Mity na temat snu niemowlęcia
Sen niemowlaka nierzadko stanowi dla rodziców powód do obaw. Martwią się, że dziecko nie wysypia się lub śpi zbyt długo. Zwykle w takiej sytuacji krewni i znajomi służą radą, jak sprawić, by maluch spał grzecznie w nocy. Jednak w większości przypadków ich wskazówki są mało użyteczne. Niekiedy zamiast pomóc, tylko przyczyniają się do problemów ze snem u dziecka. Jakie są najbardziej popularnie mity na temat snu niemowlaka?
To musisz wiedzieć
1. Najczęstsze mity na temat snu niemowlęcia
Jeśli masz dziecko, zapewne słyszałaś radę bardziej doświadczonych rodziców, że nigdy nie jest zbyt wcześnie na przyzwyczajanie niemowlęcia do spania w nocy. Tego typu rady możesz jednak włożyć między bajki. Rodzice niemowlaka powinni nie mieć złudzeń odnośnie do rytmu snu swojego dziecka. Przez kilka pierwszych tygodni życia dzieci funkcjonują we własnym rytmie i śpią wtedy, gdy mają na to ochotę. Dlatego też nie warto wpadać w kompleksy, gdy nie udaje się nam nakłonić niemowlaka do snu w nocy. Maluchy potrzebują czasu, by rozwinęło się u nich poczucie cyklu dnia i nocy. Nieprawdą jest także stwierdzenie, że w wieku trzech miesięcy dziecko powinno przesypiać całą noc. Co prawda, większość niemowlaków w tym wieku jest w stanie spać nawet przez 5-6 godzin, ale nie należy martwić się, gdy nasz maluch śpi krócej. Niekiedy niemowlakowi potrzeba czterech miesięcy, by przespać całą noc.
2. Jakich błędów nie popełniać, mając w domu niemowlaka?
Kilkumiesięczne dzieci często budzą się w nocy, a rodzice długo kołyszą je do snu. Specjaliści są jednak zdania, że niemowlęta powyżej czwartego miesiąca życia powinny być w stanie same zasnąć, a podnoszenie dziecka z łóżka lub karmienie go, by stało się śpiące, to duży błąd. Jeśli maluch nauczy się, że potrzebna jest mu twoja obecność, by zasnąć, będzie wymuszało na tobie nocne wstawanie. Nie spodziewaj się także, że podawanie niemowlakowi kleiku ryżowego w porze wieczornej sprawi, że sen dziecka wydłuży się.
Badania wykazały, że taka zależność po prostu nie istnieje. Co więcej, podając kleik niemowlakowi poniżej szóstego miesiąca życia, narażasz go na problemy trawienne, ponieważ układ pokarmowy tak małego dziecka nie jest gotowy na trawienie produktów stałych. Kleik może więc spowodować dyskomfort, a nawet alergię pokarmową u dziecka. Jeśli chcesz, by twoje dziecko dobrze spało, koniecznie połóż je na plecach. Do pierwszego roku życia jest to optymalna pozycja dla niemowlaka, która zmniejsza ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej. Nie kładź malucha na boku – istnieje bowiem ryzyko, że dziecko przekręci się na brzuch. Zdrowy sen jest niezwykle istotny dla prawidłowego rozwoju dziecka, jednak rodzice powinni uważać, by poprzez swoją nadgorliwość nie zaszkodzić niemowlakowi. Zanim wypróbujesz kolejną „sprawdzoną” radę znajomych, upewnij się, czy takie postępowanie nie zakłóci snu malucha. Na wszelki wypadek skonsultuj się z pediatrą.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.