Produkty niewskazanie w diecie dla niemowląt

Małe dziecko w pełni wzrostu i rozwoju jest bardzo wrażliwe. Dlatego należy być niezwykle ostrożnym w kwestii żywienia malucha. Niektóre pokarmy nie powinny być podawane przed osiągnięciem określonego wieku, a porcje powinny być dostosowane do wieku i możliwości dziecka.

Potrzeby niemowląt

Od narodzin do 3 roku życia dziecko podwaja swój wzrost i zwiększa wagę czterokrotnie, ma zatem bardzo sprecyzowane potrzeby żywieniowe. W szczególności potrzebuje tłuszczów dla rozwoju mózgu oraz żelaza dla ochrony przed mikrobami, nie należy natomiast dostarczać dziecku zbyt dużej ilości soli i cukru.

Zobacz film: "Prawidłowy przyrost masy ciała w ciąży"

Mleko w diecie dla niemowląt

Przez pierwsze miesiące życia dziecko powinno być karmione wyłącznie mlekiem matki lub mlekiem dla niemowląt. Najlepiej rozpocząć wprowadzanie pokarmów do diety dziecka po ukończeniu przez nie 6 miesiąca życia. Przez pierwsze 6 miesięcy potrzeby żywieniowe dziecka są całkowicie zaspokajane przez mleko, w szczególności mleko matki. W 6 miesiącu wszystkie „narzędzia” układu pokarmowego: dziąsła, jelita, kubki smakowe, stają się gotowe do przyjmowania innych pokarmów. Wciąż jednak należy pamiętać o tym, że podstawą diety powinno być mleko (co najmniej 500 ml dziennie). Postępując stopniowo w ten sposób, w 8 miesiącu życia dziecko powinno zjadać 4 posiłki, z czego 2 zróżnicowane.

Rozszerzanie diety niemowlęcia

Wprowadzanie pokarmów do diety dziecka powinno odbywać się etapami, pokarm po pokarmie, zaczynając od owoców, warzyw i ewentualnie zbóż dla niemowląt. A konkretnie:

  • Tak dla: fasolki szparagowej, marchewki, cukinii (bez skórki i pestek), ale już ostrożnie z pomidorami i rzodkiewką – są gorzej strawne. Pamiętajmy również o minimalnej ilości soli.
  • Tak dla: dojrzałych owoców, surowych lub gotowanych, bez dodatku cukru.
  • Od 6 miesiąca, tak również dla: mięsa (bez tłuszczu, uwaga na wędliny!) i ryb (niepanierowane!).
  • Jajka? Nie przed skończeniem 7 miesiąca, zawsze na twardo (nie więcej niż ćwiartka).
  • Po ukończeniu 7 miesiąca można również powoli, w małych ilościach, wprowadzać ziemniaki, makaron i drobną kaszkę.

Czego unikać w diecie niemowląt?

Podczas tego pierwszego etapu różnicowania diety, tak samo jak podczas drugiego - uczenia prawidłowego odżywiania starszych dzieci (od 12 miesiąca do 3 lat), nie możemy robić tego, co nam się podoba... Najważniejsze to ograniczać cukry, miód, czekoladę, konfitury i pokarmy bogate w tłuszcze, zwłaszcza wtedy, gdy nie dostarczają żadnych wartości odżywczych. Oczywiście nie podajemy nic smażonego. Najlepiej ustanowić zakaz jedzenia frytek i ketchupu do odwołania, a w zamian podawać odrobinę masła do posiłku lub łyżeczkę oleju rzepakowego czy oliwy z oliwek.

Zmuszanie dziecka do jedzenia

Dziecko je dokładnie tyle, ile potrzebuje... Nie warto więc zmuszać je do jedzenia. A jeśli maluch ma jakieś kaprysy żywieniowe, odczekajcie jakiś czas i spróbujcie przemycić nielubiany pokarm pod inną postacią. Przed drugim rokiem życia dziecko jest gotowe na wszystkie odkrycia kulinarne. Jeśli chodzi o napoje, najlepsza jest woda, czysta, słabo mineralizowana. Całkowicie należy unikać napojów gazowanych, syropów, a nawet soków owocowych. Są za bardzo kaloryczne i słodkie, co dodatkowo wzmaga naturalny pociąg dzieci do słodyczy.

