Trwa ładowanie...

Nowy efekt suplementowania witaminy B3. Wpływa pozytywnie na płuca

 Aleksandra Zaborowska
24.11.2024 13:29
Obiecujące badania nad witaminą B3. Lekarze jednak apelują: warto na nią uważać
Obiecujące badania nad witaminą B3. Lekarze jednak apelują: warto na nią uważać (Getty Images)

Jak sugerują nowe badania, witamina B3 może znacząco łagodzić stan zapalny płuc u przewlekle chorych pacjentów. Warto jednak wiedzieć, że cały wachlarz jej możliwości jest znacznie większy.

spis treści

1. Nowe odkrycie: witamina B3 w walce z POChP

Najnowsze badania opublikowane na łamach Nature Aging przynoszą nadzieję dla osób zmagających się z POChP. Naukowcy z Uniwersytetu Kopenhaskiego oraz Szpitala Bispebjerg odkryli, że rybozyd nikotynamidu – jedna z form witaminy B3 – może znacząco zmniejszać stan zapalny w płucach chorych i obniżać ryzyko wystąpienia groźnych dla tych pacjentów chorób takich jak zapalenie płuc.

- Każda infekcja, szczególnie wirusowa, zwiększa ryzyko przedwczesnego zgonu u pacjentów z POChP. To konsekwencja zaostrzenia choroby, do którego dochodzi częściej w sezonie infekcyjnym - alarmował w rozmowie z WP abcZdrowie prof. Piotr Kuna, kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych, Astmy i Alergii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Łodzi.

Co więcej, zaostrzenie może być spowodowane nie tylko grypą i COVID, ale też RSV czy nawet pozornie błahym przeziębieniem.

Zobacz film: "Cukrzyca. Historia Mai"

Zobacz też: Chorych gwałtownie przybywa. "Zakażenia dosłownie koszą cały dom"

Część uczestników badania otrzymywała 2 g witaminy B3 dziennie, pozostali – placebo. Już po sześciu tygodniach zaobserwowano 53 proc. redukcji stanu zapalnego u osób przyjmujących witaminę B3, a po kolejnych 12 tygodniach efekt wzrósł do 63 proc.

Badania te potwierdziły, że suplementacja witaminy B3 nie tylko zmniejsza stan zapalny, ale także przyczynia się zwiększenia poziomu NAD (dinukleotydu nikotynoamidoadeninowego) we krwi. Jest to kluczowy związek wspierający oddychanie komórkowe, którego niski poziom obserwuje się u chorych na POChP.

Dinukleotyd nikotynoamidoadeninowy (NAD) to organiczny związek chemiczny, który pełni istotną rolę w metabolizmie komórkowym. Jego poziom naturalnie spada wraz z wiekiem oraz w wyniku uszkodzeń DNA, na przykład tych spowodowanych paleniem papierosów.

Profesor Morten Scheibye-Knudsen, współautor badań, podkreśla, że uzupełnienie poziomu NAD za pomocą witaminy B3 może opóźniać proces starzenia się komórek i wspierać regenerację organizmu. To odkrycie otwiera nowe możliwości leczenia i poprawy jakości życia pacjentów z POChP.

2. Czym jest POChP i jakie są jej objawy?

Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) to poważne schorzenie układu oddechowego, które według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) jest trzecią najczęstszą przyczyną zgonów na świecie. Szacuje się, że w Polsce z chorobą tą zmaga się około 2 milionów osób.

POChP wynika z trwałego uszkodzenia płuc, które prowadzi do ich obrzęku i stanu zapalnego, zaburzając przepływ powietrza. Choroba objawia się trudnościami w oddychaniu, przewlekłym kaszlem, świszczącym oddechem, zmęczeniem i zwiększoną podatnością na infekcje płucne.

- POChP jest przede wszystkim chorobą palaczy oraz efektem zanieczyszczonego powietrza. Niestety to stałe narażenie na czynniki ryzyka powoduje, że choroba zbiera śmiertelne żniwo i rzeczywiście, zapadalność i zgony z jej powodu rosną. Co więcej, POChP jest tuż za przodującymi przyczynami zgonów z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego. Choroba najczęściej rozwija się u osób, które paliły jedną paczkę papierosów dziennie przez okres około dziesięciu lat - wyjaśniał w rozmowie z WP abcZdrowie prof. dr hab. n. med. Robert Mróz, kierownik II Kliniki Chorób Płuc i Gruźlicy Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

3. Inne skutki suplementacji B3 dla zdrowia

Oprócz rozwiniętego w najnowszym badaniu działania przeciwzapalnego i wspierania zdrowia układu oddechowego, witamina B3 odgrywa kluczową rolę w wielu procesach metabolicznych organizmu. Badania wskazują, że jej regularna suplementacja może m.in. przynosić liczne korzyści dla układu sercowo-naczyniowego poprzez obniżanie poziomu "złego" cholesterolu LDL - choć do wniosków tych należy podchodzić z wielką rezerwą ze względu na odwrotny skutek, który powoduje nadmiar witaminy B3, o czym piszemy niżej.

Co więcej, poprawa poziomu NAD wspiera metabolizm energetyczny, co jest szczególnie ważne w walce z chronicznym zmęczeniem.

Witamina B3 może też wspierać funkcjonowanie mózgu i układu nerwowego, zmniejszając ryzyko chorób neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Alzheimera czy Parkinsona.

4. Nadmiar może zaszkodzić

Na niedobór witaminy B3 są narażone osoby cierpiące na choroby układu pokarmowego, anoreksję czy nadmiernie spożywające alkohol. Zanim jednak rozpocznie się suplementację, warto jednak skrupulatnie sprawdzić, czy w organizmie faktycznie występuje niedobór, bo skutki nadmiaru niacyny w organizmie mogą być poważne.

Co ważne, niacynę można znaleźć w wielu produktach spożywczych, dlatego w praktyce jej niedobór najczęściej zagraża wyłącznie osobom niedożywionym.

- Niacyna występuje w większości produktów spożywczych - w produktach mięsnych, ale też roślinnych i nie jest to witamina, która jest w czołówce witamin niedoborowych w naszej diecie. Z drugiej strony jesteśmy w stanie ją częściowo sami syntetyzować przy odpowiednim stanie odżywienia - zaznacza w rozmowie z WP abcZdrowie mgr Elwira Gliwska, dietetyk kliniczny Fundacji Onkologicznej Alivia.

Dzienne zapotrzebowanie na witaminę B3 wynosi średnio 14 mg dla kobiet i 16 mg dla mężczyzn. Przyjmowanie dawek powyżej trzech gramów może prowadzić do negatywnych dla zdrowia skutków, m.in. rozwoju dny moczanowej czy wspomnianych wyżej problemów z układem sercowo-naczyniowym.

Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze