Trwa ładowanie...

Najczęstsze powikłania grypy

Avatar placeholder
Patrycja Nowak 13.04.2017 10:13
Najczęstsze powikłania grypy
Najczęstsze powikłania grypy

Niektórzy ludzie co roku chorują na grypę. Jest to spowodowane nowym szczepem wirusa. Wirus grypy ma zdolność do zmian genetycznych i przez to w każdym sezonie jest inny. Nieleczona grypa powoduje niebezpieczne powikłania.

1. Jakie powikłania grypy występują najczęściej?

Objawy ostrego zapalenia oskrzeli to silny kaszel z odkrztuszaniem wydzieliny, gorączka, złe samopoczucie, duszność. Chorzy zazwyczaj nie wymagają hospitalizacji i leczą się w domu. Zażywają preparaty przeciwgorączkowe, wykrztuśne i przeciwkaszlowe. Niekiedy muszą zażywać antybiotyki.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Powikłania po grypie"

Choroba zaczyna się nagle, pojawia się wysoka gorączka i dreszcze. Pacjenci skarżą się na ból w klatce piersiowej. Dokucza im kaszel, który początkowo jest suchy i z czasem przechodzi w mokry. Jeśli choroba nakłada się na inne schorzenie układu oddechowego, chory koniecznie musi leczyć się w szpitalu. Gdy jednak stan pacjenta tego nie wymaga, w terapii domowej stosuje się: podawanie antybiotyku i leków przeciwgorączkowych, zaleca się leżenie, można oklepywać plecy, to ułatwi choremu odkrztuszenie wydzieliny, można postawić bańki.

Niektóre drobnoustroje chorobotwórcze mogą przedostać się do ucha środkowego. W następstwie chory odczuwa ból. W uchu środkowym gromadzi się wydzielina ropna, która powoduje ucisk. Pacjent dostaje leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe. Laryngolog może naciąć błonę śluzową ucha, dzięki czemu wydzielina wypłynie i chory odczuje ulgę. Po przebytym zapaleniu ucha pacjent musi przez jakiś czas regularnie zgłaszać się na wizyty u laryngologa, aby sprawdzić, czy nie doszło do osłabienia słuchu.

Jako powikłanie grypy pojawia się bardzo często. Choroba objawia się bólem w okolicy czoła lub nosa, gorączką i złym samopoczuciem. W zatokach zalega śluz, który powinien spływać do nosa, ale nie może, ponieważ obrzęk błony śluzowej nosa blokuje to ujście. Zaległa wydzielina staje się pożywką dla bakterii, a to sprzyja rozwojowi stanu zapalnego. W leczeniu zapalenia zatok najważniejsze jest przebywanie w nawilżonym powietrzu – suche powietrze i wysoka temperatura utrudniają oczyszczanie się dróg oddechowych. Czoło trzeba rozgrzewać gorącym okładem. Dobrze jest zgłosić się do laryngologa, który powinien prowadzić terapię. Często trzeba wykonać zabieg ściągania wydzieliny z zatok.

  • Niewydolność krążenia

Może mieć charakter ostry lub przewlekły. W przypadku ostrej niewydolności krążenia pojawi się: nagłe osłabienie, narastająca duszność, bladość powiek, przyspieszony lub umiarkowany rytm serca. To stan zagrażający życiu, dlatego, gdy tylko zaobserwujemy takie objawy, powinniśmy wezwać pogotowie. Chory musi rozpocząć leczenie w szpitalu. W przypadku przewlekłej niewydolności objawy narastają powoli, towarzyszą im obrzęki. Można leczyć się w domu, jednak częściej pacjenci muszą być w szpitalu.

Choroba ta nazywana także zespołem Guillian-Barré, rozwija się do 3 tygodni po ustąpieniu grypy. Objawy to osłabienie mięśni kończyn dolnych, czasem niedowład i osłabienie czucia. Chorych leczy się w szpitalu. Niedowład rozwija się w ciągu 3 tygodni i pozostaje u 30% chorych. U 10% pacjentów po okresie poprawy następuje pogorszenie.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Powikłania po grypie - niewydolność nerek
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze