Trwa ładowanie...

Rozwój niemowlaka - 4 miesiąc

Co potrafi czteromiesięczne dziecko? – takie pytanie zadają sobie często początkujące mamy, które nie wiedzą dokładnie, jak powinien przebiegać rozwój dziecka i opanowania jakich umiejętności należy się spodziewać na konkretnym etapie wzrastania maluszka. Oczywiście, rozwój każdego dziecka jest bardzo indywidualny, dlatego nie należy za bardzo przejmować się danymi, które zamieszczane są w podręcznikach dla rodziców.

Zobacz film: "Czy w ciąży należy jeść za dwoje?"

spis treści

1. Prawidłowy rozwój niemowlęcia

Już po urodzeniu dziecka każda matka z niecierpliwością pragnie wiedzieć, czy jej pociecha jest prawidłowo zbudowana i czy rozwój dziecka, zarówno fizyczny, jak i psychiczny, przebiega w sposób prawidłowy. Oczywiście, na rozwój niemowlęcia ma wpływ wiele czynników, m.in. czynniki genetyczne czy środowiskowe. Przy określaniu stopnia rozwoju dziecka należy brać pod uwagę dynamikę rozwoju pozostałych dzieci w rodzinie czy indywidualny rozwój matki i ojca w dzieciństwie. By właściwie ocenić rozwój dziecka, warto też rozpatrzeć warunki, w jakich maluch wzrasta, a także stan jego zdrowia w chwili urodzenia.

Co potrafi czteromiesięczne dziecko? Warto zapoznać się z ogólną charakterystyką rozwoju dziecka na etapie czwartego miesiąca życia. Są to, oczywiście, dane przybliżone i należy je traktować z dozą rozsądku. Nie panikuj, jeśli twój maluszek wymienionej umiejętności jeszcze nie opanował albo dopiero podejmuje pierwsze próby w jej zdobyciu.

2. Rozwój ruchowy i rozwój społeczny dziecka

Czteromiesięczne dziecko potrafi leżeć na brzuszku z wyprostowanymi lub półwyprostowanymi nóżkami. W takiej pozycji, podpierając się łokciami, umie unieść klatkę piersiową. Dzięki temu może wszystko wokoło doskonale obserwować. Malec podciągnięty do pozycji siedzącej utrzymuje główkę prosto. Czteromiesięczne niemowlę wyciąga rączki po zabawki już w sposób świadomy. Może też uderzać w zabawki piąstkami. Wraz z rozwojem ruchowym dziecka wzrasta jego aktywność.

U czteromiesięcznego szkraba ustala się dobowy rytm snu i czuwania. Dziecko potrafi przespać w nocy bez przerwy cztery godziny, a czasami nawet więcej. Czteromiesięczne niemowlę reaguje na kontakt z bliskimi śmiechem, ożywieniem ruchowym, gaworzeniem. Jeśli dziecko słyszy, że ktoś je woła, odwraca główkę w stronę wzywającej je osoby. W czwartym miesiącu życia rozwój społeczny dziecka polega też na tym, że potrafi ono okazywać już radość. Zadowolony maluszek śmieje się radośnie i głośno. Często bawi się swoimi rączkami. W ten sposób poznaje swoje ciałko. „Bada” również przedmioty, wkładając je często do ust.

3. Umiejętność jedzenia u czteromiesięcznego niemowlaka

Młode mamy często nie wiedzą, jak karmić niemowlaka. Czteromiesięczne niemowlę otwiera już samo usta, gdy tylko zbliżysz do nich sutek albo smoczek. Możesz wykorzystać tę umiejętność malucha i nauczyć go jedzenia z łyżeczki, podając mu w ten sposób odrobinę mleka. Dzięki temu przygotujesz dziecko do przyjmowania pokarmów podawanych łyżeczką. Ta umiejętność przyda mu się, gdy skończy piąty miesiąc i zaczniesz wprowadzać jedzenie inne niż mleko. W ciągu doby czteromiesięczne niemowlę zjada około pięciu posiłków. Dzieci karmione mlekiem matki należy karmić na żądanie.

4. Jak porozumiewa się czteromiesięczne niemowlę?

Gdy maluszek jest głodny, pochyla się w stronę podawanej mu piersi, butelki czy kierowanej do jego ust łyżeczki. Najedzone dziecko odwraca głowę lub próbuje rączką odepchnąć pierś, butelkę lub dłoń karmiącej go osoby. U niemowlęcia w tym wieku zmienia się tryb przyjmowania posiłków. Może się zdarzyć, że dziecko będzie domagało się karmienia w porze, w której dotychczas się bawiło lub spało. Często będzie to sygnalizowało płaczem. Okaż mu jednak cierpliwość. Proces utrwalania nowego rytmu dnia nie potrwa długo.

Prawidłowy rozwój niemowlęcia w dużej mierze zależy od opieki rodziców. Kiedy maluszek czuje bliskość i miłość opiekunów, jego rozwój przebiega lepiej. Dbaj zatem o swojego małego szkraba, a uśmiech maleństwa będzie nieocenioną nagrodą.

ROZWÓJ NIEMOWLAKA

Zobacz także:

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Mgr Monika Łapczyńska
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza