Trwa ładowanie...

Pielęgnacja niemowlęcia

Pielęgnacja niemowlęcia
Pielęgnacja niemowlęcia (Shutterstock)

Pielęgnacja niemowlęcia ma ogromne znaczenie dla zdrowia dziecka, gdyż skóra niemowlęcia jest niezwykle delikatna i podatna na podrażnienia. Na pielęgnację niemowlaka składa się odpowiednio częste przewijanie dziecka, kąpiele i stosowanie kosmetyków ochronnych i nawilżających. U dziecka używającego pieluszek bardzo łatwo o podrażnienie, a nawet pieluszkowe zapalenie skóry. Ważne jest więc dbanie o to, by maluch miał zawsze sucho. Kolejna istotna kwestia to kosmetyki dla niemowląt. Biorąc pod uwagę, że skóra dziecka różni się od skóry osoby dorosłej, potrzebuje przez to łagodniejszych kosmetyków.

spis treści

1. Pielęgnacja skóry dziecka

Dla właściwej pielęgnacji skóry niemowlęcia niezbędne wydaje się poznanie jej odrębności względem skóry dorosłych.

Przede wszystkim jest ona znacznie cieńsza, z mniejszą ilością mieszków włosowych, niższą aktywnością gruczołów potowych i łojowych oraz komórek barwnikowych (melanocytów). Cechy te czynią ją daleko bardziej podatną na bodźce temperaturowe i chemiczne, poparzenia słoneczne, urazy. Bardzo łatwo tworzą się nadżerki, pęcherze, dochodzi do maceracji, czyli uszkodzenia pod wpływem długotrwałego zawilgocenia.

Zobacz film: "Jak odżywiać się w czasie ciąży?"

Pierwsza kąpiel dziecka odbywa się zazwyczaj w szpitalu pod okiem położnej. Warto wtedy wyjaśnić jak najwięcej wątpliwości. Zaleca się codzienną kąpiel, najlepiej o jednakowej porze dnia. Stanowić ona może element uspokajający i przygotowujący do snu. Właściwą temperaturę najlepiej ustalić za pomocą termometru (na poziomie 38-40°C), nie rezygnując przy tym z uważnej obserwacji reakcji dziecka.

Pielęgnacja malucha
Pielęgnacja malucha

Najlepiej, by kąpiel odbywała się o stałej porze i w takiej samej temperaturze (37°C). Niektóre niemowlaki

zobacz galerię

2. Kosmetyki do pielęgnacji niemowląt

Do kąpieli wybieramy kosmetyk stosowny do wieku i typu skóry dziecka (normalna, wrażliwa, atopowa), tę kwestię rozstrzygnie lekarz po rozmowie z rodzicami i zbadaniu dziecka. Nie warto także kupować od razu największych opakowań, gdyż nie ma nigdy pewności, że wybór okaże się trafny. Wprowadzenie nowego produktu powinno być poprzedzone zastosowaniem go na małej powierzchni przez kilka dni (3-4) i obserwacji miejsca aplikacji. Ze względu na lekko kwaśny pH skóry (5,5-6,0) nie należy używać do kąpieli zasadowych mydeł ani specjalnych emulsji, olejków bądź kremowych żelów. Niektóre z nich przeznaczone są także do mycia skóry głowy.

Jeżeli mimo ich stosowania skóra jest sucha, należy ją dodatkowo natłuszczać za pomocą oliwki lub kremu. Szczególną dbałością należy otoczyć miejsca zgięć i fałdów skórnych. Wymagają one dokładnego rozchylenia przed umyciem i bardzo dobrego osuszenia. W przypadku noworodków problematyczne może okazać się postępowanie z kikutem pępowiny. Powinien on odpaść w ciągu dwóch tygodni po urodzeniu. Obecnie przeważa pogląd, wedle którego ta okolica nie wymaga odrębnej pielęgnacji. Wielu lekarzy z długoletnią praktyką kliniczną zaleca jednak przecieranie tego obszaru (2 x dziennie) spirytusem salicylowym.

Właściwą ochronę przed poparzeniem słonecznym zapewnią w miesiącach letnich kremy z wysokimi filtrami (SPF 30-50). Zimą wystarczą filtry rzędu SPF 15-20, koniecznie w połączeniu z natłuszczaniem skóry. Ich zastosowanie nie zwalnia jednak z unikania nadmiernego nasłonecznienia, gdyż stanowią one barierę tylko dla wybranej długości promieniowania UV.

3. Pieluszkowe zapalenie skóry

Jedną z najczęstszych przypadłości dermatologicznych w pierwszym roku życia dziecka stanowi pieluszkowe zapalenie skóry. Profilaktyką tej choroby jest częsta zmiana pieluszek, poprzedzona skrupulatnym oczyszczeniem i wietrzeniem skóry. Warto także stosować każdorazowo kremy barierowe, zawierające substancje antyseptyczne, ściągające i łagodzące podrażnienia. Przy przewijaniu w warunkach domowych korzystniej jest zrezygnować z chusteczek oczyszczających na rzecz ręczniczka bawełnianego zmoczonego w czystej wodzie lub z dodatkiem niewielkiej ilości łagodnego środka myjącego. Nierzadko zdarza się bowiem, ze chusteczki podrażniają lub alergizują skórę ze względu na zawarte w nich kompozycje zapachowe, wyciągi roślinne itp.

Kończąc, warto zaznaczyć, że wszelkie ubranka, bielizna osobista i pościelowa, ręczniki, kocyki, pluszowe zabawki powinny zostać wyprane w odpowiednim proszku przed pierwszym kontaktem ze skórą niemowlęcia. By uniknąć przegrzania, istotne jest utrzymywanie temperatury pomieszczeń na poziomie 19-21°C.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Błędy młodych rodziców
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze