AZS to nie koniec świata – jak pomóc choremu? Kompleksowo!

Diagnoza: to AZS – zwykle budzi u rodziców panikę. Prawdopodobieństwo tego, że dziecko będzie musiało do końca życia zmagać się z uciążliwymi problemami skórnymi i stosować specjalnie dobrane kosmetyki, rzeczywiście może się wydawać przerażająca. Może, ale nie musi! Wystarczy podejść alergię kompleksowo!

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

spis treści

1. Diagnoza: AZS

Atopowe Zapalenie Skóry to przewlekłe i nawrotowe schorzenie alergiczne, często rozpoznawane już we wczesnym dzieciństwie, które objawia się wypryskowymi zmianami skórnymi, uciążliwym świądem, a także suchością i wrażliwością skóry na wszelkie podrażnienia. AZS rozpoznaje się najczęściej na podstawie wysypki lub łuszczących się plam koloru czerwonego na policzkach i szyi, a następnie na rękach i nogach, zwłaszcza w ich zagięciach. Czasami zmiany skórne są kolejnym objawem alergii pokarmowej – wówczas pojawiają się po problemach z przewodem pokarmowym.

Dowiedz się więcej

Bezpośrednią przyczyną AZS jest niedobór składników naturalnego czynnika nawilżającego, czyli aminokwasów oraz zaburzony proces produkcji lipidów barierowych. To właśnie powoduje, że skóra małego atopika jest osłabiona i nadwrażliwa, a tym samym nadmiernie reaguje na różne substancje, jest podatna na wysuszanie oraz wszelkie infekcje. U osób z AZS rozluźnieniu ulega też bariera jelitowa, co może prowadzić do zwiększonej przepuszczalności alergenów. W przypadku zaobserwowania opisanych zmian, konieczna jest wizyta u lekarza, który w pierwszej kolejności wykluczy inne choroby o podobnych objawach, a tym samym potwierdzi istnienie Atopowego Zapalenia Skóry.

2. Po pierwsze: pielęgnacja

O ile w przypadku innych alergii podstawą walki ze schorzeniem jest eliminacja alergenu, walka z AZS wymaga także innego, równie ważnego elementu. To codzienna pielęgnacja – nawilżanie i natłuszczanie atopowej skóry z wykorzystaniem tzw. emolientów. Są to preparaty stworzone na bazie olejów mineralnych i naturalnych, które można zakupić w aptece bez recepty. Ich celem jest nie tylko pomoc doraźna – zredukowanie uporczywego świądu, obrzęku i zaczerwienienia oraz wyeliminowanie ognisk zapalnych, ale także działanie profilaktyczne – przywrócenie skórze naturalnej bariery ochronnej, zwiększenie jej elastyczności oraz zapobieganie nadmiernej utracie wody.

AZS to nie koniec świata – jak pomóc choremu? Kompleksowo!
AZS to nie koniec świata – jak pomóc choremu? Kompleksowo! (Zdjęcie autorstwa Bada Bing / CC BY-NC-SA 2.0)

Wybierając produkty do pielęgnacji dziecka, warto zdecydować się na jedną linię kosmetyków, w której znajdziemy zarówno preparaty do pielęgnacji twarzy, jak i całego ciała – nie tylko w czasie kąpieli, ale i po niej.

3. Po drugie: zapobieganie

Jak wiadomo, podstawą walki z alergią jest eliminacja alergenu oraz leczenie uporczywych objawów. Jak jednak zostało wspomniane, bezpośrednia przyczyna AZS leży „wewnątrz” – u osób z tym schorzeniem dochodzi do rozluźnienia bariery jelitowej, a to może prowadzić do zwiększonej przepuszczalności alergenów. W przypadku Atopowego Zapalenia Skóry, oprócz powyższych, kluczowe jest także zablokowanie pierwotnych źródeł alergii, np. przy pomocy probiotyków.

Co istotne, probiotyk można także stosować profilaktycznie, podając go dziecku w pierwszych dwóch latach życia – wtedy, kiedy następuje kształtowanie się jego mikroflory jelitowej, zaś układ odpornościowy uczy się tolerancji na alergeny. Jak widać, walka z alergią naprawdę jest możliwa, wystarczy podejść do niej kompleksowo!

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy