4-miesięczne dziecko - co potrafi, na co warto zwrócić uwagę
4-miesięczne dziecko chętnie sięga po zabawki znajdujące się w jego zasięgu, chwyta przedmioty, pokazuje rodzicom swoje zadowolenie za pomocą mimiki i ruchów rąk. Umie też utrzymywać główkę, gdy jest na rękach rodzica. Jak dokładnie wygląda rozwój niemowlęcia w 4. miesiącu?
1. Co wpływa na prawidłowy rozwój niemowlaka?
Każdy rodzic pragnie dowiedzieć się jak najszybciej, czy jego pociecha rozwija się prawidłowo, zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Oczywiście, na rozwój niemowlaka wpływają różnorodne czynniki, między innymi czynniki genetyczne, wrodzone właściwości organizmu i ośrodkowego układu nerwowego, czynniki środowiskowe.
Rodzice 4-miesięcznego niemowlęcia powinni zadbać o to, by ich pociecha regularnie się wysypiała i dostawała odpowiednią ilość pokarmu. Przytulanie czy troskliwa opieka pozwalają utrzymać odpowiedni, podwyższony poziom oksytocyny w organizmie dziecka w 4. miesiącu.
Hormon ten wyzwala w maluchu spokój, daje ukojenie i poczucie bezpieczeństwa. Obniża też poziom hormonów stresu. By właściwie ocenić rozwój dziecka, warto też rozpatrzeć warunki, w jakich maluch wzrasta, a także stan jego zdrowia w chwili urodzenia.
2. Co potrafi 4-miesięczne dziecko?
Co umie 4-miesięczne dziecko? Jak wygląda jego rozwój na tym etapie życia? Rodzice maluchów często zadają te pytania pediatrom i położnym. Warto zapoznać się z ogólną charakterystyką rozwoju dziecka na etapie 4. miesiąca życia. Są to, oczywiście, dane przybliżone i należy je traktować z dozą rozsądku.
4-miesięczne niemowlę bez problemu leży na brzuszku z wyprostowanymi lub półwyprostowanymi nogami. Gdy przyjmuje tę pozycję i podpiera się łokciami, może unieść swoją głowę i klatkę piersiową. Muszek w sposób stabilny trzyma główkę, gdy jest noszony na rękach. Jego mięśnie kręgosłupa są mocne.
Dziecko podciągnięte do pozycji siedzącej również umie utrzymać głowę prosto. Gdy leży na plecach, potrafi przekręcać się na bok. Z powodzeniem rozwija fazę oralną, co oznacza, że wkłada do buzi wszystko co ma pod ręką np. zabawki, gryzaki, pluszaki.
Gdy malec przyjmuje pozycję leżącą na plecach lub brzuszku, często kopie nogami i odpycha się stopami od podłogi. Reakcje te należy traktować jako ruchy wstępne do pełzania.
Często zdarza się, że 4-miesięczne niemowlę zaczyna wykazywać pierwsze symptomy chęci porozumiewania się dźwiękami. Mogą to być gaworzenia, chrząknięcia, piski lub inne dźwięki, które są pierwszymi przejawami komunikacji werbalnej.
Rodzice mogą wspierać ten rozwój, odpowiadając na te dźwięki i zachęcając do interakcji. Malec może także stale uśmiechać się do osób, które bez trudu rozpoznaje. Ważne jest, aby rodzice w tym okresie utrzymywali bliskość i kontakt z dzieckiem, co wspiera jego rozwój emocjonalny.
Dziecko w 4-miesiącu świadomie wychyla ręce po misie, gryzaki czy inne zabawki. Może też uderzać w te przedmioty przy użyciu piąstek. Wraz z rozwojem ruchowym dziecka wzrasta jego aktywność. Maluch w tym wieku przesypia od 12 do 15 godzin na dobę. W tym momencie rozwoju dziecko może przespać bez nawet 4 godziny, albo dłużej.
