Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Monika Łapczyńska

Atopowe zapalenie skóry u niemowląt - objawy, leczenie

Avatar placeholder
06.09.2023 17:41
Atopowe zapalenie skóry u niemowląt - objawy, leczenie
Atopowe zapalenie skóry u niemowląt - objawy, leczenie (Shutterstock)

Atopowe zapalenie skóry u niemowląt wywołuje szereg nieprzyjemnych dolegliwości. Objawy atopowego zapalenia skóry są prowokowane przez alergeny. U niemowląt pojawia się wysypka, skóra staje się sucha, świąd nasila się po spoceniu, wokół oczu pojawia się zaciemnienie. Pielęgnacja niemowląt w tym czasie powinna opierać się przede wszystkim na eliminacji czynników zaostrzających chorobę. Dlatego ważnym elementem leczenia AZS jest wiedza, jak pomóc choremu.

spis treści

1. Atopowe zapalenie skóry u niemowląt - problemy skórne

Atopowe zapalenie skóry (AZS) u niemowląt ma również inną nazwę – nazywane jest też świerzbiączką. Pojawia się u niemowląt między 3 a 6 miesiącem życia. Przyczyny atopowego zapalenia skóry mają podłoże genetyczne. Choroba jest prowokowana przez skazę atopową. Skaza atopowa to nieprawidłowa odpowiedź układu odpornościowego na alergeny.

Atopowe zapalenie skóry u niemowląt przebiega etapami. Pierwszym jest wyprysk atopowy wczesnego dzieciństwa. Zmiany skórne występujące u niemowląt lokalizują się głównie na twarzy. Skóra dziecka łuszczy się i sączy, pojawiają się na niej wykwity rumieniowe. Jeżeli choroba się nasila, wówczas dochodzi do częstszych zakażeń drobnoustrojami.

Zobacz film: "Witaminy w ciąży"

Kolejny etap to wyprysk atopowy późnego dzieciństwa. W tym przypadku zmiany chorobowe ujawniają się na zgięciach kończyn, nadgarstkach, karku, twarzy, tułowiu. Wykwity są niezwykle swędzące. Ostatnie etap to wyprysk atopowy okresu młodzieńczego. Swędzące zmiany skórne, liszaje, wypryski pojawiają się na całym ciele. Są odpowiedzialne za powiększenie węzłów chłonnych. Częściej występują u osób z astmą oskrzelową i katarem siennym.

2. Atopowe zapalenie skóry u niemowląt - objawy i leczenie

Atopowe zapalenie skóry u niemowląt wywołuje nieprzyjemne objawy. Zmiany skórne u niemowląt to:

  • zmiany zapalne skóry (często nawracające),
  • suchość skóry,
  • biały dermografizm (po potarciu skóra staje się biała),
  • przedni fałd szyjny (wywołany suchością i pogrubieniem skóry),
  • wysypka u niemowląt (świąd po spoceniu się, pokrzywka),
  • nietolerancja wełny, pokarmów (zwłaszcza mleka krowiego, jaj i ryb),
  • fałd skóry pod dolną powieką,
  • nawrotowe zapalenie spojówek,
  • blednięcie i czerwienienie skóry występujące jednocześnie.

Objawy atopowego zapalenia skóry u niemowląt nasilają się pod wpływem czynników zaostrzających chorobę (należą do nich: wełna, niektóre pokarmy, np. mleko krowie, gluten w pożywieniu) oraz pod wpływem negatywnych emocji – stresu, zdenerwowania, niepokoju.

Leczenie choroby polega na miejscowym stosowaniu maści neutralnych oraz, co ważniejsze, na eliminacji czynników alergizujących. Odpowiednia pielęgnacja niemowląt musi uwzględniać właściwą dietę i hypoalergiczne środowisko. Atopowe zapalenie skóry u niemowląt często jest prowokowane przez mleko krowie, czynniki drażniące znajdujące się w mydłach, proszkach do prania, kurz domowy, pierze, sierść zwierząt, wełnę i siano. Właściwa pielęgnacja przy atopowym zapaleniu skóry powinna polegać na minimalizowaniu kontaktu niemowlaka z powyższymi alergenami. Po zastosowaniu się do tych wytycznych choroba często przestaje się rozwijać.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Atopowe zapalenie skóry u dorosłych
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze