Trwa ładowanie...

Dieta niemowlaka - potrzeby niemowląt, mleko, rozszerzenie diety, czego unikać, zmuszanie do jedzenia, alergie pokarmowe

Małe dziecko w pełni wzrostu i rozwoju jest bardzo wrażliwe. Dlatego należy być niezwykle ostrożnym w kwestii żywienia malucha. Niektóre pokarmy nie powinny być podawane przed osiągnięciem określonego wieku, a porcje powinny być dostosowane do wieku i możliwości dziecka.

Zobacz film: "Wypróżnianie niemowląt - częstotliwość"

spis treści

1. Potrzeby żywieniowe niemowląt

Jakie są potrzeby żywieniowe niemowląt? Od narodzin do 3 roku życia dziecko podwaja swój wzrost i zwiększa wagę czterokrotnie, ma zatem bardzo sprecyzowane potrzeby żywieniowe. W szczególności potrzebuje tłuszczów dla rozwoju mózgu oraz żelaza dla ochrony przed mikrobami, nie należy natomiast dostarczać dziecku zbyt dużej ilości soli i cukru.

2. Mleko w diecie dla niemowląt

Przez pierwsze miesiące życia dziecko powinno być karmione wyłącznie mlekiem matki lub mlekiem dla niemowląt. Najlepiej rozpocząć wprowadzanie pokarmów do diety dziecka po ukończeniu przez nie 6 miesiąca życia.

Przez pierwsze 6 miesięcy potrzeby żywieniowe dziecka są całkowicie zaspokajane przez mleko, w szczególności mleko matki. W 6 miesiącu wszystkie „narzędzia” układu pokarmowego: dziąsła, jelita, kubki smakowe, stają się gotowe do przyjmowania innych pokarmów.

Wciąż jednak należy pamiętać o tym, że podstawą diety powinno być mleko (co najmniej 500 ml dziennie). Postępując stopniowo w ten sposób, w 8 miesiącu życia dziecko powinno zjadać 4 posiłki, z czego 2 zróżnicowane.

3. Rozszerzenie diety małego dziecka

Wprowadzanie pokarmów do diety dziecka powinno odbywać się etapami, pokarm po pokarmie, zaczynając od owoców, warzyw i ewentualnie zbóż dla niemowląt. A konkretnie:

  • Tak dla: fasolki szparagowej, marchewki, cukinii (bez skórki i pestek), ale już ostrożnie z pomidorami i rzodkiewką – są gorzej strawne. Pamiętajmy również o minimalnej ilości soli.
  • Tak dla: dojrzałych owoców, surowych lub gotowanych, bez dodatku cukru.
  • Od 6 miesiąca, tak również dla: mięsa (bez tłuszczu, uwaga na wędliny!) i ryb (niepanierowane!).
  • Jajka? Nie przed skończeniem 7 miesiąca, zawsze na twardo (nie więcej niż ćwiartka).
  • Po ukończeniu 7 miesiąca można również powoli, w małych ilościach, wprowadzać ziemniaki, makaron i drobną kaszkę.

4. Czego unikać w diecie niemowlaka?

Podczas tego pierwszego etapu różnicowania diety, tak samo jak podczas drugiego - wprowadzanie prawidłowe odżywianie starszych dzieci (od 12 miesiąca do 3 lat), nie możemy robić tego, co nam się podoba...

Czego więc unikać w diecie niemowlaka? Najważniejsze to ograniczać cukry, miód, czekoladę, konfitury i pokarmy bogate w tłuszcze, zwłaszcza wtedy, gdy nie dostarczają żadnych wartości odżywczych.

Oczywiście nie podajemy nic smażonego. Najlepiej ustanowić zakaz jedzenia frytek i ketchupu do odwołania, a w zamian podawać odrobinę masła do posiłku lub łyżeczkę oleju rzepakowego czy oliwy z oliwek.

4. Zmuszanie niemowlaka do jedzenia

Dziecko je dokładnie tyle, ile potrzebuje... Nie warto więc zmuszać je do jedzenia. A jeśli maluch ma jakieś kaprysy żywieniowe, odczekajcie jakiś czas i spróbujcie przemycić nielubiany pokarm pod inną postacią.

Przed drugim rokiem życia dziecko jest gotowe na wszystkie odkrycia kulinarne. Jeśli chodzi o napoje, najlepsza jest woda, czysta, słabo mineralizowana. Całkowicie należy unikać napojów gazowanych, syropów, a nawet soków owocowych. Są za bardzo kaloryczne i słodkie, co dodatkowo wzmaga naturalny pociąg dzieci do słodyczy.

Zobacz także

5. Alergie pokarmowe niemowlaków

Jeśli u kogoś z rodziny dziecka wystąpiła alergia pokarmowa, może pojawić się również alergia u niemowlaka. Z tego względu należy podawać hipoalergiczne mleko dla niemowląt aż do 6 miesiąca życia, czyli do rozpoczęcia wprowadzania zróżnicowanej diety.

Przed ukończeniem 1 roku życia nie należy podawać jajek i ryb oraz pokarmów wywołujących reakcje alergiczne: kiwi, selera, skorupiaków. Natomiast produkty zawierające orzechy arachidowe, jak również owoce posiadające łupiny nie powinny być spożywane przez dziecko przed ukończeniem 3 roku życia.

Następny artykuł: Zachęć niejadka do jedzenia!

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.