Jeśli chodzi o ząbkowanie, rozpoczyna się ono zwykle u maluchów między 4. a 7. miesiącem życia. Rozwój społeczny dziecka w czwartym miesiącu obejmuje często umiejętność okazywania radości.
3. Jak karmić 4-miesięczne dziecko?
Młode mamy często nie wiedzą, jak karmić niemowlaka. Dziecko w 4. miesiącu bez problemu otwiera już samo usta, gdy tylko mama karmiąca zbliży do nich swoją pierś lub smoczek. Warto wykorzystać tę umiejętność u dziecka i nauczyć go jedzenia z łyżeczki, podając mu w ten sposób odrobinę mleka.
Ta zdolność przyda się maluchowi wówczas, gdy gdy skończy piąty miesiąc i w jego diecie znajdą się również inne produkty żywnościowe niż mleko. 4-miesięczne niemowlę zwykle chce jeść co 3-4 godziny. Niemowlęta karmione naturalnie, mlekiem matki powinno karmić się na żądanie.
4. Dziecko w 4. miesiącu życia – na co warto zwrócić uwagę?
Rodzice uwielbiają przyglądać się rozwojowi swojego maluszka. Każdego dnia mają możliwość obserwować, jak dziecko przyswaja nowe umiejętności czy udoskonala te, które dotąd były dla niego trudnością. Niektórym zrachowaniom 4-miesięcznego niemowlęcia warto przyjrzeć się nieco dokładniej, ponieważ mogą one świadczyć o nieprawidłowościach rozwojowych. Warto wybrać się do pediatry, gdy:
- maluszek unika pozycji na brzuszku, podczas przyjmowania tej pozycji ma cofniętą szyję do obręczy barkowej, ramionka 4-miesięcznego niemowlęcia stykają się ze sobą,
- maluszek nie jest w stanie samodzielnie utrzymać główki,
- dziecko stale zaciska pięści i chowa kciuki do wewnątrz,
- maluszek w trakcie leżenia na plecach, bardzo często pręży się i wygina ciało,
- 4-miesięczne dzieckonie reaguje na komunikaty werbalne rodzica, nie uśmiecha się,
- płacze niemal za każdym razem, gdy jest przebierany lub rozbierany, kontakt z odzieżą jest dla niego bardzo niekomfortowy (może być to objawem zaburzenia integracji sensorycznej o nazwie nadwrażliwość dotykowa).
5. Jak komunikuje się 4-miesięczne niemowlę?
Kiedy 4-miesięczne dziecko odczuwa głód, wyraźnie to sygnalizuje. Bardzo ważne jest, żeby w miarę możliwości, rodzic rozpoznał gotowość maluszka do karmienia. Głodne niemowlę zazwyczaj przykłada ręce do ust, ssie swoje palce, wychyla się w stronę piersi, butelki lub łyżeczki, skierowanej do jego ust.
Po zaspokojeniu głodu może odwrócić głowę, odepchnąć pierś, butelkę czy dłoń karmiącej go osoby. Inne sygnały mówiące o tym, że dziecko jest najedzone to: bawienie się paluszkami, zamykanie ust, rozluźnienie ciała. Niemowlę w tym wieku potrafi już odróżniać twarze bliskich, dlatego na znajome osoby reaguje uśmiechem lub radosnymi piskami.
Zadowolony bobas śmieje się serdecznie i głośno. Ćwiczy swój głos przez częste gaworzenie, piszczenie. Kiedy maluszek słyszy, że ktoś go woła, odwraca głowę w kierunku tej osoby.
Warto pamiętać, że opieka i uwaga ze strony rodziców odgrywają kluczową rolę w rozwoju 4-miesięcznego niemowlęcia. Tworzenie bezpiecznego i kochającego środowiska sprzyja zdrowemu wzrostowi maluszka. Dla wielu opiekunów uśmiech dziecka stanowi najlepszą nagrodę za poświęcony czas i troskę.
ROZWÓJ NIEMOWLAKA
Zobacz także:
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.