grypy
7 mało znanych komplikacji podczas przeziębienia i grypy [8 zdjęć]

Przeziębienie czy grypa to nic miłego, jednak większość z nas może pocieszyć się faktem, że przeważnie

zobacz galerię

2. Zapobieganie grypie

Ze szczepień ochronnych powinny skorzystać zwłaszcza osoby o obniżonej odporności, czyli seniorzy i dzieci. Czy nie jest za późno na szczepienie? GIS informuje, że najlepiej zrobić to przed sezonem grypowym, czyli we wrześniu lub październiku, jednak podkreśla, że szczepienie można wykonać także teraz. W Polsce bardzo mało osób korzysta z tego sposobu zapobiegania grypie – co roku robi to niecałe 4 proc. społeczeństwa.

Bez wątpienia to właśnie szczepienie gwarantuje najskuteczniejszą ochronę przed wirusami grypy. Poza tym należy przestrzegać kilku zasad, które pozwolą uniknąć zakażenia. Najważniejsza jest higiena – dokładne mycie dłoni ciepłą wodą z mydłem, zakrywanie ust chusteczką podczas kichania czy kaszlu, stosowanie specjalnych żeli antybakteryjnych do rąk podczas podróży komunikacją publiczną.

Nie należy kichać w dłonie – w ten sposób łatwo przekazać zarazki kolejnym osobom. Jeżeli nie mamy przy sobie jednorazowych chusteczek, najlepiej kichnąć w zgięcie łokcia. Dobre nawyki trzeba przekazywać dzieciom, które są szczególnie narażone na różne infekcje.

GIS radzi, aby w okresie największej zachorowalności na grypę unikać dużych skupisk ludzkich i nie dotykać przedmiotów i powierzchni w miejscach publicznych. Po zauważeniu pierwszych objawów choroby grypopodobnej wskazana jest konsultacja z lekarzem.

Jakie symptomy powinny nas zaniepokoić? Typowe dla grypy dolegliwości to: gorączka, ból głowy, bóle mięśni i stawów. Pacjenci skarżą się również na kaszel, ból gardła, osłabienie. Należy pamiętać, że nie każda infekcja z takimi objawami to grypa. Warto jednak udać się do lekarza, podjąć leczenie i pozostać w domu przez około tydzień – powikłania grypy, takie jak zapalenie płuc, oskrzeli, opon mózgowych czy mięśnia sercowego, to poważne schorzenia, które mogą stanowić zagrożenie dla życia.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze