Produkty niewskazanie w diecie dla niemowląt

Małe dziecko w pełni wzrostu i rozwoju jest bardzo wrażliwe. Dlatego należy być niezwykle ostrożnym w kwestii żywienia malucha. Niektóre pokarmy nie powinny być podawane przed osiągnięciem określonego wieku, a porcje powinny być dostosowane do wieku i możliwości dziecka.

Potrzeby niemowląt

Od narodzin do 3 roku życia dziecko podwaja swój wzrost i zwiększa wagę czterokrotnie, ma zatem bardzo sprecyzowane potrzeby żywieniowe. W szczególności potrzebuje tłuszczów dla rozwoju mózgu oraz żelaza dla ochrony przed mikrobami, nie należy natomiast dostarczać dziecku zbyt dużej ilości soli i cukru.

Zobacz film: "Dieta śródziemnomorska a serce"

Mleko w diecie dla niemowląt

Przez pierwsze miesiące życia dziecko powinno być karmione wyłącznie mlekiem matki lub mlekiem dla niemowląt. Najlepiej rozpocząć wprowadzanie pokarmów do diety dziecka po ukończeniu przez nie 6 miesiąca życia. Przez pierwsze 6 miesięcy potrzeby żywieniowe dziecka są całkowicie zaspokajane przez mleko, w szczególności mleko matki. W 6 miesiącu wszystkie „narzędzia” układu pokarmowego: dziąsła, jelita, kubki smakowe, stają się gotowe do przyjmowania innych pokarmów. Wciąż jednak należy pamiętać o tym, że podstawą diety powinno być mleko (co najmniej 500 ml dziennie). Postępując stopniowo w ten sposób, w 8 miesiącu życia dziecko powinno zjadać 4 posiłki, z czego 2 zróżnicowane.

Rozszerzanie diety niemowlęcia

Wprowadzanie pokarmów do diety dziecka powinno odbywać się etapami, pokarm po pokarmie, zaczynając od owoców, warzyw i ewentualnie zbóż dla niemowląt. A konkretnie:

  • Tak dla: fasolki szparagowej, marchewki, cukinii (bez skórki i pestek), ale już ostrożnie z pomidorami i rzodkiewką – są gorzej strawne. Pamiętajmy również o minimalnej ilości soli.
  • Tak dla: dojrzałych owoców, surowych lub gotowanych, bez dodatku cukru.
  • Od 6 miesiąca, tak również dla: mięsa (bez tłuszczu, uwaga na wędliny!) i ryb (niepanierowane!).
  • Jajka? Nie przed skończeniem 7 miesiąca, zawsze na twardo (nie więcej niż ćwiartka).
  • Po ukończeniu 7 miesiąca można również powoli, w małych ilościach, wprowadzać ziemniaki, makaron i drobną kaszkę.

Czego unikać w diecie niemowląt?

Podczas tego pierwszego etapu różnicowania diety, tak samo jak podczas drugiego - uczenia prawidłowego odżywiania starszych dzieci (od 12 miesiąca do 3 lat), nie możemy robić tego, co nam się podoba... Najważniejsze to ograniczać cukry, miód, czekoladę, konfitury i pokarmy bogate w tłuszcze, zwłaszcza wtedy, gdy nie dostarczają żadnych wartości odżywczych. Oczywiście nie podajemy nic smażonego. Najlepiej ustanowić zakaz jedzenia frytek i ketchupu do odwołania, a w zamian podawać odrobinę masła do posiłku lub łyżeczkę oleju rzepakowego czy oliwy z oliwek.

Zmuszanie dziecka do jedzenia

Dziecko je dokładnie tyle, ile potrzebuje... Nie warto więc zmuszać je do jedzenia. A jeśli maluch ma jakieś kaprysy żywieniowe, odczekajcie jakiś czas i spróbujcie przemycić nielubiany pokarm pod inną postacią. Przed drugim rokiem życia dziecko jest gotowe na wszystkie odkrycia kulinarne. Jeśli chodzi o napoje, najlepsza jest woda, czysta, słabo mineralizowana. Całkowicie należy unikać napojów gazowanych, syropów, a nawet soków owocowych. Są za bardzo kaloryczne i słodkie, co dodatkowo wzmaga naturalny pociąg dzieci do słodyczy.