Alergie pokarmowe

Jeśli u kogoś z rodziny dziecka wystąpiła alergia pokarmowa, może pojawić się również alergia u niemowlaka. Z tego względu należy podawać hipoalergiczne mleko dla niemowląt aż do 6 miesiąca życia, czyli do rozpoczęcia wprowadzania zróżnicowanej diety. Przed ukończeniem 1 roku życia nie należy podawać jajek i ryb oraz pokarmów wywołujących reakcje alergiczne: kiwi, selera, skorupiaków. Natomiast produkty zawierające orzechy arachidowe, jak również owoce posiadające łupiny nie powinny być spożywane przez dziecko przed ukończeniem 3 roku życia.

Redakcja abcZdrowie.pl, ponad rok temu

Karmienie niemowlęcia

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Karmienie niemowlęcia
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Karmienie niemowlęcia
Karmienie niemowlęcia

Sól w diecie dziecka

Sól w diecie dziecka

Produkty stałe podawane dzieciom zawierają tyle samo soli co pożywienie dla dorosłych. Duże stężenie soli w diecie niemowląt prowadzi do rozwoju wielu chorób i przyczynia się do niewydolności nerek.

Karmienie niemowlęcia

Nie pakuj dziecku drugiego śniadania!

Pakując dziecku drugie śniadanie do torby, myślisz, że dbasz w ten sposób o jego zdrowie. Niestety, pakowany pokarm może być niebezpieczny dla dzieci. Według ostatnich badań, umieszczanie jedzenia w różnorodnych opakowaniach niebezpiecznie podnosi jego...

Karmienie niemowlęcia

Nie podawaj dziecku soli!

Nie podawaj dziecku soli!

Sól, zwana też przez niektórych „białą śmiercią", jest w tej chwili sporym problemem w cywilizowanych społeczeństwach. Zjadamy jej po prostu zdecydowanie za dużo w stosunku do faktycznych potrzeb naszego organizmu. Co gorsze, takie same nawyki żywieniowe...

Karmienie niemowlęcia

Karmienie butelką

Karmienie butelką to kolejny krok po karmieniu piersią. Butelka do karmienia to jedno z podstawowych akcesoriów młodej mamy. Istnieje wiele rodzajów (...) butelek, a wśród nich wykonane ze szkła, plastiku,...

Karmienie niemowlęcia

Zadbaj o figurę swojego dziecka!

Jeśli twoje dziecko ma nadwagę, zastanawiasz się pewnie, jak mu pomóc. Wielu rodziców w takiej sytuacji nie robi nic i nie porusza tematu zbędnych kilogramów, mimo iż martwią się o zdrowie dziecka. Jednak specjaliści są zdania, że nie jest to najlepsze...

Karmienie niemowlęcia

Karmienie dziecka do 3 lat

Karmienie dziecka do 3 lat

Mleko to pierwszy pokarm dziecka. Najlepiej, by było to mleko matki. Jeśli kobieta nie karmi piersią, należy podawać mleko modyfikowane.

Karmienie niemowlęcia

Dziecko karmione piersią

Dziecko karmione piersią

Karmienie piersią jest niezwykle ważnym aktem zaufania i bliskości między matką i dzieckiem.

Karmienie niemowlęcia

Samodzielny bobas

Samodzielny bobas

Karmienie piersią tworzy między matką a dzidziusiem mocną więź. Odstawienie dziecka od piersi musi odbyć się w sposób naturalny - jeżeli maluchowi sprawia to przyjemność, nie ma powodu, aby śpieszyć się z tą decyzją.

Karmienie niemowlęcia

Niedobór witamin u dzieci

Niedobór witamin u dzieci

Nieodpowiednia ilość składników pokarmowych w diecie dziecka może powodować poważne konsekwencje w dorosłym życiu. Warto pamiętać, że dzieciństwo to okres intensywnego wzrostu i rozwoju organizmu.

Karmienie niemowlęcia

Grymaszenie przy jedzeniu

Grymaszenie przy jedzeniu

Jeśli twoje dziecko jest wybredne, a podczas każdego posiłku musisz namawiać je, by przełknęło choćby kilka kęsów, pora posiłków z pewnością nie należy do twoich ulubionych momentów w ciągu dnia.