Alergie pokarmowe

Jeśli u kogoś z rodziny dziecka wystąpiła alergia pokarmowa, może pojawić się również alergia u niemowlaka. Z tego względu należy podawać hipoalergiczne mleko dla niemowląt aż do 6 miesiąca życia, czyli do rozpoczęcia wprowadzania zróżnicowanej diety. Przed ukończeniem 1 roku życia nie należy podawać jajek i ryb oraz pokarmów wywołujących reakcje alergiczne: kiwi, selera, skorupiaków. Natomiast produkty zawierające orzechy arachidowe, jak również owoce posiadające łupiny nie powinny być spożywane przez dziecko przed ukończeniem 3 roku życia.

Redakcja abcZdrowie.pl, ponad rok temu

Karmienie niemowlęcia

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Karmienie niemowlęcia
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Karmienie niemowlęcia
Karmienie niemowlęcia

Sól w diecie dziecka

Sól w diecie dziecka

Produkty stałe podawane dzieciom zawierają tyle samo soli co pożywienie dla dorosłych. Duże stężenie soli w diecie niemowląt prowadzi do rozwoju wielu chorób i przyczynia się do niewydolności nerek.

Karmienie niemowlęcia

Nie podawaj dziecku soli!

Nie podawaj dziecku soli!

Sól, zwana też przez niektórych „białą śmiercią", jest w tej chwili sporym problemem w cywilizowanych społeczeństwach. Zjadamy jej po prostu zdecydowanie za dużo w stosunku do faktycznych potrzeb naszego organizmu. Co gorsze, takie same nawyki żywieniowe...

Karmienie niemowlęcia

Karmienie butelką

Karmienie butelką to kolejny krok po karmieniu piersią. Butelka do karmienia to jedno z podstawowych akcesoriów młodej mamy. Istnieje wiele rodzajów (...) butelek, a wśród nich wykonane ze szkła, plastiku,...

Karmienie niemowlęcia

Nie pakuj dziecku drugiego śniadania!

Pakując dziecku drugie śniadanie do torby, myślisz, że dbasz w ten sposób o jego zdrowie. Niestety, pakowany pokarm może być niebezpieczny dla dzieci. Według ostatnich badań, umieszczanie jedzenia w różnorodnych opakowaniach niebezpiecznie podnosi jego...

Karmienie niemowlęcia

Zadbaj o figurę swojego dziecka!

Jeśli twoje dziecko ma nadwagę, zastanawiasz się pewnie, jak mu pomóc. Wielu rodziców w takiej sytuacji nie robi nic i nie porusza tematu zbędnych kilogramów, mimo iż martwią się o zdrowie dziecka. Jednak specjaliści są zdania, że nie jest to najlepsze...

Karmienie niemowlęcia

Dziecko karmione piersią

Dziecko karmione piersią

Karmienie piersią jest niezwykle ważnym aktem zaufania i bliskości między matką i dzieckiem.

Karmienie niemowlęcia

Samodzielny bobas

Samodzielny bobas

Karmienie piersią tworzy między matką a dzidziusiem mocną więź. Odstawienie dziecka od piersi musi odbyć się w sposób naturalny - jeżeli maluchowi sprawia to przyjemność, nie ma powodu, aby śpieszyć się z tą decyzją.

Karmienie niemowlęcia

Karmienie dziecka do 3 lat

Karmienie dziecka do 3 lat

Mleko to pierwszy pokarm dziecka. Najlepiej, by było to mleko matki. Jeśli kobieta nie karmi piersią, należy podawać mleko modyfikowane.

Karmienie niemowlęcia

Niedobór witamin u dzieci

Niedobór witamin u dzieci

Nieodpowiednia ilość składników pokarmowych w diecie dziecka może powodować poważne konsekwencje w dorosłym życiu. Warto pamiętać, że dzieciństwo to okres intensywnego wzrostu i rozwoju organizmu.

Karmienie niemowlęcia

Naucz się karmić dziecko z przyjemnością

Naucz się karmić dziecko z przyjemnością

Posiłki to wyzwanie Każda mama wie, że najbardziej męczącym zajęciem związanym z zajmowaniem się dzieckiem jest karmienie. Wiele mam ma twardy orzech (...) , aby pora karmienia stała się mniej kłopotliwa i bardziej przyjazna...